Jbl lx9 vs Jbl arena 130

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Καλησπερα στη παρεα σκεφτομαι για αλλαγη των ηχειων μου που με συντροφευουν τα τελευταια χρονια εχω τα jbl lx9 παραπονο δεν εχω η κατασταση τους ειναι καλη μονο ενα μικρο σκισιματακι εχει το ενα τουιτερ ομως παιζει κανονικα!

Διαβασα καλες κριτικες για τα jbl arena 130 στον ηχο και οντος οπαδος της jbl χρονια σκεφτομαι για ενα καιν ηχειο 2016 μοντελο αναρωτιεμαι για της διαφορες κυριος σε μεσαιες και πριμα μιας και τα 2 ζευγαρια που αναφερω εχουν 20 χρονια διαφορα μεταξυ τους υποψιν δεν ειμαι γκαζακιας ακουω σε μικρες εως μετριες εντασεις δεν με ενδιαφερει το γκαζι αλλα η ποιοτητα!

Ενισχυτικα εχω ενα σετ προ τελικο Harman kardon ap 2500 τελικο pa 2400 και κατακαιρους ακουω και απο ενα CAV A10 που θα ελεγα οτι ειναι αρκετα ικανοποιητικοτατος για τα λεφτα του,μουσικη μονο ροκ διαστασεις χωρου 30 τετραγωνικα.

Αλλη σκεψη μου ειναι να βελτιωσω τα jbl lx 9 αλλα που? Θα γινουν καλυτερα η θα πεταξω λεφτα τσαμπα? Για αυτο και η σκεψη μου γερνει προς ενα καινουργιο ηχειο ετοιμο σφραγισμενο μες τη κουτα! Υπαρχει κατι αλλο στο 500αρικο που προτεινετε?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Μην ασχοληθείς με το θέμα βελτίωσης, διότι η καμπίνα φτιάχνεται με βάση τις ηλεκτρικές παραμέτρους των μεγαφώνων.

Τα Arena 130 κοστίζουν 250 ευρώ το ζεύγος και είναι ηχεία βάσεως.
Δεν μπορούν να συγκριθούν με τα LX 9.
Δαπέδου είναι τα Αrena 170,με ενα woofer και τα 180 με δύο.
Τιμές 500 και 600 το ζεύγος αντίστοιχα.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Ευχαριστω κυριε νικο για την απαντηση οντος και εγω αναρωτιομουν για την αναβαθμισει του lx9 ακομα φοβομουν οτι δεν θα υπαρχει καν τουιτερ μαμα για αυτο το ηχειο πια στα δικα μου το ενα ειναι τραυματισμενο, θα τσεκαρω τα μοντελα που αναφερατε γνωριζω οτι τα αρενα 130 ειναι βασεως τα ειχε συγκριτικο ο ηχος στο 500 τευχος και την τιμη τους απλα τα ειδα πιο μικρα πιο ματζοβολα τι τιμη τους τη θεωρησα καλη και ειπα μηπως....!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Φίλε μου , τα ενισχυτικά σου είναι πολύ καλά και σου επιτρέπουν να έχεις ηχεία καλύτερα απ τα Arena.
Aφού αγαπάς JBL και στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου , ρίξε μια ματιά στα JBL Studio 270/280.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...........σου ευχομαι να παρεις ηχεια......
αν σου μεινουν τα παλια...και αν καποτε εχεις λεφτα
φερτα μια βολτα.....εγω απλα θα σου πω τι να μου φερεις.....απο υλικα
Απο εργατικα δεν θελω μια.....ισα να σου δειξω πως θα παιξει ενα βελτιωμενο......- παλιαωμενο ηχειο....
με φρεσκα υλικα στο κρος του........
ξαναλεω δεν θελω λεφτα - δεν προτεινω - προτρεπω να αγορασεις υλικα απο καπου......
Μεγιες οποτε παρεις τα ηχεια σου
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
καποια στιγμη κοιταζα τα jbl studio 290,αφου μιλαμε για ροκ και 30 τετραγωνικα (φανταζομαι και η θεση ακροασης θα 'ναι πανω απο 2,5 μετρα (?) ... αλλα μου φανηκαν πολυ ελαφρια για τα μεγαφωνα που φορανε "Weight: 25.0 kg (55.2 lb)" ...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
ισα να σου δειξω πως θα παιξει ενα βελτιωμενο......- παλαιωμενο ηχειο....
με φρεσκα υλικα στο κρος του........
Είναι φυσικό ένα ηχείο 20 ετών να παίζει καλύτερα με φρέσκα υλικά στο crossover.
Δεν νομίζω πως εννοούσε αυτό ο φίλος μας.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Ευχαριστω για της απαντησης σας οχι δεν εννοουσα με φρεσκα υλικα αν ηταν ετσι καναμε ενα φρεσκαρισμα στο κροσοβερ και αυτο ηταν ολο αλλα φανταζομαι οτι και ενα ηχειο 20 ετων ειχε σχεδιαστη με την τεχνολογια του 1995\96 τωρα φανταζομαι η τεχνολογια και η εμπειρια που θα εχουν αποκομιση οι εταιριες θα ειναι ετη φωτος μπροστα, οτι δηλαδη ακομα και ενα οικονομικο ηχειο μπορει να παιξει ετσι οπως επαιζαν καποτε ηχεια του μισου εκατομυριου που αγοραζαμε τη δεκαετια του 90!
 
Last edited:

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
...........σου ευχομαι να παρεις ηχεια......
αν σου μεινουν τα παλια...και αν καποτε εχεις λεφτα
φερτα μια βολτα.....εγω απλα θα σου πω τι να μου φερεις.....απο υλικα
Απο εργατικα δεν θελω μια.....ισα να σου δειξω πως θα παιξει ενα βελτιωμενο......- παλιαωμενο ηχειο....
με φρεσκα υλικα στο κρος του........
ξαναλεω δεν θελω λεφτα - δεν προτεινω - προτρεπω να αγορασεις υλικα απο καπου......
Μεγιες οποτε παρεις τα ηχεια σου
Πες οτι φρεσκαρουμε το κροσοβερ και σε ευχαριστω για την απαντηση και για τη διαθεση με το τουιτερ τι θα εκανα? δεν νομιζω να υπαρχει στοκ τουιτερ για τα lx9
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κοιτα και το καλυτερο ηχειο του κοσμου να εχεις
αν ζεις μαζι του 20 χρονια το πιο πιθανο ειναι να συνυπαρχετε
τιποτα περισοτερο.....
Οπως λεει
η πιο ωραια γυναικα ειναι η καινουργια....
ετσι και ενα νεο ηχειο θα σε φρεσκαρει ψυχολογικα.....
Οσο αφορα το τουιτερ......αν δεν μπορεις να βρεις (κανα e-bay)
ισως να γινεται κατι απο καποιο τεχνικο μου
ισως .....μην το δενεις....
αν θες στειλε να φωτο του τουιτερ στο
[email protected]
Ρωταω και σου λεω....
Εννοηται πας για νεο,,,,στο ειπα απο την αρχη....
η ιδεα της συνυπαρξης απο ενα σημειο και μετα φερνει <τριβες>
Απλα καπου εκει στην ακρη αν μπορει να υπαρχει και κατι ακομα
(χωρις να ματωσεις) ισως να ειναι κατι που αξιζει......
ισως.......
Οταν παρεις νεα ηχεια και τα ανεβασεις βλεπουμε τι θα γινει
- και αν ----με το παλιο..........
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
παρε τα καινουργια ηχεια που θες γιατι δε θ'αρκεστεις μονο στον ηχο... το ματι ειναι το προβλημα αρκετες φορες.....(δηλαδη στο μυαλο ειναι ολα...)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.465
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top