Πικάπ για SME V βραχίονα.

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλησπέρα στο Forum και στο AVsite

Για μια φορα ακόμη χρειάζομαι την βοηθεια του "κοινού" για να κλείσω το σύστημα μου με την αγορά και μιας καλης αναλογικης πηγης. Εχω στην κατοχή μoy τον SME V και ηθελα να τον συνδυάσω με ενα LINN SONDEK LP12. Δυστυχώς η απάντηση της LINN στο ερώτημα μου αν ταιριάζουν μεταξύ τους δεν ήταν και πολυ ξεκάθαρη. Οι μηχανικοι της δεν ήταν σιγουροι για τις δυσκολιες πού θα αντιμετώπιζα λόγω βάρους του βραχίονα και με προέτρεψαν (ξεκάθαρα) να ψάξω για πληροφορίες σε forum του διαδικτυου ! Αποφάσισα να μην το διακινδυνευσω και να ψάξω για κάποιο άλλο πλατό αλλα κάπως ακριβότερο. Η έρευνα μου με οδήγησε στα :

1. KUZMA STABI REFERENCE 2
2. SME 20/3

Χρειάζομαι οποιαδήποτε πληροφορία θεωρήσετε ότι μπορεί να μου φανει χρήσιμη για την τελικη αγορά ενός εκ των δύο. Αν καποιος έχει στην κατοχή του η έχει ακούσει ένα εκ των παραπάνω θα με βοηθουσε η άποψη του με δεδομένο ότι δεν ειναι ευκολο να τα βρω έτοιμα για ακρόαση στις αντιπροσωπείες. Δηλαδη πρέπει πρωτα να το αγοράσω και μετα να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον θα έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει.
Αλέξανδρος
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Προφανώς μεταξύ των δυο το SME αλλά ο συνδυασμός απο μόνος του δεν εγγυάται το αποτέλεσμα ;)
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Καλησπέρα στο Forum και στο AVsite

Για μια φορα ακόμη χρειάζομαι την βοηθεια του "κοινού" για να κλείσω το σύστημα μου με την αγορά και μιας καλης αναλογικης πηγης. Εχω στην κατοχή μoy τον SME V και ηθελα να τον συνδυάσω με ενα LINN SONDEK LP12. Δυστυχώς η απάντηση της LINN στο ερώτημα μου αν ταιριάζουν μεταξύ τους δεν ήταν και πολυ ξεκάθαρη. Οι μηχανικοι της δεν ήταν σιγουροι για τις δυσκολιες πού θα αντιμετώπιζα λόγω βάρους του βραχίονα και με προέτρεψαν (ξεκάθαρα) να ψάξω για πληροφορίες σε forum του διαδικτυου ! Αποφάσισα να μην το διακινδυνευσω και να ψάξω για κάποιο άλλο πλατό αλλα κάπως ακριβότερο. Η έρευνα μου με οδήγησε στα :

1. KUZMA STABI REFERENCE 2
2. SME 20/3

Χρειάζομαι οποιαδήποτε πληροφορία θεωρήσετε ότι μπορεί να μου φανει χρήσιμη για την τελικη αγορά ενός εκ των δύο. Αν καποιος έχει στην κατοχή του η έχει ακούσει ένα εκ των παραπάνω θα με βοηθουσε η άποψη του με δεδομένο ότι δεν ειναι ευκολο να τα βρω έτοιμα για ακρόαση στις αντιπροσωπείες. Δηλαδη πρέπει πρωτα να το αγοράσω και μετα να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον θα έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει.
Αλέξανδρος
Καλησπέρα στο Forum και στο AVsite

Για μια φορα ακόμη χρειάζομαι την βοηθεια του "κοινού" για να κλείσω το σύστημα μου με την αγορά και μιας καλης αναλογικης πηγης. Εχω στην κατοχή μoy τον SME V και ηθελα να τον συνδυάσω με ενα LINN SONDEK LP12. Δυστυχώς η απάντηση της LINN στο ερώτημα μου αν ταιριάζουν μεταξύ τους δεν ήταν και πολυ ξεκάθαρη. Οι μηχανικοι της δεν ήταν σιγουροι για τις δυσκολιες πού θα αντιμετώπιζα λόγω βάρους του βραχίονα και με προέτρεψαν (ξεκάθαρα) να ψάξω για πληροφορίες σε forum του διαδικτυου ! Αποφάσισα να μην το διακινδυνευσω και να ψάξω για κάποιο άλλο πλατό αλλα κάπως ακριβότερο. Η έρευνα μου με οδήγησε στα :

1. KUZMA STABI REFERENCE 2
2. SME 20/3

Χρειάζομαι οποιαδήποτε πληροφορία θεωρήσετε ότι μπορεί να μου φανει χρήσιμη για την τελικη αγορά ενός εκ των δύο. Αν καποιος έχει στην κατοχή του η έχει ακούσει ένα εκ των παραπάνω θα με βοηθουσε η άποψη του με δεδομένο ότι δεν ειναι ευκολο να τα βρω έτοιμα για ακρόαση στις αντιπροσωπείες. Δηλαδη πρέπει πρωτα να το αγοράσω και μετα να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον θα έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει.
Αλέξανδρος
Αν και δεν αναφέρεις το ποσό που μπορείς να διαθέσεις, κρίνοντας από τις επιλογές σου, κατά τη γνώμη μου έχεις ένα πολύ ευχάριστο δίλημμα!
Εγώ θα σου πρότεινα της Avid το Acutus: http://www.avidhifi.com/turntable_acutus.htm
που σχεδιάστηκε με τον SME V (έχω μιλήσει με τον σχεδιαστή και ιδρυτή της εταιρίας).
Πέρα από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του, το ρουλεμάν του (http://www.avidhifi.com/bearing.htm) είναι από τα καλύτερα που μπορείς να βρεις σε πικάπ.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Παιδια καλημερα και ευχαριστω που μου αφιερωνετε λιγο απο τον χρονο σας!
Τι εννοείς όταν λες οτι ο συνδυασμος απο μόνος του? Μάλλον ότι χρειαζομαι και καλο phono και κεφαλη αν καταλαβαινω καλα. Αυτα θα ακολουθησουν μετά. Το ηδη υπαρχων phono stage ειναι παρα πολυ καλο αλλα έχει περιορισμενο ευρος και δεν μπορει να παιξει με χαμηλοεξοδες κεφαλες. Οποτε μαλλον και αυτο θα αλλαξει. Αργοτερα όμως αφου τελειώσω με το σχεδιασμο ολου του πικαπ.
Φιλε Σταυρο τα AVID τα απεκλεισα λόγω σχεδιασμου και μονο. Δεν μου αρεσουν εμφανισιακα τα πικαπ τυπου UFO η κατσαρολας! Με αφηνουν αδιαφορο. Δεν αμφιβαλω για την ηχητικη τους απόδοση αφου οι κριτικες τους ειναι αξιοθαυμαστες παντου. Αλλα....σχεδιαστικα δεν ειναι του γουστου μου. Οντως το διλημμα ειναι πολυ ευχαριστο. Μεχρι να φτασω στο ταμειο. Γιατι εκει μαλλον θα μου κοπει το γελιο. Αλλα ξερω που μπλεκω, Οι επιλογες ειναι παντα δικες μας!
Και μιας και ειμαι διθατεθειμενος να δωσω το ποσο που κανουν τα παραπανω πλατο θελω εκτος απο του να ακουγεται καλα να φαινεται και ωραιο. Και η αισθητικη παιζει τον ρολο της νομιζω.
Για να γινω πιο σαφης θα γραψω το συστημα μου για περαιτερω πληροφορηση

1. Power Amplifier : PASS LABS XA 30.5 (Class A)
2. Pre Amplifier : PASS LABS XP 20
3. Phono Stage : AUDIO RESEARCH PH6
4. Speaker : SONUS FABER CREMONA M
5. Turntable : THORENS TD 160 B MKII - SME 3009 SII Armboard - GRADO REF SONATA 1
και AUDIO TECHNICA AT 150 MLX Cartridges

Το Thorens θα παραμεινει σαν δευτερο πικαπ στο συστημα. Το καινουριο θα αναλαβει τον ρολο του οταν συμπληρωθει και στηθει πληρως
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Κι εγώ προτιμώ τα πιο "συμβατικά" εμφανισιακά (έχω άλλωστε ένα - τύπου LP12 - Manticore Mantra) αλλά το Avid έχει για μένα την ομορφιά του "form follows function". Αυτό σημαίνει ότι περιτά υλικά του πικάπ, που μπορεί να συντονίζουν, αποφεύγονται (ιδίως το σασί από ξύλο) αλλά θα συμφωνήσω ότι το να μας αρέσει εμφανισιακά υποσκελίζει τα όποια πλεονεκτήματα σχεδίασης!

Μ' αυτά κατά νου εμφανισιακά αλλά και τεχνολογικά θα μπορούσες να έχεις υπόψη σου και τα SOTA, π.χ.:
http://www.sotaturntables.com/newtables/cosmos.htm
και εδώ από αγγελία με τον SME V:
http://www.stereo.net.au/forums/index.php/topic/53939-fs-sota-nova-turntable-sme-v-tonearm/
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- καλός μου φίλος έχει τον βραχίωνά σου σ΄ ένα Avid Acutus ( το οποίο προαναφέρθηκε ) , και παίζει άψογα , το ακούω συχνά και με διάφορεςε κεφαλές

- η συμβουλή μου έιναι να κατασταλάξεις πρώτα εάν θές από το πικάπ , τον ήχο της μάζας , ή της ανάρτησης , ή ( ιδανικά ) , της αναρτόμενης μάζας

- ο SME V έναι εργαλείο !
 


Μηνύματα
72
Reaction score
53
Alex200 σε χαιρετώ
Τι σύμπτωση. .εχω έναν sme v με προορισμό το hanss t20 (amari lp22 ).
Το εχει τεστάρει ο "ήχος " με καλές κριτικές. Είναι μάζας, μαγνητικό πηγάδι και βάσεις. Διαθέτει δυο έτοιμες βάσεις για rega και sme. .
Κεφαλή διαθέσιμη benz micro gold.
Δεν είναι στημένο ακομη μιας και σκοπεύω να το ....διασκεδασω ζητώντας και την βοήθεια του site..
Ευχαριστώ avsitekostas. ..
 


Μηνύματα
673
Reaction score
670
Mr Spock δεν εχω ιδεα τι διαφορα εχει ο ηχος μαζας απο την αναρτηση . Μεχρι τωρα μονο απο αναρτηση εχω ακουσει απο διαφορα πικαπ. Το KUZMA ειναι και μαζας και αναρτησης καθως και το SME. Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με. Ενας λογος που τα επελεξα ειναι και αυτος. Απλα θα ηθελα να μπορεσω να τα ακουσω πριν αγορασω καποιο. Δυσκολο ομως.....

Βασιλη το Oracle δεν το εχω ακουσει αλλα ακουσα το Μichell Orbe. Πολυ καλο αλλα δεν φορουσε τον V. Eιχε τον 309 και μαλλον με τον V θα ηταν ακομη καλυτερο. Και το ακουσα με αλλο ενισχυτη και Phono οχι με τα δικα μου.

Κωστα ειχα στα υποψην το Τ30 αλλα αποριφθηκε μιας και θεωρησα οτι τα παραπανω δυο ειναι....ενα κλικ καλυτερα. Νομιζω δεν ειμαι σιγουρος. Κανε τις δοκιμες σου και πες μου τα δικα σου και θα σου λεω και εγω οταν καταληξω

Σταυρο το SOTA με τον V ειναι πολυ ωραιο αρκει να αντεχει καλα το βαρος του βραχιονα και να μην εχει το θεμα που εχουν τα LP12. Το site που μου εστειλες ειναι απο Ευρωπη η εκτος? Γιατι αν η τιμη αυτη ισχυει ειναι πολυ δελεαστικη. Με την προυποθεση να ακουγεται και καλα φυσικα. Μην ξεχναμε και το ζητουμενο που ειναι ο ηχος. Μην κοιταμε το δεντρο και χασουμε το δασος!
[DOUBLEPOST=1469721137][/DOUBLEPOST]Thanks dcure
SME vs KUZMA = 2-0
Kαι εκλεινα περισσοτερο προς το KUZMA....γ.....ο!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Mr Spock δεν εχω ιδεα τι διαφορα εχει ο ηχος μαζας απο την αναρτηση . !
- καλημέρα , οι ποιο εμφανείς διαφορές είναι ως προς το χαμηλό και το μπάσο ( 20 . . . 110 κύκλους περίπου ) , με την μάζα να ακούγεται κάπως ποιο σφικτό / ελεγχόμενο , και με την ανάρτηση ποιο ''πλαστικό''/ στρογγυλό . . .

. . . αλλά να μην ξεχνάμε την συνέργεια με τα υπόλοιπα συνοδά , το προσωπικό γούστο , και πάνω απ΄ όλα τον χώρο

- δηλ. μπορεί να σου αρέσει το χαμηλό της μίας σχολής , αλλά στον χώρο σου να ταιριάζει η άλλη , οπότε ο χώρος αποφασίζει
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Ναι το site είναι για SOTA "Nova", used, από Αυστραλία, και προ τριετίας - το παρέθεσα για να πάρεις μια εικόνα με τον SME.
Στο site τους οι τιμές καινούριων είναι : http://www.sotaturntables.com/newprod.htm
Mε το βάρος του SME δε νομίζω να έχει θέμα αλλά μπορείς και να τους ρωτήσεις με email.
Χρησιμοποιούν για ανάρτηση 4 ελατήρια - ένα σε κάθε γωνία - και για ισορροπία με το βάρος του βραχίονα έχουν 3 βάρη στις υπόλοιπες γωνίες από εκείνη του βραχίονα. Δες την ενότητα "THE SOTA FLOATING SEISMIC PLATFORM " στο www.sotaturntables.com/engineering.htm

Εμένα ο ενδοιασμός μου με το συγκεκριμένο είναι τι θα κάνεις αν βγάλει βλάβη ο μηχανισμός (κομπρεσεράκι;;) που ρουφάει τον δίσκο στο πλατώ. Γι' αυτό ίσως να είναι καλύτερο το SME καθότι είναι απλούστερο, αλλά προσωπικά δε μπορώ να βλέπω τα o-ringάκια/λαστιχάκια της ανάρτησής (http://www.sme-audio.com/turntables/sme-model-20-3-turntable) σ' ένα τόσο ακριβό μηχάνημα, κι ας δουλεύουν όπως πρέπει! Μου φαίνονται πολύ φτηνιάρικα και αναρωτιέμαι και πόσο θα τα χρεώνει η SME αν αρχίσουν να κόβονται με τον καιρό ... λογικά θα υπάρχουν και στο Praktiker αντίστοιχα!
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Μια χαρα το Sota μου φαινεται. Θα του ριξω μια ματια στην αντιπροσωπεια γιατι μου αρεσει και ο τροπος κατασκευης του αλλα και φαινεται και σοβαρη εταιρια.
Τωρα οσον αφορα τον χωρο δεν το πολυεπιασα τι εννοεις. Να μην ταιριαζει το πικαπ εμφανισιακα ....μαλλον οχι. Εννοεις ο ηχος να μην ταιριαζει στον χωρο μου?
Παντως δεβ βλεπω κανεναν υποστηρικτη της KUZMA και περιμενα ακριβως το αντιθετο για να ειμαι ειλικρινης. Αυτο με τα λαστιχακια πχ που αναφερεις φιλε Σταυρο δεν υπαρχει στο KUZMA. Kαι ειναι καλυτερης ποιοτητας (κατασκευαστικα τουλαχιστον) απο το SME. H ετσι δειχνει. Και μενα στην αρχη στο SME δεν μου αρεσαν οι γωνιακοι πυργοι της αναρτησης αλλα σιγα σιγα το συνηθιζω. Αυτο με το αν χαλασουν δεν μου ειχε περασει καν απο το μυαλο. Μαλλον λογω τιμολογησης του πλατο τα θεωρουσα αθραυστα!
Το KUZMA απο την αλλη απο την αρχη μου αρεσε ολο χωρις να βλεπω κατι που θα ηθελα να το αλλαξω. Και για τον ηχο του? Αναφερονται τα καλυτερα, τουλαχιστον στο διαδικτυο.
Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Παντως δεβ βλεπω κανεναν υποστηρικτη της KUZMA και περιμενα ακριβως το αντιθετο για να ειμαι ειλικρινης.
- όντως λόγω low PROFILE της εταιρείας , δεν τα έχω ακούσει , αλλά δεν έχω διαβάσει κριτική κάτω του καλού
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εγώ είμαι υπέρ του κουζμα.

Επίσης μου αρέσει το πικάπ του παραβιντσινι του τρελαρα.

Όσον αφορά τις "κατηγορίες" μάζας και ανάρτησης, να πω το εξής: όποιοι δε μπορούν να κατασκευάσουν πικάπ ανάρτησης, το γυρνάνε στη μάζα. Είναι απλώς ανίκανοι.

Τέλος, εγώ χρησιμοποιώ τεκνικς 1200. Πικαπαρα. Αν θες δες κι αυτό, ενημερωτικά. Βγήκε καινούργια φουρνιά.
[DOUBLEPOST=1469804987][/DOUBLEPOST]http://www.ear-usa.com/ear-source-components#turntable

Ear rules!
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Μα... κι εσύ ρε gonis... αφού ξέρεις τι προβοκάτορας είναι ο costas EAR!!!:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top