Ποδήλατο


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Τα "κρυμμένα" μοτέρ στα ποδήλατα είναι πολύ καλή ιδέα σε μη αγωνιστικό περιβάλλον. Δεν αλλοιώνει την εμφάνιση και ταυτόχρονα δίνει την απαραίτητη βοήθεια στις δύσκολες στιγμές. Για παράδειγμα, υπάρχουν ζευγάρια διαφορετικών ικανοτήτων που θέλουν να κάνουν διαδρομές παρέα. Το πιο αδύναμο μέλος μπορεί να έχει το ποδήλατο με το μοτέρ και να ακολουθεί τον σύντροφό του σε μία ανηφόρα ή όταν κουραστεί αρκετά. Ή κάποιος που δεν υπολόγισε σωστά τις δυνάμεις του σχετικά με τη διαδρομή που ακολούθησε, έχει την έξτρα βοήθεια.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Για καθημερινη χρηση πολης ποιο ηλεκτρικο θα προτεινατε? μεχρι 1500-2000
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Για καθημερινη χρηση πολης ποιο ηλεκτρικο θα προτεινατε? μεχρι 1500-2000
Γιατι δεν παιρνεις μοτερ να το προσαρμοσεις στο ηδη υπαρχον ποδηλατο σου ?
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Θυμάστε την ιστορία με τον φίλο/συν-ποδηλάτη που είχε ένα ατύχημα πέρσι το καλοκαίρι;

Βρεθήκαμε το Σάββατο για ποδηλασία! Μετά από 10 μήνες σε indoor trainer, φυσιοθεραπείες κι αποκατάσταση, ξεκίνησε δειλά-δειλά να κάνει ποδηλασίες ξανά. Ήταν μικρή (σε απόσταση και χρονική διάρκεια) αυτή που πήγαμε, χωρίς παρατράγουδα κι είχε ένα bonus: Μου έστειλε τη φωτογραφία των ακτινογραφιών "πριν" και "μετά" της εγχείρησης αποκατάστασης.

z1.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
H εφαρμογη για android HERE MAPS προσθεσε το ποδηλατο στην νεα του εκδοση.Βασικα ειναι beta οποτε θα περιμενουμε νεα εκδοση.Σημερα κατεβασα για 1η φορα στο κινητο μου το strava. Απο οτι βλεπω χρειαζεται και αυτο μονο GPS και οχι παραλληλα και χρηση δεδομενων.
Απο αυτους που το χρησιμοποιουν αν καποιος θελει να δωσει κανα tip ευπροσδεκτος.Θα το χρησιμοποιησω στην επομενη βολτα μου.
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Εκανα μια μικρη απογευματινη βολτα απο Αγιους Αναργυρους στο Μενιδι για να δοκιμασω το προγραμμα.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το κινητο σβηνει αναλογα οπως το εχεις ρυθμισει.Δεν αναγνωριζει οτι τρεχει προγραμμα ωστε να το κραταει ανοικτο.Βεβαια ετσι δεν καταναλωνει μπαταρια.




 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω προσέξει αν γίνεται αυτό με το strava.... έτσι και αλλιώς το κινητό το έχω στην τσέπη της μπλουζας και όχι σε βάση πάνω στο ποδήλατο .... οπότε δεν του δίνω και πολύ σημασία ....απλά το βάζω και καταγράφει .
Αυτά βέβαια όταν δουλεύει το strava στο lenovo....μιας και μετα το τελευταίο update δεν ανοίγει καν ή εφαρμογή ....θα διορθωθεί όμως το πρόβλημα στο επόμενο update αρχές Αυγουστου και θα το τσεκαρω....
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Χθεσινή βόλτα στη λίμνη Αγιάς για καφεδάκι, αλλά η λίμνη σχεδόν άδεια. Διαρροές από το φράγμα, αλλά και οι ντόπιοι αγρότες αντλούν νερό για τα χωράφια τους, και το αποτέλεσμα αυτό...

Agia Lake dried out by Sotos Ch., on Flickr
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Την περασμένη Παρασκευή στη πόλη Olsztyn της Πολωνίας, ένας ποδηλάτης σε μια διάβαση πεζών γλίτωσε από βέβαιο θάνατο χάρη στην ακούσια παρέμβαση ενός ταξί. Ο άνδρας στο ποδήλατο διέσχιζε ένα δρόμο από τη διάβαση πεζών, όταν ο οδηγός ενός Lexus που κινούταν με μεγάλη ταχύτητα, πέρασε με κόκκινο και κατευθυνόταν κατά πάνω του.

Ευτυχώς, ένα ταξί που ερχόταν από δεξιά συγκρούστηκε με το Lexus και το έβγαλε εκτός πορείας, οδηγώντας το πάνω σε ένα στύλο. Μόνο ο συνεπιβάτης στο Lexus τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του ατυχήματος. Η άδεια του οδηγού ανακλήθηκε.

(πηγή και video)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Ωραίος! Καλορίζικο! Πόσο σου κόστισε, εάν επιτρέπεται;
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Με αλλη ζυγαρια βγαινει λιγοτερο απο 200gr. παντως ο κατασκευαστης το δινει απο 200-210 gr.
παρ' οτι ειναι πολυ ελαφρυ σου δινει μεγαλη αισθηση στιβαροτητας.
Θα σου στειλω σε πμ. οχι γι' αυτους που ειναι εδω στο φορουμ αλλα για αυτους που διαβαζουν απο εκτος φορουμ.
Σε λιγες μερες αν ενδιαφερεστε θα ανεβασω και φωτο απο σελες fi'zi'k .
Ψαχνω απο το 2010 για πραγματα γυρω απο το ποδηλατο (εχω παρει σχεδον τα παντα) και πιστευω εχω βρει τους καλυτερους ,πιο εμπιστους πωλητες και καλη ποιοτητα υλικων.
Ειναι πια εφικτο με ~1500Ε να φτιαξεις 'ποδηλαταρα' (που λεμε). Οχι επειδη το διαβασα,μου το ειπαν, το ακουσα, αλλα επειδη το εκανα.
Εχω αρχειο με φωτο κομματι-κομματι απο το 0 μεχρι την ολοκληρωση του ποδηλατου (ειναι το 2ο που φτιαχνω).
Δεν θα ηθελα στην παρουσα φαση να ανεβασω φωτο-βιντεο καθως εφτιαξα 'μοναδικο' σε σκελετο & ονομα ποδηλατο.
Δεν θεωρω οτι εκανα κατι τρομερο, απλα εκανα οτι κανουν πολλοι Αγγλοι και Αμερικανοι κυριως αλλα και αλλοι και μοιραζονται εμπειριες στα ξενα φορουμ. Δηλαδη οτι προτιμανε να φτιαξουν το 'δικο' τους ποδηλατο απο το να παρουν ενα ετοιμο-μαρκα.
Το πλεονεκτημα ειναι στην τιμη αλλα και στην επιλογη σου να χρησιμοποιησεις οτι υλικο θελεις εσυ.
Οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με οτι εκανα μπορω να τη μοιραστω private.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.185
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top