Room Treatment Case Study από τον Costas EAR

Μηνύματα
12.841
Reaction score
10.056
Κώστα μπορεί η απουσία σου να ήταν παραπάνω από αισθητή τόσο καιρό, αλλά επιστρέφοντας, μας ικανοποιείς με το παραπάνω. Ευχαριστούμε για τις γνώσεις που μοιράζεσαι!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Όσον αφορά τους καλοκαιρινούς προβληματισμούς δεν νομίζω να ξεπέρασε κανείς αυτό.
Χαχαχαχαχα....ρε μπαγασα ...τι θυμηθηκες ρε συ????τι αγωνια -κλαμα και τα μυαλα στα καγκελα thread ηταν αυτο?????
Ειμαστε απο τις παραλιες on line και κοιταγαμε τις απαντησεις που επεφταν βροχη μεσα απο αγωνια για το τι θα ακολουθησει......τι ωραιες μερες.........
7c390893e94c6a7b215a5d2362e8d2b9.jpg

[DOUBLEPOST=1469542622][/DOUBLEPOST]Ειχαμε --Κρελλαθει ---για τα καλα τοτεςςςςςς.....αχαχαχχαχα
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Ενδεχομένως αμφότερα...Με ανάγνωση πάντως του σχετικού νήματος μπορείς να καταλάβεις από μόνος σου...:D
Ας το ξεκινησει οταν παει παραλια......ειναι ακρως καλοκαιρινο θεμα ρε παιδι μου.......
11787292_10207735299407137_2066275726_n.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.308
Reaction score
125.137
Ενσωματωμένες στο κείμενο οι απαντήσεις μου:

... παρομοιας λογικής, αλλα ερμητικά κλειστο. Γωνιακό, τρίγωνο πλαίσιο (απο οτι καταλαβαίνω η κατάργηση της γωνίας ειναι extra bonus), καρφωμένο και σφραγισμένο με σιλικόνη και γεμάτο με απορροφητικό υλικό.
Τα ερωτήματα που προκύπτουν ειναι:
  • Εφοσον δεν χρειάζεται βίδωμα,και άρα δεν φοβόμαστε μην σπάσει, μπορουμε να πάμε σε λεπτότερο πάνελ MDF 6 ή και 4 mm μεγαλώνοντας το Q, δηλαδη στοχεύοντας καλυτερα μια προβληματική συχνότητα;
Ναι, φυσικά, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πιο σωστό να θες να στοχεύει μία συχνότητα εκ των προτέρων (μπορεί εκεί πχ να βαραει αυτό το σαμπ, αν αλλάξεις σαμπ αλλάζεις και ξύλα;), αλλά επίσης στο πρακτικό μέρος της υλοποίησης, το πιο λεπτό μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα, δες παρακάτω.

Ειναι προτιμότερο να "τιγκαρουμε" το εσωτερικό με απορροφητικο υλικό, σκοπεύοντας ισως και σε καμπυλότητα της πλάκας, ή να αφήνουμε και ενα στρώμα αέρα μέσα στο κουτί; Και αν ναι, αέρας πίσω απο το πάνελ, ή πίσω-πίσω στο βάθος;

Τιγκα. Κανένα κενό.
  • Να καρφωθεί γύρω-γύρω ή μονο σε τέσσερα σημεία, και το υπόλοιπο με σιλικόνη; (αυτο μάλλον ειναι χαζή ερώτηση)
Η σιλικόνη δε θα το κρατήσει στη θέση του, θα κάνει βόλτες, θα το τιναξει η πίεση της απορρόφησης.. για πρακτικούς λόγους μάλλον θες περισσότερο παιδεμα για την ακινητοποίηση. Επίσης, όσο πιο λεπτό, τόσο πιο πιθανό να τσακίσει καμία άκρη, σε βίδα ή σε ζόρι. Δεν είναι τόσο απλό στην υλοποίηση αυτό που σκέφτεσαι. Εγώ σε γωνία θα εβαζα ξύλο πάχους 10mm και στήριξη με μεταλλικό έλασμα σε όλο το μήκος της ακμής, και λάστιχο μπρος πίσω και καμιά 10αρια βίδες. Αλλιώς το αφήνεις χαλαρά με 4 βίδες κι ας κάτσει όπως θέλει, ας καμπυλώνει ας ας ας..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.331
Reaction score
79.267
Ενσωματωμένες στο κείμενο οι απαντήσεις μου:

Κωστα ευχαριστω

Οσον αφορα την τριτη παρατηρηση, που ηταν και η αρχικη ιδεα, δεν μου βγαινει γιατι εχει κατι δοκαρια ψηλα, και θα ειναι μπερδεμα η κατασκευη.

Για να δουμε...
 




vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
παντως τα χαρακτηριστικα διασπορας των ηχειων μπορουν (οπως λεει και ο κωσταςεαρ σε αλλο νημα) να βοηθησουν πολυ σε χωρους που η παθητικη παρεμβαση δεν ειναι δυνατη σε μεγαλο βαθμο.

quad 2805 πριν τις μπασοπαγιδες κουρτινες κλπ....

 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Έχεις και το μετά;
(NAI.
ΜΕΤΑ πηρα τετραδρομα.)

σοβαρα τωρα....
τις ακυρωσεις χαμηλα εστρωσα λιγο χωρις τρελη βελτιωση λογω συγκεκριμενης διαστασης του δωματιου, ηθελε πολλλες παγιδες...
ηρθε λιγο και καμπυλη των 2 ηχειων ποιο κοντα στα 140ηζ.
αν την βρω την ρημαδα θα την ανεβασω...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
(NAI.
ΜΕΤΑ πηρα τετραδρομα.)

σοβαρα τωρα....
τις ακυρωσεις χαμηλα εστρωσα λιγο χωρις τρελη βελτιωση λογω συγκεκριμενης διαστασης του δωματιου, ηθελε πολλλες παγιδες...
ηρθε λιγο και καμπυλη των 2 ηχειων ποιο κοντα στα 140ηζ.
αν την βρω την ρημαδα θα την ανεβασω...
Είναι αυτό που λέμε,ένα δωμάτιο μετα πολλών...παγίδων.:D
Κάποιος χαρακτήρας φαρμακερός θα μπορούσε να σημειώσει πως το θαυμαστό δεν είναι ότι πήρες τετράδρομα B&O,αλλά το ότι τα έχεις ακόμα...κρατήσει-υπό την έννοια κατάρριψης κάποιου...προσωπικού ρεκόρ στην κατοχή ηχείων.;)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Είναι αυτό που λέμε,ένα δωμάτιο μετα πολλών...παγίδων.:D
Κάποιος χαρακτήρας φαρμακερός θα μπορούσε να σημειώσει πως το θαυμαστό δεν είναι ότι πήρες τετράδρομα B&O,αλλά το ότι τα έχεις ακόμα...κρατήσει-υπό την έννοια κατάρριψης κάποιου...προσωπικού ρεκόρ στην κατοχή ηχείων.;)
κατι του λενε τελικα αυτα τα σπικερια του Βετουλη μας.........ειδες τελικα η αναζητηση σε τι σοκακια οδηγει μερικες φορες?????
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Είναι αυτό που λέμε,ένα δωμάτιο μετα πολλών...παγίδων.:D

Κάποιος χαρακτήρας φαρμακερός θα μπορούσε να σημειώσει πως το θαυμαστό δεν είναι ότι πήρες τετράδρομα B&O,αλλά το ότι τα έχεις ακόμα...κρατήσει-υπό την έννοια κατάρριψης κάποιου...προσωπικού ρεκόρ στην κατοχή ηχείων.;)
Τα quad εξυπηρέτησαν την ακρόαση κλασικής σε χαμηλή στάθμη με άψογο τροπο όταν είχα 2 νεογέννητα. Τώρα που μεγάλωσαν και δεν ξυπνάνε όταν σκάει το σφυρί στην 6 του Mahler τα μεγάλα ενεργά ήρθαν για να μείνουν.
Έχουν και dsp ενσωματωμένο για το χαμηλό, ειναι και φιλικά προς τον χώρο με την ιδιόρρυθμη διασπορά τους τι άλλο να ζητήσω ο μαύρος?
( είσαι εσύ ... Φαρμάκι σκέτο....)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.308
Reaction score
125.137
Στο παλιότερο θρεντ περί μετρήσεων χώρου, που είναι και στικι, είχαν κατατεθεί αρκετές απόψεις. Είναι χρήσιμη μία αναδρομή, αν και λίγο κουράζουν τα άσχετα ποστ με χαβαλε. τες πα. Το πρώτο δικό μου σχόλιο εκεί, ήταν στο ποστ 197:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Μετρήσεις-χώρου.131137/page-10#post-1741629

Και τα επόμενα ποστ μου τα 217 & 218:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Μετρήσεις-χώρου.131137/page-11#post-1741664

Αναρωτιέμαι αν άλλαξε κάτι από το 2013.

Τα χρόνια περνάνε, τα κείμενα είναι κει, σταθερά, οι απόψεις ίδιες, οι ερωτήσεις όμοιες. Σα να μη πέρασε μιά μέρα.

Τελικά υπάρχει βελτίωση; Αλήθεια δηλαδή..
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Περί του καταλληλότερου RT60, ισχύει ως πιο διαδεδομένη και πιο επίσημη τεχνική σύσταση, αυτή της AES/EBU, όπως περιγράφεται στο EBU tech. 3276, όπου καθορίζεται στο διάστημα 200 Hz - 4 kHz να είναι από .2 έως .4 sec. Δηλαδή, έπεσα καρφί στο κέντρο! Χαχαχα
Το bold underlined paper της EBU, μπορεί να βρεθεί εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται.

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Κώστα για την υπόδειξη και τη βοήθεια. Λεπτομέρειες, στο thread για το σύστημά μου αργότερα - πολύ αργότερα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.555
Μηνύματα
2.864.256
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top