Tι ΑVR για wharfedale diamond 220 ή 10.2 ?

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Παίδες καλησπέρα! έχοντας κατασταλάξει μεταξύ αυτών των δύο ηχείων: wharfedale diamond 220 (https://www.skroutz.gr/s/5977203/Wharfedale-Diamond-220.html ) ή wharfedale diamond 10.2 (https://www.skroutz.gr/s/340895/Wharfedale-Diamond-10-2.html) τα οποία έχουν πολύ καλές κριτικές αλλά και σχετικά καλή τιμή για τα λεφτά τους, ψάχνω να τα ταιριάξω με ένα καλό πεντακάναλο ενισχυτή 'εως 400 ευρω

Ο ενισχυτής θα παίζει 2.0 και ίσως αν με παίρνει οικονομικά να το συνδυάσω με ένα φτηνό ενεργό subwoofer. Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα να έχει 50 διαφορετικα "κολπα" , συνδεσημότητα με δορυφόρους και να "ψήνει" καφέ αλλά κυρίως να έχω καλό και καθαρό ήχο και οσο το δυνατό καλύτερη ισχύ καθώς και να μπορώ μελλοντικα να μεγαλώσω το σύστημα μου σε 5.1 με τον ίδιο ενισχυτή ως βάση.

Η χρήση που θα κάνω είναι να βλέπω καμια ταινία και να παίζω PS4 (αρα συνδεση με 4Κ Τηλεοραση) καθώς και κυρίως να ακούω μουσική μέσω του Iphone η του λαπτοπ μου (youtube).

Τι εχετε να προτείνετε σε αυτά τα λεφτά? Δεν είνα αναγκη να εξαντλήσω το 400αρι αλλά και αν είναι μια επιλογή εξαιρετικα καλύτερη με λίγα λεφτά παραπάνω (40-50 ευρω) το σκέφτομαι ως σενάριο.

Τι μου προτείνετε για να συνδυάσω αυτά τα ηχεία και να παίξω καλή ποιότητα ήχου σε νορμάλ αλλά και υψηλή ένταση αν χρειαστεί ποτέ? ο χώρος που θα τα τοποθετήσω είναι 35 τμ αν αυτό βοηθά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Ένας Yamaha ή ένας Denon στην κατηγορία που ψάχνεις θα είναι μιά χαρά. Αλλά αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς μόνο δύο κανάλια γιατί να πάρεις πεντακάναλο;
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Ένας Yamaha ή ένας Denon στην κατηγορία που ψάχνεις θα είναι μιά χαρά. Αλλά αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς μόνο δύο κανάλια γιατί να πάρεις πεντακάναλο;
Γιατί μελλοντίκα σκέφτομαι να το "χτίσω" λίγο...τα ηχεία που κατέληξα ακούγονται καλή επιλογή; Καμιά συγκεκριμένη πρόταση σε Yamaha ενισχυτή;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
αν το μπατζετ σου ειναι 800-900 ευρω βρες ηχεια με 600 και τα υπολοιπα εναν πολυκαναλο γιαπωνεζικο ενισχυτη
ο καλυτερος ηχος σε αυτην την κατηγορια θα ερθει απο τα ηχεια πολυ περισσοτερο απο τον ενισχυτη
μονο προσοχη να υποστηριζει airplay για να συνδεθει με το iphone
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top