αγορα 40αρας για το χωριο.

Μηνύματα
113
Reaction score
8
αγαπητοι φιλοι ,
θα ηθελα μια βοηθεια στην προσπαθεια επιλογης τηλεορασης
σκεφτομαι να αλλαξω την παλια 20αρα crt philips που εχω στο χωριο με μια νεα τηλεοραση.

αποφασισα να παω στις 32" αλλα γρηγορα αλλαξα γνωμη και επελεξα τις 40" (οχι 42 η 43 γιατι ο χωρος ειναι μικρος, 40 οριακα το οριο)
επισης τεθηκε (βασει μιας ερευνας αγορας) ενα ανω οριο στα 500 ευρω (αυστηρα).

δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι 3D η οχι
δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι 4Κ (δε με χαλαει αλλα δεν ειναι στα "πρεπει")
η τηλεοραση θα χρησιμοπ. σχεδον αποκλειστικα για τηλεοπτικο σημα κ καποιες ταινιες που θα μπορω τωρα πια να παιζω απο usb stick
θα ηθελα να ειναι smart (συνδεση internet κλπ) ωστε σε μελλοντικη μεταφορα της σε αλλο χωρο να μπορει να διασυνδεθει
θα ηθελα να εχει ενα σχετικα γρηγορο επεξεργαστη (dual core, quad core) αν ειναι δυνατον
αυτο που με "καιει" ειναι να εχει την καλυτερη δυνατη εικονα - πλουσια χρωματα, καλη ευκρινια, πλουσια μαυρα κλπ (ειμαι fan της samsung και μου αρεσει η εικονα της αλλα δεχομαι καθε προταση)

βασει τον παραπανω και μετα απο μια συντομη ερευνα αγορας κατελειξα στα εξης:

(η σειρα ειναι τυχαια)

Sony KDL-40W705C
Sony KDL-40WD650
Samsung LED TV UE40J5100
Samsung LED TV UE40H6400
Samsung LED TV UE40K5500
Samsung LED TV UE40J6200
Samsung LED TV UE40JU6000
JVC LT40V953


δεν μπορεσα να βγαλω ακρη (ποιο μοντελο ειναι ποιας χρονιας , πιο εχει καταργηθει, ποιο ειναι το καλυτερο) καθως δεν βρηκα reviews για ολα και στα επισημα sites δεν υπαρχουν ολα τα παραπανω

μπορειτε να βοηθησετε ;
καθε αποψη δεκτη
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Όσον αφορά τιμές, διαθεσιμότητες και τεχνικά χαρακτηριστικά, το skroutz.gr είναι ο φίλος σου.

Σχετικά με τα reviews... google it.
Με τη Samsung και τη Sony έχεις ήδη μπει σε πολύ καλό δρόμο, τόσο όσον αφορά την εικόνα, όσο και τις ευκολίες (από τις οποίες προσωπικά βρίσκω ουσιαστική μόνο το media player, όπου νομίζω ότι η Samsung είναι κορυφαία σε ευχρηστία). Πάντως, θα σου πρότεινα να ρίξεις επίσης μια ματιά και στην Panasonic.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
8
ευχαριστω για την απαντηση .
οσο για το google και το skroutz τα εχω ηδη ξεψαχνισει
τελος παντων, θα διαλεξω μια εκ των Samsung LED TV UE40H6400 κ Sony KDL-40W705C
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Για τηλεοπτικό σήμα οι sony έχουν γενικά τη φήμη ότι είναι καλύτερες από samsung. Αλλά το καλύτερο θα ήταν να τις δεις από κοντά. Η KDL-40W705C νομίζω έχει android που μάλλον είναι πολύ πιο εύχρηστο από το smart της UE40H6400. (Έχω την UE32H6200 με το ίδιο smart interface και είναι μάλλον δύσχρηστο και αργό). Από την άλλη η UE40H6400 έχει πραγματικά 100 Hz στο πάνελ και άρα είναι καλή και για αθλητικά όπου υπάρχει γρήγορη κίνηση. Δεν γνωρίζω εαν το πάνελ της KDL-40W705C είναι πραγματικά 100 Hz. Εαν είναι 100 Hz και έχει και android αυτή θα ήταν η επιλογή μου.

edit: η KDL-40W705C έχει 50 Hz μόνο στο πάνελ και δεν έχει και android οπότε...
 
Last edited:

Μηνύματα
113
Reaction score
8
Για τηλεοπτικό σήμα οι sony έχουν γενικά τη φήμη ότι είναι καλύτερες από samsung. Αλλά το καλύτερο θα ήταν να τις δεις από κοντά. Η KDL-40W705C νομίζω έχει android που μάλλον είναι πολύ πιο εύχρηστο από το smart της UE40H6400. (Έχω την UE32H6200 με το ίδιο smart interface και είναι μάλλον δύσχρηστο και αργό). Από την άλλη η UE40H6400 έχει πραγματικά 100 Hz στο πάνελ και άρα είναι καλή και για αθλητικά όπου υπάρχει γρήγορη κίνηση. Δεν γνωρίζω εαν το πάνελ της KDL-40W705C είναι πραγματικά 100 Hz. Εαν είναι 100 Hz και έχει και android αυτή θα ήταν η επιλογή μου.

edit: η KDL-40W705C έχει 50 Hz μόνο στο πάνελ και δεν έχει και android οπότε...

...οποτε προτεινεις την samsung τελικα ;
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
...οποτε προτεινεις την samsung τελικα ;
Από τις 2 αυτές την Samsung που νομίζω έχει αρκετά ικανοποιητική έως πολύ καλή απόδοση σε όλα όσα ζητάς. Αλλά είναι μοντέλο 2014 και ίσως υπάρχουν και άλλες επιλογές.
 


Μηνύματα
113
Reaction score
8
Από τις 2 αυτές την Samsung που νομίζω έχει αρκετά ικανοποιητική έως πολύ καλή απόδοση σε όλα όσα ζητάς. Αλλά είναι μοντέλο 2014 και ίσως υπάρχουν και άλλες επιλογές.
δυστυχως σε αυτη την τιμη και ιντσες ( εως 500 Ε και εως 40") τα νεοτερα μοντελα κατα περιεργο τροπο ειναι χειροτερα (κατα τα review παντα). σιγουρα αν παμε στα 600 και στις 42" ναι, βρισκεις καλυτερο νεο μοντελο
 


Μηνύματα
365
Reaction score
382
Εγώ αγόρασα μια turbo-x από το πλαίσιο [στις 42 ιντζες] και δεν έχω κανένα παράπονο, ειδικά μια την μικρη χρήση που κάνω. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να "ρίξεις" παραπάνω χρήματα για το χωριό. Από την άλλη μπορείς να αγοράσεις και ένα μεταχειρισμένο προβολέα στα ίδια χρήματα και να λύσεις το πρόβλημα πολύ καλύτερα [δεν χρειάζεται καν να είναι HD].
 

Μηνύματα
113
Reaction score
8
Εγώ αγόρασα μια turbo-x από το πλαίσιο [στις 42 ιντζες] και δεν έχω κανένα παράπονο, ειδικά μια την μικρη χρήση που κάνω. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να "ρίξεις" παραπάνω χρήματα για το χωριό. Από την άλλη μπορείς να αγοράσεις και ένα μεταχειρισμένο προβολέα στα ίδια χρήματα και να λύσεις το πρόβλημα πολύ καλύτερα [δεν χρειάζεται καν να είναι HD].

εγω δεν θα εμπιστευομουν τα turbo-x προιοντα. ειναι καθαρα προσωπικη αποψη
και ναι ισως τα 500 ειναι πολλα
 

Μηνύματα
365
Reaction score
382
Σίγουρα υπάρχει τζόγος, αλλά η κατάσταση έχει βελτιωθεί από παλιά. Εγώ προς το παρόν έχω αγοράσει την τηλεόραση και ένα media player και ως τώρα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα [αν και αγόρασα και ένα USB stick 32 GB το οποίο δεν δούλεψε ποτέ και το πέταξα].
 

Μηνύματα
113
Reaction score
8
τελικα επελεξα τη SONY w705 αλλα το μετανιωσα

κατ'αρχην το κουτι ηταν ταλαιπωρημενο και τα φελιζολ μεσα σπασμενα.
αν και η συσκευη ειχε ολα τα προστατευτικα (ζελατινες κλπ) μαλλον καποιο χτυπημα θα ειχε φαει γιατι παρουσιαζε πολυ θαμπη και ατονη εικονα αλλα κυριως ενα εντονο λευκο φως στην δεξια πλευρα με αποκορυφωμα την κατω δεξια γωνια που δεν μπορει να οφειλονταν στο οτι ηταν edge led.
στις σκοτεινες σκηνες δεν εμφανιζονταν- μονο οταν υπηρχε φωτισμος στην οθονη
η αλλη πλευρα η αριστερη ηταν φυσιολογικη



οσο κιαν προσπαθησα να τη ρυθμισω , δεν "εφτασε" ποτε τη samsung - η διαφορα ηταν απλα χαωδης

επειδη σκεφτηκα αυτο που σκεφτεστε και για να ειμαι σιγουρος πως δεν ειναι ιδεα μου την αποσυνδεσα και πηγα να τη συγκρινω με αλλη sony (πιο παλιο μοντελο)
βαζοντας τες διπλα διπλα , και παλι υπηρχε διαφορα. οχι οπως πριν αλλα παλι η sony επασχε απο φωτεινοτητα και ζωντανια . τα χρωματα της ηταν μαλλον καλα αλλα πιο σκοτεινα
το πιο σπαστικο βεβαια ηταν η δεξια πλευρα και το φως που εβγαινε και το ματι του θεατη επεφτε συνεχως εκει σπαζοντας τα νευρα

την επομενη μερα πρωι πρωι λοιπον την επεστρεψα και (δυστυχως πληρωνοντας εξτρα λεφτα που δεν ειχα υπολογισει) αναγκαστικα να διαλεξω αλλο μοντελο , αυτη τη φορα μια samsung
οπως λεει και μια παλια διαφημιση <<...αυτην ξερω, αυτην εμπιστευομαι...>>
πηρα την Samsung UE40JU6400.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top