PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
.....
Και μάλιστα το τονίζω απ' την αρχή και με φωτογραφίες.....

......Τα καλώδια τροφοδοσίας συνήθως δεν έχουν θωράκιση (Αυτό υποστηρίζω κι εγώ – η θωράκιση μπορεί να προσθέσει σημαντική χωρητικότητα στο καλώδιο με ελάχιστο θετικό όφελος) και το εξηγώ στο άρθρο μου Μύθοι για Καλώδια τροφοδοσίας συσκευών)
Ο μύθος είναι στη θωράκιση .....
...τώρα αν είναι non magnetic , magnetic , με ειδική θωράκιση ''floating field damper system'' , με Teflon μόνωση και με πολύ άλλη άλλη ''σάλτσα'' όπως ''θωράκιση πολλών στρώσεων με τεχνική metal folding'', με ειδικό περίβλημα RoHS και άλλα που αναφέρω στο πρωτοσέλιδο του άρθρου και στα αγγλικά και με μετάφραση (όχι από τον on line μεταφραστή !!) είναι τι θέλει η εταιρεία να τονίσει για να πουλήσει.......
Το snake oil τελικα το'χουν τα "φιδακια" για να γλιστρανε :p:D

Και,τι υπονοεις αναφεροντας το RoHS ? Ηταν και αυτο "μυθος των χαιενταδων? "
Να πεθανουν ΟΛΟΙ :p:p
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγώ πιστεύω με τις όποιες τεχνικές γνώσεις και εμπειρία ότι προσέφερα τουλάχιστον στην ενημέρωση και ουδέποτε πρόσβαλα αυτόν που έχει ήδη αγοράσει ή παρά την ενημέρωση σκοπεύει να αγοράσει τέτοια ακριβά καλώδια.
Με ολο τον σεβασμο Στεφανε, αλλα αν οντως πιστευεις αυτο που λες και υπογραμμιζω, προσωπικα το βρισκω ολιγον τραγικο.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
.....

Το snake oil τελικα το'χουν τα "φιδακια" για να γλιστρανε :p:D

Και,τι υπονοεις αναφεροντας το RoHS ? Ηταν και αυτο "μυθος των χαιενταδων? "
Να πεθανουν ΟΛΟΙ :p:p
Το RoHS είναι μια μέθοδος κόλλησης με συγκολλητική ουσία που δεν περιέχει μόλυβδο και πράγματι χρησιμοποιείται σε εξαρτήματα κυρίως συσκευών υψηλών συχνοτήτων ή έστω και στις ακριβές audio συσκευές.
Στα κορδόνια όμως για συγκόλληση των αγωγών (και της θωράκισης - αν υπάρχει) με τα φις ή η συγκόλληση γίνει με RoHS ή με το παραδοσιακό καλάϊ ή με μασιά , κασσίτερο και μισιαντίρι που κολλάνε τους τενεκέδες στα λευκοσιδηρουργεία δεν θα υπάρχει καμιά απώλεια συχνότητας ή στάθμης .
Αυτή είναι η τεκμηριωμένη άποψη μου για τα 50 Hz (όμως όπως πολλές φορές τόνισα για VHF και άνω αυτές οι τεχνολογίες είναι σημαντικές).
Δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε με τα ίδια αφού εξαντλήσαμε όλες τις περιπτώσεις. Απλά εγώ ξαναποστάρισα για να ενημερώσω μέλη που πήραν μέρος στο εν λόγω άρθρο επειδή ανέβασα νέο άρθρο που είχε σχέση και με τα καλώδια τροφοδοσίας
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Αυτό το νήμα δεν θέλει να να κλείσει.

Τα καλώδια είναι τρία πράγματα
Μεταλλουργία, Γεωμετρία, Διηλεκτρικά -γείωση -απόσβεση κραδασμών.
Τί απο τα τρία ΔΕΝ ακούγεται?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τζαστ μαϊ του σεντς:

Έχω ακούσει πάμπολλες θεωρίες για τα καλώδια ρεύματος. Τι ότι λειτουργούν σα μπαφερ ή αποθήκη ενέργειας, τι ότι κόβουν παράσιτα, τι ότι τρέχουν πιο γρήγορα τα ηλεκτρόνια, ο,τι θες κι ότι δε θα μπορούσε ποτέ να φανταστεί κανείς, το'χω δει γραμμένο κάπου κάποτε.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται και στις ασφάλειες, στις ασφαλειοθηκες, στα σουκο και στα ιεκ φις.

Ο κόσμος δεν είναι χαζος, ποτέ δεν ήταν, ίσα ίσα η καχυποψία πάντα έρχεται πρώτη στον κόσμο, παρέα με την άγνοια, είναι αδέρφια αυτά.

Νταξ, χαζοι υπάρχουν, αλλά ούτε η πλειοψηφία είναι, ούτε σε αυτούς βασίζεται η παγκόσμια βιοτεχνία ακριβών καλωδίων ρεύματος. Ας μην είμαστε αφελείς.

Ο μέσος χαλιεντάς πάει πολύ καχύποπτα να ακούσει άλλο ένα καλώδιο ρεύματος, και ομοίως καχύποπτα το παίρνει σπίτι του να το ακούσει.

Έλα μου όμως, που πέραν του πλασεμπο και της αυθυποβολής, κι όμως, ακούγονται τα ρημαδγια. Ας μιλήσω με δικά μου περιστατικά, με προσωπικές εμπειρίες, να μη θιχτει κανείς.

Είχα πάρει κάποτε ένα τελικό ενισχυτή της μιούζικαλ φιντελιτι, τον Ρ180, ένα μοσφετ δημιούργημα, μέσης ισχύος εξόδου, υλοποίηση σε 2 ξεχωριστά σασί, ένα καθαρά τροφοδοσίας, κι ένα με τα τελικά στάδια. Το κουτί της τροφοδοσίας περιείχε τον ευμεγέθη μετασχηματιστή τροφοδοσίας, την ανορθωτικη γέφυρα και μία χούφτα πυκνωτών σταθεροποίησης. Συνδέονταν με το σασί των τελικών σταδίων με ένα απλό καλώδιο με πενταπολικο στρογγυλό βύσμα που δεν έβρισκα όμοιο στο εμπόριο, κι έδινε ξεχωριστά τις τάσεις τροφοδοσίας στα εντελώς ξεχωριστά τελικά στάδια που φιλοξενούσε το άλλο σασί. Η αποθήκευση ενέργειας στο σασί του τροφοδοτικού ήταν τέτοια, που αν εβγαζα το τροφοδοτικό από την μπριζα, ο ενισχυτής συνέχιζε να παίζει για 20-30 δευτερόλεπτα.

Επειδή ήξερα, έφτιαξα άλλο τροφοδοτικό, σε άλλο σασί. Έβαλα τετραπλασιας ισχύος μετασχηματιστή, ξεχωριστό για κάθε κανάλι, και οκταπλάσιας χωρητικότητας πυκνωτές, πάλι ξεχωριστά για κάθε κανάλι, σούπερ ντουπερ ανόρθωση με διόδους διαστημικές και τα συναφή ακραία που όλοι λίγο πολύ ξέρουμε.

Η διαφορά στον ήχο ήταν σημαντική, άλλο αέρα απέκτησε ο ενισχυτής, άλλο μπάσο, έφυγε κάθε ίχνος σκληρότητας, τα γνωστά. Ακούγονταν σαν ενισχυτής μεγαλύτερης ισχύος. Η δε αποθήκευση ενέργειας ήταν τέτοια, που όταν εβγαζα την παροχή ρεύματος του τροφοδοτικού από την πρίζα, ο ενισχυτής έπαιζε για 3-4 λεπτά σε ψηλές στάθμες. Ακρότητες ολκής.

Τώρα δω, τι σκατά αλλαγή να κάνει 1 μέτρο καλώδιο ρεύματος πριν το τροφοδοτικό; Υπήρχε άλλο καλώδιο 1,5μ που συνέδεε το τροφοδοτικό με το σασί των τελικών σταδίων, χρησιμοποιούσα το μαμά καλώδιο, ιδίως αφού δεν έβρισκα ίδια βύσματα να φτιαξω άλλο, πιο κοντό και πιο χοντρό.

Κι όμως. Κι όμως λέω. 1 μέτρο καλώδιο ρεύματος που αντικατέστησε το απλό κοινό καλώδιο ρεύματος όμοιο με αυτό των PC, 3*1,5 mm, τοποθετήθηκε ανάμεσα στο τροφοδοτικό και το κοινό πολυμπριζο, από το οποίο έπαιρνα ρεύμα για όλο το στέρεο, και το πολυμπριζο έμπαινε σε μία σουκο στον τοίχο από γραμμή που έδινε ρεύμα σε όλα τα φώτα και σε 5-6 άλλες μπριζες, δηλαδή τι ψαχνεις τώρα.

Κι όμως λέω. Δεν είμαι κουφός, ούτε είχα κάνα πλασεμπο ούτε είμαι θύμα των χονδρών καλωδίων, ούτε μου περίσσευαν 300€ για ένα γαμωκαβλωδιο ρεύματος, ούτε ήμουν από αυτούς που πιστεύουν στα καλώδια ούτε ήθελα να πάρω καλώδιο ρεύματος, έλεος. Κι όμως, το πήρα, το πλήρωσα και τέλος. Εντ οφ δε στορι. Σκασε και πλήρωνε τώρα είπα μέσα μου, αφού το ακούς το ρημαδι, βγάζει καλύτερο μπάσο και πιο μαλακά πρίμα, χεσε με γιατί..

Τα χρόνια περνούσαν, μηχανήματα άλλαζαν, το καλώδιο κεί, σταθερή αξία. Σε κάθε δοκιμή τα ίδια, το άκουγα. Πάντα ελπιζα να μη το ακούσω, για να το πουλήσω, να ξεφορτωθω το μαύρης μαγείας κατασκεύασμα. Αλλά μπα, κόλλησα μαζί του για χρόνια.

Κοροϊδέψτε με άφοβα. Δε μασάω.

Διάβαζα ότι έβρισκα, έψαχνα, αναζητούσα τη γνώση πίσω από τη μαύρη μαγεία. Πολλά μυστήρια έμαθα, διάφορες θεωρίες προστιθέμενες σιγά σιγά άρχισαν να ξεπλεκουν μέσα μου το κουβάρι της μαύρης μαγείας, αλλά τώρα δε βρίσκω το λόγο να μεταφέρω αυτές τις όποιες ας πούμε γνώσεις, παρά μόνο την οριστική λύση του θέματος.

Οριστικά λοιπόν, και δια παντός, βγήκε αυτό το ρημαδοκαλώδιο από το στέρεο, μαζί με άλλα ανάλογα τέτοια σατανικά, όταν πήρα on line ups, ένα σχετικά μικρό, στα 2 κιλοβάτ, που είχε πιστοποιήσεις απόλυτου ημιτόνου, καθαρού και ξαστερου, ικανού με στάμπα να τροφοδοτήσει ιατρικό εξοπλισμό, μιλιταρι σπεκς, καμιά 10αρια iso και tuv ή πωσταλενε αυτά τα διεθνή πρότυπα τέλος πάντων.

Έδωσα 1200€ για το ups, κι αλλαζω 8 μπαταρίες κάθε 2 με 3 χρόνια κι ησύχασε το αβγό μου. Αλλάξανε τα ανεμιστήρια στο ups για να γίνει αθόρυβο και το έχω σε άλλο δωμάτιο. Ότι καλώδιο ρεύματος και να μπει τώρα, όπου και να μπεί, δεν υπάρχει ούτε καν η υποψία διαφοράς.

Ακόμα συνεχίζω να ελέγχω τη φάση, τα καλώδια είναι όλα σημαδεμένα. Με ένα τρόπο ακούγονται καλύτερα οι συσκευές, απ' ότι αν βάλω ανάποδα το φις στη σουκο. Μετρά και το πολύμετρο άλλη τάση στο σασί των συσκευών, υπάρχει διαφορά μετρήσιμη αν βγει προσωρινά η γείωση στο πως θα βάλεις το φις στην πρίζα.

Επίσης, κοροϊδέψτε άφοβα. Λαιφ σακς.

Καλώδια ρεύματος κατά βάση χρησιμοποιώ με μπλενταζ, με θωράκιση. Της belden. Έχω πάρει ολόκληρη κουλούρα. Είναι πολύ ωραίας κατασκευής το ρημαδι, και αρκετά φτηνό. Συνδεω μόνο στο σουκο το μπλενταζ της θωράκισης, όχι στο ιεκ, για αποφυγή βρόγχων γης. Επίσης, χρησιμοποιώ απλά σουκο και ιεκ φις, φτηνά, που να έχουν όμως μεγάλη τρύπα για το καλώδιο, γιατί είναι κομματάκι χοντρό το μπελντεν και δε χωράει στα πολύ φτηνά. Σφίγγω τη βίδα στα φις και δε κάνω κόλληση. (Τα'χω κάνει όλα στο παρελθόν, ως γνωστόν, λαιφ σακς, κι έχω καλάι με μόλυβδο, χωρίς μόλυβδο, με ασήμι, με χαλκό, με πολύ χαλκό, του Πυργαρούση, του καρντας, του τζενσεν, της οντιο νοουτ, κλπ κλπ κλπ, λαιφ σακς λέμε..)

Όπως είπα και στην αρχή, τζαστ μάι του σεντς.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
To RoHS δεν ειναι "μεθοδος κολλησης" ειναι μια αποφαση/νομος της Ευρωπαικης βουλης που απαγορευει την χρηση αν δεν κανω λαθος 6 επικινδυνων υλικων/ουσιων σε ηλεκτρικες/ηλεκτρονικες συσκευες.
Οσον αφορα την αποψη σου για τις κολλησεις (οπως τις πιστευεις πιο πανω) δεν θα ασχοληθω.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τζαστ μαϊ του σεντς:

Έχω ακούσει πάμπολλες θεωρίες για τα καλώδια ρεύματος. Τι ότι λειτουργούν σα μπαφερ ή αποθήκη ενέργειας, τι ότι κόβουν παράσιτα, τι ότι τρέχουν πιο γρήγορα τα ηλεκτρόνια, ο,τι θες κι ότι δε θα μπορούσε ποτέ να φανταστεί κανείς, το'χω δει γραμμένο κάπου κάποτε.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται και στις ασφάλειες, στις ασφαλειοθηκες, στα σουκο και στα ιεκ φις.

Ο κόσμος δεν είναι χαζος, ποτέ δεν ήταν, ίσα ίσα η καχυποψία πάντα έρχεται πρώτη στον κόσμο, παρέα με την άγνοια, είναι αδέρφια αυτά.

Νταξ, χαζοι υπάρχουν, αλλά ούτε η πλειοψηφία είναι, ούτε σε αυτούς βασίζεται η παγκόσμια βιοτεχνία ακριβών καλωδίων ρεύματος. Ας μην είμαστε αφελείς.

Ο μέσος χαλιεντάς πάει πολύ καχύποπτα να ακούσει άλλο ένα καλώδιο ρεύματος, και ομοίως καχύποπτα το παίρνει σπίτι του να το ακούσει.

Έλα μου όμως, που πέραν του πλασεμπο και της αυθυποβολής, κι όμως, ακούγονται τα ρημαδγια. Ας μιλήσω με δικά μου περιστατικά, με προσωπικές εμπειρίες, να μη θιχτει κανείς.

Είχα πάρει κάποτε ένα τελικό ενισχυτή της μιούζικαλ φιντελιτι, τον Ρ180, ένα μοσφετ δημιούργημα, μέσης ισχύος εξόδου, υλοποίηση σε 2 ξεχωριστά σασί, ένα καθαρά τροφοδοσίας, κι ένα με τα τελικά στάδια. Το κουτί της τροφοδοσίας περιείχε τον ευμεγέθη μετασχηματιστή τροφοδοσίας, την ανορθωτικη γέφυρα και μία χούφτα πυκνωτών σταθεροποίησης. Συνδέονταν με το σασί των τελικών σταδίων με ένα απλό καλώδιο με πενταπολικο στρογγυλό βύσμα που δεν έβρισκα όμοιο στο εμπόριο, κι έδινε ξεχωριστά τις τάσεις τροφοδοσίας στα εντελώς ξεχωριστά τελικά στάδια που φιλοξενούσε το άλλο σασί. Η αποθήκευση ενέργειας στο σασί του τροφοδοτικού ήταν τέτοια, που αν εβγαζα το τροφοδοτικό από την μπριζα, ο ενισχυτής συνέχιζε να παίζει για 20-30 δευτερόλεπτα.

Επειδή ήξερα, έφτιαξα άλλο τροφοδοτικό, σε άλλο σασί. Έβαλα τετραπλασιας ισχύος μετασχηματιστή, ξεχωριστό για κάθε κανάλι, και οκταπλάσιας χωρητικότητας πυκνωτές, πάλι ξεχωριστά για κάθε κανάλι, σούπερ ντουπερ ανόρθωση με διόδους διαστημικές και τα συναφή ακραία που όλοι λίγο πολύ ξέρουμε.

Η διαφορά στον ήχο ήταν σημαντική, άλλο αέρα απέκτησε ο ενισχυτής, άλλο μπάσο, έφυγε κάθε ίχνος σκληρότητας, τα γνωστά. Ακούγονταν σαν ενισχυτής μεγαλύτερης ισχύος. Η δε αποθήκευση ενέργειας ήταν τέτοια, που όταν εβγαζα την παροχή ρεύματος του τροφοδοτικού από την πρίζα, ο ενισχυτής έπαιζε για 3-4 λεπτά σε ψηλές στάθμες. Ακρότητες ολκής.

Τώρα δω, τι σκατά αλλαγή να κάνει 1 μέτρο καλώδιο ρεύματος πριν το τροφοδοτικό; Υπήρχε άλλο καλώδιο 1,5μ που συνέδεε το τροφοδοτικό με το σασί των τελικών σταδίων, χρησιμοποιούσα το μαμά καλώδιο, ιδίως αφού δεν έβρισκα ίδια βύσματα να φτιαξω άλλο, πιο κοντό και πιο χοντρό.

Κι όμως. Κι όμως λέω. 1 μέτρο καλώδιο ρεύματος που αντικατέστησε το απλό κοινό καλώδιο ρεύματος όμοιο με αυτό των PC, 3*1,5 mm, τοποθετήθηκε ανάμεσα στο τροφοδοτικό και το κοινό πολυμπριζο, από το οποίο έπαιρνα ρεύμα για όλο το στέρεο, και το πολυμπριζο έμπαινε σε μία σουκο στον τοίχο από γραμμή που έδινε ρεύμα σε όλα τα φώτα και σε 5-6 άλλες μπριζες, δηλαδή τι ψαχνεις τώρα.

Κι όμως λέω. Δεν είμαι κουφός, ούτε είχα κάνα πλασεμπο ούτε είμαι θύμα των χονδρών καλωδίων, ούτε μου περίσσευαν 300€ για ένα γαμωκαβλωδιο ρεύματος, ούτε ήμουν από αυτούς που πιστεύουν στα καλώδια ούτε ήθελα να πάρω καλώδιο ρεύματος, έλεος. Κι όμως, το πήρα, το πλήρωσα και τέλος. Εντ οφ δε στορι. Σκασε και πλήρωνε τώρα είπα μέσα μου, αφού το ακούς το ρημαδι, βγάζει καλύτερο μπάσο και πιο μαλακά πρίμα, χεσε με γιατί..

Τα χρόνια περνούσαν, μηχανήματα άλλαζαν, το καλώδιο κεί, σταθερή αξία. Σε κάθε δοκιμή τα ίδια, το άκουγα. Πάντα ελπιζα να μη το ακούσω, για να το πουλήσω, να ξεφορτωθω το μαύρης μαγείας κατασκεύασμα. Αλλά μπα, κόλλησα μαζί του για χρόνια.

Κοροϊδέψτε με άφοβα. Δε μασάω.

Διάβαζα ότι έβρισκα, έψαχνα, αναζητούσα τη γνώση πίσω από τη μαύρη μαγεία. Πολλά μυστήρια έμαθα, διάφορες θεωρίες προστιθέμενες σιγά σιγά άρχισαν να ξεπλεκουν μέσα μου το κουβάρι της μαύρης μαγείας, αλλά τώρα δε βρίσκω το λόγο να μεταφέρω αυτές τις όποιες ας πούμε γνώσεις, παρά μόνο την οριστική λύση του θέματος.

Οριστικά λοιπόν, και δια παντός, βγήκε αυτό το ρημαδοκαλώδιο από το στέρεο, μαζί με άλλα ανάλογα τέτοια σατανικά, όταν πήρα on line ups, ένα σχετικά μικρό, στα 2 κιλοβάτ, που είχε πιστοποιήσεις απόλυτου ημιτόνου, καθαρού και ξαστερου, ικανού με στάμπα να τροφοδοτήσει ιατρικό εξοπλισμό, μιλιταρι σπεκς, καμιά 10αρια iso και tuv ή πωσταλενε αυτά τα διεθνή πρότυπα τέλος πάντων.

Έδωσα 1200€ για το ups, κι αλλαζω 8 μπαταρίες κάθε 2 με 3 χρόνια κι ησύχασε το αβγό μου. Αλλάξανε τα ανεμιστήρια στο ups για να γίνει αθόρυβο και το έχω σε άλλο δωμάτιο. Ότι καλώδιο ρεύματος και να μπει τώρα, όπου και να μπεί, δεν υπάρχει ούτε καν η υποψία διαφοράς.

Ακόμα συνεχίζω να ελέγχω τη φάση, τα καλώδια είναι όλα σημαδεμένα. Με ένα τρόπο ακούγονται καλύτερα οι συσκευές, απ' ότι αν βάλω ανάποδα το φις στη σουκο. Μετρά και το πολύμετρο άλλη τάση στο σασί των συσκευών, υπάρχει διαφορά μετρήσιμη αν βγει προσωρινά η γείωση στο πως θα βάλεις το φις στην πρίζα.

Επίσης, κοροϊδέψτε άφοβα. Λαιφ σακς.

Καλώδια ρεύματος κατά βάση χρησιμοποιώ με μπλενταζ, με θωράκιση. Της belden. Έχω πάρει ολόκληρη κουλούρα. Είναι πολύ ωραίας κατασκευής το ρημαδι, και αρκετά φτηνό. Συνδεω μόνο στο σουκο το μπλενταζ της θωράκισης, όχι στο ιεκ, για αποφυγή βρόγχων γης. Επίσης, χρησιμοποιώ απλά σουκο και ιεκ φις, φτηνά, που να έχουν όμως μεγάλη τρύπα για το καλώδιο, γιατί είναι κομματάκι χοντρό το μπελντεν και δε χωράει στα πολύ φτηνά. Σφίγγω τη βίδα στα φις και δε κάνω κόλληση. (Τα'χω κάνει όλα στο παρελθόν, ως γνωστόν, λαιφ σακς, κι έχω καλάι με μόλυβδο, χωρίς μόλυβδο, με ασήμι, με χαλκό, με πολύ χαλκό, κλπ κλπ κλπ, λαιφ σακς λέμε..)

Όπως είπα και στην αρχή, τζαστ μάι του σεντς.
Eισαι χαλιεντας αλλα ξερεις να κρυβεσαι :D:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ολα αυτα που λες(θωρακιση μακρια απο τους αγωγους,γειωση μη συστρεμμενη με την φαση/ουδετερο κλπ...) ειναι γνωστα και τεχνικες που χρησιμοποιουνται απο "χαλιεντάδες" και μη.Εγω θα προχωρουσα και ενα βημα πιο μπροστα και να πω οτι τουλαχιστον στα δικα μου diy interconnects με εξαιρεση αυτα του πικαπ,δεν χρησιμοποιω θωρακιση και ουδεποτε ειχα προβληματα θορυβων ακομη και οταν αυτα περνουν κοντα σε καλωδια ρευματος.
Υπαρχουν δε και κατασκευαστες που σαν "θωρακιση" χρησιμοποιουν copper foil μονο χωρις να ειναι συνδεδεμενο ουτε στην πλευρα του φις ουτε της συσκευης.
Και οσο τα λες τοσο ενισχυεις ΜΟΝΟΝ την αποψη με την οποια συμφωνουμε ολοι,αυτην δηλαδη των απαραδεκτα ψηλων τιμων καλωδιων,η οποια ομως εχει και καποια "ελεφρυντικα" απο πλευρας κατασκευαστων, οταν για να εφαρμοσουν στην πραξη καποιες θεωριες τους και να τις βαλουν σε μικρη παραγωγη,υπαρχει τεραστιο κοστος.Και αυτοι οπως λες , τα προσφερουν και ο καταναλωτης αποφασιζει ποια θα ειναι η φτηνη,ακριβη,ακριβοτερη επιλογη του.
Κατα τα αλλα παραπονιεσαι για το υφος μερικων συνομιλητων σου ,την στιγμη που δεν χανεις ευκαιρια σε καθε ποστ σου , με λεξουλες να προσβαλλεις ως αλανθαστος διδακτωρ την νοημοσυνη τους .Keep walking...........ισως βρεθει στον δρομο σου η ευκαιρια,αλλα και η αποφαση να ακουσεις επιτελους κατι,αντι να κρινεις, μεταφραζοντας σχολια αλλων απο wiki η να κανεις copy paste δεκαδες σελιδες κλπ που τα εκαναν πολυ πριν απο σενα.
Θα μας πεις 5 κατασκευαστες "μαγικων" καλωδιων που κανουν τους ισχυρισμους που λες οτι κανουν?( αναφέρουν ότι διαθέτουν ειδική θωράκιση από non magnetic steel. Ένας ακόμα μύθος στα specs των ‘’μαγικών’’ καλωδίων τροφοδοσίας !!) Αμφιβαλλω.
...
Όμως θα τα ξαναπούμε εδώ γιατί θα συνεχίσω με σχετικό με τα υλικά των ενισχυτών high end άρθρο στο εγγύς μέλλον.
...
Για να μην εκληφθεί μια τέτοια υπόσχεση ως...απειλή,οφείλει να εκπληρωθεί οπωσδήποτε εκείνη κατά τον μήνα...Αύγουστο.;)
Ειδάλλως το νήμα κινδυνεύει να εξελίσσεται ολοένα και περισσότερο σαν τη γνωστή..."Επόμενη Μέρα".;)
Αναρωτιέμαι μερικές φορές μήπως η επίμονη προσοχή σε όσα γράφονται αποσκοπεί τελικώς όχι στην κατανόηση και απόκριση αλλά σε μια...ξερή ανταπάντηση.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ξερει κανεις αν υπαρχουν καρβουνα Rohs ? Παρακαλω πεστε μου,αποψε εχω 14 καλεσμενους και πρεπει (μου το ζητησαν)να αναψω καρβουνα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671



https://www.ramelectronics.net/83803.aspx

Και

http://www.parts-express.com/belden-83803-12-awg-3-conductor-power-cable-1-ft-usa--100-790

PDF

https://www.google.gr/url?sa=t&sour...MGuFMo8edwvLqyH_Q&sig2=aA2d5nt3RuOXYpcZGKb_zQ

Η Belden, ξέρει.
Έχει και πιο οικονομικό στη γκάμα της.
Αν δε με απατά η μνήμη μου, μία 100αρα κουλούρα που είχαμε πάρει τα παλιά τα χρόνια, μου είχε βγεί 5€ το μέτρο περίπου.
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Τζαστ μαϊ του σεντς:

Έχω ακούσει πάμπολλες θεωρίες για τα καλώδια ρεύματος. Τι ότι λειτουργούν σα μπαφερ ή αποθήκη ενέργειας, τι ότι κόβουν παράσιτα, τι ότι τρέχουν πιο γρήγορα τα ηλεκτρόνια, ο,τι θες κι ότι δε θα μπορούσε ποτέ να φανταστεί κανείς, το'χω δει γραμμένο κάπου κάποτε.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται και στις ασφάλειες, στις ασφαλειοθηκες, στα σουκο και στα ιεκ φις.

Ο κόσμος δεν είναι χαζος, ποτέ δεν ήταν, ίσα ίσα η καχυποψία πάντα έρχεται πρώτη στον κόσμο, παρέα με την άγνοια, είναι αδέρφια αυτά.

Νταξ, χαζοι υπάρχουν, αλλά ούτε η πλειοψηφία είναι, ούτε σε αυτούς βασίζεται η παγκόσμια βιοτεχνία ακριβών καλωδίων ρεύματος. Ας μην είμαστε αφελείς.

Ο μέσος χαλιεντάς πάει πολύ καχύποπτα να ακούσει άλλο ένα καλώδιο ρεύματος, και ομοίως καχύποπτα το παίρνει σπίτι του να το ακούσει.

Έλα μου όμως, που πέραν του πλασεμπο και της αυθυποβολής, κι όμως, ακούγονται τα ρημαδγια. Ας μιλήσω με δικά μου περιστατικά, με προσωπικές εμπειρίες, να μη θιχτει κανείς.

Είχα πάρει κάποτε ένα τελικό ενισχυτή της μιούζικαλ φιντελιτι, τον Ρ180, ένα μοσφετ δημιούργημα, μέσης ισχύος εξόδου, υλοποίηση σε 2 ξεχωριστά σασί, ένα καθαρά τροφοδοσίας, κι ένα με τα τελικά στάδια. Το κουτί της τροφοδοσίας περιείχε τον ευμεγέθη μετασχηματιστή τροφοδοσίας, την ανορθωτικη γέφυρα και μία χούφτα πυκνωτών σταθεροποίησης. Συνδέονταν με το σασί των τελικών σταδίων με ένα απλό καλώδιο με πενταπολικο στρογγυλό βύσμα που δεν έβρισκα όμοιο στο εμπόριο, κι έδινε ξεχωριστά τις τάσεις τροφοδοσίας στα εντελώς ξεχωριστά τελικά στάδια που φιλοξενούσε το άλλο σασί. Η αποθήκευση ενέργειας στο σασί του τροφοδοτικού ήταν τέτοια, που αν εβγαζα το τροφοδοτικό από την μπριζα, ο ενισχυτής συνέχιζε να παίζει για 20-30 δευτερόλεπτα.

Επειδή ήξερα, έφτιαξα άλλο τροφοδοτικό, σε άλλο σασί. Έβαλα τετραπλασιας ισχύος μετασχηματιστή, ξεχωριστό για κάθε κανάλι, και οκταπλάσιας χωρητικότητας πυκνωτές, πάλι ξεχωριστά για κάθε κανάλι, σούπερ ντουπερ ανόρθωση με διόδους διαστημικές και τα συναφή ακραία που όλοι λίγο πολύ ξέρουμε.

Η διαφορά στον ήχο ήταν σημαντική, άλλο αέρα απέκτησε ο ενισχυτής, άλλο μπάσο, έφυγε κάθε ίχνος σκληρότητας, τα γνωστά. Ακούγονταν σαν ενισχυτής μεγαλύτερης ισχύος. Η δε αποθήκευση ενέργειας ήταν τέτοια, που όταν εβγαζα την παροχή ρεύματος του τροφοδοτικού από την πρίζα, ο ενισχυτής έπαιζε για 3-4 λεπτά σε ψηλές στάθμες. Ακρότητες ολκής.

Τώρα δω, τι σκατά αλλαγή να κάνει 1 μέτρο καλώδιο ρεύματος πριν το τροφοδοτικό; Υπήρχε άλλο καλώδιο 1,5μ που συνέδεε το τροφοδοτικό με το σασί των τελικών σταδίων, χρησιμοποιούσα το μαμά καλώδιο, ιδίως αφού δεν έβρισκα ίδια βύσματα να φτιαξω άλλο, πιο κοντό και πιο χοντρό.

Κι όμως. Κι όμως λέω. 1 μέτρο καλώδιο ρεύματος που αντικατέστησε το απλό κοινό καλώδιο ρεύματος όμοιο με αυτό των PC, 3*1,5 mm, τοποθετήθηκε ανάμεσα στο τροφοδοτικό και το κοινό πολυμπριζο, από το οποίο έπαιρνα ρεύμα για όλο το στέρεο, και το πολυμπριζο έμπαινε σε μία σουκο στον τοίχο από γραμμή που έδινε ρεύμα σε όλα τα φώτα και σε 5-6 άλλες μπριζες, δηλαδή τι ψαχνεις τώρα.

Κι όμως λέω. Δεν είμαι κουφός, ούτε είχα κάνα πλασεμπο ούτε είμαι θύμα των χονδρών καλωδίων, ούτε μου περίσσευαν 300€ για ένα γαμωκαβλωδιο ρεύματος, ούτε ήμουν από αυτούς που πιστεύουν στα καλώδια ούτε ήθελα να πάρω καλώδιο ρεύματος, έλεος. Κι όμως, το πήρα, το πλήρωσα και τέλος. Εντ οφ δε στορι. Σκασε και πλήρωνε τώρα είπα μέσα μου, αφού το ακούς το ρημαδι, βγάζει καλύτερο μπάσο και πιο μαλακά πρίμα, χεσε με γιατί..

Τα χρόνια περνούσαν, μηχανήματα άλλαζαν, το καλώδιο κεί, σταθερή αξία. Σε κάθε δοκιμή τα ίδια, το άκουγα. Πάντα ελπιζα να μη το ακούσω, για να το πουλήσω, να ξεφορτωθω το μαύρης μαγείας κατασκεύασμα. Αλλά μπα, κόλλησα μαζί του για χρόνια.

Κοροϊδέψτε με άφοβα. Δε μασάω.

Διάβαζα ότι έβρισκα, έψαχνα, αναζητούσα τη γνώση πίσω από τη μαύρη μαγεία. Πολλά μυστήρια έμαθα, διάφορες θεωρίες προστιθέμενες σιγά σιγά άρχισαν να ξεπλεκουν μέσα μου το κουβάρι της μαύρης μαγείας, αλλά τώρα δε βρίσκω το λόγο να μεταφέρω αυτές τις όποιες ας πούμε γνώσεις, παρά μόνο την οριστική λύση του θέματος.

Οριστικά λοιπόν, και δια παντός, βγήκε αυτό το ρημαδοκαλώδιο από το στέρεο, μαζί με άλλα ανάλογα τέτοια σατανικά, όταν πήρα on line ups, ένα σχετικά μικρό, στα 2 κιλοβάτ, που είχε πιστοποιήσεις απόλυτου ημιτόνου, καθαρού και ξαστερου, ικανού με στάμπα να τροφοδοτήσει ιατρικό εξοπλισμό, μιλιταρι σπεκς, καμιά 10αρια iso και tuv ή πωσταλενε αυτά τα διεθνή πρότυπα τέλος πάντων.

Έδωσα 1200€ για το ups, κι αλλαζω 8 μπαταρίες κάθε 2 με 3 χρόνια κι ησύχασε το αβγό μου. Αλλάξανε τα ανεμιστήρια στο ups για να γίνει αθόρυβο και το έχω σε άλλο δωμάτιο. Ότι καλώδιο ρεύματος και να μπει τώρα, όπου και να μπεί, δεν υπάρχει ούτε καν η υποψία διαφοράς.

Ακόμα συνεχίζω να ελέγχω τη φάση, τα καλώδια είναι όλα σημαδεμένα. Με ένα τρόπο ακούγονται καλύτερα οι συσκευές, απ' ότι αν βάλω ανάποδα το φις στη σουκο. Μετρά και το πολύμετρο άλλη τάση στο σασί των συσκευών, υπάρχει διαφορά μετρήσιμη αν βγει προσωρινά η γείωση στο πως θα βάλεις το φις στην πρίζα.

Επίσης, κοροϊδέψτε άφοβα. Λαιφ σακς.

Καλώδια ρεύματος κατά βάση χρησιμοποιώ με μπλενταζ, με θωράκιση. Της belden. Έχω πάρει ολόκληρη κουλούρα. Είναι πολύ ωραίας κατασκευής το ρημαδι, και αρκετά φτηνό. Συνδεω μόνο στο σουκο το μπλενταζ της θωράκισης, όχι στο ιεκ, για αποφυγή βρόγχων γης. Επίσης, χρησιμοποιώ απλά σουκο και ιεκ φις, φτηνά, που να έχουν όμως μεγάλη τρύπα για το καλώδιο, γιατί είναι κομματάκι χοντρό το μπελντεν και δε χωράει στα πολύ φτηνά. Σφίγγω τη βίδα στα φις και δε κάνω κόλληση. (Τα'χω κάνει όλα στο παρελθόν, ως γνωστόν, λαιφ σακς, κι έχω καλάι με μόλυβδο, χωρίς μόλυβδο, με ασήμι, με χαλκό, με πολύ χαλκό, του Πυργαρούση, του καρντας, του τζενσεν, της οντιο νοουτ, κλπ κλπ κλπ, λαιφ σακς λέμε..)

Όπως είπα και στην αρχή, τζαστ μάι του σεντς.
Πράγματι το Ημιτονοειδούς Output UPS (αν και θα συνιστούσα - για μη συχνή αλλαγή μπαταριών - 5KV) θα σας κοστίσει λιγότερο από το (πχ PRICE $1999) και θα έχετε καθαρή ημιτονοειδή τάση .
Στην ενότητα 8. εδώ: Θα βρείτε πλήρεις πληροφορίες για όλους τους τύπους UPS και γιατί για τα audio Ημιτονοειδούς Output UPS.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η Belden, ξέρει.
Έχει και πιο οικονομικό στη γκάμα της.
Αν δε με απατά η μνήμη μου, μία 100αρα κουλούρα που είχαμε πάρει τα παλιά τα χρόνια, μου είχε βγεί 5€ το μέτρο περίπου.
Ναι το 19364 , 14awg foil/drain wire shilding.O "βασιλιας" των οικονομικων καλωδιων ρευματος.Τωρα ειναι ακριβοτερο απο 5Ε/Μ αλλα παραμενει εξαιρετο vfm.
Απο εκει και περα το θεμα θελει σοβαρη μελετη και πειραματισμο ωστε οι διαφορες να ειναι οντως βελτιωσεις και οχι απλα διαφορες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Όλα αυτά βέβαια, περί καλωδίων ρεύματος, ομολογώ πως μου φαίνονται ολίγον τι αηδίες.
Από την άλλη, πήγα ρε αδερφέ κι εσταξα 7.300€ κας για να πάρω τα ηχεία μου, και να μη συνεχίσω τι λεφτά έχω σταξει, οπότε τα 5€ το μέτρο το καλώδιο ρεύματος, το προσπερνά κανείς ως ανώδυνη σχετικώς αηδία, ε;

:)
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Για να μην εκληφθεί μια τέτοια υπόσχεση ως...απειλή,οφείλει να εκπληρωθεί οπωσδήποτε εκείνη κατά τον μήνα...Αύγουστο.;)
Ειδάλλως το νήμα κινδυνεύει να εξελίσσεται ολοένα και περισσότερο σαν τη γνωστή..."Επόμενη Μέρα".;)
Είναι υπόσχεση. Το καθαρογράφω απ' τις σημειώσεις μου και σύντομα θα γίνει.
Πάντως εδώ ποστάρισα για να κάνω bumping το θέμα με τις θωρακίσεις που έχει σχέση με το παρόν άρθρο απλά για να ενημερωθούν με e-mail τα μέλη που έχουν συμμετάσχει εδώ. Κανονικά όμως , το σωστό, θα ήταν η συνέχεια να είναι στο εκεί άρθρο Θωράκιση καλωδίων ρεύματος και διασυνδέσεων και όχι εδώ.
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Α να γειά σου. Αυτό.
Ομως και αυτη η Belden ρε παιδι μου, το ονομασε το καλωδιο 19364 ............. σαν αριθμος καταδικου ακουγεται.Εβλαπτε ας πουμε να το ονομαζε Βelden Black Reference AC cord ( απο το κορδονι ) ?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ομως και αυτη η Belden ρε παιδι μου, το ονομασε το καλωδιο 19364 ............. σαν αριθμος καταδικου ακουγεται.Εβλαπτε ας πουμε να το ονομαζε Βelden Black Reference AC cord ( απο το κορδονι ) ?
Το βαφτίζουν οι πωλητές:
Belden 19364 Audio-Grade Cable
Condition: New product

# Worlds No.1 DIY Cable

# Active Earth Screen

# 1000's Metres Sold


http://www.mains-cables-r-us.co.uk/cable-off-the-reel/14-belden-19364-audio-grade-cable.html
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top