Τι είδαμε, τι θα δούμε


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Τσεκούρι από Κόκκαλο (Bone Tomahawk), Γουέστερν...τρόμου (!) από τον πρωτοεμφανιζόμενο σκηνοθέτη Κρεγκ Ζάλερ με προϋπηρεσία σε... heavy metal μπάντα και στη...μαγειρική!

Ατμοσφαιρικό, όσο χρειάζεται νωχελικό, όμορφα φωτογραφημένο και ένα film που τιμά τις επιρροές του.

Αλλά στο τελευταίο μισάωρο γίνεται υπέρμετρα νοσηρό.

Με τον Kurt Russel ο οποίος μετά τις συνεργασίες του με τον Tarantino (Death Proof, The Hateful Eight) φαίνεται να περνά μια δεύτερη νεότητα.

Αξίζει αλλά...enter at your own risk.

 


Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Αν και δεν είμαι φαν των δραματικών ταινιών είδα μία Γαλλική εχθές.....τι να σας πω ρε παιδιά...
όχι καταπληκτική...Αριστούργημα!!! Έπος!!! και λίγα λέω...
Βαθμός: 10"""" με τόνους
Τι σενάριο,τι ηθοποιία,μουσική φοβερή...
Τόσο δυνατή που υπήρξαν στιγμές που αισθανόμουν ότι είχα ένα κόμπο στο λαιμό που δεν με άφηνε να καταπιώ...

Η κοπέλα που έκανε την κουφή-τυφλή δεν κουράστηκε????:o:o
Έχω έναν φίλο που κάθε φορά μου λέει για τη δυσκολία του ρόλου του Edward Norton
που που έπαιζε τον καθυστερημένο στο...The score (2001)...Που να δει αυτό !!!!!!!

Μετά το αγαπημένο μου Mice and men (1992),την κατατάσσω σαν 2η αγαπημένη δραματική.
Η μάνα μου που το είδε μου είπε: "Τι πράμα ήταν αυτό παιδί μου και εγώ και ο πατέρας σου ανατριχιάσαμε..."

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Last edited:

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Μόλις είδα το παρακάτω καταπληκτικό θρίλερ το οποίο είχε τρομερή υπόθεση και προπαντώς...από την αρχή μέχρι το τέλος η αγωνία ήταν ασταμάτητη !!! Από τα καλύτερα που είδα τελευταία...
Βαθμός : 9/10

 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Μόλις είδα το παρακάτω καταπληκτικό θρίλερ το οποίο είχε τρομερή υπόθεση και προπαντώς...από την αρχή μέχρι το τέλος η αγωνία ήταν ασταμάτητη !!! Από τα καλύτερα που είδα τελευταία...
Βαθμός : 9/10

φαινεται αρκετα ενδιαφερον, θα το τσεκαρω και θα ποσταρω αποψεις!
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Έχεις στην κατοχή σου γυμνές φωτό του stathis;

Ακούς για υπουργούς που θέλουν να βγουν για διαμαρτυρία στους δρόμους για μέτρα που ψήφισαν οι ιδιοι;

Έχεις δει τον John Kotsidis ντυμένο νοσοκόμα;

Νομίζεις ότι τα έχεις δει όλα;!

Think again!

To Rubber (2010) εχει ως βασικό άξονα της ιστορίας ένα.. δολοφονικό ΛΑΣΤΙΧΟ. Η ταινία πλασάρεται ως αντι-ταινία με στοιχεία μετα-αφήγησης και άλλες ωραίες λέξεις με μία πρόθεση μπροστά για το (απαραίτητο) χτίσιμο ενός πλαισίου κινηματογραφικής κουλτούρας.

Αν κάποιος ξεπερασει τα πρώτα δέκα λεπτά όπου μεταξύ άλλων διαγράφονται τα πρώτα βήματα -fuck logic!- του πρωταγωνιστή και μία σύντομη «μάχη» με έναν άκακο pandinus imperator σκορπιό η ταινία παίρνει μπρος. Περίπου. Γιατί μετά από λίγο το σκηνικό φθείρεται πολύ γρήγορα. Τουλάχιστον σέβεται (;) τον εαυτό της και τα νεύρα των θεατών με μικρή διάρκεια, περίπου 80 λεπτά.

Δεδομένων των παραπάνω στοιχείων η ταινία δεν είναι τόσο τραγική όσο θα μπορούσε να είναι. Αλλά, διάολε, αυτό μας φέρνει στην αρχή της ιστορίας όπου o σερίφης μας βαυκαλίζει λέγοντας ότι τίποτα δεν έχει νόημα στην πλάση.. ίσως ακριβώς γι'αυτο θέλουμε να βλέπουμε κάτι με νόημα ρε φίλε.

Αντί βαθμολογίας:

μία φιλότιμη προσπάθεια/10
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Game of Thrones - Season 6







Δεν μπορω να το δω περιμενοντας καθε φορα 7 μερες μεχρι το επομενο

Μολις ολοκληρωθει η σεζον,διαλεγουμε Παρασκευοσαββατοκυριακο με την κυρια Knight και το βλεπουμε μονορουφι

Γονατισαμε παλι...

Βαθμος 9,5/10


Οσο προχωρα η σειρα τοσο επιβεβαιωνεται οτι αποτελει ωδη στο γυναικειο μυαλο.Ραδιουργα θηλυκα...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Game of Thrones - Season 6







Δεν μπορω να το δω περιμενοντας καθε φορα 7 μερες μεχρι το επομενο

Μολις ολοκληρωθει η σεζον,διαλεγουμε Παρασκευοσαββατοκυριακο με την κυρια Knight και το βλεπουμε μονορουφι

Γονατισαμε παλι...

Βαθμος 9,5/10


Οσο προχωρα η σειρα τοσο επιβεβαιωνεται οτι αποτελει ωδη στο γυναικειο μυαλο.Ραδιουργα θηλυκα...
Εγώ πάλι περιμένω να ολοκληρωθεί όλη η σειρά για να την αρχίσω...:D
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
Μακαρι να μην ειχα δει κανενα GoT και κανενα broadwalk empire , να τα ειχα ολα μπροστα μου :geek:
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Η Μάγκι Έχει Σχέδιο (Maggie's Plan) της Rebecca Miller, κόρης του Arthur Miller και συζύγου του Daniel Day Lewis.

Μεσοαστοί διανοούμενοι προσπαθούν να βάλουν τάξη στο χάος της ζωής τους και στο τέλος τα καταφέρνουν με τον πιο ευφάνταστο τρόπο.

Τυπικό δείγμα κομεντί (ή δραμεντί) του σύγχρονου ανεξάρτητου αμερικανικού κινηματογράφου. Αλλά η ταινία διαθέτει καλογραμμένο σενάριο, έξυπνους διαλόγους και εξαιρετικές ερμηνείες από τη γήινα γοητευτική Greta Gerwig, τον Ethan Hawke και τη Julianne Moore.

Στο βάθος αχνοφαίνεται το τεράστιο αποτύπωμα του Woody Allen.

Γυρισμένη, φυσικά, στη Νέα Υόρκη.

Ό,τι πρέπει για το καλοκαιράκι και όχι μόνο.

Υ.Γ. Στην ταινία υπάρχει μια σκηνή που παραπέμπει σαφώς στο Attenberg της Αθηνάς Ραχήλ Τσαγγάρη. Μεγάλη η χάρη του weird wave of greek cinema.

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Solace (2015)

View attachment 55338

Κοπτοραπτική στοιχείων από πολλές ταινίες με βασική προσέγγιση τη δολοφονική ευθανασία σε θύματα με ανίατες καταστάσεις. Το Solace επικεντρώνεται στον χαρακτήρα που υποδύεται ο Anthony Hopkins, αυτόν του γιατρού-μέντιουμ που βοηθάει το FBI να λύνει υποθέσεις. Η ηθοποιία του προσπαθεί να αναδείξει την ερασιτεχνική κατά τ' άλλα παραγωγή, αλλά είναι σαν μία χοντρή που θέλει να εντυπωσιάσει με μία ακριβή τσάντα.

Μέτριο 4.5/10
Solace (2015) Περιεργο που τον βλεπουμε μονο σε b movies τον Hopkins ... 5 στα 10
Μόλις είδα το παρακάτω καταπληκτικό θρίλερ το οποίο είχε τρομερή υπόθεση και προπαντώς...από την αρχή μέχρι το τέλος η αγωνία ήταν ασταμάτητη !!! Από τα καλύτερα που είδα τελευταία...
Βαθμός : 9/10

Περιέργως :D, στη βαθμολογία κλίνω περισσότερο προς τον Ulysses. Μου άρεσε.
7,5/10
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
Περιέργως :D, στη βαθμολογία κλίνω περισσότερο προς τον Ulysses. Μου άρεσε.
7,5/10
Λιγο η ζεστη ,λιγο η αναγκη φυγης , ταυτιζεσαι με τον ηρωα ο οποιος τροπον τινα δραπετευει σε ενα αλλο παραλληλο κοσμο . Απολυτα λογικο να μην εισαι σε φορμα :D
Παλι καλα που δεν βλεπεις ασπρομαυρες sixties ταινιες :p
Πιστευω οτι με λιγες διακοπες θα ερθεις στα ισια σου!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.946
Πήγε!

Πού να μην πήγαινε! :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Πήγε!

Πού να μην πήγαινε! :D
Πήγα ένα τριήμερο, που να μην πήγαινα...:D

Από την πρώτη μέρα τσίμπησα ένα βαρβάτο κρυολόγημα, που το κουβαλάω ακόμα.

Παλι καλα που δεν βλεπεις ασπρομαυρες sixties ταινιες :p
Δεν αρκεί ένα κρυολόγημα για να γίνω Καφάτος. :p
 






Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top