stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
.... Με ένα τρόπο ακούγονται καλύτερα οι συσκευές, απ' ότι αν βάλω ανάποδα το φις στη σουκο. Μετρά και το πολύμετρο άλλη τάση στο σασί των συσκευών, υπάρχει διαφορά μετρήσιμη αν βγει προσωρινά η γείωση στο πως θα βάλεις το φις στην πρίζα.
.
Κανονικά θα πρέπει την τάση μεταξύ φάσεως – ουδετέρου να τη μετράς την ίδια (230V) και μεταξύ φάσης – γείωσης

Δηλαδή μια σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση θα πρέπει να έχει ΟV μεταξύ ουδετέρου – γείωσης ή έστω μια μικρή διαρροή της τάξεως των mV– 1 V. (Αν η διαρροή είναι μεγαλύτερη των 2V κάλεσε ηλεκτρολόγο , εξ' άλλου θα σου ''πέφτει'' συχνά το ρελαί διαρροής)

Μια περίπτωση είναι αν έχεις τέτοια διαρροή αντιστρέφοντας το φις της συσκευής βελτιώνεται .

Δες μήπως το σπίτι έχει μεγάλα επαγωγικά φορτία (ψυγείο, πλυντήριο…) και όταν μετράς δουλεύουν κάποια απ’ αυτά.

Σημαντικό είναι στην ηλεκτρική εγκατάσταση, να έχεις γείωση με μικρή (ή δυνατόν μηδενική) αντίσταση γείωσης παρά να έχεις ρελέ διαφυγής (Φυσικά αν έχεις και τα δύο τόσο το καλύτερο).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Σωστά αυτά.

Στην πράξη είμαστε μειονεκτικά σε σχέση με άλλες χώρες, όπου τα φις μπαίνουν υποχρεωτικώς με ένα τρόπο κι όχι όπως τύχει.

Κάποιοι κατασκευαστές που ασχολήθηκαν με το θέμα, έφτασαν στο σημείο να υλοποιήσουν εντος ενισχυτών και προ, κύκλωμα ελέγχου για να βρίσκουν τη φάση, κι αν χρειαστεί να την αντιστρέφουν αυτόματα μέσα στις συσκευές τους, με χρήση κάποιων ρελέ.

Γενικά, ο,τι κουλο και να σκεφτείς, έχει ήδη υλοποιηθεί στον τρελό χώρο του χόμπι μας :)
[DOUBLEPOST=1469885140][/DOUBLEPOST]Εχω πάντως την αίσθηση πως με την εξάπλωση των διακοπτικών τροφοδοτικών, αυτά τα θέματα θα ξεχαστούν και θα αραχνιαζουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Σα τα πικάπ ένα πράμα :)

Στα διακοπτικά τροφοδοτικά υπάρχει άλλη κατάσταση: αντί να ασχολούμαστε με την ποιότητα του ρεύματος που λαμβάνουν, μάλλον οφείλουμε να ασχοληθούμε με τι παράσιτα περνούν τα ίδια προς την παροχή του δικτύου! Γυρνά ανάποδα το μπαλάκι! Βέβαια, οι λύσεις υπάρχουν κι είναι σχεδόν πάντα υλοποιημένες, φιλτράκια ενσωματωμένα στο θηλυκό βύσμα ιεκ του σασί και θωράκιση του διακοπτικού τροφοδοτικού.

.
 
Last edited:


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
To RoHS δεν ειναι "μεθοδος κολλησης" ειναι μια αποφαση/νομος της Ευρωπαικης βουλης που απαγορευει την χρηση αν δεν κανω λαθος 6 επικινδυνων υλικων/ουσιων σε ηλεκτρικες/ηλεκτρονικες συσκευες.
Οσον αφορα την αποψη σου για τις κολλησεις (οπως τις πιστευεις πιο πανω) δεν θα ασχοληθω.
Το ακρωνύμιο RoHS σημαίνει πράγματι όπως το λες .
Στις εφαρμογές όμως εννοούμε αυτό που είπα, όμως καλύτερα ….εδώ:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
To τι εννοειτε στις εφαρμογες ειναι αλλο πραγμα.
Η νομοθεσια ειναι αλλο και ειναι σαφης.Αφορα επικινδυνα υλικα/ουσιες σε χιλιαδες προιόντα και οχι κολλησεις μονο (καλάι για την ακρίβεια και γενικοτερα ο μολυβδος).
Aκου λιγο τον Κωστα Παπα να εισαι πιο ακριβης στα γραφομενα σου.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Σωστά αυτά.

Στην πράξη είμαστε μειονεκτικά σε σχέση με άλλες χώρες, όπου τα φις μπαίνουν υποχρεωτικώς με ένα τρόπο κι όχι όπως τύχει.

Κάποιοι κατασκευαστές που ασχολήθηκαν με το θέμα, έφτασαν στο σημείο να υλοποιήσουν εντος ενισχυτών και προ, κύκλωμα ελέγχου για να βρίσκουν τη φάση, κι αν χρειαστεί να την αντιστρέφουν αυτόματα μέσα στις συσκευές τους, με χρήση κάποιων ρελέ.

Γενικά, ο,τι κουλο και να σκεφτείς, έχει ήδη υλοποιηθεί στον τρελό χώρο του χόμπι μας :)
[DOUBLEPOST=1469885140][/DOUBLEPOST]Εχω πάντως την αίσθηση πως με την εξάπλωση των διακοπτικών τροφοδοτικών, αυτά τα θέματα θα ξεχαστούν και θα αραχνιαζουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Σα τα πικάπ ένα πράμα :)

Στα διακοπτικά τροφοδοτικά υπάρχει άλλη κατάσταση: αντί να ασχολούμαστε με την ποιότητα του ρεύματος που λαμβάνουν, μάλλον οφείλουμε να ασχοληθούμε με τι παράσιτα περνούν τα ίδια προς την παροχή του δικτύου! Γυρνά ανάποδα το μπαλάκι! Βέβαια, οι λύσεις υπάρχουν κι είναι σχεδόν πάντα υλοποιημένες, φιλτράκια ενσωματωμένα στο θηλυκό βύσμα ιεκ του σασί και θωράκιση του διακοπτικού τροφοδοτικού.

.
Θα εννοείς τα λεγόμενα ‘’ Παλμοτροφοδοτικά’’ που μετατρέπουν την AC τάση σε DCκαι στη συνέχεια μετατρέπουν τη τιμή της DCστη επιθυμητή DCτάση μέσω μετατροπέα DC / DC και σίγουρα ‘’προφητεύεις’’ ότι θα φτιαχτούν High Ends που θα δέχονται μετατροπή για περαιτέρω βελτίωση με τη δυνατότητα τροφοδότησης από εξωτερικά τροφοδοτικά.

Το θέμα είναι αν θα παράγονται με εσωτερικό τροφοδοτικό και να υπάρχει η δυνατότητα ή μόνο με εξωτερικό.

Θα δεις ότι ‘αύριο’ αν ξεχαστούν τα ‘’μαγικά’’ κορδόνια θα διαφημίζονται ως η καλύτερη λύση με το λογικοφανές ότι ένα εξωτερικό τροφοδοτικό ,θα είναι τέλειο αφού με καλούς θωρακισμένους μετασχηματιστές και χρήση ηλεκτρολυτικών πυκνωτών μεγαλύτερης τιμής (όπως ήδη ανέφερες) και μεγάλου choke θα γίνεται η σωστή εξομάλυνση αφού μέχρι τώρα γινόταν συμβιβασμός λόγω έλλειψης χώρου εντός του ενισχυτή.

Απλά να πω ότι στα εργαστήρια ένας ηλεκτρονικός έχει πάνα ένα τροφοδοτικό τέτοιο ή άλλης τεχνολογίας για περιπτώσεις εντοπισμού βλάβης.

Απλά τα παλμοτροφοδοτικά έχουν το μειονέκτημα πηγής ΕΜΙ, που σίγουρα κάποια στιγμή θα αντιμετωπιστεί (αν δεν έχει ήδη γίνει) σύντομα.

Πολύ εκπαιδευτικό το ποστάρισμα σου
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
To τι εννοειτε στις εφαρμογες ειναι αλλο πραγμα.
Η νομοθεσια ειναι αλλο και ειναι σαφης.Αφορα επικινδυνα υλικα/ουσιες σε χιλιαδες προιόντα και οχι κολλησεις μονο (καλάι για την ακρίβεια και γενικοτερα ο μολυβδος).
Aκου λιγο τον Κωστα Παπα να εισαι πιο ακριβης στα γραφομενα σου.
Γιατί τέτοια επίθεση? Δεν μπορείς να συζητήσεις ήρεμα?
Τέλος μαζί σου
Σου είπα με το όρο αυτό, που σημαίνει αυτό που είπες, σαν ηλεκτρονικοί εννοούμε τις κολλήσεις που γίνονται με κόλληση που να μην περιέχει μόλυβδο όπως το καλάϊ και είπα καλύτερα να δεις σχετικά links ….εδώ:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
φιλτράκια ενσωματωμένα στο θηλυκό βύσμα ιεκ του σασί και θωράκιση του διακοπτικού τροφοδοτικού.

.
Μια μικρη διορθωση αν μου επιτρεπεις,το iec του σασι ειναι αρσενικο (λαμβανει ρευμα).Θυλικο ειναι αυτο στο καλωδιο που δινει ρευμα.Τα βισματα ρευματος ειναι ισως τα μονα,οπου το αρσενικο το παιρνει (μονον).....εννοω το ρευμα :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Βρε πολλά αρσενικά το παίρνουν, τι την ψαχνεις τώρα.. είναι και της μοδός μάλιστα!

Θενκς για την διόρθωση. Δε τίθεται θέμα αν επιτρέπω ή όχι, αυτά τα έχουμε ξεπεράσει εδώ και δεκαετίες! Χαχαχα, παλιωσαμε μες στα φόρουμ βρε!

Ήρεμα και ψύχραιμα με τα νέα μέλη που έχουν μικρή πείρα σε φόρουμ. Άλλο πράγμα η εμπειρία και η γνώση, κι άλλο η ικανότητα διαχείρισης πληκτρολογίου σε φόρουμ. Θέλει με το μαλακό.

Ακούς παππαδιά; :)
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Ήρεμα και ψύχραιμα με τα νέα μέλη που έχουν μικρή πείρα σε φόρουμ. Άλλο πράγμα η εμπειρία και η γνώση, κι άλλο η ικανότητα διαχείρισης πληκτρολογίου σε φόρουμ. Θέλει με το μαλακό.
Ακούς παππαδιά; :)
Το τόσο πολυσυζητημένο blindtest, ως δια μαγείας έφυγε απότομα από το προσκήνιο (έτσι συμβαίνει συνήθως??? όταν έρθει η ώρα τα παρατάμε??).

Ας κάνομε ένα άλλο ‘’unblind’’ test συγκρίνοντας χαρακτηριστικά 4 κορδονιών τυχαία:

1. PROPOWER Elite non magnetic shielded : 1,500$

2. Furutech Oyaide ''θωράκιση πολλών στρώσεων με τεχνική metal folding'' : 4,514.99 $

3. ‘’Μαυρο’’ UN VLEP-10000 2mδιάμετρος 3 x 0.75 mm² αθωράκιστο : 3,50 €

4. Του Costas Ear belden (non magnetic ή magnetic shielded?) πόσο έτοιμο , πόσο DIY??

Με μια ματιά και με μόνο στοιχείο τη θωράκιση και την τιμή . Ποιο θα ακούγεται καλύτερα?
(δείτε και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά να τα συγκρίνουμε) και να ξαναβγάλουμε αποτέλεσμα


‘’unblind’’ test
Στέφανος : Όλα το ίδιο , το πολύ να το αλλάξω με κάποιο μεγαλύτερης διατομής

Costas EAR:
CostasCojias:

Dimifoot:
Decembered:
Puritone:
Mr Spock:
………
...........
……..

Προσθέστε τα ονόματα και ψηφίστε στην 1η ψηφοφορία μόνο με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά


Βοηθήστε να συλλέξουμε και τα λοιπά στοιχεία προς σύγκριση:

  • Μόνωση: Τεφλόν , PVC, Polivinylή άλλο υλικό
  • Μέταλλο καλωδιου : χαλκός …….
  • Διατομή σε mm2
  • Καθαρότητα χαλκού επί τοις %
  • Αντίσταση αγωγών
  • Επαγωγή
  • χωρητικότητα
  • είδος θωράκισης:
  • …………..
  • ................

Βοηθήστε ψάχνοντας τα χαρακτηριστικά των καλωδίων προτίμησης σας και εγώ σαν editor κάθε φορά θα τα επισυνάπτω σ’ αυτό το ποστ. Αν δεν θέλετε να ποστάρετε στείλτε τα μου σε ΠΜ.

Κάτι θα μάθουμε απ’ τις συγκρίσεις , κι αν το Blind test πραγματοποιηθεί ακόμα καλύτερα

Υ.Γ
Τα όποια αρνητικά σχόλια και το χιούμορ ασμένως δεκτά αλλά τα τρολλαρίσματα και το αποκρουστικό χιούμορ ΟΧΙ αφού δεν προσφέρει ούτε γνώση ούτε καν χαμόγελο.

Μέχρι τώρα και σε κάποιο βαθμό το πρωτόκολλο τηρείται απλά μερικές φορές ξεφεύγουμε πταισματικά.

Φυσικά δέχομαι ασμένως την αρνητική κριτική (να με ‘’ξεδοντιάσετε’’ με επιχειρήματα) αλλά πάντα με σεβασμό του συνομιλητή (είμαι και 68 ετών, έστω σεβασμός στην ηλικία και αλύπητο χτύπημα στα όποια λάθη ή ανακρίβειες ή ασάφειες ή εκφράσεις μου.... ) έστω κι αν δεν συμφωνούμε ή έχουμε συμφέρον να μη συμφωνούμε (πχ κάποια επιχείρηση και εγώ ή κάποιος άλλος αντίθετος φαίνεται να κάνω χαλάστρα) – δεν λέω σίγουρα ότι συμβαίνει εδώ αλλά και δεν αποκλείεται (το έχω ξαναδεί το έργο της προσβλητικής επίθεσης και τρολλιάς από συμφέροντα ωδείων σε μουσικές ιστοσελίδες).
Πχ την τρολλιά εδώ δεν θα τη δεχόταν κανένας σας , αλλά παρέμεινα γιατί ήθελα να μεταδώσω κάτι που έλειπε από το διαδίκτυο και θα βοηθούσε απλοϊκούς ανθρώπους να μάθουν εύκολα ένα πνευστό μουσικό όργανο. Όταν έγινε αυτό είπα ''This is Goodbye and no addios'' και δεν ξαναποστάρισα.
Υποστηρίζω με επιμονή και υπομονή κάτι που είναι οφθαλμοφανές σωστό (και πρακτικά πραγματοποιήσιμο) . Αν κάπου πάρω κάποια νέα γνώμη , πρόταση ή έχω κάποιο λάθος ετυμολογικό, ορθογραφικό ή ουσίας το διορθώνω – κι αυτό έχει εκτιμηθεί από πολλούς στο παρελθόν.
Ελπίζω να γίνει ο διάλογος και το test
Καληνύχτα έχουμε πεζοπορία το πρωϊ στις 06:30​
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Στεφάνε, έχω την απάντηση στο ερώτημά σου για το ποιό θα ακουστεί "καλύτερα". Δώσε βάση, και πίστεψέ με, αυτή είναι η αποδεδειγμένα σωστή απάντηση στην πράξη.

Θα ακουστεί καλύτερα διαφορετικό καλώδιο σε διαφορετικά σεταπ από τον ίδιο ακροατή, και θα ακουστούν καλύτερα διαφορετικά καλώδια στο ίδιο σεταπ από διαφορετικούς ακροατές.

Είτε σου αρέσει είτε όχι, αυτό είναι το έργο, το έχουμε δει.

Γι αυτό επιβιώνουν όλες αυτές οι μικρές βιοτεχνίες των ακριβών καλωδίων, και δεν έμεινε μία, αυτή με τα καλώδια που έχουν τον καλύτερο ήχο, και να κλείσουν από αναδουλειες οι οι υπόλοιπες.

Τώρα πάμε σε blind test. Δε θα βγει άκρη, ή καλύτερα, θα αποδειχθεί ότι οι ακροατές ήταν εντός στατιστικού λάθους, δηλαδή δεν άκουγαν τη διαφορά με επαναληψιμότητα ώστε να βεβαιώνεται. Αυτό είναι φυσικό και επόμενο για οποιαδήποτε μικρή διαφορά στον ήχο από μη εντατικά εκπαιδευμένο κοινό στα αντικειμενικά χαρακτηριστικά του ήχου, και είναι άλλη συζήτηση. Όπως άλλη συζήτηση είναι η ακουστική οξύτητα του μέσου χαιεντα, είτε και μόνο σε επίπεδο καθαρης ακοής, είτε και σε επίπεδο αντίληψης και επεξεργασίας του προσλαμβανόμενου σύνθετου ήχου. Όλα αυτά είναι αντικείμενα άλλης συζήτησης, και δεν σημαίνουν σε καμία περίπτωση πως όλοι οι ακροατές αυτοί δεν δικαιούνται να ακούν τη μουσική τους ή ότι δεν καταλαβαίνουν τίποτα, απλώς καταλαβαίνουν τι τους αρέσει, κι αυτό όχι με απόλυτο τρόπο.

Δε ξέρω αν με εννοείς.

Αντίστοιχα αποτελέσματα σε blind test αναμένονται σε παραπλήσιες συσκευές όπως πχ τα DAC.

Εκπαιδευμένοι ακροατές σε αντικειμενικά χαρακτηριστικά του ήχου, που δε παρασύρονται από το τι τους αρέσει ή τι τους ακούγεται πιο ρεαλιστικό ή αληθοφανές, είναι ελάχιστοι. Κυρίως έτσι είναι οι άνθρωποι της δουλειάς, κανας στουντιας δηλαδή, και πάλι το προσωπικό στοιχείο είναι σαφές, απλώς το αναγνωρίζουν και το διαχειρίζονται κατά το δοκούν.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Αγαπητέ στεφανε ,
Που θα βεθουν τα καλώδια που αναφέρεις ;
Δεν είναι προτιμότερο να γίνει το τεστ με τα ήδη υπάρχοντα;
Οπότε προτείνω να βρεθεί πρώτα το σύστημα, να βρεθεί η ημερομηνία που σε βολεύει για να ανέβεις Αθήνα,μας πεις εάν ακούς διαφορες και μετά συζητάμε για τα χαρακτηριστικά τους....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αγαπητέ στεφανε ,
Που θα βεθουν τα καλώδια που αναφέρεις ;
Δεν είναι προτιμότερο να γίνει το τεστ με τα ήδη υπάρχοντα;
Οπότε προτείνω να βρεθεί πρώτα το σύστημα, να βρεθεί η ημερομηνία που σε βολεύει για να ανέβεις Αθήνα,μας πεις εάν ακούς διαφορες και μετά συζητάμε για τα χαρακτηριστικά τους....
Και αν ειναι δυνατον,να εχουμε τα μοντελα/κωδικους των καλωδιων,διοτι δεν ειναι σαφες ποιο ειναι ποιο.Αν τα εχουμε αυτα,προσωπικα θα μπορουσα να κανω μια "προβλεψη" εστω και παρακινδυνευμενη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Πιο χαιενταδικη απάντηση: το 2. Είναι το πιό ακριβό, κι όχι τυχαία, έχει τον καλύτερο χαλκό στο γνωστό σύμπαν, δε γίνεται καλύτερα να φτιαχτεί καλώδιο.

Πιο ντιουικη απάντηση: το μπελντεν. Τα άλλα είναι φουμαρα και μεταξωτές κορδέλες. Το μπελντεν ενσωματώνει τη γνώση μιας εταιρείας κολοσσού, μιας βιομηχανίας με τεράστιο ρισερτς και ντιβελοπμεντ, κορυφαίο εξοπλισμό και πραγματικούς επιστήμονες, όχι μάγους και γκουρού. Δε πουλάει φύκια, φτιάχνουν σωστά καλώδια οι άνθρωποι, για κάθε εφαρμογή.

Πιο προσγειωμένη τεχνική απάντηση: το καλώδιο των 3,5 € αρκεί. Τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά. Άλλωστε, αυτό έχει η συσκευή μέσα στη συσκευασία της από τον κατασκευαστή. Δε θέλω να ακούω βλακείες..

Αουτσάιντερ απάντηση λόγω "εμπειρίας" κατοχής - ιδιοκτησίας: το 1. Το άκουσα, το έχω αγοράσει, είναι το καλύτερο του κόσμου όλου. Αυτό λεν κι οι φίλοι μου. Όλοι, εκτός από ένα μαλάκα που θα τον μπαναρουμε κι από το φόρουμ μας, τον ηλίθιο..

Και κάπως έτσι μοιράζεται ο κόσμος.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Οι άπιστοι Θωμάδες να κάνουν blind test εμείς ξέρουμε απλά θα ήμαστε εκεί γιατί γουστάρουμε.
Έγινε ο Puretone => Puritone ξέρει κάτι ο Κος Στέφανος; :D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Oπως λενε κ;αι στο χωριο μου, η "σιγουρη κουρσα" θα ηταν το belden για τους λογους που ανεφερε ο Κωστας αλλα και το γεγονος οτι απο πλευρας κατασκευης και υλικων ειναι επαρκως εξοπλισμενο για την δουλεια.Κρατω μια επιφυλαξη για τα 12awg θα προτιμουσα κατι αναλογο στα 14 για τις πλειστες περιπτωσεις.Δεν ειναι οπως καποια συγκεκριμενα ακριβοτερα,αλλα σιγουρα ντροπιαζει πολλα απο αυτα χωρις κοπο.

Δεν εχω εμπειρια απο τα καλωδια ρευματος του Morrow αλλα, βασιζομενος στην εμπειρια μου απο τα interconnect του,και νοουμενου οτι η "ταυτοτητα" του θα ειναι παρομοια και στα ρευματος, θα ελεγα με μικρη επιφυλαξη, οτι μαλλον θα εχει τον καθαροτερο και γρηγορο ηχο.Κρατω και εδω μια μικρη επιφυλαξη μη γνωριζοντας την συνολικη διατομη που εχουν τα λεπτα solid core του,αλλα και λογω της ανησυχιας μου γενικα για τους επαργυρους αγωγους.Θα προτιμουσα ειτε καθαρους χαλκινους ειτε καθαρους ασημενιους.Εχει ομως μια απλοτητα στην γεωμετρια των καλωδιων του που με βρισκει συμφωνο,και ειναι κατι που χρησιμοποιω για πολλα χρονια στα αυτοσχεδια μου καλωδια,αλλα με λιγοτερους , εως και 1 μονοκλωνο αγωγο συνηθως, στην διατομη που χρειαζεται για καθε περιπτωση.

Το furutech στο λινκ εχει απ'αυτες τις "πολυπλοκες" γεωμετριες που προσωπικα δεν καταλαβαινω οποτε και με ανησυχει,ανκαι δεν θα εκπλαγω να ειναι καλο,και για τα λεφτα του καλα κανει να ειναι καλο.

Το απλο μαυρο,θα υποφερει ως συνηθως απο "αναιμικες" χαμηλες,δυναμικες και λεπτομερεια.Απο ενα σοβαρο συστημα σαφως πρεπει να φευγει.

Λαμβανομενων υπ'οψιν των επιφυλαξεων μου,θα ελεγα οτι περιμενω το καλυτερο να ειναι το morrow και μετα το belden.Kαι τα δυο θα δωσουν ηχους προς την σωστη κατευθυνση,χωρις διογκωμενα οργανα,φωνες κλπ,νοουμενου οτι θα χρησιμοποιηθουν σε συσκευες που χρειαζονται διατομες σαν αυτες,και ενα βημα πιο περα, να υπαρχει και μια ξεχωριστη ηλεκτρολογικη εγκατασταση οπου τα καλωδια θα εχουν τουλαχιστον τις ιδιες η και λιγο μεγαλυτερες διατομες.
[DOUBLEPOST=1469919572][/DOUBLEPOST]
Οι άπιστοι Θωμάδες να κάνουν blind test εμείς ξέρουμε απλά θα ήμαστε εκεί γιατί γουστάρουμε.
Έγινε ο Puretone => Puritone ξέρει κάτι ο Κος Στέφανος; :D
Μεταφραση του PURETONE στα Ελληνικα, = τονος πουρε :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το τόσο πολυσυζητημένο blindtest, ως δια μαγείας έφυγε απότομα από το προσκήνιο (έτσι συμβαίνει συνήθως??? όταν έρθει η ώρα τα παρατάμε??).

Ας κάνομε ένα άλλο ‘’unblind’’ test συγκρίνοντας χαρακτηριστικά 4 κορδονιών τυχαία:

1. PROPOWER Elite non magnetic shielded : 1,500$

2. Furutech Oyaide ''θωράκιση πολλών στρώσεων με τεχνική metal folding'' : 4,514.99 $

3. ‘’Μαυρο’’ UN VLEP-10000 2mδιάμετρος 3 x 0.75 mm² αθωράκιστο : 3,50 €

4. Του Costas Ear belden (non magnetic ή magnetic shielded?) πόσο έτοιμο , πόσο DIY??

Με μια ματιά και με μόνο στοιχείο τη θωράκιση και την τιμή . Ποιο θα ακούγεται καλύτερα?
(δείτε και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά να τα συγκρίνουμε) και να ξαναβγάλουμε αποτέλεσμα


‘’unblind’’ test
Στέφανος : Όλα το ίδιο , το πολύ να το αλλάξω με κάποιο μεγαλύτερης διατομής

Costas EAR:
CostasCojias:

Dimifoot:
Decembered:
Puritone:
Mr Spock:
………
...........
……..

Προσθέστε τα ονόματα και ψηφίστε στην 1η ψηφοφορία μόνο με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά


Βοηθήστε να συλλέξουμε και τα λοιπά στοιχεία προς σύγκριση:

  • Μόνωση: Τεφλόν , PVC, Polivinylή άλλο υλικό
  • Μέταλλο καλωδιου : χαλκός …….
  • Διατομή σε mm2
  • Καθαρότητα χαλκού επί τοις %
  • Αντίσταση αγωγών
  • Επαγωγή
  • χωρητικότητα
  • είδος θωράκισης:
  • …………..
  • ................

Βοηθήστε ψάχνοντας τα χαρακτηριστικά των καλωδίων προτίμησης σας και εγώ σαν editor κάθε φορά θα τα επισυνάπτω σ’ αυτό το ποστ. Αν δεν θέλετε να ποστάρετε στείλτε τα μου σε ΠΜ.

Κάτι θα μάθουμε απ’ τις συγκρίσεις , κι αν το Blind test πραγματοποιηθεί ακόμα καλύτερα

Υ.Γ
Τα όποια αρνητικά σχόλια και το χιούμορ ασμένως δεκτά αλλά τα τρολλαρίσματα και το αποκρουστικό χιούμορ ΟΧΙ αφού δεν προσφέρει ούτε γνώση ούτε καν χαμόγελο.

Μέχρι τώρα και σε κάποιο βαθμό το πρωτόκολλο τηρείται απλά μερικές φορές ξεφεύγουμε πταισματικά.

Φυσικά δέχομαι ασμένως την αρνητική κριτική (να με ‘’ξεδοντιάσετε’’ με επιχειρήματα) αλλά πάντα με σεβασμό του συνομιλητή (είμαι και 68 ετών, έστω σεβασμός στην ηλικία και αλύπητο χτύπημα στα όποια λάθη ή ανακρίβειες ή ασάφειες ή εκφράσεις μου.... ) έστω κι αν δεν συμφωνούμε ή έχουμε συμφέρον να μη συμφωνούμε (πχ κάποια επιχείρηση και εγώ ή κάποιος άλλος αντίθετος φαίνεται να κάνω χαλάστρα) – δεν λέω σίγουρα ότι συμβαίνει εδώ αλλά και δεν αποκλείεται (το έχω ξαναδεί το έργο της προσβλητικής επίθεσης και τρολλιάς από συμφέροντα ωδείων σε μουσικές ιστοσελίδες).
Πχ την τρολλιά εδώ δεν θα τη δεχόταν κανένας σας , αλλά παρέμεινα γιατί ήθελα να μεταδώσω κάτι που έλειπε από το διαδίκτυο και θα βοηθούσε απλοϊκούς ανθρώπους να μάθουν εύκολα ένα πνευστό μουσικό όργανο. Όταν έγινε αυτό είπα ''This is Goodbye and no addios'' και δεν ξαναποστάρισα.
Υποστηρίζω με επιμονή και υπομονή κάτι που είναι οφθαλμοφανές σωστό (και πρακτικά πραγματοποιήσιμο) . Αν κάπου πάρω κάποια νέα γνώμη , πρόταση ή έχω κάποιο λάθος ετυμολογικό, ορθογραφικό ή ουσίας το διορθώνω – κι αυτό έχει εκτιμηθεί από πολλούς στο παρελθόν.
Ελπίζω να γίνει ο διάλογος και το test
Καληνύχτα έχουμε πεζοπορία το πρωϊ στις 06:30​
Δεν με ενδιαφέρει το θέμα των καλωδίων τροφοδοσίας. Υπάρχουν σοβαρότερα θέματα να ασχοληθώ.
Αν ξυπνήσω μια μερα και νιώσω ελάχιστο ενδιαφέρον για καλωδια θα παω να πάρω κι εγω ενα καλο online ups, και θα μου περάσει αμέσως. Βάλτε Χ
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Οριστικά λοιπόν, και δια παντός, βγήκε αυτό το ρημαδοκαλώδιο από το στέρεο, μαζί με άλλα ανάλογα τέτοια σατανικά, όταν πήρα on line ups, ένα σχετικά μικρό, στα 2 κιλοβάτ, που είχε πιστοποιήσεις απόλυτου ημιτόνου, καθαρού και ξαστερου, ικανού με στάμπα να τροφοδοτήσει ιατρικό εξοπλισμό, μιλιταρι σπεκς, καμιά 10αρια iso και tuv ή πωσταλενε αυτά τα διεθνή πρότυπα τέλος πάντων.

Έδωσα 1200€ για το ups, κι αλλαζω 8 μπαταρίες κάθε 2 με 3 χρόνια κι ησύχασε το αβγό μου. Αλλάξανε τα ανεμιστήρια στο ups για να γίνει αθόρυβο και το έχω σε άλλο δωμάτιο. Ότι καλώδιο ρεύματος και να μπει τώρα, όπου και να μπεί, δεν υπάρχει ούτε καν η υποψία διαφοράς.
Επειδή ακολούθησα την ίδια διαδρομή, να ρωτήσω το εξής: Οι μπαταρίες του on line UPS έχουν κάποιο ρόλο στο εάν το UPS θα παράγει στην έξοδο ημίτονο ή όχι; Ρωτάω επειδή τις μπαταρίες του δικού μου δεν τις άλλαξα και δεν ξέρω εάν παίζουν κάποιο ρόλο ή όχι. Εάν παίζουν, να τις αλλάξω. Εάν όχι, ποιος ο λόγος της αλλαγής (δεδομένου ότι δεν έχω την απαίτηση να ακούω μουσική όταν κόβεται το ρεύμα);
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Επειδή ακολούθησα την ίδια διαδρομή, να ρωτήσω το εξής: Οι μπαταρίες του on line UPS έχουν κάποιο ρόλο στο εάν το UPS θα παράγει στην έξοδο ημίτονο ή όχι;
Όχι. Αλλά αν το ups είναι φτηνιάρικο και βασίζεται στις μπαταρίες του για να σταθεροποιήσει την ενδιάμεση τάση (πριν το inverter), είναι πιθανό να πάθει ζημιά το Inverter του.
Το online ups είναι ένα "παλμοτροφοδοτικό" για δημιουργία AC.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Είναι αναλώσιμα, ψοφανε. Όπως αλλάζεις μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top