KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
για το beo ...ειδες που δεν τα εβαλαν σε μια ταβλα τα μεγαφωνα γιατι αραγε?
Διότι επιδίωκαν να μεγαλουργήσουν και στον τομέα της πολικής απόκρισης,εκτός από εκείνον της ομαλής συχνοτικής. :D
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Like στο soco, like στο bhutia και ας ξαναγυρίσουμε στα KH310. Λοιπόν, υπάρχει κάτι καλύτερο με λιγότερο από 4000€ για το ζευγάρι; Ίσως τα devialet phantom; Κάτι άλλο;
3400 τα ΚΗ.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
θα ξαναεπιμεινω οτι η χρονικη ευθυγραμιση μεσω dsp δε μπορει να αντικαταστησει απο μονη της την φυσικη ευθυγραμιση με τοποθετηση:whistling:
2) Δεν είναι εφικτή η υλοποίηση κάποιου δικτυώματος διαχωρισμού συχνοτήτων στο αναλογικό πεδίο,το οποίο να ικανοποιούσε επαρκώς τις Αρχές ευθυγράμμισης.Ένα λογισμικό dsp προαπαιτεί στοιχειώδη τήρηση γεωμετρικών Αρχών ούτως ώστε να απλοποιείται όσο είναι δυνατόν ο επεξεργαστικός του φόρτος,αλλά από μόνο του-εφόσον θα είναι αρτίως υλοποιημένο- δεν χρειάζεται ν'αντικαθιστά τις γεωμετρικές Αρχές διότι...θα είναι ικανό να κάνει πολλά περισσότερα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνείτε. Κανένας κατασκευαστής δεν λέει ότι το dsp διορθώνει τα πάντα ειδικά κατασκευαστικά προβλήματα.

Για να το θέσω πιο απλά, αν σε ένα ηχείο γυρίσω το τουίτερ ανάποδα κανένα dsp δεν υπόσχεται ότι θα ακούσουμε σαν... να μην το γύρισα ανάποδα. Όπως και κανένα dsp δεν υπόσχεται ότι μπορεί να μαζέψει 100% ένα κακό χώρο ή ένα κακό ηχείο ή...

Θα είχε πάντως ενδιαφέρον με ένα dsp το LS3 να παίξει σαν το b&o της φωτογραφίας αλλα φοβάμαι ότι η φυσική δεν θα μας κάνει τη χάρη...
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μεχρι και η genelec βελτιωνεται μαθαινει :D
Genelec 8351 υποκλινομαι...:)
Χαίρομαι.Εύχομαι...και εις ανώτερα.:D
http://www.avsite.gr/forum/threads/Μόναχο-κατόπιν-εορτής.145390/page-5#post-1974287
Πολύ μου αρέσει που επιμένεις! :)
Δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνείτε...
... Όπως και κανένα dsp δεν υπόσχεται ότι μπορεί να μαζέψει 100%...
Το Beolab 90 βεβαίως απέδειξε στο Μόναχο 2016 ότι προσεγγίζει ένα τέτοιο απόλυτο ποσοστό σε εξωπραγματικό-για άλλα ηχειακά συστήματα- βαθμό (εξ ου και η ...΄΄Ζώνη του Λυκόφωτος΄΄) :wink:
Δεν διαφωνώ με κανέναν...προσωπικώς.Τουναντίον,όπως και ο Ear,τυγχάνει να με χαροποιούν οι...επιμένοντες.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Χαίρομαι.Εύχομαι...και εις ανώτερα.:D
http://www.avsite.gr/forum/threads/Μόναχο-κατόπιν-εορτής.145390/page-5#post-1974287


Το Beolab 90 βεβαίως απέδειξε στο Μόναχο 2016 ότι προσεγγίζει ένα τέτοιο απόλυτο ποσοστό σε εξωπραγματικό-για άλλα ηχειακά συστήματα- βαθμό (εξ ου και η ...΄΄Ζώνη του Λυκόφωτος΄΄) :wink:
Δεν διαφωνώ με κανέναν...προσωπικώς.Τουναντίον,όπως και ο Ear,τυγχάνει να με χαροποιούν οι...επιμένοντες.
Χαίρομαι που σε πρώτη φάση χρησιμοποίησες την λέξη ....προσεγγίζει....

Περιμένω να ακούσω το ls3 να παίζει σαν το beolab με χρήση dsp...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ασε τι να σου πω μαζι μου και μερικοι κατασκευαστες ηχειων ... τι καθονται και κανουν και δεν τα βαζουν ολα ευθεια σε μια μπαφλα ...
σου εχω κατι μετρησουλες που σου αρεσουν πηγενε προς το τελος αποκρισης και φασικης αποκλισης...
αμα βρεις με ποιο ειμαι ερωτευμενος θα σε παραδεχτω :)
Υπάρχουν sites που παραθέτουν ηχητικές συγκρίσεις συσκευών online, μέσω YouTube κτλ.

Tracks μουσικής γραμμένα σε κάποιον χώρο με ενα μικρόφωνο , τα οποία ο επισκέπτης της ιστοσελίδας αναπαράγει σπίτι του, μεσα απο το σύστημα του και τα ηχεία του. Για να βγάλει συμπέρασμα για τις συγκρινόμενες συσκευές πχ για κάποιο αλλο ηχείο. Μάλιστα. :headbang:

Η απόλυτη ξεφτίλα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν ειναι τυχαια τα βιντεο , ουτε σε καποιο τυχαιο χωρο με τυχαια μικροφωνα ...
Ουτε και μπορεις να βγαλεις συμπερασματα τελικα , ενδεικτικα και μαλλον δεν τα επαιξες για να ακουσεις η δεις τι αναφερει η δειχνει ... Αλλο ειπα αλλο καταλαβες, ακουστικα -καρτα αν ψαχνεσε , εκτος και εαν σου χαλασα τη μαγια των KH :o
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ειναι τυχαια τα βιντεο , ουτε σε καποιο τυχαιο χωρο με τυχαια μικροφωνα ...
Ουτε και μπορεις να βγαλεις συμπερασματα τελικα , ενδεικτικα και μαλλον δεν τα επαιξες για να ακουσεις η δεις τι αναφερει η δειχνει ... Αλλο ειπα αλλο καταλαβες, ακουστικα -καρτα αν ψαχνεσε , εκτος και εαν σου χαλασα τη μαγια των KH :o

image.jpeg
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το ηχειο ειναι μια χαρα γιαυτο που εχει κατασκευαστει , εικονα ομως απο αυτο ποτε δε θα δειτε... οπως και να τοποθετηθει, παντα θα χαλαει απο την πλευρα της μεγαλυτερης αποστασης των μεσουψηλων μοναδων η μαγια :whistling: , οποτε ψωμι δε βλεπω να ζυμωνεται με τετοια μπαφλα .
Μy two cents:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το ηχειο ειναι μια χαρα γιαυτο που εχει κατασκευαστει , εικονα ομως απο αυτο ποτε δε θα δειτε... οπως και να τοποθετηθει, παντα θα χαλαει απο την πλευρα της μεγαλυτερης αποστασης των μεσουψηλων μοναδων η μαγια :whistling: , οποτε ψωμι δε βλεπω να ζυμωνεται με τετοια μπαφλα .
Μy two cents:)
Δεν εχω προβλημα με το όποιο συμπέρασμα. Εχω με τη μεθοδολογία της ακροασης ηχείων μέσω άλλων ηχείων/ακουστικών και YouTube.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.094
Reaction score
124.644
εικονα ομως απο αυτο ποτε δε θα δειτε...
Ναι, για εικόνα θες προβολέα! :laugh::laugh::laugh::laugh:
[DOUBLEPOST=1471991926][/DOUBLEPOST]
Δεν εχω προβλημα με το όποιο συμπέρασμα. Εχω με τη μεθοδολογία της ακροασης ηχείων μέσω άλλων ηχείων/ακουστικών και YouTube.
Εγώ έχω πρόβλημα με την έννοια της ακρόασης. :imtheking:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.094
Reaction score
124.644
αμα βρεις με ποιο ειμαι ερωτευμενος θα σε παραδεχτω :)
Δύσκολο.. πρισόνους ή ...
Equator Audio D8? Ε, λόγω τιμής είναι απλή η απάντηση.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απλη? για να δουμε ...
Για το EquatorQ10 το συζηταγαμε αλλα δεν ειναι στα ιδια σπεκς και κατηγορια.
Το D8 οπως και το D5 χρησιμοποιωντας ως κυματοδηγο ενα απλο μεγαφωνο και μαλιστα μεγαλης διαδρομης αρα και μεγαλης περιμετρικης αναρτησης ειναι οτι χειροτερο στον τομεα της περιθλασης που ζητουμενο ειναι η λεια ομαλη καμπυλωτη επιφανεια..η ιδεα ειναι σωστη η εφαρμογη δεν εχει εκτελεστει σωστα.
Τα kef ειναι ψαγμενα στη χρησιμοποιηση μεγαφωνων ως κυματοδηγων γιαυτο και εχουν ειδικα κατασκευασμενα μεγαφωνα, η presonus εχει φτιαξει ξεχωριστο κυματοδηγο και γεωμετρικα λιγο καλυτερο και απο του Q10.
Mεχρι και το ταπεινο μου Μ audio m3-8 και m3-6 το εχει προσεξει:cool:
Και φυσικα το Genelec 8351 , να μην τα ξαναλαμε.. :).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.031
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top