Harbeth και τετραγωνικα..... any help?

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Καλημερα, αυτο φανταστηκα κι εγω γι' αυτο τα εβαλα αρχικα στις ψηλες βασεις αλλα τωρα που τα κατεβασα χαμηλοτερα επαιξαν αρκετα καλα και μπερδευτηκα λιγο. Ακιδες δεν εχω ειναι απαραιτητες? Αν ναι, στη βαση προς πατωμα η' αναμεσα στη βαση και στα ηχεια? Πριν (ψηλες βασεις) το τουιτερ ηταν στα 98 εκατοστα υψος, τωρα ειναι στα 73... Οι θεσεις ακροασης στο χωρο μου δεν ειναι ουτε ιδανικες (πανω απο μια, και οχι ευθεια απεναντι στα ηχεια) ουτε ισουψεις οποτε παιζω περισσοτερο με τον ογκο του ηχειου και πως συντονιζει αναλογα με την αποσταση απο το πατωμα παρα με ιδανικη θεση τουιτερ στο αυτι... View attachment 60090
Για μοναχικες ακροασεις βαζω πολυθρονα οπου θελω (near field) και ρυθμιζω υψος οποτε εκει δεν εχω θεμα....
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Οι βάσεις που έχω τώρα είναι περίπου 55 cm. Παλαιότερα ήταν κατα εκτίμηση 45 cm.
Με κανένα ύψος δέν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Ο τότε εισαγωγέας τα επιδείκνυε με ακόμα χαμηλότερες αν θυμάμε καλά.

Πιό σημαντικό είναι να είναι ευσταθείς και στιβαρές. Επίσης μεγάλη βελτίωση φέρνει ο ελεύθερος χώρος όσο είναι δυνατόν γύρω απο τα ηχεία.
Επ ευκαιρία να διευκρινήσω λίγο τα περί φροντίδας.
Είναι πιό ουδέτερα και με μόνιτορ χαρακτήρα απο τα Harbeth και Proac.

Συνεπώς όλόκληρη η αλυσίδα που προηγείται έχει μεγαλλίτερη επίδραση στην απόδοσή τους. Καλές ακροάσεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Μια τελευταια (ελπιζω) ερωτηση ρε παιδια.... Σε σχεση με τα ATC αλλα και γενικως με τα ηχεια που θυμαμαι να εχω ακουσει παρατηρω στα Spendor μια ταση να τονιζουν λιγο περισσοτερο τις μεσοχαμηλες η' τα πανω μπασα προς μεσαιες, οπως θελετε πειτε το.... Οχι παντως το πραγματικο χαμηλο.... δεν μπουμαρουν δηλαδη... Απλα ηθελα να ξερω επειδη "παιζω" με τοποθετησεις και καμμια φορα παιζει παιχνιδια το αυτι και το μυαλο, αν ειναι στον χαρακτηρα του ηχειου η' θεμα θεσης και χωρου... Τις εμπειριες σας παρακαλω...

Υ.Γ. Δεν με ενοχλει, ουτε θελω να το εξαφανισω, απλα να μαθω αν ειναι τα ηχεια η' ο χωρος....
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Οκ... παιδια λαθος μου... Αυτο που ελεγα περι παιχνιδιων του αυτιου και του μυαλου... Ζητω συγνωμη γιατι βιαστηκα να ρωτησω.... Συνεβη κυριως διοτι τοποθετηθηκαν πανω σε κλειστα ''κουτια'' κατι κατασκευες που εχω τελος παντων στα πλαισια των δοκιμων για το υψος και δεν ακουσα απο την αρχη την αλλαγη ετσι μπερδευτηκα... Οταν τα τοποθετησα σε ανοιχτου τυπου βασεις αλλαξαν ολα... Επαιζα και τον Creek στα +9db για να δινει σπιθα στα ATC που εχω πανω.... (Α-Β) και δημιουργησα χαος.... Ευχαριστω....
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να επαληθευτεί τόσο γρήγορα
η τελευταία παράγραφος της ανάρτησής μου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να επαληθευτεί τόσο γρήγορα
η τελευταία παράγραφος της ανάρτησής μου.
Πολλες.... παρα πολλες δοκιμες για να πετυχω το κατα δυναμη ιδανικο.... Ισως παρει καιρο... Ηταν αστοχο να προχωρησω σε ερωτηση πριν καθαρισω το μυαλο μου να δω τι συμβαινει. Χαιρομαι που σας επιβεβαιωσα ομως... και που το καταλαβα στην πραξη φυσικα. Τα ηχεια εχουν ογκο, οποτε στον σχετικως περιορισμενο χωρο τοποθετησης που διαθετω και οι μικρες αλλαγες ακουγονται..... Ευχαριστω που μοιραζεστε...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Μετα απο ικανο διαστημα ακροασεων με τα Spendor sp2/2 πρεπει να πω πως ειμαι απολυτα ευτυχης που τα απεκτησα. Το ηχειο ειναι χαμαιλεων.. Παιζει σχεδον τα παντα με αναλογη ικανοτητα (σε λογικες εντασεις) και με εναν μαγικο τροπο σε βαζει στη σκηνη χωρις περιττους εντυπωσιασμους. Ακομα και ηχογραφησεις pop και alternative των 80's που ακουγονταν καπως φτωχες και λιγο σκληρες σε αλλα ηχεια εδω παιζουν πολυ ικανοποιητικα. Ετσι αρχισα να μην ασχολουμαι τοσο εντατικα πια και να ψαχνω με επιμονη για ''καλες'' ηχογραφησεις η' flac αρχεια... εχουν τον τροπο να ακουγονται σωστα σχεδον οτι κι αν τους ριξεις να παιξουν χωρις να στρεσσαρουν το αυτι. Οσο για τα atc που οπως εχω πει και πιο πανω ειναι εξαιρετικα... Εγω (και αυτο ειναι περι ορεξεως βεβαια) προτιμω τα spendor. Τα atc εχουν πολλα χαρισματα οπως το βαθος στην σκηνη και την τρισδιαστατη εικονα αλλα απο τα spendor ακουω τα οργανα πιο φυσικα... πιο ζωντανα... και οι φωνες πιο αληθινες. Για εμενα λοιπον ο ζυγος κλινει προς τις κουδουνιστρες (φιλοσοφια λεπτων τοιχωματων στις καμπινες). Να θυμισω πως απο atc εχω το μικρο της εταιριας το 7αρι αλλα και τα spendor που πηρα ειναι 20ετιας... με οτι σημαινει αυτο για τις απωλειες στον ηχο απο τα χρονια..... Αυτα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Να προσθεσω για επιδοξους αγοραστες... λεπτη καμπινα = προσοχη στην τοποθετηση... Θελει δουλεια εδω... Οταν αλλαζουν θεση μεταμορφωνονται... Οπου και να τα βαλεις ομως θα παιξουν μουσικη.... Απλα οχι αυτο που μπορουν...
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Δεν ειναι μονο η λεπτη καμπινα αλλα και πολλοι αλλοι παραγοντες...οπως ο ιδιος ο σχεδιασμος του καθε ηχειου...δλδ εαν ειναι κλειστης καμπινας η το bass reflex που ειναι τοποθετημενο, η προτεινομενη αποσταση απο τους τοιχους και το κουρδισμα τους και πολλοι αλλοι
Παντως καλο ειναι που αναφερετε τις εντυπωσεις σας για να ενημερωνομαστε και εμεις...καλες ακροασεις επι τη ευκαιρια να ευχηθω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.272
Τα atc εχουν πολλα χαρισματα οπως το βαθος στην σκηνη και την τρισδιαστατη εικονα αλλα απο τα spendor ακουω τα οργανα πιο φυσικα... πιο ζωντανα... και οι φωνες πιο αληθινες. Για εμενα λοιπον ο ζυγος κλινει προς τις κουδουνιστρες (φιλοσοφια λεπτων τοιχωματων στις καμπινες). Να θυμισω πως απο atc εχω το μικρο της εταιριας το 7αρι αλλα και τα spendor που πηρα ειναι 20ετιας... με οτι σημαινει αυτο για τις απωλειες στον ηχο απο τα χρονια.
Χάος.

ΤΟ χάος.

Και χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω κανένα, απλώς επιτρέψτε μου να ενημερώσω ότι όλα αυτά τα συμπεράσματα ακρόασης που δήθεν συνδέονται με κάποιο μαγικό τρόπο με κάποιο μεμονωμένο κατασκευαστικό χαρακτηριστικό που έχετε κατά νου και για κάποιο αδιευκρίνιστο αίτιο γουσταρετε αυτό να εμπλέκεται στο τάδε αποτέλεσμα, είναι εντελώς λάθος, ολόκληρος ο τρόπος σκέψης είναι λάθος.

Σεβαστή η διάθεσή σας να σχολιάζετε ποιό άκουσμα σας φάνηκε πιο πχ αληθοφανές στις "φωνές" ή τα "όργανα", έτσι, αυθαίρετα, ενασχόληση που βεβαίως γεμίζει ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο σας, αλλά τουλάχιστον μη μπλέκετε τεχνικές παραμέτρους στα σχόλια, διότι άμα το πιάσουμε από τεχνικής πλευράς το θέμα, δε σας ξεπλένει ούτε ο δουναβης.
[DOUBLEPOST=1472041488][/DOUBLEPOST]
Παντως καλο ειναι που αναφερετε τις εντυπωσεις σας για να ενημερωνομαστε και εμεις..
Ναι, τι να σου πω, πολύ καλό.. σα την προδερμ.
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Είσαι πολύ ορεξάτος ρε φίλε χαίρομαι την υπομονή σου....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.051
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top