Ζητηση λαμπατου προεν..

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Καλησπερα παλικαρια μου ψαχνω προενισχυτη για να οδηγησω τον τελικο Harman pardon pa 2400 εψαχνα μεχρι στιγμης τρανζιστορατους καποιους advance acoustic ομως λεω να δοκιμασω λαμπατο αν και δεν εχω ιδεα περα απο ενα cav a10 που εχω στη κατοχη μου με λαμπατη προενισχυση ο οποιος για μενα παιζει αρκετα καλα πιστευω και ο Harman θα γλυκανει λιγο.

Προσφατος ο harman pa2400 που εχω απεναντι μου μου εβαλε χερι 'ελα ρε μεγαλε ολο απο τον cav ακους βαλεμε και μενα να παιξω λιγο' να χαλασω χατηρι αδυναμιες ειναι αυτες!!!

Λοιπον μπατζετ μεχρι 400 αντε βαρια 500 αν εχει καποιος μεταχειρα λαμπατο προ και τον δινει αλλιως ακουω γνωμες!!!
Το μονο που εχω δει απο googlarisma αλλα δεν εχω ακουσει καποιους daynavox τα θεωρω φθηνες λυσεις.
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Θα σου έλεγα να πάρεις ενα τηλέφωνο τους tsakiridis devices να δεις τι εχουν σε μεταχειρισμενο. Εγώ πήραν τον preamp alexander και τις monoblock Artemis σε πολυ καλή τιμή.
 


Z

Zdimis

Guest
ασε τους ....τσακιριδηδες στην ησυχια τους (για να εχεις κ συ ησυχια στο λεω).Ειδικα οι προενισχυτες τους ειναι....
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
ασε τους ....τσακιριδηδες στην ησυχια τους (για να εχεις κ συ ησυχια στο λεω).Ειδικα οι προενισχυτες τους ειναι....

Καλημέρα .
Άν έχειs την εμπειρία από Τσακιρίδηδες , ( που μάλλον έχειs ) δεν μαs λέs και σε μαs , τι έχουν οί προενισχυτές τους ειδικά ?

Ευχαριστώ .
 

Μηνύματα
75
Reaction score
57
Όλα τα προϊόντα των τσακιριδεων ειναι ΑΡΙΣΤΗΣ ποιότητας. Επίσης μπορούν μέχρι ένα σημείο να κοπούν και στα μετρά σου. Οπότε καλό θα είναι να τους επισκευθεις να δεις τι έχουν να σου προτείνουν...
Αναφορικά με τον CAV A10 τον οποιο ειχα στην κατοχη μου και τον αλλαξα με τελικους και προενισχυτη των εν λογω αδερφων εχω να σου πω οτι παιζει παρα πολυ καλυτερα και με πολυ λιγοτερα χρηματα... Τα CAV εχουν πολυ εφε και πολυ βαρος αλλα κατα τα αλλα ειναι ειναι ενας πολυ μετριος ενισχυτης ειδικα για το ποσο που χρειαζεται να δαπανηθει για την αγορα καινουργιου.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Η αληθεια ειναι οτι τοσο καιρο μονο καλα λογια ακουω για τους αδελφους τσακιριδη και ο τελευταιος ολοκληρομενος θησεας που ειχαν στην εκθεση ηταν μουρλια!
Πηρα τηλ αλλα δεν το σηκωνουν δυσκολος μηνας μπορει διακοπες, βρηκα σε αγγελια ομως Alexander pro ο οποιος κατοχος με ενημερωνει οτι ειναι η πρωτη εκδοση με το πρωτο σασι και να του googlαρο λεει δεν θα το βρω στο ιντερνετ ποιοα ειναι η περιβοητη πρωτη εκδοση βρε παιδια?

Δεν υπαρχει βιασυνη ομως περιμενω και αλλες προσφορες!

Αυτο που λιγο με προβληματισε απο ψαξιμο ειναι οτι υπαρχουν και αλλες εταιριες ελληνικες καταξιομενες upsilon try life audio TLA και αρκετες αλλες ομως οι τιμες τους ειναι εξωπραγματικες γιατι δεν βγαζουν μοντελα τα οποια θα ειναι προσιτα και σε μας τους κοινους θνητους? Που το αγοραστικο κοινο θα ειναι μεγαλο ποσοι ρεφες πλεον εν ωρα κρισης θα πετανε 10χιλιαρα καποτε ναι τωρα....?
 

Μηνύματα
75
Reaction score
57
Η πρωτη εκδοση αν ειναι το ξυλινο σασι δεν ειναι και τοσο .... Κατα τα αλλα ο τελευταιος αλεξανδρος σκοτωνει αν σου αρεσει η ενεργη προενισχυση. Τα μηχανηματα τους ειναι πολυ τιμια και το καλυτερο ειναι το After sales service τους ειναι εξαιρετικο. το θεμα ειναι να σου "κατσει" καλα στο αυτι το ματσαρισμα...
 

Z

Zdimis

Guest
ε τωρα αμα παιζει audio note m1 κ θες να ψαξεις κι αλλο......
Οσον αφορα τον αλεξανδρο ,εχει ενα καρο εκδοσεις με 6922 με 12at 7 με τσοκ χωρις τσοκ με με ......παραυτα δεν ειναι στο επιπεδο το ηχητικο των τελικων τους και αρκει μια δοκιμη στο συστημα καθενος με εναν λαμπατο προ του 1500αρικου για να καταλαβει κανεις η οχι επιμερους χαρακτηρα οπως διαφανεια ταχυτητα ησυχια κ να βγαλει τα συμπερασματα του.Κ ατα τα αλλα αν δεν συγκρινεις μια χαρα θα τον βρεις.
 


Z

Zdimis

Guest
Κ για να τεκμηριώσω την πιο πάνω άποψη παραθετω την μικρη ωστόσο μη αμελητέα βιωματική φάση.
H εμπειρια μου με opera audio cosonance 2000 ευρω (2 ωρες στο τοτε συστημα μου με triangle celius kai artemis τελικους) και dared mc7 1000 ευρω(2 μερες στο ιδιο συστημα) με εκαναν να εχω αυτη την θέση ,λοιπόν χωρια που η μουσικη παρουσιαση ηταν πιο ενδιαφερουσα σε επιπεδο μη μηχανικης ροης ηταν ΠΟΛΥ πιο ησυχοι.Οσο κι αν προσπαθησα με λάμπες επι λαμπών και αναβαθμιση πυκνωτων που στοιχιζαν το 1/3 του προενισχυτη δεν εφτασα κοντα κυριως στην διαφανεια (γιατι τρισδιαστατος και φυσικος ηταν ο ηχος).Αντιθετα ενας dared sl2000 κατι υπεροδουγουσε οποτε ακυρος για συγκριση και ενας kingrex pre 350ευρω με αλλο ακουσμα αυτος πιο γεματο αλλα καθολου τρισδιαστατο επαιξαν χειροτερα.ΑΛΛΑ στην μεσοχαμηλή κατηγορία (ημαρτον γιατι να στοιχιζει τοσο ενα σταδιακι!!!?) :) αν ειναι να σταξεις 1390 ευρω που κανει ενας αλεξανδρος και οσο αναλογικα κατω θα παιζει μεταχειρο ΑΛΛΟ τοσο βρισκεις και αλλες ενναλακτικές οχι με χειροτερο value/money .
Ενας λογος ομως για να προτιμησεις Αλεξανδρο ειναι η "μυσταγωγια" που προσφερει η εμπειρια με αυτους τους δυο αξιαγάπητους κατασκευαστες του ελληνικου χωρου απο αποψη αγαπης και ψυχης για αυτο που κανουν χωρις να μενεις σε λεπτομέρειες.
 


Μηνύματα
184
Reaction score
127
Παιδιά μονο να πούμε οτι οι φίλος ψάχνει κατι σε προενισχυτη λαμπατο Μεταξύ 400-500€ Μαξ αν κατάλαβα καλά απο το αρχικό ποστ. Για αυτο κα πρότεινα μεταχειρισμενο alexander
 


Z

Zdimis

Guest
δεν εχω ακουσει το advance αλλα τοσο χαλια τον κατατασεις τον αλέξανδρο?εμενα δεν μου φανηκε ασχημος αλλά πως εχεις φτασει αρχοντα αν επιτρεπετααι σε τετοια απαξιωτικη αποψη για τον alex?Δηλαδη πως ηχητικα εννοω(αν εισαι κατα του θορυβου μονο μπορω να το καταλάβω πάντως).
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
δεν εχω ακουσει το advance αλλα τοσο χαλια τον κατατασεις τον αλέξανδρο?εμενα δεν μου φανηκε ασχημος αλλά πως εχεις φτασει αρχοντα αν επιτρεπετααι σε τετοια απαξιωτικη αποψη για τον alex?Δηλαδη πως ηχητικα εννοω(αν εισαι κατα του θορυβου μονο μπορω να το καταλάβω πάντως).
Θεωρώ ότι και τα δυο είναι στην ίδια "χαμηλή" κατηγορία με τη διαφορά οτι ο "αλέξανδρος" λόγω λάμπας είναι περισσότερο αποδεκτός από πολλούς. Τους είχα και τους δύο.Μόνο οι αλέξανδροι της τελευταίας 5ετίας έχουν αναβαθμιστεί πολύ και δε θυμίζουν σε τίποτα τους προηγούμενους, οι οποίοι για να γίνουν προενιχυτές πρέπει να αλλάξεις ένα καρό υλικά σαφώς ανώτερης κατηγορίας.

Αλλά αυτά είναι γούστα , οπότε...
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
με 400-500 ευρο σοβαρό προ δύσκολα θα βρεις...

θα ελεγα να κοιταξεις καποιο βινταζ προ , που με τα ρυθμιστικά του, θα πετύχεις αυτο που ψάχνεις απο μια λάμπα...
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Σας ευχαριστω για της απαντησεις σας ναι με 500 ευρω σοβαρο προ μπορει να μην βρω για αυτο ψαχνω κατι σε μεταχειρισμενο με αυτα τα χρηματα κατι που θα ειχε 800 η χιλια μπορει να το βρω με ενα 500αρικο μεταχειρα ψαχνω με αυτα το ποσο τωρα αν ειναι και καποιο στοκ απο καταστημα εχει καλος!

Εχετε λοιπον καποιο μοντελο προ να προτεινετε που εχει περασει απο τα χερια σας και σας αφησε καλες εντυπωσεις ωστε να μπω στη διαδικασια να τον ψαξω μεταχειρισμενο?

Ευχαριστω!
 


Z

Zdimis

Guest
πολυ ενδιαφερουσα option βαζεις φιλε.Κ μενα παιζει να ενδιαφερει.Με κανα κατοσταρικο μονταρετε λες σε κανα τεχνικο?
[DOUBLEPOST=1472032751][/DOUBLEPOST]Πες μας οτι τοχεις ακουσει κιολας και δεν σ αρεσει απλα ως σχεδιο κατασκευη....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.532
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top