Gearbest - XiaoMi Mi4 64GB 3G Smartphone

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
thumb_1629_default_big.jpeg


To γνωστό Mi4 της Xiaomi στα 64GB στα 140€ από το Gearbest
Κουπόνι για έξτρα έκπτωση: GBXiaoMiMi4
Κάντε κλικ εδώ.

201507201735422131.jpg


Χαρακτηριστικά:

CPU: Qualcomm Snapdragon 801, quad core, 2.5GHz
GPU: Adreno330
RAM: 3GB
ROM: 64GB
13.0MP back camera and 8.0MP front camera, with flashlight and auto focus
Support Gravity/FM/MP3/MP4/Bluetooth/GPS Function Supported
Note: This phone will only work with GSM+WCDMA networks: GSM 850/900/1800/1900MHz WCDMA 850/900/1900/2100MHz
Unlocked for Worldwide use.


20160620150633_16104.jpg

201507201735422841.jpg


201507201735423184.jpg

 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Ναι, αυτό είναι Λάκη. Η προσφορά είναι όντως καλή, μέσα στο πλαίσιο τιμών των κινεζικών καταστημάτων που κοντράρονται μεταξύ τους. Η τιμή που έβαλες είναι εκτός πραγματικότητας και μάλλον έχει μείνει από τότε που η συσκευή πρωτοεμφανίστηκε.

Ο λόγος της μεγάλης μείωσης είναι ότι το μοντέλο έχει κλείσει 1,5 έτος ζωής. Για τον πελάτη που ψάχνει μία συσκευή που τον καλύπτει σε λογική τιμή, αυτό είναι δευτερεύον. Για την αγορά τεχνολογίας συσκευή που ζυγώνει διετία είναι ...απολίθωμα. :)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Για χρηση ακομη και επι πλεον της βασικης ομως ειναι ο,τι πρεπει. Ομως στην τιμη αυτη "αυτοχτυπιεται" με τα νεωτερα σαν το XiaoMi Redmi 3 64GB ROM 4G σε 5,00" (σε 5,5" το πηρε ο γιος μου καιναι εξαιρετικο)

Για "απολιθωμα" που λες, εγω δηλαδη που εχω το τηλεφωνο του Ζιζικου αμομη (samsung galaxy sii -i9100) ειμαι ...Νεαντερταλ;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Αυτό είναι συλλεκτικό βρε θείο! :p
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Ήξερες και στο χωριό σου Αγγλικά;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Για "απολιθωμα" που λες, εγω δηλαδη που εχω το τηλεφωνο του Ζιζικου αμομη (samsung galaxy sii -i9100) ειμαι ...Νεαντερταλ;
Εξαρτάται από τις ανάγκες σου, πρακτικές και μη, όπως και από τα μέλη της συζήτησης για το θέμα. Αν σε ικανοποιεί το S2 είσαι από τους τυχερούς.

Το 95% των καταναλωτών θα ήταν υπερκαλυμμένοι με ένα smartphone σαν αυτό της προσφοράς, κόστους κάτω των 200€. Όπως, επίσης, δεν θα είχαν ελλείψεις για 3+ χρόνια.

Όμως... αυτή η λογική δεν είναι υπολογίσιμη σε μία καταναλωτική κοινωνία που μετράει και ο ψυχολογικός/αισθητικός παράγοντας. Αλλιώς θα ήμασταν ...ΕΣΣΔ οικειοθελώς. :D

Προσωπικά, αν σε μία συσκευή που έχω βγει νέο μοντέλο, αισθάνομαι ότι δεν έχω τίποτα... Γι' αυτό αγοράζω gadgets που ξέρω ότι μπορώ να αντεπεξέλθω στις μελλοντικές ανανεώσεις. Σήμερα, βέβαια, έχω ρίξει λίγο νερό στο κρασί μου και προσπαθώ (δεν το έχω καταφέρει) να μη σκάω. Και δεν μιλάω για φιγούρα κλπ, μακριά από εμένα αυτά. Ακόμα και για συσκευές που είναι μη ορατές αλλά δουλεύουν άψογα, π.χ. ένα καλό router. :laugh:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Οι συσκευές Android, αλλά και οι iOS, είναι λειτουργικές για 3(+) περίπου χρόνια, μέχρι δηλαδή οι εφαρμογές να μην είναι διαχειρίσιμες απο τα παλιά specs και το Android version.
Χρειάζεται μεγάλη υπομονή τότε. ;)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Οι συσκευές Android, αλλά και οι iOS, είναι λειτουργικές για 3(+) περίπου χρόνια, μέχρι δηλαδή οι εφαρμογές να μην είναι διαχειρίσιμες απο τα παλιά specs και το Android version.
Χρειάζεται μεγάλη υπομονή τότε. ;)
Το ίδιο γίνεται σιγά-σιγά σε όλα τα τεχνολογικά προϊόντα. Ακόμα και οι παιχνιδοκονσόλες που άλλαζαν κάθε 6-7 χρόνια, από φέτος έπεσαν στην τριετία.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οπως λες Αλεξ, για λιγο πανω απο τις βασικες αναγκες (και "αναγκες") το S2 ειναι αρκετο. Ωστοσο για "προχω" εφαρμογες , σαν αυτες που βλεπω στο Xiaomi του γιου μου (τελικα εχει το redmi note 3 -32gb, οχι της προσφορας), τοτε πλεον δεν ανταπεξερχεται για τον λογο που αναφερει ο Δημητρης. Οσο για τον υπερκατανωλισμο στα προιόντα αυτα, προσωπικα μεχρι ενα σημειο τον θεωρω ως "μικρες χαρες της ζωης", αρκει να...δυνασαι γιατι πλεον δυσκολεψαν τα πραγματα. Και για το συγκεκριμενο εαν επαιρνε και εξτρα καρτα sd (λογω μουσικων στο...βαδην κυριως), μαλλον θα το επαιρνα (δικαρτο δεν με ενδιαφερει, περασαν οι "καλες" μερες που υπηρχε λογος;))
Ακομη, βλεπω οτι εχει εκδοση Android 4.4 - ακομη; αραγε αναβαθμιζεται ή θελει ρουταρισμα;

Ωπ, το θυμηθηκα! Αλεξ ανεφερες για ενα καλο ρουτερ, σαν ποιο δηλαδη; πες μου (εστω με πμ), γιατ δεν παει αλλο με το ΖΤΕ του ΟΤΕ και τη "νεα" χρονια...
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Ωπ, το θυμηθηκα! Αλεξ ανεφερες για ενα καλο ρουτερ, σαν ποιο δηλαδη; πες μου (εστω με πμ), γιατ δεν παει αλλο με το ΖΤΕ του ΟΤΕ και τη "νεα" χρονια...
Δεν ασχολούμαι πλέον με εναλλακτικές στα ρούτερ των παρόχων. Πολύ σύντομα δεν θα μπορούμε να βάλουμε hardware δικής μας επιλογής γιατί προχωράνε σταδιακά στο κλείδωμα ανά συνδρομητή, όπως γίνεται με τους αποκωδικοποιητές της δορυφορικής. Αυτό βοηθάει στην τεχνική υποστήριξη, στις εξ αποστάσεως αναβαθμίσεις και στο γενικό έλεγχο της εταιρείας στο δίκτυό της.

Αυτό που έχω κάνει εδώ και χρόνια, είναι ότι χρησιμοποιώ τον εξοπλισμό του παρόχου για modem VDSL και ένα Apple AirPort Extreme του 2009 για lan switch και WiFi. Έχουν βγει νέα μοντέλα αλλά ακόμα δεν έχω πειράξει τίποτα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν μας τη λενε καλα οι ...Xiaomiστες:
Τιμη προσφορας 151€
Αν βαλεις τον κωδικο προσφορας GBXiaoMiMi4, που εδωσε ο Αλεξ, σου βαζουν αρχικη τιμη 160€ και μετα την αφαιρεση της προσφορας γινεται 135€! Βρε τις φατσες...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Δεν μας τη λενε καλα οι ...Xiaomiστες:
Τιμη προσφορας 151€
Αν βαλεις τον κωδικο προσφορας GBXiaoMiMi4, που εδωσε ο Αλεξ, σου βαζουν αρχικη τιμη 160€ και μετα την αφαιρεση της προσφορας γινεται 135€! Βρε τις φατσες...
Οι τιμές στα κινέζικα μαγαζιά αλλάζουν σχεδόν καθημερινά. Σου δείχνουν την προτεινόμενη τιμή πώλησης που συνήθως είναι περίπου διπλάσια από την αρχική δική τους. Μετά βάζουν έξτρα προσφορές περιορισμένης χρονικής διάρκειας και ταυτόχρονα όποιος έχει κωδικό προσφοράς παίρνει περαιτέρω έκπτωση η οποία όμως δεν αφαιρείται από την τιμή προσφοράς αλλά από την αμέσως "προηγούμενη".

Το ζητούμενο για τον πελάτη είναι το πόσο καλή είναι η τελική τιμή.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αλεξ, δεν καταλαβες τις κινησεις: αρχικη βγαινει 151, βαζω κωδικο προσφορας, κανει ανανεωση και βγαινει ο,τι γραφω! Μεσα σε 3"!!! Αρα δεν ειναι "αλλαγη"τιμης.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Κατάλαβε θείο...

...παίρνει περαιτέρω έκπτωση η οποία όμως δεν αφαιρείται από την τιμή προσφοράς αλλά από την αμέσως "προηγούμενη".
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.190
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top