Technics SL-1200 CLUB



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Για να
Πάντως συνέβη το εξής περίεργο. Έχοντας τα 3 πικάπ πάνω σε ένα πάγκο ή σε έπιπλο Ικεα που τα βάζω και μιξάρω οι βραχίονες δεν πήγαιναν αριστερά με τον τρόπο που ανέφερα και όπως φαίνεται στο βίντεο. Τα έβαλα στο πάτωμα και όλα καλά. Στο 0 πηγαίνει τέρμα αριστερά χωρίς βελόνα και με το βαρίδι πίσω ίσα ίσα κουμπωμένο και δεξιά στην τιμή 3 του anti skate. Άρα μήπως υπάρχει μικρή κλίση σε πάγκο και έπιπλο και τα επηρεάζει; Τα ποδαράκια πάντως των πικάπ είναι βιδωμένα στο ίδιο ύψος.
Στο ειπε ο John Markou .
Στο αλφαδιασμα δεν ειναι το υψος στα ποδαρακια που παιζει ρολο αλλα το αλφαδιασμα στο ματ/πλατω του πικαπ.Παρε ενα αλφαδι,χρειαζεται για το/τα πικαπ σου.Και δεν ειναι μονον ο βραχιονας που επηρεαζεται.
 



Μηνύματα
152
Reaction score
23
Άσε δεν είναι για σένα τα πικάπ. Πάνε πάρε CD.:p
Είμαι πεπεισμένος πως το φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας έξω όπου υπάρχει ο καλός, ο περίεργος, ο φιλότιμος κλπ κλπ υπάρχει λοιπόν και ο εξυπνάκιας (υπάρχουν και συνώνυμα) και τσακ εμφανίστηκε...:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Στο αλφαδιασμα δεν ειναι το υψος στα ποδαρακια που παιζει ρολο αλλα το αλφαδιασμα στο ματ/πλατω του πικαπ.Παρε ενα αλφαδι,χρειαζεται για το/τα πικαπ σου.Και δεν ειναι μονον ο βραχιονας που επηρεαζεται.
Έλεος... Ούτε τα βασικά μωρέ δε τηρούνται; Πφφφ... Ώρες ώρες νομίζω πως τελικά όντως όλα τζάμπα. Καλά το' λεγε ο Κόγιας..
[DOUBLEPOST=1472042648][/DOUBLEPOST]
Είμαι πεπεισμένος πως το φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας έξω όπου υπάρχει ο καλός, ο περίεργος, ο φιλότιμος κλπ κλπ υπάρχει λοιπόν και ο εξυπνάκιας (υπάρχουν και συνώνυμα) και τσακ εμφανίστηκε...:)
Δεν είναι κακοπροαίρετος ούτε εξυπνακιας, απογοήτευση εκφράζει..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έλεος... Ούτε τα βασικά μωρέ δε τηρούνται; Πφφφ... Ώρες ώρες νομίζω πως τελικά όντως όλα τζάμπα. Καλά το' λεγε ο Κόγιας..
.
Δεν καταλαβα το νοημα του σχολιου σου,αν θελεις εξηγησε μου το ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Δεν το έφτανε η φαντασία μου ότι δεν είχε αλφαδιασει το πικάπ βρε..
Μιλάμε για αντισκειτινγκ τόσες μέρες σε ...στραβό πλατώ; Τι κάνουμε; Χαχαχα
 


Μηνύματα
152
Reaction score
23
Δεν το έφτανε η φαντασία μου ότι δεν είχε αλφαδιασει το πικάπ βρε..
Μιλάμε για αντισκειτινγκ τόσες μέρες σε ...στραβό πλατώ; Τι κάνουμε; Χαχαχα
Παιδιά μην τρελαθούμε το θέμα έχει ως εξής. Μιξάρω σε μκ2 και μκ5 περίπου 6 χρόνια σαν χόμπι σπίτι. Θες από έλλειψη ενδιαφέροντος θες από βαρεμάρα θες από χαζομάρα δεν ασχολούμαι με τα τεχνικά του πικάπ πάντα έβαζα κανένα φίλο (όλοι είναι εξωτερικό πλεόν) να το ρυθμίζει οπότε το μόνο που έμαθα είναι να ρυθμίζω βάρος βραχίονα βάσει βελόνας και έβαζα καρφωτά το anti skate όσο τα γραμμάρια της βελόνας. Απλά έτυχε να δω το βίντεο με αυτό τον έλεγχο του anti skate και το δοκίμασα στα πικάπ μου και είχα αυτές τις απορίες και τις εξέφρασα εδώ πιστεύοντας ότι θα πάρω γνώμη από ειδικούς. Ούτε από αλφάδιασμα ξέρω ούτε από σοβάτισμα κλπ κλπ. Ε καιρός να μάθω. Μην αναστενάζετε και απογοητεύεστε όπως λέτε λες και σας βρήκε κανένα κακό. Να βοηθηθούμε θέλουμε οι πιο νέοι (29 είμαι). Να απογοητευτείτε για άλλα που γίνονται γύρω μας.

Αυτά και με σεβασμό.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Παιδιά μην τρελαθούμε το θέμα έχει ως εξής. Μιξάρω σε μκ2 και μκ5 περίπου 6 χρόνια σαν χόμπι σπίτι. Θες από έλλειψη ενδιαφέροντος θες από βαρεμάρα θες από χαζομάρα δεν ασχολούμαι με τα τεχνικά του πικάπ πάντα έβαζα κανένα φίλο (όλοι είναι εξωτερικό πλεόν) να το ρυθμίζει οπότε το μόνο που έμαθα είναι να ρυθμίζω βάρος βραχίονα βάσει βελόνας και έβαζα καρφωτά το anti skate όσο τα γραμμάρια της βελόνας. Απλά έτυχε να δω το βίντεο με αυτό τον έλεγχο του anti skate και το δοκίμασα στα πικάπ μου και είχα αυτές τις απορίες και τις εξέφρασα εδώ πιστεύοντας ότι θα πάρω γνώμη από ειδικούς. Ούτε από αλφάδιασμα ξέρω ούτε από σοβάτισμα κλπ κλπ. Ε καιρός να μάθω. Μην αναστενάζετε και απογοητεύεστε όπως λέτε λες και σας βρήκε κανένα κακό. Να βοηθηθούμε θέλουμε οι πιο νέοι (29 είμαι). Να απογοητευτείτε για άλλα που γίνονται γύρω μας.

Αυτά και με σεβασμό.
Ναι βρε παλληκάρι μου ,αλλά οταν σου λένε να κανείς κάτι τόσο απλό αλλά απολύτως απαραίτητο για το πικάπ όπως είναι το αλφαδιασμα και εσύ απαντάς πως δεν έχεις αλφαδι στο σπίτι , τι περιμένεις να ακούσεις; Αλφαδιασε το γ@μημενο να τελειωνουμε....:drinks:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Χαχαχα, έτσι!

Φίλε ιβρες, μπες στον κόπο να διαβάσεις τι έχει γράψει ο Κόγιας για στήσιμο πικάπ. Θα σου λύσει όλες τις απορίες.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αμα βαριέσαι και δεν μπορείς να περιμένεις , ξεκινά να δοκιμάζεις καλώδια ρεύματος για να περάσει η ώρα...:p
Με αυτα τελειωσα εδω και καιρο,αλλα λες να κερδισω κατι αν τα ....... αλφαδιασω ??? :p
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Είμαι πεπεισμένος πως το φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας έξω όπου υπάρχει ο καλός, ο περίεργος, ο φιλότιμος κλπ κλπ υπάρχει λοιπόν και ο εξυπνάκιας (υπάρχουν και συνώνυμα) και τσακ εμφανίστηκε...:)
Με την παρακάτω απάντησή σου, εσύ ποιος είσαι;

Καλά δεν παίζει να πάω να πάρω αλφάδι. Το ότι το σπίτι έχει ένα κατσαβίδι και ένα σφυρί πάλι καλά λέω!
Από αυτήν ορμώμενος είπα το χιουμοριστικό σχόλιο, για αυτό έβαλα και τη φατσούλα. Είμαι σίγουρος ότι αν συζητάγαμε κατ ιδίαν, δε θα σε πείραζε αυτό που είπα.
[DOUBLEPOST=1472046148][/DOUBLEPOST]Άρπαξε το σφυρί λοιπόν και βουρ στα πικάπια!!
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Ελπιζω να παρακολουθειται το θεμα απο γνωστες του mk2 γιατι θελω να ρωτησω κατι..το πλατο του mk2 μου το εβαψα το εκανα καινουριο κ οταν το επανατοποθετησα κουνωντας το δεξια αριστερα ειδα οτι μπαλαντζαρει κ ειχα την απορια αν ηταν ετσι απο πριν η' αν προεκυψε μετα το ξυλωμα του πικαπ γιατι το εκανα καινουριο..για να μην υπαρχουν αποριες σχετικα με το αν το spridle δεν παταει η' κατι αλλο τα εχω τεσταρει ολα ειναι καθαρα θεμα πλατο..οταν το πλατω γυρναει κανει αναιπεσθητο ανεβοκατεβασμα*wooble* δεν επηρεαζει ουτε σε δισκο οταν παιζει ουτε σε scratch ουτε πουθενα..βραχιονας βαση ολα ειναι ρολοι..πατησα ελαφρα απο πανω το πλατο με λιγη δυναμη..κουμπωσε καλυτερα απο πριν κ το μπαλατζαρισμα σχεδον εφυγε τελειως κ παλι γυρναει ρολοι με το ανεβοκατεβασμα να εχει φυγει τελειως αλλα εδω ειναι το θεμα..κανει ενα τακ τακ ειτε μετα απο λιγο ειτε ομως κ καθολου..φυσιολογικα θα επρεπε με το που κουμπωνω το πλατο να μην πιεζω τιποτα σωστα; τι μπορει να συμβαινει; ολα βιδωμενα ολα στη θεση τους..το τακ που μια ακουγεται μια οχι τι μπορει να ειναι; αν το αφησω το πλατο απλα πανω κ κατσει κ δε τον πιεσω δεν ακουγεται τιποτα απολυτως αλλα εχω τα μποσικα..πριν παμε σε λυση αλλαξε το πλατο η' δοκιμασε ενα αλλο να δεις πριν παρεις αλλο θα ηθελα τα φωτα σας οπως κ να μου πειτε γιατι διαβασα τι ειναι το αλφαδι πλατο; τι κανει και αν θα με βοηθουσε στο θεμα αυτο. Συγνωμη για το κατεβατο αλλα εχω φαγωθει πριν παρω αλλο πλατο να δω τι συμβαινει.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Δες το τα 4 videos του viperfrank
Ελπιζω να παρακολουθειται το θεμα απο γνωστες του mk2 γιατι θελω να ρωτησω κατι..το πλατο του mk2 μου το εβαψα το εκανα καινουριο κ οταν το επανατοποθετησα κουνωντας το δεξια αριστερα ειδα οτι μπαλαντζαρει κ ειχα την απορια αν ηταν ετσι απο πριν η' αν προεκυψε μετα το ξυλωμα του πικαπ γιατι το εκανα καινουριο..για να μην υπαρχουν αποριες σχετικα με το αν το spridle δεν παταει η' κατι αλλο τα εχω τεσταρει ολα ειναι καθαρα θεμα πλατο..οταν το πλατω γυρναει κανει αναιπεσθητο ανεβοκατεβασμα*wooble* δεν επηρεαζει ουτε σε δισκο οταν παιζει ουτε σε scratch ουτε πουθενα..βραχιονας βαση ολα ειναι ρολοι..πατησα ελαφρα απο πανω το πλατο με λιγη δυναμη..κουμπωσε καλυτερα απο πριν κ το μπαλατζαρισμα σχεδον εφυγε τελειως κ παλι γυρναει ρολοι με το ανεβοκατεβασμα να εχει φυγει τελειως αλλα εδω ειναι το θεμα..κανει ενα τακ τακ ειτε μετα απο λιγο ειτε ομως κ καθολου..φυσιολογικα θα επρεπε με το που κουμπωνω το πλατο να μην πιεζω τιποτα σωστα; τι μπορει να συμβαινει; ολα βιδωμενα ολα στη θεση τους..το τακ που μια ακουγεται μια οχι τι μπορει να ειναι; αν το αφησω το πλατο απλα πανω κ κατσει κ δε τον πιεσω δεν ακουγεται τιποτα απολυτως αλλα εχω τα μποσικα..πριν παμε σε λυση αλλαξε το πλατο η' δοκιμασε ενα αλλο να δεις πριν παρεις αλλο θα ηθελα τα φωτα σας οπως κ να μου πειτε γιατι διαβασα τι ειναι το αλφαδι πλατο; τι κανει και αν θα με βοηθουσε στο θεμα αυτο. Συγνωμη για το κατεβατο αλλα εχω φαγωθει πριν παρω αλλο πλατο να δω τι συμβαινει.
Δες αν όλα όσα έχεις κάνει συμφωνούν με το λύσιμο - δέσιμο του Viperfrank στα 4 videos που έχει ανεβάσει στο κανάλι του. Κάπου δεν έχεις κάνει κάτι σωστά. Ο οδηγός του είναι εξαιρετικός και εντελώς αναλυτικός. (και ασφαλώς δοκιμασμένος)

 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.413
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top