Ποδήλατο

Μηνύματα
125
Reaction score
87
καλησπέρα σε όλους
Χθες πήρα τελικά το Scott που ανέφερα πιο πάνω μιας και μου έκανε αρκετά καλή προσφορά
Ξεκίνησα δειλά δειλά χθες και σήμερα από 10 χιλιόμετρα, γιατί από φυσική κατάσταση άπλα δεν.
Καλορίζικο καλες βολτες !!!!!
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
καλησπέρα σε όλους
Χθες πήρα τελικά το Scott που ανέφερα πιο πάνω μιας και μου έκανε αρκετά καλή προσφορά
Ξεκίνησα δειλά δειλά χθες και σήμερα από 10 χιλιόμετρα, γιατί από φυσική κατάσταση άπλα δεν.
Καλές διαδρομές και καλό "ποδηλατικό κόλλημα"! :D
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Ρε παιδιά, για πείτε κάτι εσείς οι πιο έμπειροι με κινητά: Εάν πάρω ένα καλώδιο USB OTG και συνδέσω τη μία άκρη στο κινητό και την άλλη σε ένα ΑΝΤ+ USB dongle θα αποκτήσει το κινητό μου (LG G4) ΑΝΤ+ σύνδεση ή τζάμπα θα μπω στον κόπο;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Κάποιος; Μια βοήθεια, στον πτωχό πλην τίμιο συν-ποδηλάτη σας;:laugh:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Για καθημερινη χρηση πολης ποιο ηλεκτρικο θα προτεινατε? μεχρι 1500-2000
Θέλει ένας φίλος ηλεκτρικό με σοβαρή αυτονομία. Πού να πάει;
Δυστυχώς, δεν έχω απάντηση στα πιο πάνω ερωτήματα, αλλά εάν υπάρχει ήδη ποδήλατο, υπάρχει εναλλακτική. Διαβάστε εδώ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Κάποιος; Μια βοήθεια, στον πτωχό πλην τίμιο συν-ποδηλάτη σας;:laugh:
Δεν είχα προσέξει την ερώτησή σου. Θεωρητικά γίνεται στα περισσότερα σύγχρονα Android smartphones. Οι οδηγίες υπάρχουν στο επίσημο site του ANT+. Στη χειρότερη να μείνεις με ένα καλώδιο έξτρα... 8-)

Screenshot (6).png
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Χμμμμ, στο site του ΑΝΤ+ δεν είχα σκεφτεί να κοιτάξω... Σε ευχαριστώ πολύ!
 


Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Ρε παιδιά, για πείτε κάτι εσείς οι πιο έμπειροι με κινητά: Εάν πάρω ένα καλώδιο USB OTG και συνδέσω τη μία άκρη στο κινητό και την άλλη σε ένα ΑΝΤ+ USB dongle θα αποκτήσει το κινητό μου (LG G4) ΑΝΤ+ σύνδεση ή τζάμπα θα μπω στον κόπο;
Έκανα μία δοκιμή στο δικό μου LeTV 1 Pro, που έχει θύρα USB C, και με τον αντάπτορα σε micro USB που είχε στη συσκευασία και ένα καλώδιο USB OTG (από ένα android tv player) το suunto movestick mini που είχα πάρει για να συνδέω το trainer της Tacx με το pc, λειτουργεί κανονικά στο τηλέφωνο. Απλά πρέπει να εγκατασταθούν οι υπηρεσίες και τα app που φαίνονται στη λίστα που ανέβασε ο xfader προηγουμένως...

Screenshot_20160906-013046.jpg



Screenshot_20160906-013323.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Ωραίος Σώτο, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Περιμένω το καλώδιο και θα ενημερώσω το thread για τυχόν εξελίξεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Το καινούριο μου "παιχνίδι": Elite Real E-motion B+

Unboxing και πρώτες εντυπώσεις, εντός των ερχόμενων ημερών.
To unboxing καθυστερεί, όχι λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά όταν μου παραδόθηκε, παρατήρησα ότι οι περισσότερες από τις ταινίες ασφαλείας ήταν κομμένες. Εκφράζοντας την απορία μου για το γεγονός, ο εργαζόμενος της μεταφορικής μου απάντησε ότι "μπορεί να το άνοιξαν στο τελωνείο για να δουν τι είναι". Στις ερωτήσεις μου "για ποιο λόγο προϊόν αγοράς από χώρα της Ε.Ε. περνάει από τελωνείο;" και "έστω ότι πέρασε τελωνείο, για ποιο λόγο δεν σφράγισαν ξανά το κουτί με τις ταινίες του τελωνείου;" δεν πήρα απάντήσεις.

Πάνω στις ταινίες έγραφε "σε περίπτωση που η ταινία έχει υποστεί μεταβολή (=tampered with), επικοινωνήστε μαζί μας". Οπότε έστειλα email στον πωλητή (ridewill.it), marketseller του Amazon.de (η επικοινωνία έγινε μέσω του amazon.de) με φωτογραφίες των κομμένων ταινιών και περίμενα τρεις (3) εργάσιμες μέρες για απάντηση στην ερώτηση "τι κάνω από εδώ και πέρα;". Σημείωσα ότι δεν είχα ανοίξει το κουτί ούτε είχα χρησιμοποιήσει το roller. Απάντηση δεν έλαβα από τον πωλητή, όπως απάντηση δεν έλαβα ούτε και στο reminder που τους έστειλα χθες. Σήμερα το πρωί έστειλα το ίδιο email στην amazon.de, οι οποίοι απάντησαν εν ριπή οφθαλμού, απολογούμενοι για την ταλαιπωρία μου και για το γεγονός ότι δεν έτυχα της εξυπηρέτησης που όφειλα να τύχω εκ μέρους του πωλητή. Το amazon.de εκκίνησε αυτόβουλα warranty claim για το προϊόν το οποίο αναμένεται να καταλήξει εντός 1 με 2 εβδομάδων. Αναμένω το αποτέλεσμα.

Υ.Γ.: Αντιλαμβάνομαι ότι η πιθανότητα να έχει υποστεί ζημιά το roller δεν είναι μεγάλη, αλλά, προσωπικά, προτιμώ με κάτι τέτοια συμβάντα να μην "παίζω".
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με αγορά ποδηλάτου. Τώρα έχω ένα ideal ergomax περίπου 8 ετών από το οποίο έχω μείνει γενικά ικανοποιημένος. Χρήση που κάνω είναι για μικρές καθημερινές σχεδόν μετακινήσεις 2 χλμ. και ενίοτε μεγαλύτερες μέχρι 10 χλμ. Πάντα σε άσφαλτο (που δεν είναι πάντα η καλύτερη). Θα ήθελα κάτι πιο ελαφρύ, με λίγο διαφορετική γεωμετρία (πιο ευθύβολο, να μπορείς να αφήνεις χέρια από τιμόνι) και με αντίστοιχα καλό εξοπλισμό (το ideal έχει deore μπρος-πισω). Budget μέχρι 1000 ευρώ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Όταν λες "πιο ευθύβολο" εννοείς η στάση που κάθεσαι να είναι πιο "όρθια";
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Όταν λες "πιο ευθύβολο" εννοείς η στάση που κάθεσαι να είναι πιο "όρθια";
Όχι, εννοώ να διατηρεί την πορεία του ακόμη και αν αφήσεις το τιμόνι. Στο ideal αυτό δε γίνεται.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Ακριβώς, να έχει γωνία caster που να το κάνει σταθερό. Το ideal δεν είναι ιδιαίτερα σταθερό, τείνει να στρίψει και με κουράζει. (Είχα μία σοβαρή πτώση στην οποία συνέτεινε και αυτό.)
 
Last edited:

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Θέλει ένας φίλος ηλεκτρικό με σοβαρή αυτονομία. Πού να πάει;
https://electricbikereview.com/best-electric-bikes/

Ο μ.ο. καλής αυτονομίας θεωρούνται τα περίπου 40km. Όσα ξεφεύγουν αρκετά από αυτό το μ.ο. είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.

Στο Αμστερνταμ πάντως τα περισσότερα ηλεκτρικά που είδα ήταν τύπου Cruiser.
Mάλλον είναι τα πιό άνετα για μεγάλες αποστάσεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.206
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top