Panasonic DMP-UB900 Ultra HD Player

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874

''Το πρώτο παγκοσμίως Ultra HD Blu-ray player φέρνει άμεση αναβάθμιση στην εμπειρία ήχου και εικόνας. Οι εικόνες 4Κ HDR είναι εξαιρετικά καλύτερες από το Full HD Blu-ray, με αυξημένη λεπτομέρεια, πλούσιες χρωματικές διαβαθμίσεις και εξαιρετικά δυναμικά. Αλλά δεν είναι μόνο αυτά που έχει κρυμμένα το Panasonic DMP-UB900 στο μανίκι του.

Το απαράμιλλο upscaling των δίσκων 1080p, η πολύ γρήγορη φόρτωση δίσκου και μια καλή δικτυακή DLNA υποστήριξη το κάνουν τον ελβετικό σουγιά των Blu-ray player, που μπορεί να διαχειριστεί οποιαδήποτε αποστολή αναπαραγωγής του διαθέσουμε. Ο ήχος ποιότητας εξασφαλίζεται από τα υψηλού επιπέδου εξαρτήματα και την πιστοποίηση THX για πηγές εικόνας και ήχου 4Κ.

Η δυνατότητα Ultra HD είναι το θέμα εδώ, συνδυάστε αυτό το player με μια τηλεόραση HDR 4K και το χαμόγελο σας θα φθάσει μέχρι τα αυτιά.''



http://www.hxoseikona.gr/profiles/4349-european-ultra-hd-player-2016-2017.html
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Το θέμα είναι θα δούμε κάνα δισκάκι με ελληνικούς υπότιτλους γιατί αλλιώς τι να το κάνουμε?...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Άλλο θέμα είναι, διαβάζει .mkv, .avi, κτλ. με Ελληνικούς υπότιτλους? γιατι είναι εντελώς απαραίτητο?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Το θέμα είναι θα δούμε κάνα δισκάκι με ελληνικούς υπότιτλους γιατί αλλιώς τι να το κάνουμε?...
Ε, θα περιμένουμε το Oppo, μπας και φορτώνει .srt με τα δισκάκια (οπως κάνει τώρα με τα Blu-Ray)!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Άλλο θέμα είναι, διαβάζει .mkv, .avi, κτλ. με Ελληνικούς υπότιτλους? γιατι είναι εντελώς απαραίτητο?
Για την ώρα δε διαβάζει ουσιαστικά τίποτα. Η panasonic έχει ανακοινώσει ότι μες στον Οκτώβριο που θα κυκλοφορήσει στο US&A θα δώσει firmware update που θα ενεργοποιεί όλα τα codecs.
Το player διαθέτει subtitle shift. Επίσης υπάρχει "υποστήριξη" για region free κι αφαίρεση cinavia μέσω custom firmware. Δεν ξέρω αν έτσι παίζει κι εξωτερικούς υπότιτλους. Κάποιος θα πρέπει να ρωτήσει τους "επιστήμονες".
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Αλήθεια τώρα γνωρίζει κανένας αν κανένας από τους διανομείς έχει στα άμεσα ή έμμεσα σχέδια να κυκλοφορήσει UHD δισκάκια με ελληνικά?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Κάποια μέρα θα μπούμε κι εμείς στα universal πακέτα της Universal και τότε θα ακολουθήσουν κι οι άλλοι.
Είναι πολύ νωρίς ακόμα όμως. Και όχι μόνο για 'μάς.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
To Xbox One S θα υποστηριζει επισης αναπαραγωγη δισκακια UHD Blu Ray.
Εκεινο βγαινει γυρω 290 το μικροτερο μοντελο μαζι με το Φιφα17.
Αυτο εδω το player ειναι γυρω στα 680.

  1. Τι διαφορες θα εχουν στην αναπαραγωγη, αν εχουν?
  2. Δικαιολογειται μια τετοια διαφορα?
  3. Θα ειναι ορατη?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Μηνύματα
131
Reaction score
37
Εγω πηρα το samsung UBD-K8500. Eιμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Διαβαζει τα παντα και πραγματικα η ποιοτητα εικονας ακομα και σε μη UHD περιεχομενο ειναι καταπληκτηκη
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Παιδιά έχει κάποιος το ub900 να με συμβουλέψει με τις ρυθμίσεις του? Δύο δισκάκια που έχω τα παίζει output SDR/BT709 και όχι HDR/BT2020. Έχω την samsung UE55KS8000 και ενισχυτή ONKYO TX-NR646 που είναι HDCP 2.2 οπότε κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω πρόβλημα.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αυτό είναι ''πόλεμος'', κάνουν τεστ δήθεν, σε δύο συσκευές με τεράστια διαφορά τιμής! πράγμα που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται!
Όπως έκαναν κάποτε για τους scalers, DVDO εναντίον LUMAGEN, ο οποίος είχε τριπλάσια τιμή!!! Είπαμε, ο χώρος προσφέρεται για τέτοια ''αντικειμενικά τεστ'' όλο και κάποιοι θα τσιμπήσουν!!! πάρτε ένα ''έγκυρο και αντικειμενικό'' review!!!

ΥΓ. Η τιμή δεν έχει σημασία, αναφέρεται μόνον μια φορά, και όποιος το διαβάσει!

http://www.whathifi.com/samsung/ubd-k8500/review
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Παιδιά έχει κάποιος το ub900 να με συμβουλέψει με τις ρυθμίσεις του? Δύο δισκάκια που έχω τα παίζει output SDR/BT709 και όχι HDR/BT2020. Έχω την samsung UE55KS8000 και ενισχυτή ONKYO TX-NR646 που είναι HDCP 2.2 οπότε κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω πρόβλημα.
Δοκίμασε να παρακάμψεις τον ενισχυτή..Aπό την δεύτερη hdmi του ub900 δώσε audio στον onkyo.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Καλημερα!Αγορασα απο Γερμανια το UB900 και το προβλημα μου ειναι οτι το μηχανημα αναβει γραφει στην οθονη του welcome για 1 λεπτο μετα γραφει F99 και σβηνει!
Δεν δινει κανενα σημα στην τηλεοραση LG 55UH850V.Μηπως εχει αντιμετωπισει καποιος που εχει το μηχανημα παρομοιο προβλημα?
 

Μηνύματα
131
Reaction score
37
Αυτό είναι ''πόλεμος'', κάνουν τεστ δήθεν, σε δύο συσκευές με τεράστια διαφορά τιμής! πράγμα που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται!
Όπως έκαναν κάποτε για τους scalers, DVDO εναντίον LUMAGEN, ο οποίος είχε τριπλάσια τιμή!!! Είπαμε, ο χώρος προσφέρεται για τέτοια ''αντικειμενικά τεστ'' όλο και κάποιοι θα τσιμπήσουν!!! πάρτε ένα ''έγκυρο και αντικειμενικό'' review!!!

ΥΓ. Η τιμή δεν έχει σημασία, αναφέρεται μόνον μια φορά, και όποιος το διαβάσει!

http://www.whathifi.com/samsung/ubd-k8500/review
Πραγματικα δεν θα μπορουσα να διαφωνήσω περισσοτερο με αυτο το review . Μετα απο 2 αναβαθμίσεις που πηρε το μηχάνημα ειναι άψογο. Και σε ηχο και σε εικονα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλημερα!Αγορασα απο Γερμανια το UB900 και το προβλημα μου ειναι οτι το μηχανημα αναβει γραφει στην οθονη του welcome για 1 λεπτο μετα γραφει F99 και σβηνει!
Δεν δινει κανενα σημα στην τηλεοραση LG 55UH850V.Μηπως εχει αντιμετωπισει καποιος που εχει το μηχανημα παρομοιο προβλημα?
ftp://ftp.panasonic.com/bluray/om/dmp-ub900_mul_om.pdf

Σελίδα 35, reset.

Reset the unit as follows:
1 While the unit is off
Press and hold [OK], the yellow button and
the blue button on the remote control at the
same time for more than 5 seconds.*
– “00 RET” is displayed on the unit’s display.
2 Press [>] (right) repeatedly on the remote
control until “08 FIN” is displayed on the unit’s
display.
3 Press and hold [OK] for more than 5 seconds.

* Perform this operation when the light on the remote control
button is turned off.

Αν δεν επανέλθει, δοκίμασε να το συνδέσεις σε άλλη TV.
Αν και πάλι δεν θέλει, support.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
ftp://ftp.panasonic.com/bluray/om/dmp-ub900_mul_om.pdf

Σελίδα 35, reset.

Reset the unit as follows:
1 While the unit is off
Press and hold [OK], the yellow button and
the blue button on the remote control at the
same time for more than 5 seconds.*
– “00 RET” is displayed on the unit’s display.
2 Press [>] (right) repeatedly on the remote
control until “08 FIN” is displayed on the unit’s
display.
3 Press and hold [OK] for more than 5 seconds.

* Perform this operation when the light on the remote control
button is turned off.

Αν δεν επανέλθει, δοκίμασε να το συνδέσεις σε άλλη TV.
Αν και πάλι δεν θέλει, support.
Ευχαριστω για την απαντηση τα εκανα ολα και δυστυχως δεν θελει
 

Μηνύματα
203
Reaction score
8
Καλησπέρα., τελικα βρηκες λύση στο προβλημα σου ?
ειμαι και εγω στα σκαρια για την αγορα του UB900 με την LG 55 UH750V που εχω και με τρομαξες με αυτα που γραφεις !!!
 


Μηνύματα
23
Reaction score
0
Καλησπέρα., τελικα βρηκες λύση στο προβλημα σου ?
ειμαι και εγω στα σκαρια για την αγορα του UB900 με την LG 55 UH750V που εχω και με τρομαξες με αυτα που γραφεις !!!
Καλησπερα! δυστυχως μπηκα σε περιπετειες μεγαλες...Και εξηγουμαι,πηγα το μηχανημα στην service one που εχει το σερβις της intertech panasonic υστερα απο ερωτησεις του τυπου απο που το πηρες και οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα απο την επισημη αντιπροσωπεια και κατοπιν τηλεφωνηματος του υπαληλου παραλαβης με καποιον του ειπε οτι το μηχανημα καλυπτεται απο πανευρωπαικη εγγυηση και να το παραλαβη.Αυτο και εγινε ηρεμησα για δυο μερες νομιζοντας οτι θα κανουν τα παντα(μεχρι και αντικατασταση)αλλα προσγειωθηκα ανωμαλος οταν την τριτη μερα μου τηλεφωνησε ο τεχνικος που το κοιταξε λεγοντας οτι δεν μπορει να το ξεμπλοκαρει και ισως να ειναι και απο την πλακετα αλλα δεν μπορει να το ανοιξει επειδη αγοραστηκε στο εξωτερικο!!! ακουστε δικαιολογια...και μου συστησε να το παω εκει που το αγορασα δηλαδη media market Γερμανιας!!! δεν ηθελα να μαλωσω και τελικα πηρα το μηχανημα και ειμαι στην διαδικασια επιστροφης στην Γερμανια,και να δουμε τι θα κανει και το media market θα το αντικαταστησει η θα μας παραπεμψει στο σερβις της panasonic στην Γερμανια??? δηλαδη τρεχα γυρεβε την πατησα ασχημα!!! Αυτα ειναι τα ρισκα του να αγοραζεις μηχανημα απο το εξωτερικο,και χωρις την παρουσια σου αυτοπροσοπως!!! ας προσεχα και πληρωσα 580€ και υποχρεωθηκα σε τριτους να μου το αγορασουν και μηχανημα δεν εχω!!!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Από τη στιγμή που θα πάει έξω θα την βγάλεις όμως την άκρη.
Δεν νομίζω ότι θα σου πάρει και πολύ χρόνο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top