costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Επειδή είναι όντως τόσο απλό, κι εγώ απορούσα γιατί δεν έχουν όλοι ένα ups και μαύρα απλά καλώδια.

Μέχρι που βρήκα την απάντηση:

Βασίζονται στο αυτί τους για να επιλέξουν αν τους αρέσει ο ήχος του ups ή αν τους αρέσει πιο πολύ ο ήχος κάποιου καλωδίου, δηλαδή ψάχνουν να βρουν ποιο τυχαίο άκουσμα τους αρέσει περισσότερο. Ε, νταξ.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Βασίζονται στο αυτί τους για να επιλέξουν αν τους αρέσει ο ήχος του ups ή αν τους αρέσει πιο πολύ ο ήχος κάποιου καλωδίου, δηλαδή ψάχνουν να βρουν ποιο τυχαίο άκουσμα τους αρέσει περισσότερο. .
Δέν βλέπω κάτι κακό στην μέθοδο που περιγράφεις.
Είναι ένας τρόπος δουλειάς κι αυτός, αν ξέρεις τι θέλεις.
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Επειδή είναι όντως τόσο απλό, κι εγώ απορούσα γιατί δεν έχουν όλοι ένα ups και μαύρα απλά καλώδια.

Μέχρι που βρήκα την απάντηση:

Βασίζονται στο αυτί τους για να επιλέξουν αν τους αρέσει ο ήχος του ups ή αν τους αρέσει πιο πολύ ο ήχος κάποιου καλωδίου, δηλαδή ψάχνουν να βρουν ποιο τυχαίο άκουσμα τους αρέσει περισσότερο. Ε, νταξ.
Οσον αφορα εμας,η τελικη επιλογη του τροφοδοτικου ειναι απολυτα συνδεδεμενη με την τελικη μορφη του μηχανηματος που θα τροφοδοτησει.
Δεν γινονται αλλαγες για χαρη των αλλαγων ουτε στο τροφοδοτικο ουτε στο μηχανημα.Πανε "πακετο" και σαν συνολικο αποτελεσμα.
Δεν ειναι το αυτι μας ο (μονος) κριτης αλλα αν αυτο δεν ικανοποιηθει δεν βγαινει μηχανημα εξω,και αυτο δεν σημαινει οτι βγαινουν εξω μηχανηματα με συμβιβασμους ειτε του τροφοδοτικου ειτε του μηχανηματος.Βγαινουν εξω σαν συνολικο/τελικο αποτελεσμα μεχρι που σημαντικες βελτιωσεις προκυψουν παλι συνολικα.Και παλιν οσον αφορα εμας,ουτε καν καλωδιο ρευματος δεν δινουμε με τα μηχανηματα μας.Ας αποφασισει ο καθε αγοραστης τι θελει να βαλει.Αν του κανει το "μαυρο" κανενα προβλημα,εμεις του προσφερουμε ενα οσο μπορουμε πιο σωστο μηχανημα,τα υπολοιπα ας τα επιλεξει ο ιδιος.
Επισης ως παραδειγμα να ξαναπω οτι ενα BELDEN ειναι by design καλυτερο καλωδιο απο ολα τα "μαυρα".Γιατι δηλαδη χρειαζεται ενα "ανεπαρκες" τροφοδοτικο για να αποδεικτει αυτο? Εγω λεω οτι ενα καλο/σωστο τροφοδοτικο ΘΑ αναδειξει χωρις δυσκολια το καλυτερο καλωδιο.Ναι,υπαρχουν και οι περιπτωσεις που το καλωδιο ρευματος επιλεγεται ως καλωδιο "ειδικου σκοπου",αλλα αυτο και μονον δεν αποδεικνυει οτι υπαρχουν διαφορες μεταξυ καλωδιων?Αυτο ηταν και το ερωτημα της συζητησης αυτης.Football time :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ενα BELDEN ειναι by design καλυτερο καλωδιο απο ολα
Έτσι, από όλα! ;)

Εφόσον είναι και σιλντεντ, εξαντλεί το θέμα. Και πολύ ασχοληθηκαμε δηλαδή..
[DOUBLEPOST=1472070588][/DOUBLEPOST]
Εγω λεω οτι ενα καλο/σωστο τροφοδοτικο ΘΑ αναδειξει χωρις δυσκολια το καλυτερο καλωδιο
Εγώ λέω άλλο! ;)
(Ότι το άριστο τροφοδοτικό ΔΕΝ θα επηρεάζεται διόλου από οποιοδήποτε καλώδιο τροφοδοσίας!)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν ειναι το αυτι μας ο (μονος) κριτης αλλα αν αυτο δεν ικανοποιηθει δεν βγαινει μηχανημα εξω,και αυτο δεν σημαινει οτι βγαινουν εξω μηχανηματα με συμβιβασμους ειτε του τροφοδοτικου ειτε του μηχανηματος.
Οπότε έχω ένα ερώτημα: έτυχε ποτέ να προτιμήσει το αυτί σας ή έστω να ικανοποιηθεί περισσότερο από μηχάνημα με περισσότερους κατασκευαστικούς συμβιβασμούς, δηλαδή υποδεεστερων μετρήσεων ή εν γνώση χειρότερου τροφοδοτικού ή σχεδίασης; Και αν "έτυχε", υπήρξε απόφαση για χρήση υποδεέστερου πχ τροφοδοτικού ή σχεδίασης με μεγαλύτερη μετρήσιμη απόκλιση διόρθωσης της ρια επειδή σας άρεσε περισσότερο; ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Από ότι θυμάμαι πάντως, ο σταμ μέτρησε απειροελάχιστη απόκλιση από την by the book ρια αποεμφαση, όχι όμως στα επίπεδα ακρίβειας της ψηφιακής ρια της μέτρικ, αν και τέτοιου μεγέθους διαφορές είναι εντελώς ανούσιες και μη ακροασιμες, το αναφέρω όμως για την "τιμή των όπλων".. ;)
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οπότε έχω ένα ερώτημα: έτυχε ποτέ να προτιμήσει το αυτί σας ή έστω να ικανοποιηθεί περισσότερο από μηχάνημα με περισσότερους κατασκευαστικούς συμβιβασμούς, δηλαδή υποδεεστερων μετρήσεων ή εν γνώση χειρότερου τροφοδοτικού ή σχεδίασης; Και αν "έτυχε", υπήρξε απόφαση για χρήση υποδεέστερου πχ τροφοδοτικού ή σχεδίασης με μεγαλύτερη μετρήσιμη απόκλιση διόρθωσης της ρια επειδή σας άρεσε περισσότερο; ;)
Oχι. Ετυχε ομως να προτιμησουμε ακουστικα το αποτελεσμα μικροαλλαγων που δεν μετρουσαν διαφορετικα,και καποιες φορες οι μικροαλλαγες αυτες αφορουσαν και καλωδια :) .Τις κανουμε χωρις κανενα εξτρα κοστος,ουτε μαρκετιστικες επιλογες.
Το νεο τροφοδοτικο του SPA-II ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο και παλιν ακουμε καποιες διαφορες απο τα καλωδια.
Οπως ειπα ομως και πιο πριν,αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το συνολο να ακουγεται επισης και καλυτερα.Η κριση μας δεν κλινει προς το vintage valve sound,και αυτο ειναι το γενικο συμπερασμα ολων οσων το ακουσαν.Αν υπαρχει "τελειοτητα" θα κινουμαστε προς αυτην και με μετρησιμα και με ακουστικα μεσα ;)
Οπου μπορουν να γινουν μετρησιμες βελτιωσεις,ασφαλως και θα γινουν,κυριως σε θεματα θορυβων.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Από ότι θυμάμαι πάντως, ο σταμ μέτρησε απειροελάχιστη απόκλιση από την by the book ρια αποεμφαση, όχι όμως στα επίπεδα ακρίβειας της ψηφιακής ρια της μέτρικ, αν και τέτοιου μεγέθους διαφορές είναι εντελώς ανούσιες και μη ακροασιμες, το αναφέρω όμως για την "τιμή των όπλων".. ;)
Aν αναφερεσαι στο ριβιου του SPA ONE , αυτο εχει βελτιωθει , οπως και του SPA-II.
To ONE εχει επισης και ελαφρα ψηλοτερο gain και ως εκ τουτου χαμηλοτερα επιπεδα θορυβων. Θα δουμε και το θεμα ενος ριβιου για το SPA-ΙΙ ;)
Προς το παρον αναμενουμε ενα απο την Αγγλια.Ειναι ετοιμο,θα δημοσιευθει εντος των ημερων.:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τέλεια! Αυτό μου αρκεί, και βεβαίως ήταν εμφανές από την αρτιότητα των μετρήσεων. ;)

Οπότε, το "αυτί" υπάρχει για να ... υπάρχει, είναι και πάντα της μοδός και βεβαίως και γω μαζί σας! ;)

Διότι, και προσωπικως πάντα ομιλώ, εγγράφω στα απολύτως παλαιότερα των υποδημάτων μου τις όποιες (απολύτως σεβαστές) επιλογές σας σε κάποιο πχ καλώδιο που το προτιμησατε με το αυτί (ή και με το πόδι, το ίδιο μου κάνει) εφόσον αυτή η επιλογή ή δεν προκαλεί μετρησιμη διαφορά, ή δεν τίθεται υπεράνω αντικειμενικών μετρήσεων.

Το κακό στο χώρο του audio έρχεται όταν το αυτί τίθεται υπεράνω των αντικειμενικών μετρήσεων, ως αλάνθαστο και θεϊκό, όταν προτείνονται λάθος υλοποιήσεις ως αλανθαστες και απόλυτα ορθές γιατί χαιδεψαν το αφτί κάποιου, που να του κοπεί και να πέσει.

Χαίρομαι που τα μηχανήματά σας δεν ακολουθούν τον (μα πόσο ευγενής είστε) "βινταζ λαμπατο ήχο", δηλαδή τις ασυναρτησίες γλυκοπαραμορφωσης και του μισού ακουστούν φάσματος, λες κι ακούμε από γραμμόφωνο και μονόδρομη κόρνα του β παγκόσμιου πολέμου.

Όσο βασιζετε τις δημιουργίες σας στα αντικειμενικά χαρακτηριστικά του σπορ, στο θόρυβο, την ακρίβεια αποεμφασης, τη δυναμική περιοχή, την ισορροπία των καναλιών και της απόκρισης, τις χαμηλές παραμορφώσεις κλπ, θα χαιρετε της απεριόριστης εκτίμησής μου, ασχέτως αν χρησιμοποιούνται λυχνίες ή όχι, αυτό δε μου λέει τίποτα. Επίσης όσο το κοστολογιο βρίσκεται σε γήινο επίπεδο, διότι κάτι τιμές που κυκλοφορούν, θα έπρεπε να αποτελούν ποινικά αδικήματα.. :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το κακό στο χώρο του audio.............
Τα κακα στον χωρο ειναι πολλα,κυριως οταν προσπαθεις να επιβιωσεις επαγγελματικα.Ζουγκλα στην κυριολεξια :)
Μερικα δεν μπορει να τα φανταστει καποιος αν δεν τα βρει μπροστα του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ωραίος δίσκος της τρεισι τσαπμαν, από τους αγαπημένους μου!

Γιατί δε του πήγες ρε συ το ups? :)
Γιατί είναι βαρύ ρε φίλε! Συν του ότι, πήγα στον PURETONE αμέσως μετά τη δουλειά, εάν είχα αφήσει το UPS στο αυτοκίνητο για 8 και πλέον ώρες, υπό το βλέμμα του κυπριακού ήλιου, θα είχε "ψηθεί"!

ΟΚ θα φερω και χτενα μαζι μου :D
Είσαι κακός, επειδή δεν είσαι καραφλός! Αλλά, ξέρεις, ε; Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα 'ρθεις!:p

Εγω λέω να βγαλετε εκτός το ups και να ακούσετε απο τη πρίζα κατευθείαν.
Να δουμε αν το ups κόβει τα δυναμικά ή όχι.
Το χω ακούσει και το χω απορία...
Με τον όρο "δυναμικά" τι ακριβώς εννοείς;:)

Θα γινει και αυτο.
Εάν θέλουμε να γίνει αυτό (προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα) θα χρειαστούμε πολύμπριζα. Συγκεκριμένα θα πρέπει να δώσουμε ρεύμα σε οκτώ (8) συσκευές. Να το δούμε, γιατί δεν ξέρω πόσα έχω.

Επιπλέον, μπορούμε να κάνουμε και by-pass το Lyngdorf, εάν θέλεις.
καλα καλα, θα φερω και γω τον καφε και τα τσιγαρα μου :coffee::smoke::lolsign:
...και πολύ καλά θα κάνεις!:p:p Πάντως, έναν καφέ μπορώ να στον κεράσω (βασικά, η καφετιέρα, όχι εγώ)!

Γιατί κανείς δε γίνεται υστερικός στη σχεδίαση της τροφοδοσίας (καταντάει ανοησία και σπατάλη), και γιατί δεν έχει γίνει χρήση διακοπτικών τροφοδοτικών στα πρώτα τουλάχιστον στάδια της τροφοδοσίας, με επαρκείς σταθεροποιησεις και αποθήκες σε όλα τα ενδιάμεσα στάδια.
Συμφωνώ. Έχεις κάποιο παράδειγμα που αυτά που περιγράφεις εφαρμόστηκαν; (δεν προκαλώ, από ενδιαφέρον ρωτάω κι από θέληση απόκτησης εγκυκλοπαιδικών γνώσεων)

Να πει και ο wizzy τι ακουσε με μια "μετατροπη" στο ΙΔΙΟ καλωδιο ρευματος που τροφοδοτει τον μετασχηματιστη του ενος πικαπ που εχω (rega p3-24) που δεν εχει καν τροφοδοτικο,πλην του μετασχηματιστη και 2-3 πυκνωτων. Προσωπικα δεν μπορω να αποδωσω την διαφορα σε τιποτα αλλο απο την αλλαγη L&C του καλωδιου. Αυτα μονον αλλαξαν με το πειραμα που του εδειξα χτες. Τουλαχιστον με αυτα που μπορω να γνωριζω.
Βασικά, τι έγινε; Ο PURETONE πήρε τον μετασχηματιστή του Rega του κι εκεί που καταλήγει στο διπολικό βύσμα, ξήλωσε το βύσμα, έβαλε στη θέση του δύο χάλκινα (?) καλώδια και τα ένωσε σε ένα βύσμα πρίζας. Ως εικόνα φανταστείτε έναν μετασχηματιστή τροφοδοσίας πικ απ με δύο γυμνά καλώδια, μήκους 30-40εκ, να "ξεπηδούν" από μέσα του και να καταλήγουν σε ένα βύσμα. Ε, όταν τα δύο καλώδια ακουμπούσαν μεταξύ τους (επίτηδες) κάτι άλλαζε στο ηχητικό αποτέλεσμα. Όταν δεν ακουμπούσαν, το ηχητικό αποτέλεσμα "επέστρεφε" στα "κανονικά" του.

Αν πάρεις εναν ωραίο δισκοπτικό τελικό ενισχυτή, πχ του γουιζ, μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις ολοκληρο ως το πρώτο στάδιο στο τροφοδοτικό του φόνο σου, και είμαι βέβαιος πως θα έχει εξαιρετικά αποτελέσματα! :)
Μην του δίνεις ιδέες ρε! Οι ενισχυτές μου δεν θα πάνε πουθενά!

Μελεταμε σοβαρα τις οποιες δηποτε συμβουλες και ιδεες :)
Ναι, ναι, όλες τις ιδέες εκτός από αυτήν που περιλαμβάνει τους ενισχυτές μου! Στο κάτω κάτω, "πιάνουν" τα χέρια σου, πάρε ένα kit διακοπτικού τροφοδοτικού από το ebay και "παίξε" με αυτό!

Πέραν των όποιων αστείων, πάντως (και χωρίς να έχω οποιοδήποτε συμφέρον κτλ), ο PURETONE κι ο συνεργάτης του, κάνουν όντως πράξη αυτό που κάνω quote.

Το πιθανότερο Γιώργο είναι να μην ακούσεις διαφορές στο σύστημά σου. Ο λόγος είναι ότι τα UPS και τα DRC συνήθως επισκιάζουν το αποτέλεσμα και δεν αφήνουν να αναδειχτούν οι όποιες διαφορές.
Φίλε, δεν είμαι πεπεισμένος ότι επισκιάζουν το αποτέλεσμα. Τουλάχιστον, όταν το UPS ήταν "φρέσκο" στο σύστημα και ήταν και "φρέσκια" η ανάμνηση από το σύστημα πριν το UPS, δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Ναι, δεν αφήνουν να αναδειχθούν προβλήματα τροφοδοσίας γιατί τα επιλύουν. ;)
;););):thumbsup:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Βασικά, τι έγινε; Ο PURETONE πήρε τον μετασχηματιστή του Rega του κι εκεί που καταλήγει στο διπολικό βύσμα, ξήλωσε το βύσμα, έβαλε στη θέση του δύο χάλκινα (?) καλώδια και τα ένωσε σε ένα βύσμα πρίζας. Ως εικόνα φανταστείτε έναν μετασχηματιστή τροφοδοσίας πικ απ με δύο γυμνά καλώδια, μήκους 30-40εκ, να "ξεπηδούν" από μέσα του και να καταλήγουν σε ένα βύσμα. Ε, όταν τα δύο καλώδια ακουμπούσαν μεταξύ τους (επίτηδες) κάτι άλλαζε στο ηχητικό αποτέλεσμα. Όταν δεν ακουμπούσαν, το ηχητικό αποτέλεσμα "επέστρεφε" στα "κανονικά" του.
ΕΕΕΕΕΕΕΠ !!!!!!!
Δεν ειναι γυμνα καλωδια, ειναι μονοκλωνα 14awg και εχουν διαφανες insulation :D
Φαντασου τι θα γινοταν αν δεν ειχαν και τα ακουμπουσαμε μεταξυ τους,θα σε εβαζα εσενα να κανεις την αλλαγη και εκει να εβλεπες τι αλλαγη θα εκανε στον ηχο :eek::roflmao:
Ο μετασχηματιστης που εχει το rega εχει κανονικη IEC εισοδο.Το καλωδιο καταληγει σε βισμα IEC κανονικα , ασφαλισμενα και με τον νομο :laugh:
 

I

iason

Guest
...και πολύ καλά θα κάνεις!:p:p Πάντως, έναν καφέ μπορώ να στον κεράσω (βασικά, η καφετιέρα, όχι εγώ)!
Τωρα εγω που δεν εχω ερθει ποτε:( στην Κυπρο τι γνώμη να σχηματίσω για την Κυπριακή φιλοξενία !!!:whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Σε αυτό που λέτε για τα τροφοδοτικά, θα συμφωνήσω με προσωπικό, μάλιστα, παράδειγμα. Λεπτομέρειες αύριο καθώς επίσης και απαντήσεις στα προηγούμενα.
Ο PURETONE βελτίωσε, τρόπον τινά, τον μετασχηματιστή τροφοδοσίας του πικ απ μου. Βασικά, πήρε έναν τοροειδή μετασχηματιστή (σωστά τα λέω PURETONE?) ίδιου voltage με του τροφοδοτικού του πικ απ αλλά με περισσότερα Amperes. Το αποτέλεσμα (αυτό που κατάφερα να ακούσω) ήταν ότι αυξήθηκε η ένταση του ήχου (volume). Κοινώς, το ποτενσιόμετρο του προενισχυτή κάνει μικρότερη διαδρομή από αυτήν που έκανε προηγουμένως για να φτάσω στην επιθυμητή στάθμη ακρόασης. Δεν παρατήρησα κάτι άλλο. Έχω κρατήσει και το original τροφοδοτικό του πικ απ για τυχόν αλλαγές on the fly. Ίδωμεν...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τωρα εγω που δεν εχω ερθει ποτε:( στην Κυπρο τι γνώμη να σχηματίσω για την Κυπριακή φιλοξενία !!!:whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling:
Θα ελθεις σε μενα για λεμοναδα,μετα στον wizzy για καφε και μετα θα δεις να "πηδα η φωτια με τις σουβλες ετοιμες" :drinks:
[DOUBLEPOST=1472108203][/DOUBLEPOST][QUOTE="wizzy, post: 2093809, member: 26277" Βασικά, πήρε έναν τοροειδή μετασχηματιστή (σωστά τα λέω PURETONE?) ίδιου voltage με του τροφοδοτικού του πικ απ αλλά με περισσότερα Amperes. ...[/QUOTE]
Ναι σωστα
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top