1 vs 2 subwoofer

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Γεια σας

Έχω τα kef 3005 (μαζι με το htb2 subwoofer) σε ενιαίο χώρο γύρω στα 50τμ (αν και είναι στημένα στον μισό, στο σαλόνι). Όλα έβαιναν καλώς μέχρι που δανείστηκα ένα όμοιο sub από φίλο...

Ξαναείδα/ακουσα μερικές ταινίες και διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να κάνω πισωγύρισμα (σε ένα sub). Το ερώτημα μου είναι το εξής, να μπω στη διαδικασία να βρω κάνα μεταχειρισμένο (αν και μπορεί και ο ιδιος ο φιλος να μου το πουλήσει καθότι δεν το αξιοποιεί) καθότι καινούργιο είναι ακριβούτσικο, ή να πάω για ένα αλλά μεγαλύτερο;

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το θεμα ειναι να μην υπερβαλεις με χαμηλο σε σχεση με τα αλλα ηχεια...
....η καλυτερη επιλογη ειναι να παρεις του φιλου σου νομιζω......οπτικα και ακουστικα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.410
Με τα δυο sub και καλή τοποθέτηση -ρύθμιση (η οποία ομως ειναι tricky) εχεις πιο smooth απόκριση, λιγότερες ακυρώσεις κτλ.

Απο την αλλη, νομίζω οτι μπορείς να βρεις καλυτερα sub. 1 ή 2. Ή 4.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
To συγκεκριμένο sub έχει πάρει καλές κριτικές. Ίσως με τα ιδια λεφτά βρίσκεις καλύτερο (αλλά πιο άσχημο). Από όσο διαβάζω νομίζω ότι είναι καλύτερα με δυο παρά με ένα μεγαλύτερο, αρκεί βεβαια να τοποθετηθούν σωστά.

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Εχω τον yamaha rx-v367 ο οποίος ήταν ο μικρότερος της σειράς (250 τον είχα πάρει). Υποθέτω ότι δεν είναι αντάξιος των ηχείων, σωστά;

Ο ήχος στις εκρηκτικές σκηνές (εκρήξεις, γυαλιά που σπάνε, σφαίρες, αυτοκίνητα κοκ) σκληραίνει και παραμορφώνει στις ψηλές στάθμες. Πιστεύετε ότι με άλλον ενισχυτή θα βελτιωνόταν η κατάσταση; Τα subs πάντως δεν πολυχαμπαριάζουν...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
2 subs πολυ καλύτερα.
Ακόμα και 2 μικρά είναι καλύτερα από 1 μεγάλο.
Όσο μεγάλο και να είναι 1 sub, παραμένει 1.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Αλλά όσο καλά κι αν είναι τα δύο μικρά, δεν κατεβαίνουν τόσο χαμηλά όσο ένα μεγάλο.

Η καλύτερη/καταλληλότερη επιλογή εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και ανάγκες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Είναι προτιμότερο να έχεις 2 μικρά από ένα μεγάλο. Ή ακόμα τα 4 μικρά αν μπορείς.
Όσο καλό και να είναι ενα μεγάλο παραμένει ένα μεγάλο με τα γνωστά προβλήματα του ενός sub. Αυτά δεν λύνονται με το μέγεθος.
Αν αντέχει η τσέπη σου 2 μεγάλα ή 4 τότε ΟΚ.
Αλλά αν έχεις πχ 2000€ και πρέπει να διαλέξεις sub καλύτερα 2 του 1000αρικου παρά 1 των 2000€.

Antoni Grimani.
Μηχανικός της Dolby και τώρα ιδιοκτήτης της εταιρίας που κατασκευάζει High End Home Cinemas και φτιάχνει και την ακουστική χώρων.
[DOUBLEPOST=1468304832][/DOUBLEPOST]Όσο κακώς και να είναι ένας χώρος δεν θα γίνει καλύτερος με 1 sub. Μπορεί να "ακούς" κάποιες χαμηλές αλλά είσαι full σε στατικα κύματα και κενά. Με 2 όμως έχει πολύ σοβαρές πιθανότητες να το διορθώσεις.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
OK δυο subs λοιπόν! Πρέπει να τον πείσω να μου το πουλήσει ή να βρω κάνα μεταχειρισμένο γιατί καινούργιο κανει κάνα 800αρι!

Για τον ενισχυτή τι λέτε (Yamaha rx-v367); Αν τον αναβαθμίσω με άλλον δυνατότερο (και καλύτερο) θα βελτιωθεί ο ήχος στις ψηλές στάθμες και ζόρικες σκηνές; Ή το πρόβλημα είναι στα ηχεία τα οποία απλά τελειώνουν;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
2 sub σε διαφορετικές θέσεις θέλει οπωσδήποτε ενισχυτή που να κάνει sub EQ και μάλιστα χωριστά για το καθένα. Αλλιώς προτιμότερο να αγοράσεις 1 sub καλύτερο από αυτό που έχεις...
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Προς όσους ψάχνονται για σαμπ: ΠΑΡΤΕ ΔΥΟ!!!! Καλά τα λέει ο kostas ear!

Έχω pb4000 και δανείστηκα ενα ποταπο (εν συγκρίσει με το svs) kef htb2 (10' μεγάφωνο + παθητικός ακτινοβολητής, 250 watt ενισχυτης, αρκετά μικρό σε όγκο) το οποίο απλά το πέταξα στο χώρο και το ισοστάθμισα με το αυτί, τσαπατσουλικα πράγματα δλδ.... Ε δεν πίστευα ότι θα κάνει τέτοια διαφορά, δεδομένου ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των δυο σαμπ.... Μετανιώνω που πούλησα το pb-2000.... Μάλλον πως θα αρχίσω αποταμιεύω για άλλο ενα pb4000!!!
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πούλησέ μου το το σαπάκι και πάρε 2-4 μικρότερα. :p:D

Θυσιάζομαι, καταλαβαίνεις.
Πούλησέ μου το το σαπάκι και πάρε 2-4 μικρότερα. :p:D

Θυσιάζομαι, καταλαβαίνεις.
Ναι ναι. Θέλει να διώξει τα 13ραρια να πάρει τα καινούρια με το app.
Πούλα πούλα. Εδώ είμαστε εμείς. :D;):p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Προς όσους ψάχνονται για σαμπ: ΠΑΡΤΕ ΔΥΟ!!!! Καλά τα λέει ο kostas ear!
Έεεεεεεεεεε, δύο λέει ο ντιμιφουτ.

Εγώ λέω μίνιμουμ 4 (κανονικα 8).:p

Το 2 είναι ίσα ίσα να μην είσαι παράνομος.:D
[DOUBLEPOST=1551552759][/DOUBLEPOST]
δανείστηκα ενα ποταπο (εν συγκρίσει με το svs) kef htb2 (10' ...
πως θα αρχίσω αποταμιεύω για άλλο ενα pb4000!!!
Πάρε ποταπά.:lol:
Αφού το ποταπό άκουσες και σ'άρεσε!
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Δεν υπάρχει σύγκριση 1 με 2 subs. Η διαφορά είναι τόσο χαώδης που οποίος το δοκιμάζει (Καλλιώρα εσυ π.χ. :p ) μετά δεν υπάρχει γυρισμός.

Σαφώς τα 4 είναι καλύτερα, αλλά η διαφορά ένα με δυο είναι mind blowing. Μετά όσο προσθέτεις πέφτει σιγά σιγά η διαφορά. Όποτε με τα δυο περνεις το best value for money :whistling:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Πούλησέ μου το το σαπάκι και πάρε 2-4 μικρότερα. :p:D

Θυσιάζομαι, καταλαβαίνεις.
Ναι ναι. Θέλει να διώξει τα 13ραρια να πάρει τα καινούρια με το app.
Πούλα πούλα. Εδώ είμαστε εμείς. :D;):p
τς τς τς...σαμπαρπάχτρες

ο ένας το παιρν απ τον άλλο :p:roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top