Ζητηση λαμπατου προεν..

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οχι δεν το ακουσα,αλλα φιλος στην Αμερικη που το αγορασε ειναι παρα πολυ ευχαριστημενος.Ακουσα παλαιοτερα αλλα κιτ της εταιρειας και οντως προκειται για πολυ σοβαρες επιλογες σε πολυ καλες τιμες.
 

Μηνύματα
316
Reaction score
60
Χειρότερο προ από αντβανς δεν έχω ακούσει....
Και απορω με τις αγγελίες ζήτησης που είδα...
Καλησπέρα
Αν υποθέσουμε οτι ο προ Advance μεταχειρισμένος μπορεί να βρεθεί γύρω στα 200€, προσωπική μου άποψη είναι ότι σε αυτά τα χρήματα δύσκολα βρίσκεις κάτι καλύτερο.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Την advance acoustic την παρακολουθω χρονια και απο διαφορα αρθρα παλαιοτερα στο avmentor γαλλικη με σοβαρες υλοποιησεις που συναρμολογουνται στη κινα τα σχεδια ομως και το πως θα φτιαχτει το διαταζει αυτη και οχι ο κινεζος και να σας πω και κατι και τι δεν κατασκευαζεται στη κινα πλεον???
Εχω το CD 203 m2 και παιζει αξιοπρεπεστατα αν και εκανα και πειραματα με αλλες λαμπες κατεληξα οτι με της δικες του κινεζικες επαιζε.....καλυτερα!

Θυμαμαι οτι και το σετ προ τελικου 206 @406 ειχε αποσπασει καλες κριτικες δεν ειναι hi end γιατι και η τιμες που πουλιωταν δεν ηταν hi end αποψη μου δεν τον κατατασω στους χειροτερους προ!

Εχετε ακουσει technics se-800 \900\1000\ εκτος απο του 1010 θυμαστε εκεινη τη σειρα με τα vumometra ειχα και τους 4 και πουληθηκαν εδω μεσα τους χαρακτηριζω σαν προ χειροτερους απο τους advance και ειχαν και μια περιουσια καποτε το καταλαβα οταν κουμπωσα ενα Harman kardon ap2500 και τα technics ξεκινησαν να παιζουν μουσικη!

Ωραιο το κιτ απο πανω ενδιαφερων ομως καρτα για παραγγελια δεν υπαρχει τελωνειο...? Ειναι εξ αμερικης και αν θα ερθει σε κοματια τρεχα σε τεχνικο να στο συναρμολογησει και κατα το πασχα του 2017 θα εχεις ενα προ εξ αμερικας σπιτι σου!
Μαλλον κατι ετοιμο που θα γνωριζα απο φιλο εδω μεσα οτι ναι μαγκα αυτο αξιζει αν το σταμπαρεις σε αγγελια τσιμπατο θα μου ηταν πιο ευκολη λυση δεν μπορει να μην εχετε ενα προ στη κατοχη σας που σας εχει αφησει καλες κριτικες στα αυτια σας!

Και κατι τελαυταιο που μου κανε εντυπωση τοσο μπαζο ο Alexander των τσακιριδαιων????
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
[QUOTE="papavmax, post: 2093678, member: 37008"

Ωραιο το κιτ απο πανω ενδιαφερων ομως καρτα για παραγγελια δεν υπαρχει τελωνειο...? Ειναι εξ αμερικης και αν θα ερθει σε κοματια τρεχα σε τεχνικο να στο συναρμολογησει και κατα το πασχα του 2017 θα εχεις ενα προ εξ αμερικας σπιτι σου!
[/QUOTE]Για την ακριβεια ειναι Γιαπωνεζικος,απλα εδωσα το λινκ του αμερικανου για το μοντελο/μαρκα.Ισως υπαρχει τροπος να παραγγελιει απο ευρωπαικη χωρα
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.869
Reaction score
28.536
" Λοιπον μπατζετ μεχρι 400 αντε βαρια 500 e "

Επιλογέs .

- Τό servis τηs advance acoustic το έχει ό Σάκηs Πετρόπουλοs .
Αν τον βρείs τον πρό , τον παίρνειs και τον παs στά χέρια του με την μία . Με 4-5 αλαγέs που θα κάνει ( και λίγα ευρώ ) ό πρό θα πετάει και δεν θα είναι πιά γιά ....πέταμα .
Πάρε τον τηλ. και μάθε από τον ίδιο τι θα κερδίσειs στον ήχο .

- Πάρε τον δικό σου Harman pardon pa 2400 και πήγαινε στουs τσακιρίδηδες ( αφου κλίσειs πρώτα ραντεβού μαζί τουs ) και ακουσέτον με τουs δικούs τουs pro , γιατί ό Alex μπορεί να είναι έναs , αλλά έχει πολλά πρόσωπα . ( με ένα μετασχηματιστή , με 3 και με 4 αν έχει fono πάνω του , μέ άλλα καλώδια μέσα του , με καλύτερουs πυκνωτέs κλπ. )


Ρίξε μιά ματιά και σε ,

- VINTAGE MARANTZ 3200 PREAMPLIFIER & 3300

- Perreaux SA-3

- SONY TA-E7B

- Leak Varislope 2 Röhren Stereo tube preamplifier

*** Ό Croft Vitale είναι εργαλείο !
Καλή επιλογή .

-
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Αν ήμουν στη θέση σου, θα έψαχνα για κάτι αυθεντικό, κι ας είναι εμφανισιακά παλιομοδίτικο εν συγκρίσει προς τα σύγχρονα προϊόντα. Για παράδειγμα, αυτός ο Telewatt είναι ό,τι πρέπει, ή επίσης ένας ακριβώτερος Radford δεύτερης γενιάς, που μπορείς να βρεις εδώ και εδώ (8000 σουηδ. κορώνες είναι περίπου 1000€). Διόλου άσχημη ιδέα είναι και ο Quad 22, αλλά ποιος ξέρει σε τί κατάσταση θα τον βρεις.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας επιτελους μου δωσατε τροφη για ψαξιμο!
 

Μηνύματα
75
Reaction score
57
Αν ήμουν στη θέση σου, θα έψαχνα για κάτι αυθεντικό, κι ας είναι εμφανισιακά παλιομοδίτικο εν συγκρίσει προς τα σύγχρονα προϊόντα. Για παράδειγμα, αυτός ο Telewatt είναι ό,τι πρέπει, ή επίσης ένας ακριβώτερος Radford δεύτερης γενιάς, που μπορείς να βρεις εδώ και εδώ (8000 σουηδ. κορώνες είναι περίπου 1000€). Διόλου άσχημη ιδέα είναι και ο Quad 22, αλλά ποιος ξέρει σε τί κατάσταση θα τον βρεις.
Κωστα τον Radford τον εχεις ακουσει?? τι λεει σαν προ?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Κωστα τον Radford τον εχεις ακουσει?? τι λεει σαν προ?
Όχι, αλλά είναι μια ασφαλής λύση με τις ευρύτατα διαδεδομένες μινιατούρες ECC81-82-83. Άλλωστε, μετά τη συνταξιοδότηση του Arthur Radford, η δεύτερη φάση της παρουσίας του εμπορικού σήματος συνεχίσθηκε από άνθρωπο που εργαζόταν εκεί, οπότε δεν τίθεται θέμα σχεδιαστικών προβλημάτων. Είναι ένας κλασικός λαμπάτος προ.

Που το ξετρυπωσες ρε κάθαρμα τούτο;
Παναθεμα σε σατανα :lolsign:
Τότε -ιν δε γκόλντεν φίφτυζ- συνηργάζοντο με τη Saba, (δεν ξέρω σε ποιο επίπεδο και γιατί, ίσως αυτό το εμπορικό σήμα να απευθυνόταν στην καταναλωτική αγορά).
 

Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
" Λοιπον μπατζετ μεχρι 400 αντε βαρια 500 e "

Επιλογέs .

- Τό servis τηs advance acoustic το έχει ό Σάκηs Πετρόπουλοs .
Αν τον βρείs τον πρό , τον παίρνειs και τον παs στά χέρια του με την μία . Με 4-5 αλαγέs που θα κάνει ( και λίγα ευρώ ) ό πρό θα πετάει και δεν θα είναι πιά γιά ....πέταμα .
Πάρε τον τηλ. και μάθε από τον ίδιο τι θα κερδίσειs στον ήχο .

- Πάρε τον δικό σου Harman pardon pa 2400 και πήγαινε στουs τσακιρίδηδες ( αφου κλίσειs πρώτα ραντεβού μαζί τουs ) και ακουσέτον με τουs δικούs τουs pro , γιατί ό Alex μπορεί να είναι έναs , αλλά έχει πολλά πρόσωπα . ( με ένα μετασχηματιστή , με 3 και με 4 αν έχει fono πάνω του , μέ άλλα καλώδια μέσα του , με καλύτερουs πυκνωτέs κλπ. )


Ρίξε μιά ματιά και σε ,

- VINTAGE MARANTZ 3200 PREAMPLIFIER & 3300

- Perreaux SA-3

- SONY TA-E7B

- Leak Varislope 2 Röhren Stereo tube preamplifier

*** Ό Croft Vitale είναι εργαλείο !
Καλή επιλογή .

-
Έχετε ακούσει τον 3300 της Marantz εσείς ή και κάποιος άλλος από το φόρουμ; Με κάποιον άλλο τελικό ή με τον 250 της ίδιας εταιρίας;
Με ενδιαφέρουν οι γνώμες σας!:)
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.869
Reaction score
28.536
Marantz pro 3300 .

3300_face2.jpg


Το 1973 ή τιμή του ήταν 450 $
Είναι έναs από τουs καλύτερουs προενισχυτέs τηs Marantz ever . ( καί γιά εμένα )
Τό 1997 με 2000 τον είχα set με τον Marantz 250 .
Απλά έχω μετανιώσει που το έδωσα . Αξίζει το κάθε e του .

3300_openleft.jpg


Frequency response: 6Hz to 80kHz

Total harmonic distortion: 0.02%

Gain: 20.8dB (line)

Channel separation: 40dB (line)

Output: 3V (Pre out)

Dimensions: 15-3/8 x 5-3/4 x 10-1/2 inches

Weight: 14lbs


-
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Υπάρχει προ-λαμπάτος με λίγο φτιάξιμο (αναβάθμιση) απλά δεν πιστεύεις τι ακούς.........σχέδιο copy γνωστής εταιρίας τον έχω στο σύστημα μου (threshold- quad esl 63) και εννοείται δεν το κουνάει αν θέλεις λεπτομέρειες με π.μ !
 

Μηνύματα
9.161
Reaction score
12.648
Υπάρχει προ-λαμπάτος με λίγο φτιάξιμο (αναβάθμιση) απλά δεν πιστεύεις τι ακούς.........σχέδιο copy γνωστής εταιρίας τον έχω στο σύστημα μου (threshold- quad esl 63) και εννοείται δεν το κουνάει αν θέλεις λεπτομέρειες με π.μ !
ποιος ειναι? αν επιτρεπεται...:hi:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.318
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top