KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.695
Οκ, και γω μαζί σου, οπότε ας πάμε στο δια ταύτα:

Στο δικό μου χώρο ακρόασης, που το γέμισα με διάχυση και έχω πολύ καλούς χρόνους αντήχησης σε όλο το φάσμα, θα προτιμούσα ηχείο με όσο το δυνατόν πιο ευρύ πεδίο πλήρους και ομοιόμορφης διασποράς, ιδανικά μία παλλόμενη σφαίρα. Παίζει ωραία ο χώρος μου, και χαίρομαι να τον ακούω με απόσταση ακρόασης ≥ 3 μέτρα από τα ηχεία, οπότε θέλω το ηχείο μου να φορτίζει ισορροπημένα όλο το χώρο και να απολαμβάνω το σύνολο.

Αν ήταν ένα τυπικό σαλόνι, θα προτιμούσα ένα κατευθυντικό ηχείο με όσο το δυνατόν πιο στενή διασπορά, και θα άκουγα νιαρφιλντ, δηλαδή σε απόσταση ακρόασης ≤ 1,5 μέτρο, ώστε να είχα το μεγαλύτερο δυνατό λόγο άμεσης προς ανακλώμενη, διότι το ηχείο θα παίζει σωστά και ο χώρος λάθος, οπότε κρίνεται αναγκαίο να ακούω όσο το δυνατόν απομονωμένα το ηχείο.

Εφόσον στο χόμπι του χάι φαϊ ο χώρος θεωρείται το Α και το Ω και είναι δεδομένο ότι πρέπει να ασχοληθείς πολύ με αυτόν, είναι σωστή η προτίμηση για ευρεία ισορροπημένη διασπορά, φυσικά με απαραίτητη προϋπόθεση την σχολαστική ενασχόληση με την ηχητική φροντίδα του χώρου ακρόασης.

Η υποχρεωτική καθήλωση σε μία ιδανική θέση ακρόασης πολύ περιορισμένων φυσικών διαστάσεων (πολύ στενό σουιτ σποτ σε πλάτος και ύψος) δεν είναι ευχάριστη, αλλά είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη σε ακατάλληλο χώρο, με ένα ακόμα φραγμό, αυτόν της υψηλής στάθμης ακρόασης.

Η λύση των ακουστικών (ενός "δρόμου" και ναι, μαγνητοστατικών) είναι επίσης μία εξαιρετική επιλογή, με έξτρα πλεονέκτημα να μην ενοχλείς τους δίπλα, ακόμα και σε ακατάλληλες ώρες ;)

Τα κλαϊν μαϊν εξακολουθούν να είναι εξαιρετικές επιλογές στο κόστος τους, ότι βλακείες κι αν λέμε όλοι μαζί και ταυτόχρονα! :boast::drinks::D:p8-);):laugh::cool::tongue::tongue::tongue::dance2::dance2::dance2:
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Όου, γες! Είπαμε, το κλαιν μαιν δεν έχει αντίπαλο στα λεφτά του. Κρατάω μία επιφύλαξη για τα phantom, στο ίδιο budget, κυρίως για λόγους χρηστικότητας. Αλλά άλλη λογική, χωρίς το πεντιγκρι της κλαιν.

Να ρθεις στην Αθήνα να κάνουμε αγνώριστο και το δικό μου δωμάτιο please!

Ζηλεύω!!!!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.695
Νομίζω βρε ότι πιάνουν τα χέρια σου για να στρώσεις το δωμάτιό σου άριστα, άλλωστε δε κράτησα κανένα "μυστικό", έγραψα επακριβώς όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται στο χώρο μου, "με το νι και με το σίγμα" που λένε! ;)

Πάντως ομολογώ πως αν ήμουν Αθήνα, θα έδινα τα λεφτά στον ζαπ και θα του έλεγα: "για όλα τα λεφτά διάχυση, θέλω 0,3 χρόνους αντήχησης, κοψ'το λαιμό σου και φτιαξτο!" Χαχαχαχα

Μπορεί να έχω μάθει 2 πράγματα, αλλά ξέρω ποιός ξέρει πολύ περισσότερα από μένα! ;)

Ας πούμε στον προβολέα, νταξ, κατέβασα τις καρτέλες από ειβιεςφορουμ και ένα κοντραστ και ένα σαρπνες βρε αδερφέ το στήνω by the book, αλλά όταν μιλάμε για σεταρισμα εικόνας δηλώνω αδαής και άσχετος, και βάζω τον Καστρουνη να με κάνει άνθρωπο, λέγοντάς του : κάνε ο,τι θες, μη με ρωτάς τίποτα, και σώσε τις ρυθμίσεις. Και δεν εκφέρω "άποψη" για τίποτα - ούτε αν ερωτηθώ, μόνο θαυμαζω το αποτέλεσμα. Απλά πράγματα. :)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Νομίζω βρε ότι πιάνουν τα χέρια σου για να στρώσεις το δωμάτιό σου άριστα
Δεν πιάνουν μία, μόνο θεωρία είμαι.

άλλωστε δε κράτησα κανένα "μυστικό", έγραψα επακριβώς όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται στο χώρο μου, "με το νι και με το σίγμα" που λένε! ;)
Και για αυτό σε παραδέχομαι και το εννοώ!


Πάντως ομολογώ πως αν ήμουν Αθήνα, θα έδινα τα λεφτά στον ζαπ και θα του έλεγα: "για όλα τα λεφτά διάχυση, θέλω 0,3 χρόνους αντήχησης, κοψ'το λαιμό σου και φτιαξτο!" Χαχαχαχα

Μπορεί να έχω μάθει 2 πράγματα, αλλά ξέρω ποιός ξέρει πολύ περισσότερα από μένα! ;)
Έχεις απόλυτο δίκαιο, έτσι πρέπει να γίνεται η δουλειά. Αν κάποιος τεχνικός έχει εμπιστοσύνη στις ικανότητές του και κατανόηση των ιδιαιτεροτήτων του χώρου πρέπει να δεσμεύεται για το αποτέλεσμα. Όχι δοκιμάζουμε και όπου μας βγάλει. Παθήματα - μαθήματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.695
βάζω τον Καστρουνη να με κάνει άνθρωπο, λέγοντάς του : κάνε ο,τι θες, μη με ρωτάς τίποτα, και σώσε τις ρυθμίσεις. Και δεν εκφέρω "άποψη" για τίποτα - ούτε αν ερωτηθώ, μόνο θαυμαζω το αποτέλεσμα. Απλά πράγματα.
Αυτή τη συμπεριφορά θα ήθελα να σας πιέσω (και με πιστόλι στον κρόταφο αν μπορούσα) να υιοθετήσετε οταν φωνάζετε εναν "ειδικό" να σας ρυθμίσει είτε εικόνα, είτε ήχο. Δώστε του κάθε ελευθερία να κάνει ο,τι θέλει, είτε στην τοποθέτηση είτε σε οτιδήποτε, και προς θεού ΜΗΝ ΕΚΦΕΡΕΤΕ ΑΠΟΨΗ.

Όχι, δε θέλω να ακούσω καμία δικαιολογία, δε το διαπραγματεύομαι καθόλου, ούτε μύγα στο σπαθί μου που λένε.

Όταν πχ θα φωναξω τον φίλο μου τον ζαπ να μου στήσει ήχο, να κάνει ισοστάθμιση χώρου, θα τον αφήσω μόνο του να κάνει ότι θέλει, χωρίς περιορισμούς. Ούτε θα απαντήσω καν σε τυχόν ερώτηση αν θέλω κι άλλο μπάσο ή αν μ'αρεσουν έτσι οι φωνές. Μηδέν. Στηστο, σώσε τις ρυθμίσεις και κατσε να πιούμε μπύρες, ίσως ακούγοντας και μουσική. Υγιής συμπεριφορά.

Ομοίως στον Καστρουνη στην εικόνα. Ούτε καν σχόλιο για το μαύρο, ούτε για τίποτα. Λες ένα μεγάλο ευχαριστώ, και ληξις διαπραγματεύσεων.

Και ακούς τις μουσικές σου, βλέπεις τις ταινίες σου, και φέρνεις φίλους για μπύρες κι αστους να λένε το μακρύ τους και το κοντό τους, όλοι έχουν άποψη, είναι σα την κωλοτρυπίδα! ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.695
Ούτε θα απαντήσω καν σε τυχόν ερώτηση αν θέλω κι άλλο μπάσο ή αν μ'αρεσουν έτσι οι φωνές. Μηδέν.
Αυτές οι ερωτήσεις είναι ερωτήσεις-παγιδες, όπως όταν μία γυναίκα σε ρωτήσει αν έχει παχύνει, καλύτερα να πέσεις κάτω λιποθυμος ή με σπασμούς και να βγαζεις αφρούς απ'το στόμα, παρά να απαντήσεις, ότι κι αν πεις είναι εναντίον σου, την έβαψες! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lazy:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Κρατάω μία επιφύλαξη για τα phantom
Ειναι πολυ ενδιαφέρουσα πρόταση αυτη της Devialet και σε λογικό μπατζετ. Υπάρχουν πουθενά δημοσιευμένα αξιόπιστα συμπεράσματα/μετρησεις;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.695
Τι σε νοιάζει; Τσίμπα τα γκολντ φαντομ με κλειστά τα μάτια, να τα δούμε κι εμείς από κοντά! ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.695
Ναι, και δίνω και ένα λογικό εύρος +- 0,05 για να μην είμαστε παρανοϊκοί ;)

Άλλωστε, οι οδηγίες της EBU δίνουν ένα αποδεκτό εύρος +-0,1 (αποδεκτό εύρος από 0,4 έως 0,2) οπότε κάθε προσπάθεια να τη βγεις στην EBU κρίνεται εκ των πραγμάτων άλλη μία χοντρομαλακία, και το λέω ευγενεστατα..

Δηλαδή, μία διακύμανση από 0,35 έως 0,25 είναι με απόλυτα κριτήρια άριστη, και κάθε περαιτέρω ενασχόλησή μας με το αντικείμενο είναι άλλη μία εμμονή. ;)

Ομοίως και στην απόκριση συχνότητας, ή και σε άλλες παραμέτρους, οι εμμονές υπάρχουν μεν, τις κατατάσσω εκεί που τους αρμόζει δε. :angel:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.695
Ειναι πολυ ενδιαφέρουσα πρόταση αυτη της Devialet και σε λογικό μπατζετ. Υπάρχουν πουθενά δημοσιευμένα αξιόπιστα συμπεράσματα/μετρησεις;
Τα επίσημα στοιχεία του σάιτ τους είναι ήδη του ματς:

http://en.devialet.com/phantom/specifications/

http://en.devialet.com/gold-phantom-en-us/best-3-en-us

Αν φτάνει μέχρι κει το πορτοφόλι σου για το γκολντ, μη το πολυσκέφτεσαι, θα το παίζεις με με το αϊ τέτοιο σου, πολύ ευκολία, με δυνατότητα να φτάσεις και 24 ηχεία στο σεταπ, πολυμηχάνημα, οπότε μανεϊ γουελ σπεντ! ;)

Ως τιμή, πόσο βγαίνει το ζευγάρι των γκολντ εντω ελλαντα;

Υ.Γ. και γω θα ενδιαφερόμουν για καμιά μέτρηση πάντως, αλλά από τα δημοσιευμένα σπεκς, οι στάθμες και η απόκριση συχνότητας, όπως και οι παραμορφώσεις, είναι εκτός κριτικής. Τα ενισχυτικά που του φόρεσαν επίσης.. αν πάντως βρείς πουθενά καμιά μέτρηση, ριξτη στο τραπέζι για σχόλια! ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Τα επίσημα στοιχεία του σάιτ τους είναι ήδη του ματς:

http://en.devialet.com/phantom/specifications/

http://en.devialet.com/gold-phantom-en-us/best-3-en-us

Αν φτάνει μέχρι κει το πορτοφόλι σου για το γκολντ, μη το πολυσκέφτεσαι, θα το παίζεις με με το αϊ τέτοιο σου, πολύ ευκολία, με δυνατότητα να φτάσεις και 24 ηχεία στο σεταπ, πολυμηχάνημα, οπότε μανεϊ γουελ σπεντ! ;)

Ως τιμή, πόσο βγαίνει το ζευγάρι των γκολντ εντω ελλαντα;

Υ.Γ. και γω θα ενδιαφερόμουν για καμιά μέτρηση πάντως, αλλά από τα δημοσιευμένα σπεκς, οι στάθμες και η απόκριση συχνότητας, όπως και οι παραμορφώσεις, είναι εκτός κριτικής. Τα ενισχυτικά που του φόρεσαν επίσης.. αν πάντως βρείς πουθενά καμιά μέτρηση, ριξτη στο τραπέζι για σχόλια! ;)
Το χρυσό δεν νομίζω να εχει βγει.

2 silver (3000 watt)
https://store.devialet.com/eu_en/silver-phantom.html
Συν το dialog που τα διαχειρίζεται
https://store.devialet.com/eu_en/dialog.html

Λίγο πάνω απο 4200€.

Να περιμένουμε 5000€ περιπου για το Gold;
 


Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Ειναι πολυ ενδιαφέρουσα πρόταση αυτη της Devialet και σε λογικό μπατζετ. Υπάρχουν πουθενά δημοσιευμένα αξιόπιστα συμπεράσματα/μετρησεις;
με εβαλες στην πριζα γιατρε μου..αυτα θα παω να τα ακουσω απο βδομαδα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
με εβαλες στην πριζα γιατρε μου..αυτα θα παω να τα ακουσω απο βδομαδα...
Πες μετα εντυπωσεις... Τρελλαινομαι για υποκειμενισμους, αρεσουν και στον Εαρ :roflmao::roflmao::roflmao:

Θα παω και γω συντομα να τα ακουσω...Αλλα θα περιμενω και την κινηση της B&W στα ενεργά...
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top