wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.368
ΕΕΕΕΕΕΕΠ !!!!!!!
Δεν ειναι γυμνα καλωδια, ειναι μονοκλωνα 14awg και εχουν διαφανες insulation :D
Φαντασου τι θα γινοταν αν δεν ειχαν και τα ακουμπουσαμε μεταξυ τους,θα σε εβαζα εσενα να κανεις την αλλαγη και εκει να εβλεπες τι αλλαγη θα εκανε στον ηχο :eek::roflmao:
Ο μετασχηματιστης που εχει το rega εχει κανονικη IEC εισοδο.Το καλωδιο καταληγει σε βισμα IEC κανονικα, ασφαλισμενα και με τον νομο :laugh:
E, καλά μωρέ, πώς κάνεις έτσι; Περιέγραψα αυτό που είδα και sorry κιόλας που δεν είδα το διαφανές :p μονωτικό υλικό!

Πάντως, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, αυτά που γράφει ο PURETONE ισχύουν, απλά δεν μπορούσα να τα περιγράψω με λόγια.

Τωρα εγω που δεν εχω ερθει ποτε:( στην Κυπρο τι γνώμη να σχηματίσω για την Κυπριακή φιλοξενία !!!:whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling:
Όχι ρε, έλα εσύ και μην ανησυχείς, έτσι "φιλοξενούμαστε" μεταξύ μας. :roflmao::roflmao: Όταν έρχονται ξένοι, γινόμαστε πολύ πιο φιλόξενοι!:D:D Προσφέρουμε και βουτήματα μαζί με τον καφέ!:roflmao:

Edit: Ναι, ναι, ψήνουμε και κρέας στη σούβλα (βασικά, ο PURETONE που το κανονικό του nickname είναι πουρόTONE και λόγω ηλικίας κατέχει την τέχνη, εγώ είμαι νεαρούλης, δεν σκαμπάζω από τέτοια)!
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Wizzy λεγοντας δυναμικά εννοουσα την ικανοτητα ή ανικανοτητα παροχής στιγμιαίων ρευμάτων σε εξάρσεις του μουσικού προγράμματος. Αν με το ups μουνταινουν, βαραίνουν τα ίδια περάσματα σε σχέση με τη ρευματοδοτηση απευθείας απο τη ΔΕΗ (ή τι έχετε εκεί :) )
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
(βασικά, ο PURETONE που το κανονικό του nickname είναι πουρόTONE και λόγω ηλικίας κατέχει την τέχνη, εγώ είμαι νεαρούλης, δεν σκαμπάζω από τέτοια)!
Μας ειπατε πουρόΤΟΝΕ μας ειπατε πουριτόνε, μονο πάρτονε δεν μας ειπατε :roflmao:
Τελος παντων τα ψηνω εγω,αλλα θα πιεις τουλαχιστον μια μπυρα ενω θα ψηνονται οχι λεμοναδα :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.368
Wizzy λεγοντας δυναμικά εννοουσα την ικανοτητα ή ανικανοτητα παροχής στιγμιαίων ρευμάτων σε εξάρσεις του μουσικού προγράμματος. Αν με το ups μουνταινουν, βαραίνουν τα ίδια περάσματα σε σχέση με τη ρευματοδοτηση απευθείας απο τη ΔΕΗ (ή τι έχετε εκεί :) )
OK, κατανοητό. Θα προσπαθήσουμε να διαπιστώσουμε εάν ισχύει στην περίπτωση του συστήματός μου ή όχι.

Μας ειπατε πουρόΤΟΝΕ μας ειπατε πουριτόνε, μονο πάρτονε δεν μας ειπατε :roflmao:
Τελος παντων τα ψηνω εγω,αλλα θα πιεις τουλαχιστον μια μπυρα ενω θα ψηνονται οχι λεμοναδα :D
Μπύρα; Ούτε στα όνειρά σου! Λεμοναδίτσα for the win!:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Αν με το ups μουνταινουν, βαραίνουν τα ίδια περάσματα σε σχέση με τη ρευματοδοτηση απευθείας απο τη ΔΕΗ
Αν μουνταινοβαραινουν, είναι καλό ή κακό; Το αντίθετο είναι φωτεινοελαφραινουν;

Ρωταω αλήθεια.

Δε καταλαβαίνω αν είναι καλό ή κακό να μουνταινοβαραινουν τα δυναμικά περάσματα, ούτε καν τι σημαίνει μουνταινοβαραινουν τα περάσματα δε καταλαβαίνω.

Φαίνεται πάντως πως ο γουιζ καταλαβαίνει τη διάλεκτο αυτή, αφού απάντησε κιόλας.

Πόσα λίγα ξέρω! :(
 


Μηνύματα
851
Reaction score
748
Αν μουνταινοβαραινουν, είναι καλό ή κακό; Το αντίθετο είναι φωτεινοελαφραινουν;

Ρωταω αλήθεια.

Δε καταλαβαίνω αν είναι καλό ή κακό να μουνταινοβαραινουν τα δυναμικά περάσματα, ούτε καν τι σημαίνει μουνταινοβαραινουν τα περάσματα δε καταλαβαίνω.

Φαίνεται πάντως πως ο γουιζ καταλαβαίνει τη διάλεκτο αυτή, αφού απάντησε κιόλας.

Πόσα λίγα ξέρω! :(
Ναι. Εσύ καταλαβαίνεις μόνο τις μαγικές σταγόνες ευχαρίστησης του Μπρουνο. :dance2:
Των αλλονων τιποτα . :lol: :lol::lol:
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.368
Όποτε το απόλυτο ηχοσύστημα αποτελείται από:
Ups online
Μαύρα καλώδια τροφοδοσίας
Metric halo
Ζεύγος kii three

Όλα τα υπόλοιπα πέταγμα.
Θες και πηγή. Ή όχι;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Όποτε το απόλυτο ηχοσύστημα αποτελείται από:
Ups online
Μαύρα καλώδια τροφοδοσίας
Metric halo
Ζεύγος kii three

Όλα τα υπόλοιπα πέταγμα.

Το 1 και το 3 ειναι περιττά.
Αλλά ενα MacBook και το kii control ειναι απαραίτητα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Ναι. Εσύ καταλαβαίνεις μόνο τις μαγικές σταγόνες ευχαρίστησης του Μπρουνο. :dance2:
Των αλλονων τιποτα . :lol: :lol::lol:
Βρε εγκάθετε τώρα τι συγκρίνεις; Αυτό που είπα, του "μία σταγόνα" (δηλαδή οριακό, πολύ λίγο, ίσα ίσα που διακρίνεται) "ευχάριστου" (απλό και κατανοητό - ευχάριστο άκουσμα) το οποίο είναι όντως "μαγικό" του μπρουνο διότι δε προδίδεται από σχεδιαστικά λάθη δηλαδή χρωματισμούς στην απόκριση ή κουδουνιστρες καμπίνες ή λάμπες γλυκοτσουτσουνοπαραμορφωσιάρικες; Ίσα ίσα ο μπρουνος εξηγεί πως αυτό οφείλεται στην (ιδιαίτερα ασυνήθιστη) έλλειψη χρωματισμών;

Το συγκρίνεις το "ευχάριστο" με το "μουνταινοβαραινουν" και το αντίθετο "φωτεινοελαφραινουν" (και την όποια προτίμηση ανάμεσα σε αυτά τα δύο), όσον αφορά τα δυναμικά περάσματα; Μα τα δυναμικά περάσματα; Μα είμαστε με τα καλά μας εδώ μέσα δηλαδή; Είπαμε νταξ στη βλάβη, αλλά ως ένα σημείο! Αυτό καταντάει γελοιοτητα, έλεος ρε τεο!

Να πει το οποιοδήποτε το παλικάρι μου το καλό, πως βγάλε ρε γουιζ το ups και δες αν είναι εστω και ελάχιστα πιο "ευχάριστο" το άκουσμα, να πω οκ, ακουστική εκτίμηση μιας μόνο τυχαίας αλλαγής σε ένα απυθμενο σύνολο παραμέτρων από το τυχαίο αφτί του τάδε σύμφωνα με τις τυχαίες προσωπικές του εμπειρίες και προτιμήσεις, οκ. (Δηλαδή έτσι κι αλλιώς μηδενικής αξίας, αλλά στα πλαίσια του πτι φουρ πλήρως αποδεκτό)

Να πει όμως αν μουνταινοβαραινουν ή φωτεινοελαφραινουν τα δυναμικά περάσματα από το γιουπιες και περιμένεις να μην αντιδράσω; Πως; Λες και δε ξέρεις ποιος είμαι! Μόνο αν με δεσεις και με φιμωσεις και μου πάρεις και το κινητό απ το χέρι! :p:p:p:p
 


Μηνύματα
851
Reaction score
748
Να πει όμως αν μουνταινοβαραινουν ή φωτεινοελαφραινουν τα δυναμικά περάσματα από το γιουπιες και περιμένεις να μην αντιδράσω; Πως; Λες και δε ξέρεις ποιος είμαι! Μόνο αν με δεσεις και με φιμωσεις και μου πάρεις και το κινητό απ το χέρι! :p:p:p:p

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Θεος !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Όποτε το απόλυτο ηχοσύστημα αποτελείται από:
Ups online
Μαύρα καλώδια τροφοδοσίας
Metric halo
Ζεύγος kii three

Όλα τα υπόλοιπα πέταγμα.
Οχι βεβαίως! Να σου εξηγήσω ΕΓΩ ποια είναι τα 4 απαραίτητα βήματα.

Καταρχήν:

Δεν υπάρχει απόλυτο ηχοσύστημα. Δι φακτς οφ λαιφ.

Υπάρχουν πολλές επιλογές μηχανημάτων για υψηλής πιστότητας αναπαραγωγή στο χώρο μας, και ανάμεσα σε αυτές τα κιι στέκονται άξια και περήφανα, και μάλιστα σε πολύ λογικό κοστολογιο.

Δεύτερον:

Αν επιλέξεις τα κιι για το χώρο σου, και πολύ καλά θα κάνεις κατά την εκτίμησή μου, τότε για να κυνηγήσεις όσο το δυνατόν το άπιαστο "απόλυτο", τα 4 απαραίτητα βήματα είναι τα εξής:

1. Χώρος.
2. Χώρος.
3. Χώρος.
4. Τα κιι.

Και να τα συνδέσεις με μία AES EBU έξοδο από το πισι σου ή το μακ σου. Αν δεν έχει το πισι σου ή το μακ σου τέτοια έξοδο, πάρε ένα μετατροπέα spdif to AES EBU, ή φτιάξει ένα με μετασχηματιστή, κόστος 10€.

Να σε ενημερωσω ότι ο μπρουνος βάζει στη συσκευασία των κιι καλώδια ρεύματος, δεν αφήνει σε σένα την ευθύνη της επιλογής :p

Τα κιι λόγω πολύ ορθής σχεδίασης παλμοτροφοδοτικου δεν έχουν ανάγκη από ups, και ο μόνος πιθανός λόγος να χρησιμοποιήσεις τέτοια συσκευή είναι αν έχεις πολύ συχνές διακοπές ρεύματος πακέτο με πολύ μεγάλες αυξομειώσεις τάσης στην περιοχή σου, αν και ως γνωστόν τα τροφοδοτικά του μπρουνο βγάζουν σταθερή τάση ακόμα και σε τεράστιες μεταβολές της τάσης τροφοδότησης του δικτύου, απλώς δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά των τροφοδοτικών της χυπεξ. Η δε εκπληκτική και μοναδική απόρριψη θορύβου αυτών των τροφοδοτικών αλλά και των ενισχυτικων βαθμίδων του μπρουνο, θέματα που τα έχουμε συζητήσει εκτενώς εδώ μέσα, κάνουν εντελώς άχρηστη την παρουσία οποιουδήποτε ups.

Η μετρικ έχει λόγο ύπαρξης μόνο ως πηγή AES EBU για τα κιι (εκτελώντας πχ χρέη κάρτας ήχου για το μακ σου), σε πιθανό συνδυασμό με χρήση ως phono stage. Κατά βάση δεν χρειάζεται, εκτός κι αν θες πραγματικά σοβαρή ισοστάθμιση χώρου, όπου είναι μία πολύ αξιόλογη επιλογή, κατά την εκτίμησή μου κλάσεις ανώτερη ενός πχ ντιρακ :p

Αν έχεις κι άλλες απορίες, εδώ είμαι :D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να σε ενημερωσω ότι ο μπρουνος βάζει στη συσκευασία των κιι καλώδια ρεύματος, δεν αφήνει σε σένα την ευθύνη της επιλογής :p
ΩΧ !!!!! Το ματι μου:D
Τετοιο καλωδιο ειχε και η καφετιερα μου :p και μην με ρωτησεις αν θα κανει καλυτερο καφε με αλλο καλωδιο ....... χαχαχα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Kατι πρεπει να κανουμε με το "μαυρο"
Μαυρα ειναι τα πλειστα απο 3 ευρω και ανω :D
Πολύ πολύ σοβαρά, και με πραγματικά ταπεινή διάθεση να συμβάλλω θετικά στην εξέλιξη στα μηχανάκια, ασχέτως του συγκριτικά ανούσιου αυτής της παραμέτρου, προτείνω να εμπεριέχουν οι συσκευασίες των συσκευών κι ένα καλώδιο τροφοδοσίας της μπελντεν, πιθανώς με χρήση μιας όμορφης κάλτσας απ'εξω με λογότυπο της φίρμας. Κατ'αυτον τον τρόπο προσφέρεται στον αγοραστή μία ουσιαστικά άριστη επιλογή σε πολύ χαμηλό κόστος, συνδυασμένη με την αισθητική της φίρμας, και είναι δεδομένο πως οι 9 στούς 10 θα το εκτιμήσουν και δε θα μπουν καν στη διαδικασία να δοκιμάσουν άλλες λύσεις διαφόρων τσαρλατάνων, που μαστίζουν το χώρο.

Τζαστ μαϊ του σεντς8-)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πολύ πολύ σοβαρά, και με πραγματικά ταπεινή διάθεση να συμβάλλω θετικά στην εξέλιξη στα μηχανάκια, ασχέτως του συγκριτικά ανούσιου αυτής της παραμέτρου, προτείνω να εμπεριέχουν οι συσκευασίες των συσκευών κι ένα καλώδιο τροφοδοσίας της μπελντεν, πιθανώς με χρήση μιας όμορφης κάλτσας απ'εξω με λογότυπο της φίρμας. Κατ'αυτον τον τρόπο προσφέρεται στον αγοραστή μία ουσιαστικά άριστη επιλογή σε πολύ χαμηλό κόστος, συνδυασμένη με την αισθητική της φίρμας, και είναι δεδομένο πως οι 9 στούς 10 θα το εκτιμήσουν και δε θα μπουν καν στη διαδικασία να δοκιμάσουν άλλες λύσεις διαφόρων τσαρλατάνων, που μαστίζουν το χώρο.

Τζαστ μαϊ του σεντς8-)
Δεν διαφωνω,υπαρχει η σκεψη να συμπεριλαμβανεται το belden 19364 /schurter iec η ενα της Nexans.
Aνκαι γνωριζεις και συ που θα καταληξει τελικα :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top