Fujitsu Celvin nas q700 δεν βουτάρει

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Κατι άσχετο. Μπορεί να μου πει καποιος πως κάνουμε παράθεση μηνύματος εδω? Πατάω το +quote στο μήνυμα που θέλω αλλα δεν μου ανοιγει κάτι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πατάς reply (και κάνοντας απλώς select τμήμα του post αν θέλεις), ή quote και μετά insert quotes.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Spynet μήπως ξέρεις ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω απ όλα για τον q700? Το λινκ που υπαρχει στο site με της οδηγιες δεν δουλεύει....
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Απο προχθες το μπαλέυω αλλα δεν έβγαλα άκρη ακόμα.. Στο λινκ που αναφερει για το πέρασμα του qnap ειναι για server που ειναι σε λειτουργία, αρα αυτό το ξεχναω. Εχω βρει αλλα 2 λινκ της qnap για Firmware Recovery
https://wiki.qnap.com/wiki/System_Recovery_Mode
https://wiki.qnap.com/wiki/Firmware_Recovery?setlang=el
Δοκίμασα και τα 2 λινκ της διαδικασίες που περιγράφουν αλλα τζιφος...Δοκίμασα ολες της ip που αναφέρουν καθώς και οτι αναφερει το manual της fujitsu και πάλι τίποτα...... Αναρωτιέμαι αν ο nas παίρνει ip η οχι.??? Γιατι βλεπω οτι το μπροστινό led ethernet ανάβει και αναβοσβήνει κανονικα καθώς και τα 2 που υπαρχουν πίσω στο φις (πράσινο και πορτοκαλί) οτι αναβοσβήνουν γρήγορα. Απο αυτο καταλαβαινω οτι υπαρχει λογικά κίνηση δεδομένων.

Δυστυχώς κατι για recovery σε firmware της fujiitsu δεν βρηκα τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κανω. :(
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Τοι πρώτιστο είναι να πάρεις τα αρχεία σου, και επ' αυτού εγώ τουλάχιστον βλέπω τις εξής λύσεις:
1. Απευθύνεσαι σε κάποιον γνώστη τεχνικό -γνώστη, όμως- ώστε να προσπαθήσει να πάρει τα αρχεία μοντάροντας τους δίσκους επάνω σε linux, υπό την προϋπόθεση πως αυτοί λειτουργούσαν σε ρυθμό linear (JBOD), πράγμα που θα πρέπει να θεωρηθεί και το πιθανότερο. Προσωπικά, θεωρώ πολύ κακή πρακτική, η προεπιλεγμένη λειτουργία του NAS να είναι σε RAID-0, που άλλωστε δεν προσφέρει τίποτε σε τέτοια εφαρμογή -το αντίθετο μάλιστα.
2. Στέλνεις τη συσκευή στη Fujitsu για επισκευή.
3. Αγοράζεις μια όμοια και κάνεις τη δουλειά σου με τρόπο σίγουρο, και πιθανότατα με το χαμηλότερο κόστος.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
O nas επιλέχτηκε και αγοράστηκε λόγο τον πολλών εφαρμογών του, media server file server ftp server web server mysql print server και πολλές ακομα.Δεν τον αγόρασα με την προϋπόθεση οτι θέλω να βάλω 2 δίσκους σε raid1 για να εχω ασφαλεια δεδομένων. Αν το ήθελα αυτό δεν χρειαζόταν να τον αγοράσω και με μια κάρτα raid στο pc θα έκανα την δουλειά μου! Γι αυτό και επέλεξα το raid0 κατά το στήσιμο με 2 δίσκους 2tb.Για να μπορούσα να αποθηκεύσω τα αρχεία μου σε raid1 χρειαζόμουν 2 δίσκους 4tb! Πράγμα απαγορευτικό λόγο της τιμής τους τότε που τους πέρασα πριν περίπου 4 χρόνια.
 


Μηνύματα
33
Reaction score
0
Παιδια εχει καποιος εμπειρία από ebay?? Σε περίπτωση που παραλάβω κάτι χαλασμένο τι κανω?? Κοιταξτε τι παρέλαβα σήμερα και μου έχουν ανάψει τα λαμπάκια.........:o

 


Μηνύματα
33
Reaction score
0
Μπορείς να μου το πεις λίγο ποιο αναλυτικά φίλε μου? Που πάω για το dispute?? Σορρυ αλλα από ebay ψωνίζω μεν αλλα δεν γνωρίζω πολλά.
 




Μηνύματα
33
Reaction score
0
εχει αυτα.. Email παντως σε αυτό που γράφει μαζί με την φώτο εστειλα,τώρα αν απαντήσουν ένας θεός ξέρει..

Other: We found 4 answer(s)
  • Wie erreichen Sie uns? >> Kontaktaufnahme <<
    cbo-do : Wir bevorzugen die Kontaktaufnahme via Email damit wir Ihnen schnell helfen können. Außerdem sind wir täglich telefonsich von 14-17 Uhr unter 0231-3957658 für Sie da.
  • Wie lange dauert es bis eine EMail beantwortet wird
    cbo-do : Wir erhalten täglich bis zu 1.000 zum EMails.
    Wir versuchen von Montags bis Freitags Ihre Fragen innerhalb von 2 Stunden zu beantworten. Außerhalb dieser Zeit können die Antworten länger dauern.
    Bitte achten Sie auch auf Ihren Spamfilter. Danke
  • Sind auch Abholungen möglich ?
    cbo-do : Da wior mehere Läger haben ist eine Abholung nur in Ausnahmefällen möglich. Bitte kontaktieren Sie uns via Email
    [email protected]
    Wir werden versuchen eine Lösung anzubieten.
  • Sie brauchen eine technische Unterstützung ?
    cbo-do : Technische unterstützungen via Telefon sind in der Regel sehr schwierig.
    Schreiben sie am besten eine Email an
    [email protected]
    Sollten wir helfen können ohne die Ware in Händen zu halten antworten wir schnellstens.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Από μια ματιά που έριξα στο ebay και στο idealo πάντως, ο πωλητής έχει πολλές αρνητικές κριτικές.

Καλή τύχη...
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
ebay.jpg
Ακόμα και στο contact seller αν πάς θα δεις τις επιλογές που φαίνονται στο επισυναπτόμενο. Σε κάθε περίπτωση είτε με money transfer, ειτε με paypal εχεις πληρώσει είσαι καλυμμένος απο το ebay.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Mεχρι τώρα δεν εχω λάβει κανένα εμαιλ. Τι να κανω?? Μπορώ να ζητήσω πίσω τα χρήματα μέσω του paypal?? Με paypal πλήρωσα.
 



Μηνύματα
33
Reaction score
0
Ευχαριστώ παιδια για την βοηθεια. Με τα λιγα αγγλικά μου καταφερα τελικά, συμπλήρωσα 4-5 βήματα στο paypal, έγραψα ότι ήταν κατεστραμμένα 2 chip και ζήτησα όλο το πόσο επιστροφή. Πόσες μέρες παίρνει περίπου να απαντήσουν? Λογικά θα μου ζητήσουν επιστροφή και την πλακέτα?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top