Foobar. Οδηγός για αρχάριους, ρυθμίσεις, δυνατότητες

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
ειχα απαντηση την ιδια μερα απ τα "παιδια" στην ifi...αυτο ειναι +...

ανεβαζω την "ιστορια" αυτη, γιατι μπορει καπχοιοι να εχουν το ιδιο θεμα...επ ουδενι δεν ειναι διαφημιση του συγκεκριμενου brand...μη παρεξηγηθουμε κιολας...

λοιπον, μου ειπαν να επαναλαβω την εγκατασταση firmware, απευθειας στην τελευταια εκδοση και οχι οπως το εκανα εγω, step by step, απο την αρχικη 3.30, στην 4.0 και 4.02...αφου το δοκιμασω, να τους ενημερωσω ξανα...

επισης με παρεπεμψαν και στις "συνηθεις" ερωτησεις στο site τους, που αναφερονται στο φαινομενο αυτο...

“Pop” goes DSD? Why does this happen?

Question: Some iFi and non-iFi customers have asked – Why during DSD playback is there a “pop” sound?

Short (layman) answer: This is an inherent characteristic of DSD that is unavoidable.

Long (technical) answer: Please see below.

1. PCM can produce a true zero (silence) output in an instant. When the data stream stops, the DAC is then reset to “zero” for PCM.

2. As DSD only records the difference in level between each sample and during track changes (or a switch from PCM to DSD), the Player no longer sends DoP markers.

3. As a result, the DSD’s output levels (via DSD-DoP) of the DAC output can ‘stick’ at any possible level (almost anything but rarely zero) between the two extremes.

4. When the next song commences, the DAC suddenly receives a new DAC value (usually this new value is zero), which has no relevance to the previous sample- hence the ‘pop’.

5. The only way to reduce this ‘pop’ is to run a small period of silence during these changes. In other words, the playback software must handle this correctly and play a short silence before it stops sending DoP markers.

6. For example: JRiver v19 or higher has this under WASAPI hence no ‘pop’ between changes.


7. Another example: there is no pop when using DSD (native) under JRiver.

8. Onkyo HF Player doesn’t have this feature and hence the pop sound.

We hope you found this useful.
τωρα, σε καπχοια dac το κανει και σε καπχοια οχι?...τες παντων...ειδωμεν
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καταναλωνει πορους,το βγαζεις εκτος λειτουργειας αν διαπιστωσεις οτι εχεις κοληματα στην αναπαραγωγη.Ειχα αυτη την εμπειρια με το δικο μου pc και με συζητηση με καποιον στο διπλανο φορουμ προχωρησα στην παραπανω λυση και ολα οκ!Να επισημανω οτι εχω ως περιβαλλον το darkone τον οποιο θεωρω απιστευτα ομορφο.
Σε Pentium 4 στα 1,7 GHz με Windows XP, AVG antivirus, με εξωτερική USB κάρτα ήχου, με ASIO drivers και τα αρχεία μουσικής σε δυκτιακό NAS δίσκο το foobar καταναλώνει κάτω από 20% των πόρων του συστήματος όταν παίζει. Αρα δεν δικαιολογείται να έχεις κολλήματα στην αναπαραγωγή. Εκτός και αν έχεις χειρότερο και από Pentium 4 (που δεν το πιστεύω...)
Αρα κάτι άλλο σού καταναλώνει τους πόρους του συστήματος και κολλάει...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Σε Pentium 4 στα 1,7 GHz με Windows XP, AVG antivirus, με εξωτερική USB κάρτα ήχου, με ASIO drivers και τα αρχεία μουσικής σε δυκτιακό NAS δίσκο το foobar καταναλώνει κάτω από 20% των πόρων του συστήματος όταν παίζει. Αρα δεν δικαιολογείται να έχεις κολλήματα στην αναπαραγωγή. Εκτός και αν έχεις χειρότερο και από Pentium 4 (που δεν το πιστεύω...)
Αρα κάτι άλλο σού καταναλώνει τους πόρους του συστήματος και κολλάει...

Πότε έγινες full digital ωρέ Θανάς' ???? :o
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Σε Pentium 4 στα 1,7 GHz με Windows XP, AVG antivirus, με εξωτερική USB κάρτα ήχου, με ASIO drivers και τα αρχεία μουσικής σε δυκτιακό NAS δίσκο το foobar καταναλώνει κάτω από 20% των πόρων του συστήματος όταν παίζει. Αρα δεν δικαιολογείται να έχεις κολλήματα στην αναπαραγωγή. Εκτός και αν έχεις χειρότερο και από Pentium 4 (που δεν το πιστεύω...)
Αρα κάτι άλλο σού καταναλώνει τους πόρους του συστήματος και κολλάει...
Eνδεχομενως να εχεις δικιο,εγω δεν το εψαξα παραπερα,βεβαια ειχα ενα θεμα με τον σκληρο, τον αλλαξα τωρα και δεν καθησα να ψαξω,αλλα μια και το αναφεραμε στη συζητηση θα κατσω να το τσεκαρω παλι,καλου κακου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Στο FOOBAR v138, έχω επιλέξει το layout : ALBUM LIST + PROPERTIES + VISUALIZATIONS.
Όταν παιζει από την lineout toy PC λειτουργούν κανονικά τα OSCILLOSCOPE, SPECTROGRAM, SPECTRUM & VU meters. Οταν παίζει από το WiDAC, δεν λειτουργούν.
Είναι φυσιολογικό αυτό ή έχω κάνει κάποια πατατιά?
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
οχι δεν εχεις κανει καποιο λαθος.....απο την στιγμη που ο ηχος βγαινει απο το widac (και οχι απο τον υπολογιστη) δεν λειτουργουν αυτα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ωπππ να 'μαι κι εγω ....
"
Scripting Engine Initialization Failed (DarkOne Control Panel v4.0 build20130322 by tedGo, based on a sample created by T.P. Wang, using partial code by Br3tt, CODE: 0x80020101)
Check the console for more information (Always caused by unexcepted script error)."

το player παιζει κανονικα ,αλλα δεν βλεπω τη λιστα με τα αλμπουμ - το εξωφυλλο - τους στιχους κτλπ.

το απεγκαταστησα - καθαρισμος - κατεβασμα ξανα - εγκατασταση .... τα ιδια.....
τι κανω τωρα ?
 




Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Κι εμένα μόλις έβαλα WASAPI τώρα, το ίδιο μου βγάζει.

Τα αρχεία είναι απλά mp3; Παίζουν με άλλο player; Με wasapi αναπαραγωγή δεν έχω ασχοληθεί.

Βάλε άλλο τύπο αναπαραγωγής (ASIO, DS, KS)
 





Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
To καλύτερο και πιο παραμετροποιήσημο για μένα είναι το dark one v4

foo1.jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Το foobar σαν εφαρμογή σε android τι λέει ; Το έχει δουλέψει κανείς ;
εγω!!!! μια χαρα ειναι και ειδικα για free εφαρμογη,γιατι υπαρχουν music players για android αλλα οι full version ειναι με πληρωμη (εστω μικρη). Εχει πολλες επιλογες για να παρουσιαζει τα αρχεια και ξεχωριστα ανα μνημη (εσωτερικη-εξωτερικη),ενω εχει και ρυθμισεις για upnp αλλα δεν εκατσα να το ψαξω ακομα.Απλα για εναν περιεργο λογο,δεν μου βλεπει τα wma αρχεια.....
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απλα για εναν περιεργο λογο,δεν μου βλεπει τα wma αρχεια.....
Δεν είναι περίεργος ο λόγος...

Στα τηλέφωνα android η αποσυμπίεση και αναπαραγωγή των διαφόρων μουσικών formats γίνεται με hardware τρόπο. Σε αντίθεση με τα pc όπου την αποσυμπίεση την κάνει o software player, στο android ο player απλώς λέει στο hardware «παίξε το τάδε αρχείο». Δεν του λέει πώς θα το παίξει. Στα android δηλαδή ο player μάλλον σαν χειριστήριο λειτουργεί και όχι σαν player με την έννοια ότι δεν είναι αυτός που παίζει τα αρχεία. Συνεπώς αν το hardware του τηλεφώνου σου δεν αναγνωρίζει τα .wma ή τα .flac αρχεία με κανέναν player δεν θα τα παίξει γιατί κανένας player δεν θα του πει πώς να τα αποσυμπιέσει.

Στο android δηλαδή έχουμε ενσωματωμένο ένα hardware mp3player και το software που χρησιμοποιούμε είναι απλώς το χειριστήριό του που του λέει παίξε αυτό, παίξε το επόμενο, stop, play, pause, next, random κλπ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top