Η σωστή ρύθμιση του sub



Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
στην περίπτωση που έχουμε 2 sub, πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν ενας avr μπορεί να κάνει sub EQ χωριστά για το καθένα subwoofer;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
στην περίπτωση που έχουμε 2 sub, πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν ενας avr μπορεί να κάνει sub EQ χωριστά για το καθένα subwoofer;
Κατά κύριο λόγο πρέπει να έχει 2 διακριτές εξόδους Sub out. Μετά νομίζω είναι σίγουρο ότι κάνει calibration ανά κανάλι.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
στην περίπτωση που έχουμε 2 sub, πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν ενας avr μπορεί να κάνει sub EQ χωριστά για το καθένα subwoofer;
νομιζω κανενας δεν κανει avr δεν κανει ξεχωριστο sub eq και δεν ειναι σωστο να γινει.
ρυθμιζει ενταση και αποσταση ξεχωριστα και μετα κανει eq για το συνολο των sub.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
αν εχουμε ενα subwoofer και βρουμε μια καλή θεση να το τοποθετήσουμε στο χώρο μας (με sub crawl ή με μετρησεις), αν μετά αλλάξουμε subwoofer, θα ισχύει η θέση του προηγούμενου ως ιδανική;
με λιγα λογια, καθε subwoofer εχει την δίκη του ιδανική θέση μεσα στον ίδιο χώρο;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Απο ο,τι εχω καταλάβει η ιδανική θέση εχει να κανει με peaks/nulls του χωρου. Άρα μάλλον όχι.
Αν τωρα υπάρχουν σοβαρές σχεδιαστικές διαφορές (π.χ dual cone ή συστήματα ισοστάθμισης) μετατρέπεται σε ερώτηση για πολυ προχωρημένους...:dance:, και θέλω να μάθω κι εγω!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Καλημέρα,

Ηχεία: Klipsch rf 62 mk II
Sub: Yamaha yst 315 rt.
Marantz sr 7009

Ας δούμε και τις δικές μου παραμέτρους, διότι σε ακρόαση μουσικής, μάλλον χάνει:

α. Marantz δηλωμένα τα ηχεία σαν large.

b. Marantz δηλωμένα τα ηχεία σαν small.
Marantz αυτόματη ρύθμιση και βγάζει κύρια ηχεία -9db sub -11db
κροσοβερ 80 hz
LFE: 120 hz

Sub: Hich cut . Έχει από 40Hz έως 140hz και το έχω στα 140hz
Volume. Λίγο πιο κάτω από την μέση (αυτό που προτείνει και ο marantz)
Phase: REV (reverse) position, αυτό προτείνεται στο manual του sub και αυτό ακούγεται καλύτερα στον χώρο μου.

Αποτέλεσμα: Στην περίπτωση α. (Με τα ηχεία δηλωμένα δηλαδή σαν large), έχω πολύ καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα.....

Ά υπάρχει και ένα κουμπάκι στο sub το οποίο ονομάζεται B.A.S.S. με επιλογές Music - Movie..... και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί του. Υποτίθεται ότι βελτιώνει τον ήχο κατά την ακρόαση μουσικής (when an ardinary music is played, the excessive low-frequency components are cut off to make the sound clearer. (The sound will be lightter and reproduces the melody line more clearly.)
Το θέτω όμως πάντα στην επιλογή movie.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλημέρα,

Ηχεία: Klipsch rf 62 mk II
Sub: Yamaha yst 315 rt.
Marantz sr 7009

Ας δούμε και τις δικές μου παραμέτρους, διότι σε ακρόαση μουσικής, μάλλον χάνει:

α. Marantz δηλωμένα τα ηχεία σαν large.

b. Marantz δηλωμένα τα ηχεία σαν small.
Marantz αυτόματη ρύθμιση και βγάζει κύρια ηχεία -9db sub -11db
κροσοβερ 80 hz
LFE: 120 hz

Sub: Hich cut . Έχει από 40Hz έως 140hz και το έχω στα 140hz
Volume. Λίγο πιο κάτω από την μέση (αυτό που προτείνει και ο marantz)
Phase: REV (reverse) position, αυτό προτείνεται στο manual του sub και αυτό ακούγεται καλύτερα στον χώρο μου.

Αποτέλεσμα: Στην περίπτωση α. (Με τα ηχεία δηλωμένα δηλαδή σαν large), έχω πολύ καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα.....

Ά υπάρχει και ένα κουμπάκι στο sub το οποίο ονομάζεται B.A.S.S. με επιλογές Music - Movie..... και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί του. Υποτίθεται ότι βελτιώνει τον ήχο κατά την ακρόαση μουσικής (when an ardinary music is played, the excessive low-frequency components are cut off to make the sound clearer. (The sound will be lightter and reproduces the melody line more clearly.)
Το θέτω όμως πάντα στην επιλογή movie.
Κατεβασε το REW και πηγαινε στο τερμα δεξια tab εκει που λεει Room Sim, συμπληρωσε τις παραμετρους του χωρου και των ηχειων σου και δες ποια ειναι η προβλεπομενη ακουστικη του χωρου σου με αυτο το σεταπ σε αυτον τον χωρο με αυτες τις ρυθμισεις.
Παιξε με τις θεσεις και τις ρυθμισεις στο εικονικο περιβαλον του REW και αν βρεις καποια θεση/ρυθμιση που να φαινεται καλυτερη, δοκιμασε τη.
Αν θες να το πας ενα βημα παρακατω αγορασε ενα miniDSP UMIK-1 με €100 και κανε και τις μετρησεις σου.
Ετσι θα βρεις ακριβως τι χρειαζεται ο χωρος σου και ποια ρυθμιση δουλευει καλυτερα.
Με αποδειξεις ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Phase: REV (reverse) position, αυτό προτείνεται στο manual του sub και αυτό ακούγεται καλύτερα στον χώρο μου.
Απίθανο έως αδύνατο να προτείνεται ανάποδη φάση στο manual. Αυτά δεν τα πειράζουμε όταν ο ενισχυτής κάνει αυτόματη ισοστάθμιση.

Ά υπάρχει και ένα κουμπάκι στο sub το οποίο ονομάζεται B.A.S.S.
Πάντα Off.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Απίθανο έως αδύνατο να προτείνεται ανάποδη φάση στο manual. Αυτά δεν τα πειράζουμε όταν ο ενισχυτής κάνει αυτόματη ισοστάθμιση.


Πάντα Off.
Ξέχασες: και τα ηχεία πάντα small. :)
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Απίθανο έως αδύνατο να προτείνεται ανάποδη φάση στο manual. Αυτά δεν τα πειράζουμε όταν ο ενισχυτής κάνει αυτόματη ισοστάθμιση.


Πάντα Off.
Καθόλου απίθανο , αν ο κατασκευαστής έχει βάλει το μεγάφωνο να χτυπάει μέσα δλδ ανάποδα. Το κάνουν κάποιοι , και ειδικά η JBL.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Καθόλου απίθανο , αν ο κατασκευαστής έχει βάλει το μεγάφωνο να χτυπάει μέσα δλδ ανάποδα. Το κάνουν κάποιοι , και ειδικά η JBL.
Τότε θα ονόμαζαν αυτό normal και το άλλο reverse.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Απο ο,τι εχω καταλάβει η ιδανική θέση εχει να κανει με peaks/nulls του χωρου. Άρα μάλλον όχι.
Αν τωρα υπάρχουν σοβαρές σχεδιαστικές διαφορές (π.χ dual cone ή συστήματα ισοστάθμισης) μετατρέπεται σε ερώτηση για πολυ προχωρημένους...:dance:, και θέλω να μάθω κι εγω!
Σωστα, η ιδανικη θεση εχει να κανει με το χωρο. Σοβαρες σχεδιαστικες διαφορες δεν υπαρχουν στα σαμπ αρα δεν αλλαζει κατι. Αν μπει και δευτερο σαμπ, πιθανον να επηρεαστουν οι ιδανικες θεσεις. Με δυο σαμπ, το optimisation πρεπει να γινεται και με τα δυο να παιζουν ταυτοχρονα σαν ενα.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
εσενα μια χαρα παιζει με το sub .....

επειδη ακους χαμηλα ανεβασε λιγο τις σταθμες του sub και θα εισαι οκ...;)

small ολα + sub
 

Μηνύματα
1.731
Reaction score
1.006
Εχω μπερδευτει λιγο στο κομματι των small -large .Μηπως μπορει καποιος να μου πει τα εξης
1) Στο δικο μου πολυκαναλο το μανουαλ λεει
"
For each of these settings, use the LARGE setting
if the speakers for a particular position are traditional
full-range loudspeakers. Use the SMALL setting for
smaller, frequency-limited satellite speakers that do not
reproduce sounds below 200Hz."
Αν βαλω τα ηχεια μου σαν small ο ενισχυτης θα παραγει τις συχνοτητες 200 και ανω ? Αn οχι ποιες?

2) Τα crossover στα ηχεια μου 3 δρομων ειναι 100hz-3khz
Βαζοντας πειραματικα manual crossover 120 hz λογικα το woofer δεν θα σταματησει τελειως να περνει πληροφορια? Γιατι συνεχιζει να ακουγετε λιγο?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top