Service Audio Spectrum

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν έγιναν κάρβουνο τα crossovers, πώς γλύτωσαν τα μεγάφωνα; o_O
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ούτε ο ίδιος δεν έχει καταλάβει πως συνέβει και πότε έγινε :idk:.Εχθες πήγε να ακούσει μουσικουλα ...... αλλά δεν.Τα άνοιξε και διαπίστωσε πως τα crossover είχαν γίνει κάρβουνο.

Μία βοήθεια παιδιά πως και που θα μπορούσε να τα επισκευάσει :help:
Αν είναι εύκολο ανέβασε μια φωτογραφία από τα crossovers.
Τα μεγάφωνα που χρησιμοποιούσε η Audio Spectrum ουδεμία σχέση είχαν με τις εμπορικές σειρές της Seas. Ήταν ειδική παραγγελία, αποκλειστικά για την εταιρία.
 
Last edited:

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Αν έγιναν κάρβουνο τα crossovers, πώς γλύτωσαν τα μεγάφωνα; o_O
Και εγώ την ίδια απορία έχω.Θα πρέπει να μετρηθούν τα γουφερ πρώτα.Αν έχουν καεί και αυτά τότε ............παπαλα :idk:
[DOUBLEPOST=1472236559][/DOUBLEPOST]
Αν είναι εύκολο ανέβασε μια φωτογραφία από τα crossovers.
Τα μεγάφωνα που χρησιμοποιούσε η Audio Spectrum ουδεμία σχέση είχαν με τις εμπορικές σειρές της Seas, αλλά ήταν ειδική παραγγελία, αποκλειστικά για την εταιρία.
Καλή ιδέα ,θα τα βγάλω φωτογραφία να μου πείτε την γνώμη σας
 
Last edited:

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Την εποχή που χαιρόμουνα τα Audio Spectrum cm3, ηχεία γαιδούρια θυμάμαι για βάσεως, επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία προς αγορά νέου Super tweeter. Εκεί μιλήσαμε πολύ για την φιλοσοφία της εταιρείας με τον Πετρόπουλο. Ήμουν μαθητής του γυμνασίου, εκείνος ωστόσο φιλικότατος, αφιέρωσε πολύ χρόνο στην συζήτησή μας και ας είχε ήδη βραδυάσει. Θυμάμαι λοιπόν, μου έδειξε δύο ηχεία με καμμένα κροσσόβερ και ήπια τήξη της οπίσθιας μπάφλας στα αντίστοιχα σημεία. Ο κάτοχός τους τα είχε συνδέσει με την μπρίζα. Εύχομαι να μην έγινε το ίδιο εδώ!!
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Θυμάμαι λοιπόν, μου έδειξε δύο ηχεία με καμμένα κροσσόβερ και ήπια τήξη της οπίσθιας μπάφλας στα αντίστοιχα σημεία. Ο κάτοχός τους τα είχε συνδέσει με την μπρίζα. Εύχομαι να μην έγινε το ίδιο εδώ!!
Πλάκα πλάκα σε πολλά σπίτια στο σαλόνι υπάρχει εγκατάσταση καλωδίων ηχείων μέσα από τους τοίχους που καταλήγει σε πρίζα διαφορετική μεν από του ρεύματος αλλά εκεί δίπλα κοντά κοντά. Αν παίρνει κανείς σήμα με τις κοινές μπανάνες είναι εύκολο αντί να μπούν οι μπανάνες στην πρίζα του ηχείου να μπούν στην πρίζα του ρεύματος! π.χ. κατά την διάρκεια του σκουπίσματος πήρε η ηλεκτρική σκούπα σβάρνα τα καλώδια και βγήκαν από την πρίζα. Μετά υπάρχει η απορία πού να τα βάλουμε αυτά; Ας τα βάλουμε εδώ....
Και συνδέουμε το ηχείο στο 230V κάρβουνο. :focus:

Είναι μία σοβαρή πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο...
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Mόνο αν κάνει τις συνδέσεις η καθαρίστρια με την σκούπα.
Ε, ναι προφανώς!!! :lolsign:

Παρόμοια πλάκα είχε συμβεί στο παρελθόν στο σπίτι γνωστής μου με το τηλέφωνο.
Παλιά πολυκατοικία είχε τις παλιές διπολικές πρίζες για το τηλέφωνο με αυτό το φισάκι:





Το οποίο βέβαια έχει μικρότερη απόσταση μεταξύ των ακροδεκτών και δεν μπορεί να μπεί στην πίζα ρεύματος σούκο:



Ελα όμως που οι παλιές πολυκατοικίες εκείνη την εποχή δεν είχαν παντού σούκο. Αντε να είχαν μία στην κουζίνα και άλλη μία στο μπάνιο. Το υπόλοιπο σπίτι είχε τις τριπολικές πρίζες:



Το παλιό λοιπόν τηλεφωνικό διπολικό φισάκι ταίριαζε ωραιότατα λοξά ανάμεσα στην γείωση και την φάση ή στην γείωση και τον ουδέτερο της τριπολικής πρίζας! Όπερ και εγένετο. :p

Η σκούπα πήρε σβάρνα το καλώδιο του τηλεφώνου. Η καθαρίστρια για να μην της πουν τίποτα είπε να το ξαναβάλει στη θέση του. Πού όμως; Σε ποια από τις δύο πρίζες που ήταν πλάϊ πλάϊ; Ε τι πιο προφανές; Στην πρίζα του ρεύματος λοξά μεταξύ φάσης και γείωσης! :o
Τότε άρχισε να χτυπάει σαν δαιμονισμένο και είπε να το σηκώσει να δει ποιος είναι!!! :D:D:D:dance2:
Μπουμ, κάρβουνο η συσκευή! :focus::gotcha:

Τρελό γέλιο με το σοκ που υπέστη! :lolsign:
Μάλλον δεν θα ξανασήκωσε τηλέφωνο σε όλη της τη ζωή!
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα παιδιά,τελικα τα γουφερ,τουιτερ μετρήθηκαν και ευτυχώς δουλέυουν.Παρακαλω την γνώμη σας για τις πλακέτες

received_10206798253174643.jpeg


Και οι δύο έχουν την ίδια ζημιά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εκτός του καμένου, αν διακρίνεται καλά, πυκνωτή δεν φαίνεται άλλη ζημιά.
Θα πρέπει να λυθεί η πλακέτα και αφού βρεθεί η τιμή του εξαρτήματος, να αντικατασταθεί με καινούριο.
Και βέβαια απαραίτητη μέτρηση των ηχείων μετά το πέρας της επισκευής.
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Κρίμα για την AS, δεν ήξερα την κατάληξη της μιας και λόγω οικονομικής δυσχέρειας προσπαθώ να απέχω από τα forum. Σε ένα βαθμό το έχω καταφέρει μιας και η προτελευταία audio αγορά μου έγινε πριν από 5-6 χρόνια. Πριν τρία χρόνια όμως σε γρήγορο ανάγνωσμα των τελευταίων θεμάτων βρήκα τα Eros από μέλος του site αχρησιμοποίητα σε πολύ καλή τιμή και έτσι τα πρόσθεσα για δεύτερο ηχείο στο σύστημα μου. Αν και λόγω μεγέθους δε παίζουν συχνά όποτε τα ακούω όμως με εντυπωσιάζουν και θυμάμαι γιατί τα αγόρασα.

Δε έχω εμπειρία από τις πρώτες σειρές της εταιρείας αλλά τα Sirene, Xanadu και Aiolos μου άρεσαν. Τα Xanadu τα βρήκα αρκετές φορές σε αγγελίες αλλά ποτέ δεν το τόλμησα ξέροντας ότι τα μεγάφωνα τους δεν υπάρχουν πια. Όσο για τα Aiolos θα μου μείνουν απωθημένο.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Κρίμα για την AS, δεν ήξερα την κατάληξη της μιας και λόγω οικονομικής δυσχέρειας προσπαθώ να απέχω από τα forum. Σε ένα βαθμό το έχω καταφέρει μιας και η προτελευταία audio αγορά μου έγινε πριν από 5-6 χρόνια. Πριν τρία χρόνια όμως σε γρήγορο ανάγνωσμα των τελευταίων θεμάτων βρήκα τα Eros από μέλος του site αχρησιμοποίητα σε πολύ καλή τιμή και έτσι τα πρόσθεσα για δεύτερο ηχείο στο σύστημα μου. Αν και λόγω μεγέθους δε παίζουν συχνά όποτε τα ακούω όμως με εντυπωσιάζουν και θυμάμαι γιατί τα αγόρασα.

Δε έχω εμπειρία από τις πρώτες σειρές της εταιρείας αλλά τα Sirene, Xanadu και Aiolos μου άρεσαν. Τα Xanadu τα βρήκα αρκετές φορές σε αγγελίες αλλά ποτέ δεν το τόλμησα ξέροντας ότι τα μεγάφωνα τους δεν υπάρχουν πια. Όσο για τα Aiolos θα μου μείνουν απωθημένο.
Καλησπέρα
συμφωνω σε αρκετά από αυτά που λες εκτός από ένα. Η οικονομική κατάσταση δεν πρέπει να είναι αυτή που ορίζει την συμμετοχή στα φόρουμ.
Ίσα ίσα όταν υποχωρεί η καταναλωτική μανία (έστω και αναγκαστικά λόγω κρισης) είσαι πιο ψύχραιμος να διαβάσεις και να μάθεις διάφορα , κυρίως τεχνικά θέματα, που θα σε κάνουν πιο υποψιασμενο αγοραστή/ χομπιστα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Καλησπέρα
συμφωνω σε αρκετά από αυτά που λες εκτός από ένα. Η οικονομική κατάσταση δεν πρέπει να είναι αυτή που ορίζει την συμμετοχή στα φόρουμ.
Ίσα ίσα όταν υποχωρεί η καταναλωτική μανία (έστω και αναγκαστικά λόγω κρισης) είσαι πιο ψύχραιμος να διαβάσεις και να μάθεις διάφορα , κυρίως τεχνικά θέματα, που θα σε κάνουν πιο υποψιασμενο αγοραστή/ χομπιστα.

:p:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Καλησπέρα
συμφωνω σε αρκετά από αυτά που λες εκτός από ένα. Η οικονομική κατάσταση δεν πρέπει να είναι αυτή που ορίζει την συμμετοχή στα φόρουμ.
Ίσα ίσα όταν υποχωρεί η καταναλωτική μανία (έστω και αναγκαστικά λόγω κρισης) είσαι πιο ψύχραιμος να διαβάσεις και να μάθεις διάφορα , κυρίως τεχνικά θέματα, που θα σε κάνουν πιο υποψιασμενο αγοραστή/ χομπιστα.
Δε διαφωνώ, απλά έφτιαξα ένα ισορροπημένο (χαμηλού κόστους) σύστημα και ηρέμησα. Απολαμβάνω τη μουσική και η μη συχνή online συμμετοχή συνεπάγεται και λιγότερα έξοδα. Η αναζήτηση ποτέ δε σταματά, απλά χαλαρώνει για λίγο...
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Σημερα επικοινωνησα με καποιον dealer για να ρωτήσω αν υπαρχει σερβις για το αρτεμης και ο ανθρωπος μου εδωσε και το τηλ και με καθησύχασε οτι δεν θα εχω καποιο πρόβλημα και οτι υπαρχει σερβις, μιας και στηνω τωρα το σύστημα και ψαχνω ενα τζαζιστικο ηχείου γυρω στα 91 db νομιζω οτι ειναι το ιδανικο ηχείο για μένα και σκέφτομαι να το αγοράσω
και μου μενουν περίπου 3000 για αγορά ενισχυτή στέρεο , θα μπορουσε να μου προτίνει καποιος εναν ενισχυτή που θα παιξει σωστά το συγκεκριμενο ηχείο άλλα και να υπαρχει στην αγορά φυσικά λόγο καπιταλ κοντρολ.

- το ηχείο ειναι version 4, και αν γνωριζει κανεις τις οποιες μετατροπές/αλλαγες έχει η εκδοση v4?
- ο χώρος είναι 30 τμ2
- απορία θα μπορουσε ο orchestra με κτ88 να σηκωσει αυτό το ηχείο ή δεν θα εχει καλή απόδοση το σύστημα?

Eυχαριστώ.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
οτι δεν θα εχω καποιο πρόβλημα και οτι υπαρχει σερβις
Αστειοτητες...
Αυτα που χρονια εκραζα και κραζω. Ακομα και να δεχτουμε οτι ηταν καλα ηχεια (που δεν αμφιβαλω) το γεγονος οτι δεν εχουν δωσει μια σχετικη ανακοινωση στον ειδικο τυπο αν υφισταται ή οχι σαν εταιρια τους καθιστα αναπηρους στο κομματι του marketing.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Και μονο που εχουν αφησει αυτη την φημολογια να υφισταται χωρις καποια επισημη ανακοινωση εχουν φαει delete απο μερια μου. Αν και μου αρεσαν πολυ τα ηχεια της πλεον μετα την σταση τους καταλαβαινω οτι τιποτα δεν ειναι τυχαιο σε αυτη την ζωη. Μπορει τα ηχεια τους να αξιζουν τα λεφτα τους αλλα απο marketing βρισκονται στην π.χ εποχη...
Komhst προσωπικα εγω ειχα audio spectrum και δεν ηταν ο ηχος του που με χαλασε αλλα η ιδια η εταιρια και οι ανθρωποι της. Η επθχειρηση χρειαζεται εξωστρεφεια, marketing και αλλα πολλα που στην audio sp. τα ειχαν ...ασε μην πω. Μην τα ριχνουμε ολα στο σνομπ ελληνικο αγοραστικο κοινο. Καπωε πρεπει να το " ψησεις" το κοινο!! Εδω ουτε site της προκοπης δεν ειχαν. Μπορει για σενα να μην ειχαν και εχουν σημασια ολα αυτα αλλα πως να το κανουμε ολα αυτες οι λςπτομερειες ειναι ο συνδετικος κρικος της επικοινωνιας με το κοινο.
Αστειοτητες...
Αυτα που χρονια εκραζα και κραζω. Ακομα και να δεχτουμε οτι ηταν καλα ηχεια (που δεν αμφιβαλω) το γεγονος οτι δεν εχουν δωσει μια σχετικη ανακοινωση στον ειδικο τυπο αν υφισταται ή οχι σαν εταιρια τους καθιστα αναπηρους στο κομματι του marketing.
Διαβάζοντας τα 3 ποστ που εγραψες ήθελα να σου απαντήσω σχετικα με κατι που γράφεις και στα 3 θεματα που έγραψες και μιλας για το ανύπαρκτο μαρκετινγκ κτλ , σύγνώμη αλλα το οτι μια εταιρία εστω και οτι δεν εχει σοβαρό μάρκετινγκ και έτσι να είναι όπως τα λές ,αυτό δεν αναιρεί το οτι είναι μια καλή εταιρία και οτι βγάζει ή έβγαλε πολύ καλά ηχεία και οτι εχει πετύχει καλές συνεργασίες.
Ετυχε και ρωτησα για το σερβις και πριν λίγο μίλησα και με τον κυριο Πετρόπουλο και μου φάνηκε πολύ ενταξει ο ανθρωπος, ούτε παπάντζες μου ελεγε και μου εξηγισε καποια βασικά Δεν ξερω αν ειναι ιδιοκτιτης ή τι άλλα μονο που απαντησε με τετοιο τρόπο και σε ερώτηση μου και καθησε και μου εξηγισε αρκετά πράγματα απο το τηλεφωνο και ήταν πολυ δεκτικός για μενα ειναι σημαντικό και για την εταιρια που εκπροσωπεί και επίσεις με πληροφόρησε οτι η εταιρία δεν έκλεισε αλλα οτι κάνει στάση εργασιών ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του απο εκεί και πέρα και εγώ σκέφτομαι σοβαρά να τα τιμήσω με την αγορά μου τα Αρτεμης.
 
Last edited:

Μηνύματα
731
Reaction score
616
σύγνώμη αλλα το οτι μια εταιρία εστω και οτι δεν εχει σοβαρό μάρκετινγκ και έτσι να είναι όπως τα λές ,αυτό δεν αναιρεί το οτι είναι μια καλή εταιρία και οτι βγάζει ή έβγαλε πολύ καλά ηχεία και οτι εχει πετύχει καλές συνεργασίες.
Αυτό που δεν αναιρεί είναι ότι μπορεί ενδεχομένως να ήταν καλά ηχεία. Το κακό marketing όμως αναιρει την έννοια της καλής εταιρείας. Τι οριζεις καλή εταιρεία? Μόνο το να βγάζει καλά προϊόντα?
Σου θυμιζω ότι δεν είναι θέμα εμπαθειας. Είχα audio spectrum ηχεία.
Σου θυμίζει καλή εταιρεία η απουσία επίσημης επαγγελματικής έδρας? Ή έλλειψη ιστοσελίδας? Ας υποθέσουμε ότι είμαι υποψήφιος αγοραστής και μπαίνω στο google να βρω στοιχεία επικοινωνίας. Υπάρχουν? Μόνο κάτι κινητά που δίνουν τα εκάστοτε καταστήματα. Αυτό δεν είναι εταιρεία. Αυτό λέγεται: έχω κρυφτεί κάπου , φτιάχνω στην ζουλα κανα ηχείο και με την βοήθεια των γνωριμιών μου το σπρωχνω στην αγορά.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Καταρχάς καθε εταιρεια στοχευει σε καποιο target group ακόμη και να μην γνωρίζουν απο στρατιγική μαρκετινγκ..,υποθέτω οτι οταν η εταιρία ηταν στα πάνω της και εβγαζε μοντελα θα ειχε και καποια ιστοσελίδα.. , καλή κακή μην το ψαχνεις.. , επίσης ειναι φανερό οτι ενδιαφερόταν για την Ελληνική αγορά που είχε το πλεονεκτημα και πολυς κόσμος απόκτησε καλά ηχεία σε προσιτές τιμές .. Δεν νομίζω η A.S να μην διαφημιζόταν σε περιοδικά , να μην ήταν γνωστή στα φόρουμ και να μην πήγαινε σε τεχνολογικές εκθέσεις! Αλλοίμονο.. η εταιρία ακόμη και σήμερα ειναι αρκετά γνωστή ολοι την ξερουμε που σημαίνει οτι ακόμη και σήμερα εχει μεγάλη δυναμική σαν Brand για να μιλάμε και με ορους μαρκετινγκ , απο την αλλη θα μπορούσε να ειναι καπιοι παθιασμενοι ανθρωποι και τρελοί επιστήμονες που τους ενδιεφερε να βγάλουν κατι πρωτοποριακό και μετά ηρθε η κρίση.. , ναι θα μπορουσε αυτη η εταιρία να εχει καλύτερο μέλλον άλλα μπορεί να μην εχει νεους συνεχιστές, δεν μπορείς να ξερεις τι πραγματικά παίχτηκε και τι συνέβη , βέβαια θα μπορούσε να εχει κινεζοποιηθεί και να βγάζει μ@λακιες και να εκμεταλευτεί για λίγο το ονομα της, παραυτα ενταξει ο ανθρωπος ειναι διαθετημενος και προσφερει ακομη και σημερα service στα προιοντα του για μένα ειναι μια καλή εταιρία με καλή ιστορία ευχομαι να ορθοδοπήσει!
Το κακό marketing όμως αναιρει την έννοια της καλής εταιρείας. Τι οριζεις καλή εταιρεία? Μόνο το να βγάζει καλά προϊόντα?
ακριβώς αυτό με ενδιαφέρει να εχω ενα καλό ποιοτικο ηχείο και να ακουω την μουσικουλα μου αφου εχω και το κινητό του και μου προσφέρει και σερβις αν χρειαστώ πραγματικά δεν χρειαζομαι κατι αλλο..

υ.π και να σε ρωτήσω κατι αλλο θα προτιμούσες να εχει κλίσει τελείως και να μην βρίσκεις ουτε καν το κινητό του ανθρωπου για να σου επισκευάσει το παλιό σου ηχείο?
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Καταρχάς καθε εταιρεια στοχευει σε καποιο target group ακόμη και να μην γνωρίζουν απο στρατιγική μαρκετινγκ..,υποθέτω οτι οταν η εταιρία ηταν στα πάνω της και εβγαζε μοντελα θα ειχε και καποια ιστοσελίδα.. , καλή κακή μην το ψαχνεις.. , επίσης ειναι φανερό οτι ενδιαφερόταν για την Ελληνική αγορά που είχε το πλεονεκτημα και πολυς κόσμος απόκτησε καλά ηχεία σε προσιτές τιμές .. Δεν νομίζω η A.S να μην διαφημιζόταν σε περιοδικά , να μην ήταν γνωστή στα φόρουμ και να μην πήγαινε σε τεχνολογικές εκθέσεις! Αλλοίμονο.. η εταιρία ακόμη και σήμερα ειναι αρκετά γνωστή ολοι την ξερουμε που σημαίνει οτι ακόμη και σήμερα εχει μεγάλη δυναμική σαν Brand για να μιλάμε και με ορους μαρκετινγκ , απο την αλλη θα μπορούσε να ειναι καπιοι παθιασμενοι ανθρωποι και τρελοί επιστήμονες που τους ενδιεφερε να βγάλουν κατι πρωτοποριακό και μετά ηρθε η κρίση.. , ναι θα μπορουσε αυτη η εταιρία να εχει καλύτερο μέλλον άλλα μπορεί να μην εχει νεους συνεχιστές, δεν μπορείς να ξερεις τι πραγματικά παίχτηκε και τι συνέβη , βέβαια θα μπορούσε να εχει κινεζοποιηθεί και να βγάζει μ@λακιες και να εκμεταλευτεί για λίγο το ονομα της, παραυτα ενταξει ο ανθρωπος ειναι διαθετημενος και προσφερει ακομη και σημερα service στα προιοντα του για μένα ειναι μια καλή εταιρία με καλή ιστορία ευχομαι να ορθοδοπήσει!

ακριβώς αυτό με ενδιαφέρει να εχω ενα καλό ποιοτικο ηχείο και να ακουω την μουσικουλα μου αφου εχω και το κινητό του και μου προσφέρει και σερβις αν χρειαστώ πραγματικά δεν χρειαζομαι κατι αλλο..

υ.π και να σε ρωτήσω κατι αλλο θα προτιμούσες να εχει κλίσει τελείως και να μην βρίσκεις ουτε καν το κινητό του ανθρωπου για να σου επισκευάσει το παλιό σου ηχείο?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top