Ρυθμίσεις Auddysey

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μια ερώτηση για όποιον ξέρει, όταν ρυθμίσουμε με Auddysey έναν AV, οι manual ρυθμίσεις που έχουμε κάνει, ακυρώνονται όλες? εννοώ και η αποκοπή συχνοτήτων, και οι αποστάσεις των ηχείων, και γενικά ότι έχουμε κάνει με το χέρι?
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ωραία, ας πούμε λοιπόν ότι κάναμε την Auddysey ρύθμιση, και μετά την manual, εάν ξανακάνουμε ρύθμιση με το Auddysey, ακυρώνονται οι προηγούμενες, και ξεκινάμε απο την αρχή? είναι υποχρεωτικές οι manual ρυθμίσεις, ή μπορούμε (εάν μας ευχαριστεί ο ήχος), να το αφήσουμε ως έχει?
Δηλαδή το Auddysey, κάνει αυτές τις ρυθμίσεις μόνο του? αποκοπές, κτλ. ή θα πρέπει εμείς υποχρεωτικά να τις κάνουμε με το χέρι?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Δεν θα είχε νόημα να γίνουν όλα με το χέρι μετά απο το audyssey. Αν σου αρέσει το αφήνεις έτσι. Αν θέλεις διορθώσεις τις κάνεις μετά απο το audyssey.
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Συνήθως αλλάζει τις αποκοπες ρυθμίσεις όλα τα ηχεία small 10 hz πάνω από το κατώτατο ευρώ που δίνει ο κατασκευαστής εάν πχ δίνει 40 hz επιλέξεις 50 εάν hz . Εάν έχεις ντεσιμπελομετρο τσεκαρεις και τις στάθμες εάν έχεις minidsp usb μικρόφωνο τσεκαρεις στάθμες και αποστάσεις κλπ
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Θα το τσεκάρω Δημήτρη ευχαριστώ!

ΥΓ. Πριν λίγο τελείωσα και την αναβάθμιση του DENON με το DTS-X !!! ο AV είναι πια πλήρης! τώρα μένει το rack, το οποίο έχει παραγγελθεί, αλλά για Σεπτέμβριο, οπότε και θα τοποθετηθούν όλα τα μηχανήματα, και θα ακούσουμε και τα καινούρια forma ήχου!!!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τώρα μια άλλη ερώτηση, συνδέοντας το player μέσω του ενισχυτή στην τηλεόραση (με HDMI), δεν θα έπρεπε να έχω ήχο? γιατί ήχος δεν ακούγεται!!!
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Το HDMI μεταφερει εικονα και ηχο, θα πρεπει να περασει απο τον ενισχυτη σου πρωτα για να δωσεις τον ηχο και μετα απο τον ενισχυτη να πηγαινει με αλλο καλωδιο HDMI στην τηλεοραση σου για να δωσει εικονα σ' αυτην.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Το HDMI μεταφερει εικονα και ηχο, θα πρεπει να περασει απο τον ενισχυτη σου πρωτα για να δωσεις τον ηχο και μετα απο τον ενισχυτη να πηγαινει με αλλο καλωδιο HDMI στην τηλεοραση σου για να δωσει εικονα σ' αυτην.

Θέλω ήχο και εικόνα απο την τηλεόραση μέσω AV! αυτό παλεύω!
 
Last edited:

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Δες στο menu της τηλεορασης σου, τις ρυθμισεις για τις διαφορες συνδεσεις
Οπως και στο menu του ενισχυτη σου,
[DOUBLEPOST=1472284521][/DOUBLEPOST]Ποια HDMI χρησιμοποιεις ?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Κοίτα τις ρυθμίσεις του ενισχυτή στο μενού της εισόδου που χρησιμοποιείς. Ποιόν denon έχεις? έχει εξόδους για 2 μονιτορς? Κοίτα μήπως έχει κάποια μετατροπή ανοικτή και δεν σου βγάζει σήμα από το HDMI.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
DENON AVR-X2200W Χρησιμοποίησα και τις δύο εξόδους! θα κοιτάξω και τα μενού, και θα επανέλθω!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Λοιπόν για σύνδεση με TV για ήχο, μου δίνει οπτική και απλή stereo, στην δεύτερη έξοδο HDMI ARC, πρέπει να έχει και η TV μου (που δεν έχει)!!!

ΥΓ. Πρώτη φορά βλέπω με HDMI, να μην έχω ήχο!!! :idk:
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top