Bullying (Kii Audio Three)

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Όσο για το αν σε είπε αδερφή, εδώ ήμασταν όλοι και το διαβάσαμε. Δεν αναφερόταν σε εσένα και μη προσπαθείς να κερδίσεις τις εντυπώσεις.

Όσο για την ερώτηση, και να σου απαντήσουν δε θα καταλάβεις γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις, όχι για άλλο λόγο (πχ βλακεία).
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Όσο για το αν σε είπε αδερφή, εδώ ήμασταν όλοι και το διαβάσαμε. Δεν αναφερόταν σε εσένα και μη προσπαθείς να κερδίσεις τις εντυπώσεις.

Όσο για την ερώτηση, και να σου απαντήσουν δε θα καταλάβεις γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις, όχι για άλλο λόγο (πχ βλακεία).
Χαριν αστειου το εγραψε ομως και παλι πολυ κακο
Ειτε σε μενα ειτε σε αλλον το ιδιο κανει
Τωρα ποιες εντυπωσεις νομιζεις πως θελω να κερδισω δεν ξερω ισα γνωριζω πως τις χανω τις εντυπωσεις εμπλεκομενος σε τέτοιες του κ@λου αντιδικιες
Αλλα επρεπε να απαντησω
Τωρα αν θελω να κταλαβω σου λεω πως θελω
Αυτα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Αγαπητέ Δημήτρη νι ταφ,

Δεν σε είπα βλαξ, χαρακτήρισα όμως βλακεία το ερώτημα, και έχω δίκιο.

Εχω εξηγήσει κατ'επαναληψη πως για να κάνει κανείς μία σωστή ερώτηση πάνω σε κάποιο θέμα, χρειάζεται γνώση του θέματος, ενώ στην αντίθετη περίπτωση οι ερωτήσεις είναι κατά το πλείστον άκυρες. Δυστυχώς δεν είμαστε στο δημοτικό.

Τες πα, αν νομίζεις ότι σε εθιξα προσωπικώς, σου ζητώ συγγνώμη και σε διαβεβαιώ πως δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου, αντιθέτως έχω καλές προθέσεις.

Όμως επίσης σε διαβεβαιώ ότι δε θα παψω να κατακρίνω σκληρά τις "απόψεις" που τα θέλει ο κωλος τους. Όχι τους ανθρώπους που έχουν αυτές τις απόψεις, αυτοί συνήθως μάλιστα είναι φίλοι μου. Παρομοίως, θα κατακρινω σκληρά τα στέρεα που είναι για τον πεο, όχι τους ανθρώπους που τα έχουν. Δυστυχώς, πολλές φορές όταν λες σε κάποιον ότι ο ενισχυτής του είναι βλακεία, ή ότι το ηχείο του είναι καυσόξυλο (κι ας έχει δώσει ένα κάρο ευρόπουλα) νομίζει ότι τον θιγεις προσωπικά, ότι τον λες βλάκα. Τι να κάνω; Χουγια είναι αυτά.

Το να είσαι γκεϊ, επαναλαμβάνω, δε με ενοχλεί, δεν ανηκω στο τάγμα των ρασοφορων που κυνηγάνε τα όπως λένε εκτρωματα κι αμαρτίες θανάσιμες τους ομοφυλόφιλους, δε με ενδιαφέρει η σεξουαλική σου προτίμηση και δε την κατακρίνω, κι αν δήθεν θιγεσαι, τότε βγαζεις υποσυνείδητα ίσως κάποια παρόμοια των ρασοφορων ρατσιστικά απωθημένα, γιαυτό καλύτερα προτείνω να το διασκεδάζεις σα τη φίλη μου την αβουγουδου και τη ζαπαταινα. Άλλωστε όλες εδώ μέσα είμαστε καλά κορίτσχια, δεν είμαστε κακιασμένες! ;)

Τέλος, αν δε καταλαβαίνεις το απόλυτο που βγάζω, δώσε χρόνο στον εαυτό σου, θα καταλάβεις κάποτε. :angel:
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Βλέποντας το δεύτερο video με τα Kii παραπάνω, ακούω καμπανούλες, μια κιθαρίτσα, ένα βιολοντσέλο, άρπα, όλα αυτά δηλαδή που έχουμε βαρεθεί να ακούμε στις εκθέσεις της Αθήνας.
Ορισμένες high end - άδικες συνήθειες δεν κόβονται ούτε με ενεργά. :biggrin:
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αγαπητέ Δημήτρη νι ταφ,

Δεν σε είπα βλαξ, χαρακτήρισα όμως βλακεία το ερώτημα, και έχω δίκιο.

Εχω εξηγήσει κατ'επαναληψη πως για να κάνει κανείς μία σωστή ερώτηση πάνω σε κάποιο θέμα, χρειάζεται γνώση του θέματος, ενώ στην αντίθετη περίπτωση οι ερωτήσεις είναι κατά το πλείστον άκυρες. Δυστυχώς δεν είμαστε στο δημοτικό.

Τες πα, αν νομίζεις ότι σε εθιξα προσωπικώς, σου ζητώ συγγνώμη και σε διαβεβαιώ πως δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου, αντιθέτως έχω καλές προθέσεις.

Όμως επίσης σε διαβεβαιώ ότι δε θα παψω να κατακρίνω σκληρά τις "απόψεις" που τα θέλει ο κωλος τους. Όχι τους ανθρώπους που έχουν αυτές τις απόψεις, αυτοί συνήθως μάλιστα είναι φίλοι μου. Παρομοίως, θα κατακρινω σκληρά τα στέρεα που είναι για τον πεο, όχι τους ανθρώπους που τα έχουν. Δυστυχώς, πολλές φορές όταν λες σε κάποιον ότι ο ενισχυτής του είναι βλακεία, ή ότι το ηχείο του είναι καυσόξυλο (κι ας έχει δώσει ένα κάρο ευρόπουλα) νομίζει ότι τον θιγεις προσωπικά, ότι τον λες βλάκα. Τι να κάνω; Χουγια είναι αυτά.

Το να είσαι γκεϊ, επαναλαμβάνω, δε με ενοχλεί, δεν ανηκω στο τάγμα των ρασοφορων που κυνηγάνε τα όπως λένε εκτρωματα κι αμαρτίες θανάσιμες τους ομοφυλόφιλους, δε με ενδιαφέρει η σεξουαλική σου προτίμηση και δε την κατακρίνω, κι αν δήθεν θιγεσαι, τότε βγαζεις υποσυνείδητα ίσως κάποια παρόμοια των ρασοφορων ρατσιστικά απωθημένα, γιαυτό καλύτερα προτείνω να το διασκεδάζεις σα τη φίλη μου την αβουγουδου και τη ζαπαταινα. Άλλωστε όλες εδώ μέσα είμαστε καλά κορίτσχια, δεν είμαστε κακιασμένες! ;)

Τέλος, αν δε καταλαβαίνεις το απόλυτο που βγάζω, δώσε χρόνο στον εαυτό σου, θα καταλάβεις κάποτε. :angel:
Λες
"Εχω εξηγήσει κατ'επαναληψη πως για να κάνει κανείς μία σωστή ερώτηση πάνω σε κάποιο θέμα, χρειάζεται γνώση του θέματος, ενώ στην αντίθετη περίπτωση οι ερωτήσεις είναι κατά το πλείστον άκυρες"
Αυτο που εχεις εξηγησει ειναι λαθος
Για να κανει καποιος μια ερωτηση ειναι επειδη δεν γνωριζει ενα θεμα και θελει ειτε να μαθει ειτε απλα μια αποψη για αυτο που ρωτα
Κανεις και υποδειξεις στους αλλους που θα απαντουν και που οχι

Αν σε εσενα δηλαδή ενας ασθενης σου
μιας και μας εχει γινει γνωστη η επαγγελματικη σου ιδιοτητα
Σε ρωτησει κατι το οποιο μπορει να ναι αστοχο επειδη δεν γνωριζει τον χαρακτηριζεις βλαξ ή ακυρο?

Θα πρεπει να χεις καταλαβει πως συζητω την καθε αποψη και φυσικα δεν εχω προβλημα να χαρακτηρισει πχ καποιος τον ενισχυτη μου κτλ αχρηστο αυτο φαινεται κ απο τις συμβουλες που σου χω ζητησει σε προσωπικο επιπεδο

Και σε αυτο το μηνυμα σου θιγεις ενα θεμα εκτος τοπου και θεματος για τους γκει
Απο που προεκυψε αυτο? Το γραφεις με τροπο που να μην λεει ξεκαθαρα αλλα να υποννοει καποια ειρωνεια προς τα εμενα γραφοντας

"Το να είσαι γκεϊ, επαναλαμβάνω, δε με ενοχλεί, δεν ανηκω στο τάγμα..."

Αυτα φιλε κωστα αυτι αλλου...
Αντε καλη συνεχεια και ολα καλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Προς costas EAR.
Δηλαδή αν σε ένα σύστημα με ηχείο Α με ενεργό κρος, φροντισμένο χώρο κλπ κλπ αλλάξουμε το ηχείο με ένα Β και το κάνουμε και αυτό με ενεργό κρος θα παίξει πάλι το ίδιο; Δεν παίζει ρόλο ο σχεδιασμός της καμπίνας τα υλικά και οι μονάδες μεγαφώνων;
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Βλέποντας το δεύτερο video με τα Kii παραπάνω, ακούω καμπανούλες, μια κιθαρίτσα, ένα βιολοντσέλο, άρπα, όλα αυτά δηλαδή που έχουμε βαρεθεί να ακούμε στις εκθέσεις της Αθήνας.
Ορισμένες high end - άδικες συνήθειες δεν κόβονται ούτε με ενεργά. :biggrin:
Τα Κιι ΕΙΝΑΙ χαιεντάδικα ηχεία..οπότε ... και ντιν ντον νταν και Μπιθικώτση και Μομπυ και τα τσικι τσικι στα πιατίνια να δείς πως τα "παίζει¨.

Να παίζει η μάνα και του κλας εη να μη δίνει!:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Γιατί ?!

Αυτά που ανέφερα ισχύουν για όλα τα συστήματα και όλα τα ηχητικά γούστα.

Αν κάποιος θέλει να κάνει "profiles" με καλώδια, η αλλάζοντας ενισχυτές δικαίωμα του

Απλά καλό είναι να ξέρει γιατί αλλάζει καλώδια η άλλα μηχανήματα.

Δεν αλλάζει για να βρεί κάποια "μαγική" συνταγή, αλλά για να αλλάξει την τονική ισσοροπία του συτήματος του σε κάτι που θα του δώσει μεγαλύτερη ευχαρίστηση, σε κάποιες ηχογραφήσεις που του αρέσουν.

Η ηχητική νιρβάνα είναι προσωπική ιστορία του καθενός. Και έχει στάδια εξέλιξης.

Αυτά τα κείμενα έχουν κάποιο νόημα μόνο αν επιταχύνουν τις διαδικασίες αυτογνωσίας σε κάποιους. Τότε μπορούμε να πούμε πως δεν χάνουμε απλώς το χρόνο μας.
Σαφώς αποδεκτή η ορθότητα του συλλογισμού σου απ'ακρη σ'ακρη, αλλά ασύμβατη με το χάι εντ, διότι είναι πχ αποδεκτό στο χώρο του χάι εντ να αλλάζεις καλώδια με έμβλημα το κυνήγι του τέλειου ματσινγκ και με σύμμαχο την τσέπη, το αυτί, δγιο δήθεν επιστημονικά γραφήματα του καλωδίου, και που το πας, την αναγνώριση στην κενωνία ρε αδερφέ, για ένα κούτελο ζούμε, αλλά είναι ασύμβατη η επέμβαση στο αγνό παρθένο σήμα το αναλογικό το αμόλυντο.

Κι άσε το χώρο έξω από το παιχνίδι, αυτό ειναι το σαλόνι, τέλος.

Είναι ασύμβατη η παρουσία ρυθμιστικών τονικότητας στην πλάτη του ηχείου.
Ομοίως στον προενισχυτή.
Είναι ασύμβατη η έννοια της ισοστάθμισης χώρου με dsp.

Μπορείς όμως να αλλαζεις λυχνίες, καμία νος, καμία ρωσσικη με φωνές αληθινές και τέτοια. Το να βάζεις πσηφιακό καρακτερ της ίδιας λυχνίας όμως, όχι, ασύμβατο. Κι ας ακούγεται το ίδιο, είναι θέμα θρησκείας. Τι πιστεύει ο άλλος. Όχι τι ισχύει.

_------------------------------------_

Και να σου πω και κάτι άλλο, πολύ σοβαρό, και αλήθεια, γραψε μας τις σκέψεις σου επ'αυτου. Δέχεσαι και δέχομαι και δεχόμαστε όλοι τελοσπαντων ότι ο τελικός αποδέκτης του στέρεο έχει τη σεβαστή άποψή του και θέλει ρε αδερφέ περισσότερα πρίμα για να γουστάρει, και δεχόμαστε ντε φάκτο και σεβόμαστε το προσωπικό γούστο του καθενός.

Ωραία, συμφωνούμε όλοι σε αυτό, όλοι ανεξαιρέτως.

Εκτός από μένα. Εγώ στην τελική, αφού πρώτα γίνουν όλα τα άλλα, φέρνω την ανατροπή ύπουλα και σα κερασάκι στην τούρτα λέω όχι και στο γούστο. Διότι το γούστο του καθενός είναι απόρροια της επι σειράς ετών λανθασμένης άποψης που έχει διαμορφωθεί υποσυνείδητα στον εαυτό του από προβληματικά ηχοσυστήματα και από έλλειψη ουσιαστικής εμπειρίας στα αντικειμενικά γνωρίσματα του ήχου, τα οποία και πιθανώς ποτέ δε θα ανακαλύψει, εκτός κι αν μπεί επαγγελματικά στο χώρο (οπότε εξ'αναγκης θα τα μάθει) ή εκτός κι αν διαβάζει πολύ γι αυτό το θέμα (και κανείς δε θέλει τα βιβλία).

Δηλαδή, να σου πω στην πράξη, πας ρε παιδάκι μου στον γκεομιατ ή στον γκονη, που μία ζωή ακούν λάθος (δε πειράζει να τα παραδεχομαστε) και κατά βάση δε ξέρουν να ακούν σωστά, ενώ αντίθετα, δυστυχώς ή ευτυχώς, εσύ ξέρεις τι σημαίνει σωστός ήχος, τον έχεις φάει στη μάπα χρόνια τώρα, πιθανώς μόνο λόγω επαγγέλματος, ίσως και για άλλους λόγους, δεν έχει σημασία. Πας λοιπόν και τους στηνεις ένα στέρεο, που το φέρνεις να παίζει σωστά, το ακούς κι εσύ, το μετράς κιόλας, και λες μέσα σου μπράβο μου ο πουστης τι ήχο έστησα. Και επειδή σέβεσαι το γούστο του γκεομιατ του άχρηστου, και τον ρωτάς και καταλαβαίνεις τι θέλει, ρίχνεις μέσα μία δόση λάμπας, κοβεις κάτι πρίμα, δίνεις και μπάσο να φαν κι οι κότες, και βλέπεις τον γκεομιατ με ένα χαμόγελο μέχρι πίσω από τα αυτιά, τη στιγμή εκείνη που εσύ τραβας τις τρίχες του αιδοίου σου για το μπαχαλο αποτέλεσμα. Και σε ερωτω: του κάνεις χάρη να του φτιάξεις τον ήχο στα γούστα του, ή θα του έκανες πραγματική χάρη να του το αφήνεις σωστό (κι ας μη του αρέσει) και να τον πιέσεις να κάτσει και να ακούει μέχρι να ξεχάσει τα παλιά που έχουν κολλήσει στο κεφάλι του; Ποια ενέργεια εκ μέρους σου είναι πραγματικά θετική για την εξέλιξη του φίλου μας στο θέμα ήχου; Μήπως το να αγνοήσει κανείς το γούστο του γκεομιατ ή του γκονη, ή του οποιουδήποτε χαϊεντά, είναι για το καλό του; Μήπως το να χαϊδεύουμε ή να σεβόμαστε το γούστο του καθενός είναι οπισθοδρόμηση στο χόμπι; Μήπως όλες αυτές οι σωστές επισημάνσεις για τροποποίηση του ακούσματος αναλόγως ηχογράφησης προϋποθέτουν εμπειρία και παιδεία (που δεν υπάρχει) στο θέμα του σωστού ήχου;

Καλώς ή κακώς, όλοι χαιεντάδες είμαστε εδώ μέσα, χωρίς εμπειρία και υπόβαθρο στην αξιολόγηση του σωστού ακούσματος, αλλα με πλούσιες εμπειρίες σε λάθος άκουσμα, δηλαδή άχρηστοι. Δι φακτς οφ λαιφ.
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Πέρα απ το ασταδηάλα, ο συγκεκριμένος άθρωπας, η Χρήστος, θάναι ευτυχής -θαρρώ- αν αυτό που θα προσφέρει περιέχει κάμποση αλήθεια δική του.

Πολύ μπερδέυεστε γενικά με το τι πρέπει ή το τι αρέσει, ή, ή, ή...

Τι τη νοιάζει τη γρηά η γνώμη μου (40 χρόνια διάβασμα, δεκάδες χιλιάδες πράξεων, κανα δυο εκατοντάδες σεμινάρια, εισηγήσεις διεθνείς κλπ κλπ) για τα δόντια της μασέλας της
αφού της τάκανα χειρότερα απ τη γειτόνισσα που της τάφτιαξε ο τεχνίτης που της σύστησε η κουμπάρα του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Προς costas EAR.
Δηλαδή αν σε ένα σύστημα με ηχείο Α με ενεργό κρος, φροντισμένο χώρο κλπ κλπ αλλάξουμε το ηχείο με ένα Β και το κάνουμε και αυτό με ενεργό κρος θα παίξει πάλι το ίδιο; Δεν παίζει ρόλο ο σχεδιασμός της καμπίνας τα υλικά και οι μονάδες μεγαφώνων;
Ευκολακι.

Όλα παίζουν ρόλο. Όλα ακούγονται κι όλα είναι μετρήσιμα. Μάλιστα, είναι τραγικά πολύ περισσότερα τα μετρήσιμα από αυτά που ακούγονται, ενώ υπάρχουν και ολίγα-απειροελαχιστα που ακούγονται και δε ξέρουμε ίσως ακόμα πως να τα μετρήσουμε, αν και έχω αμφιβολίες γι'αυτό, είναι ελλιπής η γνώση μου. Είναι πως λες ότι το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία δεν έχουν όρια, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο; ε, ίδιο πράγμα. :)

Αν όμως αμφότερες οι καμπίνες είναι ορθά σχεδιασμένες, και αμφότερα τα μεγάφωνα είναι ικανά για τη χρήση, δηλαδή συνολικά αν μιλάμε για αντικατάσταση ενός σωστά σχεδιασμένου ηχείου με ένα άλλο επίσης σωστά σχεδιασμένο, και αν και τα δύο ηχεία είναι κατάλληλα για το χώρο, τότε οι διαφορές στο τελικό άκουσμα, μετά την ισοστάθμιση χώρου κλπ, θα είναι ασήμαντες, δηλαδή τα ακούσματα θα μοιάζουν παρά πολύ. Θα υπάρχουν μεν, αλλά με το μικροσκόπιο. Και φυσικά οι μετρήσεις και οι κατασκευαστές διαφορές θα αντικατοπτρίζουν τις όποιες διαφορές ακούς.

Αν βέβαια το ένα ηχείο ειναι σωστό και το άλλο ψαροκασελα, κουδουνιστρα και τα συναφή, δε γίνεται να πλησιάσει το ένα το άλλο τοσο ώστε να μοιάζουν τα ακούσματα, και η εξήγηση θα είναι απλη.
[DOUBLEPOST=1472305922][/DOUBLEPOST]
Τι τη νοιάζει τη γρηά η γνώμη μου (40 χρόνια διάβασμα, δεκάδες χιλιάδες πράξεων, κανα δυο εκατοντάδες σεμινάρια, εισηγήσεις διεθνείς κλπ κλπ) για τα δόντια της μασέλας της αφού της τάκανα χειρότερα απ τη γειτόνισσα που της τάφτιαξε ο τεχνίτης που της σύστησε η κουμπάρα του.
Ακριβώς. Αντε συ τώρα να υπολογίζεις το γούστο της γριάς στη μασέλα και να την κάνεις τη μασέλα σα της γειτόνισσας, αφού σέβεσαι τη γνώμη την άποψη και το γούστο της γριάς. Το ίδιο πράγμα. Και ποια επιλογή σου θα είναι για το καλό της γριάς; Να της κάνεις τη μασέλα σωστή κι ας μη της αρέσει, ή να ικανοποιήσεις το γούστο της; Χαχαχαχα
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Αν σε εσενα δηλαδή ενας ασθενης σου
μιας και μας εχει γινει γνωστη η επαγγελματικη σου ιδιοτητα
Σε ρωτησει κατι το οποιο μπορει να ναι αστοχο επειδη δεν γνωριζει τον χαρακτηριζεις βλαξ ή ακυρο?
Να πω εγω.
Εξηγώ στους ασθενείς μου ποια απο τις επιλογές ειναι καλύτερη, με βάσει τα "ποσοστά επιτυχίας", και τους εξηγώ και το πως παράγονται αυτα (σε αδρές γραμμές βέβαια). Τι ειναι διπλή τυφλή μελέτη κτλ, για αρχάριους. Τους δίνω και δυο-τρεις αξιοπρεπείς εναλλακτικές.
Εάν συνεχίσουν να μου λένε οτι η γειτόνισσα τους είπε κατι αλλο που πήρε και έγινε καλά, βάζω εναν κωδικό πάνω-πάνω στην καρτέλα τους και δεν τους αναλαμβάνω για ο,τιδηποτε σοβαρότερο απο το να τους στείλω για φυσιοθεραπεία.
Μακρυά.
 

I

iason

Guest
Μετά απο 35 χρόνια που ακουω μουσική σε 5 διαφορετικά ηχοσυστήματα μετριου κοστους και απόδοσης εχω να παρατηρήσω το εξής .
Οι ηχογραφήσεις δεν είναι ΙΔΙΕΣ ειτε ειναι cd ,vinyl,bluray ,dsd,flac etc.............
Αλλο τραγουδακι εχει φωτεινα μεσαια ,αλλο εχει σκοτεινο μπασο .αλλο πλαδαρό αλλο οι φωνες είναι μπροστα αλλες πισω κτλπ...................!!!!
Τι να αναδειξει ενα (τελειο ) ηχοσυστημα δηλαδη και πως να το ρυθμισεις αφου οι ηχογραφήσεις δεν είναι τέλειες ????
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Να πω εγω.
Εξηγώ στους ασθενείς μου ποια απο τις επιλογές ειναι καλύτερη, με βάσει τα "ποσοστά επιτυχίας", και τους εξηγώ και το πως παράγονται αυτα (σε αδρές γραμμές βέβαια). Τι ειναι διπλή τυφλή μελέτη κτλ, για αρχάριους. Τους δίνω και δυο-τρεις αξιοπρεπείς εναλλακτικές.
Εάν συνεχίσουν να μου λένε οτι η γειτόνισσα τους είπε κατι αλλο που πήρε και έγινε καλά, βάζω εναν κωδικό πάνω-πάνω στην καρτέλα τους και δεν τους αναλαμβάνω για ο,τιδηποτε σοβαρότερο απο το να τους στείλω για φυσιοθεραπεία.
Μακρυά.
:thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Αν θες να κάνεις αυτό που λέει η γειτόνισσα, τι ήρθες σε εμένα; πάνε στη γειτόνισσα για συμβουλές, αντε γειά.

Γενικώς είμαι ευγενεστατος με τους ασθενείς, διότι είναι πολύ ευαίσθητο κομμάτι του πληθυσμού, και κατανοώ πως μπορεί να εκτρέπονται μερικές φορές λόγω του πόνου τους, επειδή υποφέρουν, αλλά αν πουν κοτσανες, το νιώθουν καλά στο πετσί τους ότι τους ξέφυγε κοτσάνα. Είναι σημαντικό για το καλό τους.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Μετά απο 35 χρόνια που ακουω μουσική σε 5 διαφορετικά ηχοσυστήματα μετριου κοστους και απόδοσης εχω να παρατηρήσω το εξής .
Οι ηχογραφήσεις δεν είναι ΙΔΙΕΣ ειτε ειναι cd ,vinyl,bluray ,dsd,flac etc.............
Αλλο τραγουδακι εχει φωτεινα μεσαια ,αλλο εχει σκοτεινο μπασο .αλλο πλαδαρό αλλο οι φωνες είναι μπροστα αλλες πισω κτλπ...................!!!!
Τι να αναδειξει ενα (τελειο ) ηχοσυστημα δηλαδη και πως να το ρυθμισεις αφου οι ηχογραφήσεις δεν είναι τέλειες ????
Εχει απαντηθεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Μετά απο 35 χρόνια που ακουω μουσική σε 5 διαφορετικά ηχοσυστήματα μετριου κοστους και απόδοσης εχω να παρατηρήσω το εξής .
Οι ηχογραφήσεις δεν είναι ΙΔΙΕΣ ειτε ειναι cd ,vinyl,bluray ,dsd,flac etc.............
Αλλο τραγουδακι εχει φωτεινα μεσαια ,αλλο εχει σκοτεινο μπασο .αλλο πλαδαρό αλλο οι φωνες είναι μπροστα αλλες πισω κτλπ...................!!!!
Τι να αναδειξει ενα (τελειο ) ηχοσυστημα δηλαδη και πως να το ρυθμισεις αφου οι ηχογραφήσεις δεν είναι τέλειες ????
Ανακυκλώνονται τα ίδια ερωτήματα ρε παιδιά!

Πάμε πάλι:

Το τέλειο ηχοσύστημα αναδεικνύει όλες τις διαφορές των ηχογραφήσεων, όλες τις παραμέτρους. Αναπαράγεται πιστά η κάθε ηχογράφηση. Τη μία μπροστά οι φωνές, την άλλη πίσω. Όπως το πες.

Το τέλειο ηχοσύστημα δε το ρυθμιζεις με καμία ηχογράφηση, με μετρήσεις το ρυθμιζεις, με ροζ θόρυβο, με άλλους τόνους, όχι με μουσική.

Και εφόσον η ηχογράφηση είναι αστερατη, κενταει.

Αν στο τέλος θες να διορθώσεις τα μειονεκτήματα κάποιας ηχογράφησης, αν, τότε υπάρχουν τα μέσα να το κάνεις. Προσωπικά πάντως η εμπειρία μου λέει ότι είναι πολύ ελκυστικό να ακούς την κάθε ηχογράφηση ως έχει, χωρίς προσπάθεια ωραιοποίησης εκ μέρους σου. Και ως δια μαγείας, κακές ηχογραφήσεις που τυπικά ξέρεις ότι ενοχλούν, στο σωστά στημένο στέρεο δεν ενοχλούν, απλώς ακούς τους περιορισμούς της ηχογράφησης, πλάκα έχει.

Εντάξει;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Πριν απο μερικές χιλιάδες χρόνια (χτες δηλαδη) τα πράγματα ηταν πολυ απλά.

Έλεγες σε κάποιον: μην πας στο ποτάμι για νερό εχει κροκόδειλους. Πήγαινε καλυτερα στο πηγάδι. Οποίος δεν άκουγε τον έτρωγε ο κροκόδειλος και τελείωνε το θέμα.

Τωρα εχουν γίνει ολα πιο πολύπλοκα. Ο κροκόδειλος ομως στο HiFi ειναι εδώ, και τρώει τα χρήματα όσων δεν μαθαίνουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.605
Μηνύματα
2.867.570
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top