Bullying (Kii Audio Three)


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το four και στο χερι δεν θα αντεξει πανω απο μερικους μηνες.
Δεν υπαρχει χειροτερο κοτετσοσυρμα απο 10-15 Κ-euro που θα λιωσουν με το τυπωμα του επομενου pdf του more & more. :D
Κανονικά θα έπρεπε κάποιος να ανακουφιζόταν άμα διαπίστωνε ότι η τεχνολογία ηχείων πέρασε από την ουσιαστική στασιμότητα (διότι τί άλλο συνιστά η συνεχής βρώση σχεδιαστικών ονύχων με διάφορα παθητικά υλικά κατασκευής και...voicing) σε στάδιο αλματώδους ανάπτυξης-τέτοιας ώστε να δικαίωνε τόσο κατηγορηματικές δηλώσεις όπως οι ανωτέρω παρατεθείσες.:sneaky:

Μολαταύτα,επειδή η τεχνολογική ευελιξία είναι πλέον κατά πολύ ανώτερη του παρελθόντος,κορυφαία ηχεία της ΄΄νέας τάξης΄΄ όπως τα Grimm,Kii,Avantgarde Zero κτλ παρέχονται με αναβαθμίσιμο λογισμικό που επιτρέπει διατήρηση της αυθεντικής σχεδίασης στην τεχνολογική επικαιρότητα με ολοένα αυξανόμενες ιδιότητες.
Σαδεντρεπεσαιπαλιαδερφωπουθαμεπειςασταδιαλαεμενα
Ο κατωτέρω σύνδεσμος είναι διαφωτιστικός ως προς ποιος την έχει τελικά πιο μεγάλη-τη λέξη.:D
https://sarantakos.wordpress.com/2013/01/31/longestword/
 
Last edited:

Κ

κιμωνhifi

Guest
Όλοι λάθος κάνετε :bigboss:. Αυτό είναι το μελλοντικό δωμάτιο που θα ακούμε μουσική ==> https://en.wikipedia.org/wiki/Holodeck (και θα βλέπουμε ταινίες) :gamer:. Ούτε συσκευές ούτε συστήματα, τίποτα, μόνο ένας υπέρ υπολογιστής. :smoke:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Avantgarde Zero/
Καλα κανεις και μας υπενθυμιζεις το zero, περασε σχετικα ασχολιαστο εδω. Συνδυαζει προηγμενη χρηση dsp με τις χαρες μιας τεχνοτροπιας που εχει πολλους οπαδους. Σε απολυτα λογικο κοστος και αυτο.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ποιος την έχει τελικά πιο μεγάλη
Αντεμωρετηναναμαλλιασμενηβολιωτισσατωραμεταγκριμτοπαιζεικαιμουρη

ΥΓ πολύ καλό το λινκ! Απολαυστικοτατο, ιδίως εκεί με την παρθένα, μου βγήκε λίγη μπύρα από τη μύτη :)
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Δηλαδη πράγματι λες: τι να ξερει ο μ@λακας ο Parsons για το πως πρεπει να ακουγεται το dark side of the moon -εγω ξερω καλυτερα ?
Και: γιατι να ακούσω την τ@αβλα του Parsons - θα ακούσω την τ@βλα αυτου που εφτιαξε τον προενισχυτη μου πχ και τη δικη μου που εκανα fine tuning αλλάζοντας καλώδια ?

Τελικα οντως εχουμε εντελως διαφορετικά χόμπι.
Εγω θελω να ακούσω τη μουσικη που έφτιαξαν αλλοι.
Εσυ θες να δημιουργήσεις τη δικη σου διασκευή αυτής της μουσικής.
Γιατι δεν παιρνεις τα κατάλληλα εργαλεία τοτε?
να πας να ακουσεις και κανενα live ...φιλε μου..εκει ειναι η αληθεια..
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
να πας να ακουσεις και κανενα live ...φιλε μου..εκει ειναι η αληθεια..
H αλήθεια όπως θα καθορίζεται εκείνη από τις ιδιαίτερες ακουστικές ιδιότητες μιας λυρικής αίθουσας;
Στη δε περίπτωση συναυλιών για σύγχρονα ιδιώματα,όπως εκπέμπεται από τα κύρια ηχεία της σκηνής,ή μαζί με τη συμμετοχή των υποστηρικτικών ηχείων,όπως θα έχει καθοριστεί βεβαίως από τον υπεύθυνο ηχητικό μηχανικό;
 


Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
H αλήθεια όπως θα καθορίζεται εκείνη από τις ιδιαίτερες ακουστικές ιδιότητες μιας λυρικής αίθουσας;
Στη δε περίπτωση συναυλιών για σύγχρονα ιδιώματα,όπως εκπέμπεται από τα κύρια ηχεία της σκηνής,ή μαζί με τη συμμετοχή των υποστηρικτικών ηχείων,όπως θα έχει καθοριστεί βεβαίως από τον υπεύθυνο ηχητικό μηχανικό;
για σκεψου..και μετα λεμε εμεις π.χ πως ακουμε το μεγαρο μουσικης στο σαλονι μας....γιατι εχουμε το ταδε μηχανημα..και μονο εμεις ξερουμε τι ακουμε και ειναι σωστο....
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εμένα πάντως ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση . Τα ενεργά συστήματα ηχείων υπάρχουν από το 70 περίπου. Μπορεί και νωρίτερα. Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια φυσικά και έχουν γίνει προσπάθειες από εταιρείες και ιδιώτες για ενεργά ηχεία, πολυενίσχυση ενεργά κροςς κλπ. Παρόλα ταύτα δεν προχώρησε πολύ η ιστορία με τα ενεργά. Ακόμα και τη δεκαετία 90-00 με την b&w και τον nautilus πάλι δεν προχώρησε όσο θα έπρεπε. Ναι δε λέω ο ναυτίλος ήταν περιορισμένης παραγωγής και μάλλον αρκετά ακριβό conept , αλλά θεωρώ ότι στην διεθνή High end κοινότητα θα έπρεπε να τύχει μεγαλύτερης αποδοχής και ενθουσιασμού. Από ότι θυμάμαι η εταιρεία έδινε τα δύο ηχεία και το ενεργό κροςς, χωρίς ενισχυτικά. Εβαζε ο καθένας ότι ήθελε . Γιατί δεν πουλήθηκαν χιλιάδες ναυτίλοι? Δεν πιστεύω ότι αν πουλούσε τόσο πολύ θα σταματούσε η παραγωγή του. Η μήπως υπάρχει ακόμα?
Τεσπά , δεν είναι vintage retro όπως το δικό μου σετ απ, με απλό αναλογικό κροςς, νομίζω ο ναυτίλος έχει ψηφιακό κρόςς με delays κλπ. Πώς και δεν προχώρησε? Και φτάσαμε στο 2010-2016 για να δούμε υλοποιήσεις σαν τα grimm , kii , avantgarde zero ,b&o beolab πολύ αξιόλογα από ότι ακούω, και κάτι άλλα παρόμοια.
Επίσης κάτι που δεν έχει αναφερθεί - αναλυθεί αρκετά σε όλες αυτές τις σελίδες που έχουν γραφτεί μέχρι τώρα είναι η αξία , όχι χρηματική αλλά ηλεκτρονική , των μεγαφώνων. Δεν δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στα μεγάφωνα. Δεν υπάρχουν νέα μεγάφωνα πρωτοποριακά καλοσχεδιασμένα με εξωτικά υλικά με μεγάλα πηνία από αλουμινόσυρμα χαμηλής αυτεπαγωγής , με θόλους μεγάλης ακαμψίας χαμηλού βάρους κλπ.
Που είναι ρε χαιεντο εταιρείες τα σοβαρά ηχεία σας? Και ας είναι με παθητικό κροςς καλοσχεδιασμένο με 18-24db/oct.
Και μην γυρίσει κανείς να μου πεί ότι δεν χρειάζονται καλά μεγάφωνα , γιατί τα φιάχνει όλα το dsp .
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Νομίζω Γιάννη, έχει να κάνει και με την αύξηση της επεξεργαστικής ισχύος των επεξεργαστών που έγινε τα τελευταία χρόνια. Απλά ήταν αδιανόητο τη δεκαετία 90-00 να αντεπεξέλθουν οι επεξεργαστές στην ισχύ που χρειάζονται τα FIR και IIR φίλτρα στα DSP.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Την απορία με τους σαλιγκαρους που δεσπόζουν και στο μουσείο μοντέρνας τέχνης, την έχω και γω..
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Τι να σου πω Πετράν.!! Δεν ξέρω , απλά εκφράζω τις δικές μου απορίες από την δική μου σκοπιά.
[DOUBLEPOST=1472327005][/DOUBLEPOST]
Την απορία με τους σαλιγκαρους που δεσπόζουν και στο μουσείο μοντέρνας τέχνης, την έχω και γω..
Γιατί? τι απορία έχεις?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Γιατί δεν το αγόραζε ο κόσμος!

Ενεργό, υπέροχο, σε λογικό κόστος.

Ξέρω πολλούς που έδωσαν περισσότερα λεφτά μόνο για ηχεία, αυτό το έδιναν και πακέτο με νεμο κάποτε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top