Το καφενείο των φιλόζωων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Κώστα, τελικά εσύ τι τροφή δίνεις στα σκυλιά σου;
Κόκκαλα ωμής κότας κατά βάση.

Κόστος 0,15 € το κιλό. Σε ποιότητα για ανθρώπινη κατανάλωση, δηλαδή κανονικά αυτά γίνονται κιμάς κότας και μοιράζονται σε ζαχαροπλαστεία και εστιατόρια, και κιμά έχω πάρει, άλλωστε αποτελεί την πρώτη ύλη για όλα τα μπαρφ του εμπορίου, τα οποία επίσης έχω δοκιμάσει όλα. Όλα. Εγώ το κοτόπουλο τους το παίρνω εντελώς φρέσκο, την στιγμή που τα κόβουν για να ετοιμάσουν τις συσκευασίες κότας για τα σουπερμάρκετ, από δικά μας ντόπια κοτόπουλα.

Στο βαρύ χειμώνα (έξω στην αυλή τα ζωντανά) αν θέλω να βάλουν λίγο λίπος, μακαρόνια μαζί με την κότα. Και το ψωμί μία χαρά είναι.


Από κροκέτες έχω δοκιμάσει να τους δώσω σχεδόν τα πάντα, χωρίς περιορισμούς κόστους.

Τελευταία κροκετα που πήρα ήταν αυτή: (έχω ακόμα ένα τσουβαλι κλειστό) ψάξε να δεις τιμή, δεν είναι καθόλου φτηνή, ενημερωνω!



 
  • Like
Reactions: Pin

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Σκέτη παραπληροφόρηση.

Ενταξει ο τιτλος είναι "καφενειο¨ αλλα επειδή υπεισέρχονται συμβουλές για θέματα υγείας ζώων και ανθρώπων λίγη προσοχή δεν βλάπτει.

http://vet.tufts.edu/wp-content/uploads/raw_meat_diets_memo.pdf

και η επίσημη θέση της παγκόσμιας ένωσης κτηνιάτρων .....

http://www.wsava.org/sites/default/files/WSAVA GNC raw diet statement 12 3 14_0.pdf
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Royal Canin του έδινα και εγώ και την άλλαξα. Πολύ χόρτο.
Την άλλαξα σε Sam's Field (ολιστική) και τώρα του δίνω μαζί με ωμό κιμά μπας και μου βάλει κανένα κιλό.
Σκέφτομαι να δοκιμάσω και Voldog.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Vet οι επίσημες οδηγίες των κτηνιατρων είναι δυστυχώς κατευθυνόμενες.

Στην τελευταία επίσημη έρευνα από την παγκόσμια ένωση κτηνιατρων για την εύρεση παθογόνων οργανισμών σε σκυλοτροφές σε σχέση με τις μπαρφ, έρευνα επίσημη και δημοσιευμένη, το αποτέλεσμα ήταν να βρουν σαλμονελα σε 2 δείγματα μπαρφ και σε κανένα δείγμα από τις κροκέτες. Η έρευνα αυτή ήταν ομολογουμένως πολύ μεγάλη, σε πολλά δείγματα, και διήρκεσε 5 έτη.

Το οξύμωρο είναι ότι σε 5 έτη ερευνών δε βρήκαν καμία κροκέτα με παθογόνους, ενώ ταυτόχρονα ο ίδιος οργανισμός στο ίδιο χρονικό διάστημα επέβαλλε ανάκληση σε χιλιάδες σκυλοτροφές, λόγω παθογόνων! Δηλαδή κοροϊδεύουν στα μούτρα μας!

Ταυτόχρονα, και ενώ η διεύρυνση του μπαρφ είναι τεράστια, δεν υφίστανται περιστατικά ανάκλησης μπαρφ τροφών! Ακόμα και στην ελλαδα, όπου οι έλεγχοι για τις μπαρφ έχουν ξεπεράσει κάθε λογική και αποτελούν βασανιστήριο για τους ντόπιους παραγωγούς, δεν έχουν βρεθεί δείγματα. Το αντίθετο συμβαίνει στις κροκέτες.

Θα σου ανεβασω πληθώρα τέτοιων ερευνών, πραγματικά ανεξάρτητων, που δείχνουν το μέγεθος του προβλήματος που προκαλούν οι δυνάμεις της βιομηχανίας σκυλοτροφών και το πόσο κατευθύνουν τις καταστάσεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Vet οι επίσημες οδηγίες των κτηνιατρων είναι δυστυχώς κατευθυνόμενες.

Στην τελευταία επίσημη έρευνα από την παγκόσμια ένωση κτηνιατρων για την εύρεση παθογόνων οργανισμών σε σκυλοτροφές σε σχέση με τις μπαρφ, έρευνα επίσημη και δημοσιευμένη, το αποτέλεσμα ήταν να βρουν σαλμονελα σε 2 δείγματα μπαρφ και σε κανένα δείγμα από τις κροκέτες. Η έρευνα αυτή ήταν ομολογουμένως πολύ μεγάλη, σε πολλά δείγματα, και διήρκεσε 5 έτη.

Το οξύμωρο είναι ότι σε 5 έτη ερευνών δε βρήκαν καμία κροκέτα με παθογόνους, ενώ ταυτόχρονα ο ίδιος οργανισμός στο ίδιο χρονικό διάστημα επέβαλλε ανάκληση σε χιλιάδες σκυλοτροφές, λόγω παθογόνων! Δηλαδή κοροϊδεύουν στα μούτρα μας!

Ταυτόχρονα, και ενώ η διεύρυνση του μπαρφ είναι τεράστια, δεν υφίστανται περιστατικά ανάκλησης μπαρφ τροφών! Ακόμα και στην ελλαδα, όπου οι έλεγχοι για τις μπαρφ έχουν ξεπεράσει κάθε λογική και αποτελούν βασανιστήριο για τους ντόπιους παραγωγούς, δεν έχουν βρεθεί δείγματα. Το αντίθετο συμβαίνει στις κροκέτες.

Θα σου ανεβασω πληθώρα τέτοιων ερευνών, πραγματικά ανεξάρτητων, που δείχνουν το μέγεθος του προβλήματος που προκαλούν οι δυνάμεις της βιομηχανίας σκυλοτροφών και το πόσο κατευθύνουν τις καταστάσεις.
Ακριβώς έτσι είναι. Η βιομηχανία ζωοτροφών είναι τεράστια. Οι κτηνίατροι εννοείται ότι θα υποστηρίξουν τα εργοστάσια αφού τα ίδια εργοστάσια τροφοδοτούν μόνο τους γιατρούς και όχι τα καταστήματα με τις ανάλογες ιατρικές τροφές για διάφορες παθήσεις. Παράδειγμα η HILLS. Ψάξτε να βρείτε μια τροφή της σε καταστήματα για νεφρική ανεπάρκεια πχ. ΠΟΥΘΕΝΑ.
Ο εκπαιδευτής μου που ειναι και εκτροφέας τόσα χρόνια δίνει ωμό κιμά με ξηρά μαζί και δεν πάθει κανένα σκυλι του τίποτα.
Ψάξτε επίσης να βρείτε Αμερικάνικες ανεξάρτητες έρευνες για κροκετες να δείτε πόσες γνωστές και σε τη ποσοστό βγήκαν ακατάλληλες. Σε 3 μήνες ελέχθησαν περίπου 500 εταιρίες και το τεστ πέρασαν ούτε 20. Και όλες οι μεγάλες και γνωστές έξω. Μερικές και από το πρώτο τεστ.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα ο κίνδυνος απο τα παθογόνα των μη επεξεργαςμενων Θερμικά τροφών. Άλλωστε το να κάνεις ο ίδιος το σκυλί σου φορέα σαλμονέλας μάλλον εσένα θα έπρεπε να προβληματίζει.
Θα παρακαλούσα όμως όλους Μα όλους στην φάση της ανάπτυξης ιδιαίτερα μεγαλόσωμων κουταβιων να ταΐζουν ΜΟΝΟ ισσοροπημενη τροφή.
Ειναι κρίμα, προκαλούμε ορθοπαιδικά προβλήματα πολλές φορές μη αναστρέψιμα.
Δυστυχώς τα στοιχεία αυτά ειναι μετρημένα αποδεδειγμένα αδιαμφισβήτητα και αποτελούν μέρος της καθημερινότητας μου ως ειδικού ορθοπαιδικού για μικρά ζώα.
Η ιατρική έρευνα Δεν ειναι κατευθυνόμενη, τα περιοδικά που δημοσιεύεται ειναι τεράστια.
Αντίθετα η άποψη του εκτροφέα του φίλου παραπάνω, ή του μπάρμπα μου που είχε 5 τσοπανόσκυλα ή και της κ Μαρίκας δεν με αφορά.
Ειναι χαρακτηριστικό πως τα site και καλα με τις ανεξάρτητες έρευνες ειναι αυτά που ειναι όλα Μα όλα κατευθυνόμενα απο εταιρίες και ουσιαστικά απο άχρηστα και παραπλανητικά ως επικίνδυνα.
Κωςταεαρ η Royal η hills η eikanuba η purina ειναι τα Grimm και τα kii της διατροφής.
Βασισμένες σε μελέτες με σκοπό την ευζωία και με αυστηρότατες προδιαγραφές και ελέγχους (για αυτό και οι ανακλήσεις) έχουν ιδανική αναλογία συστατικών βελτιστοποιημενων με βάση δεδομένα συγκεκριμένων ερευνων για optimal αποτελέσματα.
Τέλος Όσο αγνά να ειναι τα συστατικά του μπάρφ ειναι σαν να αγοράζεις μονάδες ηχείων κουτιά πυκνωτές και πηνία για κρος όλα αρίστης ποιότητας να τα βάζεις όλα μαζί και να νομίζεις ότι έφτιαξες το καλύτερο ηχείο. Ακριβώς έτσι, δεν ειναι καν παρομοίωση.
[DOUBLEPOST=1472328266][/DOUBLEPOST]
Ακριβώς έτσι είναι. Η βιομηχανία ζωοτροφών είναι τεράστια. Οι κτηνίατροι εννοείται ότι θα υποστηρίξουν τα εργοστάσια αφού τα ίδια εργοστάσια τροφοδοτούν μόνο τους γιατρούς και όχι τα καταστήματα με τις ανάλογες ιατρικές τροφές για διάφορες παθήσεις. Παράδειγμα η HILLS. Ψάξτε να βρείτε μια τροφή της σε καταστήματα για νεφρική ανεπάρκεια πχ. ΠΟΥΘΕΝΑ.
Ο εκπαιδευτής μου που ειναι και εκτροφέας τόσα χρόνια δίνει ωμό κιμά με ξηρά μαζί και δεν πάθει κανένα σκυλι του τίποτα.
Ψάξτε επίσης να βρείτε Αμερικάνικες ανεξάρτητες έρευνες για κροκετες να δείτε πόσες γνωστές και σε τη ποσοστό βγήκαν ακατάλληλες. Σε 3 μήνες ελέχθησαν περίπου 500 εταιρίες και το τεστ πέρασαν ούτε 20. Και όλες οι μεγάλες και γνωστές έξω. Μερικές και από το πρώτο τεστ.
Σε όλα τα μεγάλα pet shop υπάρχει η k/d
Παρακαλώ λίγη προσοχή σε αυτά που γράφουμε...
Τυχαίο googlarisma και σε online μαγαζιά...
http://www.petmark.gr/index.php/el/...-detail.html?gclid=CL_y6Lux4s4CFacW0wodseoAcA
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα ο κίνδυνος απο τα παθογόνα των μη επεξεργαςμενων Θερμικά τροφών. Άλλωστε το να κάνεις ο ίδιος το σκυλί σου φορέα σαλμονέλας μάλλον εσένα θα έπρεπε να προβληματίζει.
Θα παρακαλούσα όμως όλους Μα όλους στην φάση της ανάπτυξης ιδιαίτερα μεγαλόσωμων κουταβιων να ταΐζουν ΜΟΝΟ ισσοροπημενη τροφή.
Ειναι κρίμα, προκαλούμε ορθοπαιδικά προβλήματα πολλές φορές μη αναστρέψιμα.
Δυστυχώς τα στοιχεία αυτά ειναι μετρημένα αποδεδειγμένα αδιαμφισβήτητα και αποτελούν μέρος της καθημερινότητας μου ως ειδικού ορθοπαιδικού για μικρά ζώα.
Η ιατρική έρευνα Δεν ειναι κατευθυνόμενη, τα περιοδικά που δημοσιεύεται ειναι τεράστια.
Αντίθετα η άποψη του εκτροφέα του φίλου παραπάνω, ή του μπάρμπα μου που είχε 5 τσοπανόσκυλα ή και της κ Μαρίκας δεν με αφορά.
Ειναι χαρακτηριστικό πως τα site και καλα με τις ανεξάρτητες έρευνες ειναι αυτά που ειναι όλα Μα όλα κατευθυνόμενα απο εταιρίες και ουσιαστικά απο άχρηστα και παραπλανητικά ως επικίνδυνα.
Κωςταεαρ η Royal η hills η eikanuba η purina ειναι τα Grimm και τα kii της διατροφής.
Βασισμένες σε μελέτες με σκοπό την ευζωία και με αυστηρότατες προδιαγραφές και ελέγχους (για αυτό και οι ανακλήσεις) έχουν ιδανική αναλογία συστατικών βελτιστοποιημενων με βάση δεδομένα συγκεκριμένων ερευνων για optimal αποτελέσματα.
Τέλος Όσο αγνά να ειναι τα συστατικά του μπάρφ ειναι σαν να αγοράζεις μονάδες ηχείων κουτιά πυκνωτές και πηνία για κρος όλα αρίστης ποιότητας να τα βάζεις όλα μαζί και να νομίζεις ότι έφτιαξες το καλύτερο ηχείο. Ακριβώς έτσι, δεν ειναι καν παρομοίωση.
[DOUBLEPOST=1472328266][/DOUBLEPOST]

Σε όλα τα μεγάλα pet shop υπάρχει η k/d
Παρακαλώ λίγη προσοχή σε αυτά που γράφουμε...
Τυχαίο googlarisma και σε online μαγαζιά...
http://www.petmark.gr/index.php/el/...-detail.html?gclid=CL_y6Lux4s4CFacW0wodseoAcA
H Royal ειναι για κότες, όχι για σκυλιά.
Φουλ στο χόρτο το καλαμπόκι και στα ζαρζαβατικά. Από κρέας ενα ποσοστό αγνώστου προελεύσεως.
Δεν μιλάμε για την Roayl πριν 3 χρόνια που είχε βάση το κρέας. Μιλάμε για αυτη που έχουμε τώρα με βάση το καλαμπόκι.
Εδινα Royal Canin Maxi Junior και μόλις την άλλαξα σε Sam's Field άλλαξε ο σκύλος. Μέχρι και ο εκτροφέας έπαθε σοκ που τον ειδε.
[DOUBLEPOST=1472330225][/DOUBLEPOST]Αφού είναι τα κιι οπως λέτε, τη μας λένε;;
Να ταΐζουμε καλαμπόκι τα σκυλιά;;;;
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
H Royal ειναι για κότες, όχι για σκυλιά.
Φουλ στο χόρτο το καλαμπόκι και στα ζαρζαβατικά. Από κρέας ενα ποσοστό αγνώστου προελεύσεως.
Δεν μιλάμε για την Roayl πριν 3 χρόνια που είχε βάση το κρέας. Μιλάμε για αυτη που έχουμε τώρα με βάση το καλαμπόκι.
Εδινα Royal Canin Maxi Junior και μόλις την άλλαξα σε Sam's Field άλλαξε ο σκύλος. Μέχρι και ο εκτροφέας έπαθε σοκ που τον ειδε.
[DOUBLEPOST=1472330225][/DOUBLEPOST]Αφού είναι τα κιι οπως λέτε, τη μας λένε;;
Να ταΐζουμε καλαμπόκι τα σκυλιά;;;;
Δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις την ακριβέστατη ανάλυση των συστατικών που γράφει η συγκεκριμένη εταιρία για κάθε συσκευασία της και αναπαράγεις τις γνωστές ανακρίβειες.
Φούλ στο χόρτο;
Πριν 3 χρόνια είχε βάση το κρέας;
Τώρα εχει βάση το καλαμπόκι;
Δεν μας τα λες και πολύ καλα....
Αν θες να ασχοληθείς βρες έναν καλό γιατρό να σου εξηγήσει γιατι άλλαξε ο σκύλος με την νέα τροφή, και σταμάτα να ρωτάς τον εκτροφέα. Αυτός την δουλειά του την έκανε, η διατροφή δεν ειναι δικό του θέμα.
[DOUBLEPOST=1472331160][/DOUBLEPOST]
Πια η άποψη σας για τις ολιστικες;
Κάθε ισσοροπημενη τροφή ειναι καλή.
Όσο ποιο ποιοτικά ειναι τα συστατικά, ακόμα καλύτερα.
Μην πληρώνεις ποτέ παραπάνω απο όσο ένα τσουβάλι royal hills purina pro plan eukanuba σε άγνωστες εταιρίες που εισάγουν τυχάρπαστοι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Κωςταεαρ η Royal η hills η eikanuba η purina ειναι τα Grimm και τα kii της διατροφής.
Χαχαχαχα, νταλε κουαλε, μιλάμε τα λες ίδια ακριβώς με ένα πολύ φίλο μου, συμμαθητή στη ΣΣΑΣ, και πολύ καλό παιδί μάλιστα. Μου έλεγε ιδίως για αυτή τη συγκεκριμένη ρουαγιαλ, την 4800, ότι είναι ο αφρός, την έδιναν στα σκυλιά στο στρατό και ήταν όλα κάγκελο. Και την πιουρινα πολύ σε εκτίμηση.
Τον άκουσα και δοκιμασα πολλές ρουαγιαλ, όχι μόνο την 4800, αλλά και χιλς, και πιουρινα την προφεσιοναλ, και να μη γράφω πολλά τζάμπα. Ο σκύλος από 40,5 κιλά πήγε 36, αυτό κατάφερα, έλιωνε σιγά σιγά. Δεν πήγαινε καλά, έχει πολύ ψηλό μεταβολισμό το πρέσα.
Όλοι οι εκτροφείς, μα όλοι, με βραβεία κλπ, μόνο μπαρφ, είναι μάλιστα ένας παρασκευαστής κοντά στα μέρη σας, που κάνει μπαρφ ειδικά για εκτροφή πρέσας, σε συννενόηση με τον εκτροφέα. Τες πα, να μη πολυλογω, όταν γύρισα στη μπαρφ το σκυλί από 36 πήγε 45 κιλά χωρίς ίχνος λίπους, έδεσε, έγινε τέρας, γυαλιστερό τρίχωμα, δε βρωμαει, καθαρά δόντια, ενέργεια στο φουλ, κόπρανα άριστα, εξετάσεις 2 φορές το χρόνο πεντακάθαρες, μιλάμε λάμπει, σκύλος επίδειξης..

Ο άλλος ο μικρός, ένα κοκονι, είχε κατι δερματικά προβλήματα, με αραίωση τρίχας στο πλάι στον κορμό, και χοντρός. Φάρμακα διάφορα, στάσιμη κατάσταση. Με μπαρφ αδυνάτισε, έδεσε, εστρωσε τρίχωμα, λάμπει, στην πένα σου λεω!

Ο κτηνίατρος ο φίλος μου δε το πίστευε, ετριβε τα μάτια του. Τώρα σε κάνα γνωστό του, αν έχει πρόβλημα το σκυλί, σα "θεραπεία" του λέει μπαρφ, και ήδη έχει μερικά περιστατικά πληρους ίασης μόνο με τη διατροφή!

Ο άλλος ο σκύλος, χασκι σιβηρικο 8 ετών, η ουρά σχεδόν δεν είχε τρίχα στη βάση και στην άκρη, τόσο αραίωση, έπαιρνε ω και κάτι αλλά γιατροσόφια. Με το μπαρφ ομοιως λάμπει, όλα τα προβλήματα παρελθόν. Ο κτηνίατρος να έχει πάθει σοκ σου λέω..

Ο αδεσποτος που συμμαζεψα ήταν σε κακό χαλι, φαντάζεσαι, ειχε και ενα όγκο στο πόδι, σερνοταν ο κακομοιρης, τοηγα και τον έβγαλε ο κτηνίατρος τον όγκο, μου λέει δε το βλέπω καλά το ζωντανό. Μπαρφ. Αμα δε το δεις το αποτέλεσμα, δε το πιστεύεις, τι να σου περιγράψω.. το σκυλί είναι άριστο, έβαλε βάρος, έδεσε, πλούσιο τρίχωμα, ενεργητικό, χαρούμενο.

Εχω πάει σε αρκετούς εκτροφείς, που το αγαπάνε το σκυλί. Το προσέχουν σα να είναι παιδί τους. Μιλάμε για περιπτώσεις. Λεφτά έχουν οι άνθρωποι, και από κροκέτες έχουν δοκιμάσει το σύμπαν όλο, μία ισπανική τους έχει κάνει κλικ, πιθανά να την έχεις ακούσει, αλλά όλοι μα όλοι είναι βασικά με μπαρφ, κι όχι λόγω κόστους, και λεν οι ίδιοι καλές μωρέ αυτές οι κροκέτες, κάτι ρουαγιαλ οχι γιατί είναι άχυρα, αλλά κακά τα ψέμματα, μόνο με κότα δένει το σκυλί, με κροκέτες απλώς επιβιώνει, και τα σκυλιά τους λάμπουν, τα κύπελλα έρχονται το ένα πίσω από το άλλο σε διαγωνισμούς. Καταλαβαίνεις πως έχουν κτηνιάτρους επί μόνιμου βάσεως, δεν είναι τσοπάνηδες..

Ο δικός μου κτηνίατρος που σου λέω, ο συμμαθητής, έχει πλέον αλλάξει άποψη για το μπαρφ, αλλά δε το πολυλεει παραεξω. Σειρά σου! ;)

Προς το παρόν απλώς ανέφερα δικά μου περιστατικά. Σιγα σιγά θα πάμε στη θεωρία και στα PDF.. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Η ρουαγιαλ όντως δεν αναφέρει από που προέρχεται η ζωική πρωτεΐνη, έχει δίκιο ο φίλος. Σε επερώτηση από περιοδικό που έκανε έρευνα, δεν επιβεβαιώνει η ρουαγιαλ να προέρχεται από κρέας η πρωτεϊνη.
Άλλες φίρμες το αναγράφουν, είναι από κρέας.
Μάλλον δε τα έχεις ψάξει αρκετά φίλε μου vet.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Προς το παρόν απλώς ανέφερα δικά μου περιστατικά. Σιγα σιγά θα πάμε στη θεωρία και στα PDF.. :)
Γιατρέ μου, την γυρίσαμε τούμπα τη σειρά μου φαίνεται. Πήγαμε πρώτα στις ακροάσεις (φτου κακά) και μετά στα pdf. Γύρισε ο κόσμος ανάποδα σου λέω. :)

Άλλαξε τη σειρά άμεσα σε παρακαλώ, για να μην καταντήσουμε σαν την ομοιοπαθητική που κοροϊδεύουμε...:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ρε δεν είμαι σπίτι, είμαι σε διακοπές παξους, κάτσε να επιστρέψω και θα επανορθώσω. Από δω μόνο από κινητό στα γρήγορα, δεν έχω πρόσβαση στο πισι μου, υπομονή! ;)

Ανεβασα πάντως 2 τέρμα επίσημα λινκ, με ανακλήσεις σκυλοτροφών. Χωρίς φωτογραφιουλες με σκυλάκια γκομενακια και χαζά, ανακλήσεις λέμε.
U.S. Food and Drug Administration λέμε. FDA.
Κάτι αντίστοιχο, ανακλήσεις σε μπαρφ, δεν υπάρχει. Έλεγχοι από FDA σε μπαρφ γίνονται κανονικά.
Ο νοων νοείτω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Πιασε και μία έρευνα σε 2.200 σκύλοτροφές!
Και στα ελληνικά, ευκολάκι.

Σημειωτέον: ρουαγιαλ, χιλς, φαρμινα κόπηκαν. Ακατάλληλες. Αυτές κυρίως προτείνουν όλοι οι κτηνίατροι, όχι μόνο ο βετ.

Βουαλα, και καλή ανάγνωση:

http://www.animalplanet.gr/erevna-se-2200-skilotrofes-119-mono-i-ikanopiitikes-ikones/
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις την ακριβέστατη ανάλυση των συστατικών που γράφει η συγκεκριμένη εταιρία για κάθε συσκευασία της και αναπαράγεις τις γνωστές ανακρίβειες.
Φούλ στο χόρτο;
Πριν 3 χρόνια είχε βάση το κρέας;
Τώρα εχει βάση το καλαμπόκι;
Δεν μας τα λες και πολύ καλα....
Αν θες να ασχοληθείς βρες έναν καλό γιατρό να σου εξηγήσει γιατι άλλαξε ο σκύλος με την νέα τροφή, και σταμάτα να ρωτάς τον εκτροφέα. Αυτός την δουλειά του την έκανε, η διατροφή δεν ειναι δικό του θέμα.
[DOUBLEPOST=1472331160][/DOUBLEPOST]

Κάθε ισσοροπημενη τροφή ειναι καλή.
Όσο ποιο ποιοτικά ειναι τα συστατικά, ακόμα καλύτερα.
Μην πληρώνεις ποτέ παραπάνω απο όσο ένα τσουβάλι royal hills purina pro plan eukanuba σε άγνωστες εταιρίες που εισάγουν τυχάρπαστοι...
https://www.google.gr/search?q=royal+canin+maxi+junior&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiC3rjrkePOAhVBLMAKHff-AF8Q_AUIBygB&biw=360&bih=521#imgrc=Mh6dXVXvNBPPvM:

https://www.google.gr/search?q=royal+canin+maxi+junior&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiC3rjrkePOAhVBLMAKHff-AF8Q_AUIBygB&biw=360&bih=521#imgrc=bKEyXHBBSvtlRM:

Όλες οι ολιστικες τροφές γράφουν τη ποσοστό και από πιο ζώο είναι η τροφή. Και τα μπαρφ. Στη Royal που είναι;;; Το ζωικό λίπος και η ζωική προτεϊνη; Από πιο ζώο και σε τη ποσοστό; Γενικολογίες. Και οι γενικολογίες και μάλιστα χωρίς απαντήσεις είναι ύποπτες. Γιατί οταν ρωτήθηκε από Αμερικάνικο φορέα δεν απάντησε;

Η Royal είναι μάρκετινγκ μόνο και τίποτε άλλο. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που 7 στα 10 per shops έχουν μεγάλες αφίσες της μέσα ή έξω από το μαγαζί που εχουν πιάσει το 50% του χώρου. Και κάποια κτηνιατρια. Δεν είναι τυχαίο που 9 στους 10 διαγωνισμούς έχουν χορηγό την συγκεκριμένη τροφή. Δεν είναι τυχαίο που στις εκθέσεις ενώ όλες οι άλλες εταιρίες έχουν κάτι περίπτερα 4-5 τετραγωνικά η συγκεκριμένη εταιρία έχει πιάσει τη μισή έκθεση.

Οι εκτροφείς είναι πιο μέσα στις εταιρίες αυτές από ότι οι γιατροί. Για πολλούς λόγους. Και δεν τη συστήνουν αν είσαι δικός τους άνθρωπος. Δεν μπορούν να πάρουν θέση για τον κάθε ένα. Και τη αγοράζουν και πιο φθηνά από εμάς ετσι. Εμείς αγοράζουμε 61€ τα 15kg (υπάρχει και με 53€ σε κάποια sites), αυτοί αγοράζουν 38€ τα 20kg. Αλλά σου λέει δεν.

Επίσης δεν άκουσα τιποτα για ACANA, BEL CANDO, ORIJEN κλπ. Και αυτές άγνωστες είναι που εισάγουν τυχάρπαστοι;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Πιασε και μία έρευνα σε 2.200 σκύλοτροφές!
Και στα ελληνικά, ευκολάκι.

Σημειωτέον: ρουαγιαλ, χιλς, φαρμινα κόπηκαν. Ακατάλληλες. Αυτές κυρίως προτείνουν όλοι οι κτηνίατροι, όχι μόνο ο βετ.

Βουαλα, και καλή ανάγνωση:

http://www.animalplanet.gr/erevna-se-2200-skilotrofes-119-mono-i-ikanopiitikes-ikones/
Ελπίζω να επιστρέψεις να βάλεις κάποιο Λινκ γιατι αυτό ειναι αστείο.

Their criteria:

  • We removed products where the first ingredient is not a meat of any kind.
  • We removed products containing corn, soy, wheat, grain, or flour.
  • We removed products containing beet pulp or sugar.
  • We removed products that contained by-products or sauces.
  • We reviewed brands for recalls, ingredient sources, history, and customer satisfaction.
  • We reviewed the remaining formulas based on the best ratio of protein, fat, and carbs, as well as the source of protein.

Αστείο...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
https://www.google.gr/search?q=royal+canin+maxi+junior&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiC3rjrkePOAhVBLMAKHff-AF8Q_AUIBygB&biw=360&bih=521#imgrc=Mh6dXVXvNBPPvM:

https://www.google.gr/search?q=royal+canin+maxi+junior&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiC3rjrkePOAhVBLMAKHff-AF8Q_AUIBygB&biw=360&bih=521#imgrc=bKEyXHBBSvtlRM:

Όλες οι ολιστικες τροφές γράφουν τη ποσοστό και από πιο ζώο είναι η τροφή. Και τα μπαρφ. Στη Royal που είναι;;; Το ζωικό λίπος και η ζωική προτεϊνη; Από πιο ζώο και σε τη ποσοστό; Γενικολογίες. Και οι γενικολογίες και μάλιστα χωρίς απαντήσεις είναι ύποπτες. Γιατί οταν ρωτήθηκε από Αμερικάνικο φορέα δεν απάντησε;

Η Royal είναι μάρκετινγκ μόνο και τίποτε άλλο. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που 7 στα 10 per shops έχουν μεγάλες αφίσες της μέσα ή έξω από το μαγαζί που εχουν πιάσει το 50% του χώρου. Και κάποια κτηνιατρια. Δεν είναι τυχαίο που 9 στους 10 διαγωνισμούς έχουν χορηγό την συγκεκριμένη τροφή. Δεν είναι τυχαίο που στις εκθέσεις ενώ όλες οι άλλες εταιρίες έχουν κάτι περίπτερα 4-5 τετραγωνικά η συγκεκριμένη εταιρία έχει πιάσει τη μισή έκθεση.

Οι εκτροφείς είναι πιο μέσα στις εταιρίες αυτές από ότι οι γιατροί. Για πολλούς λόγους. Και δεν τη συστήνουν αν είσαι δικός τους άνθρωπος. Δεν μπορούν να πάρουν θέση για τον κάθε ένα. Και τη αγοράζουν και πιο φθηνά από εμάς ετσι. Εμείς αγοράζουμε 61€ τα 15kg (υπάρχει και με 53€ σε κάποια sites), αυτοί αγοράζουν 38€ τα 20kg. Αλλά σου λέει δεν.

Επίσης δεν άκουσα τιποτα για ACANA, BEL CANDO, ORIJEN κλπ. Και αυτές άγνωστες είναι που εισάγουν τυχάρπαστοι;
Οι παραπάνω πίνακες αρκούν για να ξέρεις τι τροφή τρώει ο κατοικίδιος φίλος μας.
Όταν μάθεις να τους διαβάζεις θα καταλάβεις γιατι το 90% των τροφών του εμπορίου δεν αναγράφουν τέτοιους πίνακες. Αποφεύγουμε να αγοράζουμε τροφές όταν δεν υπάρχει ο ποιο πάνω απόλυτα αναλυτικός πίνακας.
Arcana belcando origen ειναι τροφές απόλυτα επαρκείς.
Δεν έχουν την έρευνα και την τεχνογνωσία όμως πχ της eukanuba.
Η θέση της Royal στην ελληνική αγορά ειναι τέτοια λόγω της μη σωστής αντιπροσώπευσης των λοιπών εδώ και χρόνια. (Λαυρεντιάδης πχ είχε την hills αν σου λει κάτι.... Μόλις έσκασε η hills κατέρρευσε.)
Οι τιμές ειναι όπως στα ηχοσυστήματα. Δεν αγοράζεις συστατικά αγοράζεις τεχνογνωσία.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Να πως επίσης πως φυσικά η διατροφή με κρέας τύπου barf μπορεί να λύσει κάποια θέματα, τα οποία όμως θα μπορούσαν να λυθούν πιθανότατα και με κατάλληλη κλινική δίαιτα. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα λόγω έλλειψης χρημάτων ή γνώσεων το μπάρφ ειναι μια κάποια λύση.

Μπορώ να γράφω ώρες.
Τις βασικές κατευθύνσεις τις έδωσα.
Τα λοιπά με ανθρώπους που εμπιστεύεστε.
τελος.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
costas EAR το reviews.com δεν ειναι επιστημονικη ερευνα .

To <oλιστικη> ειναι μια λεξη που δεν λεει τιποτα ...

Γενικοτερα οι προσωπικες μαρτυριες -παροτι ακουγεται παραλογο- δεν εχουν καμια αξια για
αν καποιο φαρμακο ή καποια διατροφη κλπ δουλευει .
 
  • Like
Reactions: vet



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top