Bullying (Kii Audio Three)

Μηνύματα
9.151
Reaction score
12.631
εκάστοτε master αποτελεί ύψιστον ζητούμενο της ηχητικής αναπαραγωγής.
και? εφερες 20 εκαστοτες ηχοληπτες στο σπιτι σου ...και σου ειπαν οτι ? εχεις το τελειο συστημα στο σαλονι σου...παραδειγμα λεω δεν αναφερομαι σε σενα....
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748


Σωστός ο Ιάσων. Ας επιστρέψουμε λιγάκι επί του θέματος. Βλέπω και ξαναβλέπω τις καμπύλες απόκρισης, και παρατηρώ πως μόλις με 10 μοίρες offset στον κατακόρυφο άξονα, το ηχείο καταρρέει. Είναι αποδεκτό αυτό; Μήπως δεν πρέπει να το προσπεράσουμε; Μήπως αυτή η συμπεριφορά είναι απαράδεκτη και το ηχείο πρέπει να αναθεωρηθεί αμέσως; Μήπως μπορεί κάποιος να ποστάρει αντίστοιχη καμπύλη απόκρισης του Grimm, να τα συγκρίνουμε; Επειδή δεν κάθησα να διαβάσω το σχετικό ρηβιού που πόσταρε ο dapost, μήπως μου διαφεύγει κάτι;
Ωχ !! Συννεφάκια στον παράδεισο ? :( :(
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Ωχ !! Συννεφάκια στον παράδεισο ? :( :(
Δολωματακι κογια τσίμπησαν τα ψαράκια
[DOUBLEPOST=1472396539][/DOUBLEPOST]Α σε ρε κογια όλα τα ρισπεκταμπλ ηχεία δεν θένε την κάθετη διασπορά
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χαρά στην υπομονήσ παλληκάριμ΄...απο μπάνιο...δέν??
Τόσα ωραία έχεις γράψει δω μέσα, άη σήκω και πάνε καμμιά βόλτα, σώσε!!
άη μην έρθω κεί....
Πρώτη θέση...παραλία γράφω.:D


Σωστός ο Ιάσων. Ας επιστρέψουμε λιγάκι επί του θέματος. Βλέπω και ξαναβλέπω τις καμπύλες απόκρισης, και παρατηρώ πως μόλις με 10 μοίρες offset στον κατακόρυφο άξονα, το ηχείο καταρρέει. Είναι αποδεκτό αυτό; Μήπως δεν πρέπει να το προσπεράσουμε; Μήπως αυτή η συμπεριφορά είναι απαράδεκτη και το ηχείο πρέπει να αναθεωρηθεί αμέσως; Μήπως μπορεί κάποιος να ποστάρει αντίστοιχη καμπύλη απόκρισης του Grimm, να τα συγκρίνουμε; Επειδή δεν κάθησα να διαβάσω το σχετικό ρηβιού που πόσταρε ο dapost, μήπως μου διαφεύγει κάτι;
Ημίθεε,ημίθεε,τί μας...τρολάρεις;;)
Εκείνο που αναπαρίσταται να καταρρέει είναι ουσιαστικώς η απόκριση άνω αλλά και όπισθεν του ηχείου,όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει ότι ανταποκρίνεται στην Αρχή Λειτουργίας του εν λόγω συστήματος,αφού το καθιστά ιδιαίτερα φιλικό προς πληθώρα απροσάρμοστων δωματίων ακρόασης και αντίστοιχων τοποθετήσεων.
Δολωματακι κογια τσίμπησαν τα ψαράκια
[DOUBLEPOST=1472396539][/DOUBLEPOST]Α σε ρε κογια όλα τα ρισπεκταμπλ ηχεία δεν θένε την κάθετη διασπορά
Ορίστε τι συμβαίνει φίλτατε geomiat όποτε γράφεις από παραλία,σε προλαβαίνουν έτερα...ψαράκια.;)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Ημίθεε,ημίθεε,τί μας...τρολάρεις;;)
Εκείνο που αναπαρίσταται να καταρρέει είναι ουσιαστικώς η απόκριση άνω αλλά και όπισθεν του ηχείου,όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει ότι ανταποκρίνεται στην Αρχή Λειτουργίας του εν λόγω συστήματος,αφού το καθιστά ιδιαίτερα φιλικό προς πληθώρα απροσάρμοστων δωματίων ακρόασης και αντίστοιχων τοποθετήσεων.
Και επιβεβειωνει το εγχειριδιο που λεει οτι οτι η καρδιοειδης εκπομπη σταματαει (μειουμενη) στα μολις 40Hz.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Α σε ρε κογια όλα τα ρισπεκταμπλ ηχεία δεν θένε την κάθετη διασπορά
Ενδιαφερον θα ειχε αντιστοιχο διαγραμμα των beolab90, να δουμε τι κανει στον καθετο αξονα. Γιατι το παλιο beolab 5 ηταν γτπ, καθετως. :D
 
  • Like
Reactions: vet

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Ημίθεε,ημίθεε,τί μας...τρολάρεις;;)
Εκείνο που αναπαρίσταται να καταρρέει είναι ουσιαστικώς η απόκριση άνω αλλά και όπισθεν του ηχείου,όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει ότι ανταποκρίνεται στην Αρχή Λειτουργίας του εν λόγω συστήματος,αφού το καθιστά ιδιαίτερα φιλικό προς πληθώρα απροσάρμοστων δωματίων ακρόασης και αντίστοιχων τοποθετήσεων.
Δεν τρολλάρω, δεν έχω το χρόνο να διαβάσω το ρηβιού, έχω ανοικτά μαστορέματα στο σπίτι (βαψίματα) και είμαι κατάκοπος. Τέλος πάντων, επομένως, η πράσινη καμπύλη των 10 μοιρών offset στον κατακόρυφο άξονα είναι εκείνη που σχεδόν ακολουθεί την κόκκινη καμπύλη επί του άξονα, ενώ η καταρρέσουσα αφορά απόκριση της πίσω μπάφλας; Αυτό είναι τελικά;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενδιαφερον θα ειχε αντιστοιχο διαγραμμα των beolab90, να δουμε τι κανει στον καθετο αξονα. Γιατι το παλιο beolab 5 ηταν γτπ, καθετως. :D
Eίμαι βέβαιος (χωρίς να χρειάζομαι μετρήσεις ή pdf) ότι η διασπορά στον κατακόρυφο άξονα θα είναι αρκούντως ελεγχόμενη.Η μεγάλη ιδιαιτερότητα όμως του Beolab 90 έγκειται στο ότι η Αρχή Λειτουργίας του καταργεί ουσιαστικώς (χάρη στη δυνατότητα προσαρμογής σε γωνία 360 μοιρών) τη διάκριση στις αποκρίσεις μεταξύ επί κι εκτός άξονα (on & off-axis) σε οριζόντιο επίπεδο.
Δεν τρολλάρω, δεν έχω το χρόνο να διαβάσω το ρηβιού, έχω ανοικτά μαστορέματα στο σπίτι (βαψίματα) και είμαι κατάκοπος. Τέλος πάντων, επομένως, η πράσινη καμπύλη των 10 μοιρών offset στον κατακόρυφο άξονα είναι εκείνη που σχεδόν ακολουθεί την κόκκινη καμπύλη επί του άξονα, ενώ η καταρρέσουσα αφορά απόκριση της πίσω μπάφλας; Αυτό είναι τελικά;
Ανεξαρτήτως του πώς είναι σεσημασμένη,η πράσινη καμπύλη που ακολουθεί την κόκκινη οφείλει ν'αναπαριστά απόκριση σε γωνία 10 μοιρών εκτός άξονα επί του οριζόντιου επιπέδου και σε βέλτιστο ύψος ακρόασης ως προς τη μπροστινή μπάφλα.
Η ίδια η απόκριση της πίσω μπάφλας θα βρίσκεται σε καταστρεπτική συμβολή με τις πλευρικές μονάδες χαμηλών.
 
Last edited:

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Δολωματακι κογια τσίμπησαν τα ψαράκια
[DOUBLEPOST=1472396539][/DOUBLEPOST]Α σε ρε κογια όλα τα ρισπεκταμπλ ηχεία δεν θένε την κάθετη διασπορά
Θυμάμαι κατι ηχεία που ακούγαμε στην έκθεση - δεν λέω ποιά ;)- που όταν σηκωνόσουν όρθιος, νόμιζες ότι έσβησαν τα twitter :(
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Χαρά στην υπομονήσ παλληκάριμ΄...απο μπάνιο...δέν??
Τόσα ωραία έχεις γράψει δω μέσα, άη σήκω και πάνε καμμιά βόλτα, σώσε!!
[DOUBLEPOST=1472387042][/DOUBLEPOST]


Άη σήκω και πάνε βόλτα και συ, το κορίτσ περιμένει...

Μα να τρολλάρετε τους εαυτούς σας στο διηνεκές...τι πράμα είναι τούτο, είστε άρρωστοι ρέη, πάτε να αγοράστε κ κανένα μηχάνημα τσι προκοπής και να ψάχνουμε για τίποτις άλλο σιγά-σιγά, έ? άη μην έρθω κεί....
Τετοια γράφετε και μετα σταματάνε στ´ αληθεια να γράφουν.
Να κοπούν αυτα τα αστεία.
Εμεις θα πηγαίνουμε για μπάνια κι αυτοι θα καθονται στα πυρηνικά καταφύγια με τους συνηχητες να γράφουν, μπας και μάθουμε τιποτα.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Το Hi-end αλλάζει παγκοσμίως τάχιστα.

Όχι όλες οι συσκευές απαραίτητα, μόνο οι ψηφιακές.
Δεν μιλάω για συσκευές, μιλάω για την νοοτροπία του κόσμου που μπαίνει στο Hi-End

Την εποχή του Internet του streaming και της πληροφορίας δεν μπορείς εύκολα να πουλάς φίκια για μεταξωτές κορδέλες
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Παιδιά θα πω κάτι άσχετο και μην με παρεξηγήσετε αλλά εμφανισιακά σε μικρογραφία μου θυμίζουν τα acoustic research 312ho που έχω... με το πλαινό τους woofer.
Τι χαρακτηριστικά έχουν αυτά τα kii ηχεία;
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Τετοια γράφετε και μετα σταματάνε στ´ αληθεια να γράφουν.
Να κοπούν αυτα τα αστεία.
Εμεις θα πηγαίνουμε για μπάνια κι αυτοι θα καθονται στα πυρηνικά καταφύγια με τους συνηχητες να γράφουν, μπας και μάθουμε τιποτα.
Είμαι ο τελευταίος που επιθυμεί το σταμάτημα των γραφομένων απο τον ηαρ και το μπουτια.

Πάρα πολλά έμαθα και μαθαίνω απ΄αυτούς και μαζί με κάποιους άλλους αποτέλεσαν μια ομάδα που με έκανε να σκέφτομαι αλλοιώς στο συγκεκριμένο θέμα, την υψηλή πιστότητα στην αναπαραγωγή της μουσικής.

Φυσιολογικό θάλεγα -για μένα- επειδή γενικώς έχω επενδύσει και επενδύω ακόμη στην εκπαίδευση.

Αυτή όμως - η εκπαίδευση- έχει ορισμένους κανόνες με τους οποίους πολύ ασχοληθήκαν στο παρελθόν οι αρχαίοι υμών προγόνοι ναούμ.

Άν λοιπόν τους προσπερνούμε, αυτοί, Σωκράτης-Πλάτωνας βασικά που ήταν και φιλαράκια, βγάζουν τη γλώσσα σε όσους επιμένουν μόνο Αριστοτελικά.

Απλά μιλώντας, διδάσκεις και έχεις αποτέλεσμα, εκεί που θέλουν και να σε ακούσουν και να σ΄ακολουθήσουν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Γιάννη, το ξέρω ότι υπάρχουν ηχεία σε εξωγήινες τιμές. Η απορία μου στάθηκε στον χαρακτηρισμό των 60.000 ως "λογικό κόστος" απόκτησης ενός ζευγαριού ενεργών ηχείων!
Εάν επρόκειτο για τα Β&Ο Beolab 90,τότε ναι,είναι εύλογο.;)
Το ότι είναι εύλογο κόστος για αυτά που προσφέρουν τα B&O Beolab 90 δεν το κάνει και λογικό.;)
Εννοείται πως, δεν κάνουμε κουμάντο στην τσέπη κάποιου. Εννοείται πως κάποιος ο οποίος "καθαρίζει" €100.000 το μήνα, είναι ευπρόσδεκτος να θεωρήσει τα €60.000 λογικό κόστος για τα B&W (που συζητάμε), για τα B&O κτλ. Απλά, στην περίπτωση αυτή, η λογική του δεν θα συμβαδίζει με τη δική μου.

Τέρμα κι από εμένα το :offtopic:.
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Δεν μιλάω για συσκευές, μιλάω για την νοοτροπία του κόσμου που μπαίνει στο Hi-End

Την εποχή του Internet του streaming και της πληροφορίας δεν μπορείς εύκολα να πουλάς φίκια για μεταξωτές κορδέλες
Το Ηigh-end και όχι Hi-End :) αφορά αποκλειστικά και μόνο συσκευές για οικιακή χρήση.

High-end audio is a class of consumer home audio equipment marketed to audiophiles on the basis of high price or quality, and esoteric or novel sound reproduction technologies. The term can refer simply to the price, to the build quality of the components, or to the subjective or objective quality of sound reproduction

https://en.wikipedia.org/wiki/High-end_audio#cite_note-Branch1-1

Άρα οποιαδήποτε συσκευή είναι για άλλη χρήση, π.χ. studio δεν μπορεί να χαρακτηριστεί Ηigh-end.

Η νοοτροπία καθορίζεται εύκολα από το marketing μόνο που αφορά όπως πολύ σωστά έγραψες τους νέους που μπαίνουν στο χώρο, άρα μια μερίδα του κόσμου και όχι όλους.

Την εποχή του Internet του streaming και της πληροφορίας είναι πιο εύκολο να πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες γιατί οι περισσότεροι μένουν στην εξ αποστάσεως επιλογή συσκευών για τους άνω λόγους και δεν ψάχνουν κάτι από κοντά. Πληροφορίες πάντα υπήρχαν απλά ήθελε "τρέξιμο" και ψάξιμο. Από πολύ παλιά υπήρχαν τα reviews και τα προσπέκτους. Ήταν σχετικά εύκολο να ενημερωθείς αν ήθελες.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Και γιατί στεναχωριέσαι; Το θεωρείς κακό αυτό;
Ναι , αλλάζει η απόκριση όταν σιδερωνεις ρούχα και ακούς όπερα συγχρόνως. Τα ίδια είχα και με τα Martin Logan δεν μπορούσα να σηκωθώ απο τον καναπέ να σιδερώνω. Όταν το είπα στην γυναίκα μου μου πήρε kef με ομόκεντρους drivers και όταν είμαι όρθιος ακούω και σιδερώνω άριστα.


 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.584
Μηνύματα
2.864.987
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top