Ερώτηση για θεωρητικη απαιτηση σε ενταση ηχου απο ενα sub

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:laugh:

dolby atmos 9.1.4
1 ....102
2 ....105
4.... 108
8.... 111
16.. 114

hd 7.1
1... 105
2... 108
4... 111
8 ...114
 
Last edited:

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Συμφωνω, και λογαριθμικα +115 το lfe?= 117.3? Οποτε οτι παραπανω ειναι ξεμπαρκο πεακ?ποσο δλδ μπορει να ειναι παραπανω 10δβ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Όχι μωρέ, αυτά είναι τα πικ. Δεν έχει παραπάνω, είπαμε, πόνος, θάνατος.

Αν ακούσεις 115 db σερί για 1 λεπτό, θα ξερνάς 3 ώρες, ναυτία, έμετος, σα σε πλοίο, θες χάπια!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι μπορει θεωρητικα αλλα δεν ......

εσυ αυτο που θες ειναι να μπορεις να παξεις 31-63 115db
[DOUBLEPOST=1472387303][/DOUBLEPOST]οι ταινιες γενικα βγαινουν κοντα στα 112db max
 
Last edited:

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Για ενα λεπτο δε νομιζω στα 115 τοσοι καγλουρες στα αμαξια κ κυκλοφορουν κανονικα :ρ
Σε μεσσαιο πριμα συμφωνω κουφαμαρα κλπ σε πολυ λιγοτερο απο λεπτο εγω σιγουρα
Σινεμα 123 τα πιανει συχνα για λιγα δευτερολεπτα κρος τσεκεντ με το umik στο σπιτι αντε να χανω 2-3δβ?
 



stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Φυσικη αντοχη ποιων υλικων? Ειμαστε ακομα στη θεωρια, χωρις τριβες :ρ !αν ξεκαθαρισουν αυτα προχωραμε στα υπολοιπα
(Παρεθεσα το db calc πιο πανω που χρησιμοποιησα)
ας τα ξεκαθαρισουμε λοιπον..ειναι 2 οπως το εθεσα! :)

1) φυσικη (ως επιστημη) - δε χρειαζεται να πω πολλα...

2) αντοχη υλικων: ως προς την συμπεριφορα στο χωρο. ταλαντωσεις,συντονισμους και γενικα τις μηχανικες τους ιδιοτητες μπλα μπλα μπλα (οτι εχεις μεσα στο σπιτι σου)

επισης η θεωρια απο τη πραξη εχει παντα διαφορες!οποτε μη σπας το κεφαλι σου τοσο! :p
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μιλας για 0 σταθμη στον av ;

στο 0 τι σταθμη εχεις βαλει στα ηχεια ;

με 1/3 smoothing εφτιαξες την καμπυλη ;
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Αυτα λεγαμε ολοι στην αρχη (2001 εγω )και μεχρι τωρα αλλαζω ηχεια γιατι δεν ηξερα το σταθμες ηθελα και αν τις πιασω πως τις πιανω με τι ανεση( παραμορφωσεις κλπ...)
Επρεπε να κανω το due dilligence που λενε:ρ σαν το σινεμα πρωτα βλεπουν τι θελουν απο ισχυ, αποστασεις ογκο χωρου κ μετα ερχονται φροντιδες χωρου κλπ αυτα κανουν οι επαγγελματιες και χαζοι δεν ειναι! οι ερασιτεχνες οπως εγω κανουν οπως λες εσυ μεχρι να μαθουν και τα πληρωνουν πολλαπλα...εχεις δικιο για τον επαγγελματι αλλα επρεπε το 2002 που τοτε ημουν σιγπυρος μετα απο ενα χρονο οτι γουσταρω τπ αθλημα :ρ
Εγω τα εδωσα ολα!!! Και παω για καινουργιο σεταπ κ αυτη τη φορα θελω να το κανω σωστα!
 





Μηνύματα
871
Reaction score
238
Wharfedale diamond 8 series, yamaha 515 series, klipsch rf 62ii/rc62ii, b&w 805s/htm4s, 3xkl650

Subs yamaha yst sw315, sw1500, earthquake 15", klipsch kw120(dual)

Avr sony.., yamaha 367, denon 2311, onkyo 805, marantz av7005, pioneee lx59

Rotel 1075, parasound a51, anthem mca5
Optoma.., benq 61..,epson tw2000, jvc x35, optoma hd83 projectors καλες επιλογες εκανα σε γενικες γραμμες

Μονο τα bold εχω ακομα και κατι σαραουντ ηχεια βασης yamaha (2003) που τα εχω κανει lcr για την ωρα...

Αν εξαιρεσεις τα πρωτα 2 σετ ηχειων/sub/avr μετα εμαθα... και επαιρνα μεταχειρισμενα...
Σεπτεμβριο κλεινω 15χρονια ακριβως απο το πρωτο Ηομε σινεμα (2001 1ο ετος φοιτητης)
Λαθη λαθη λαθη...εχω κανα δυο φιλους που ψηνονται να φτισξουν τωρα κατι στα γεραματα:ρ αυτοι ειναι τυχεροι θα φτιαξουν κατευθειαν κατι καλο σε σωστο χωρο και θα ξερουν ακριβως τι παιρνουν...μακαρι να ειχα κ εγω τοτε κανα γνωστο, τα μισα βηματα να ειχα γλυτωσει...anyway ηταν καποιου ειδους μαθηματα εμπειρια τουλαχιστον:ρ
 


Μηνύματα
871
Reaction score
238
Με χαλαγε η ευκρινεια/sharpness/καθαροτητα της εικονας και ηθελα τουλαχιστον eshift, εκανα trade down με τον hd83 του stampol που δε σκοπευα να κρατησω πολυ καιρο, αλλα τελξκα αποδειχτηλε πολυ καλυτερος σε ευκρινεια (λογικο...no 3chip alignment issues & big pixel gaps etc) χρωματα και εiκονα μαλλον καλυτερος σε φωτεινα, μεσσαιας φωτεινοτητας πλανα περιπου ιδιοι αλλα μετα χειροτερευει οσο σκοτεινιαζουν τα πλανα οπου χανεται η μπαλα απο ενα σημειο και μετα..εχω κολλημα με το σοφτ ιματζ :ρ θελω μεγαλυτερη αναλυση ή eshift αν και πιστευω οτι δε θα με καλυψει, αλλα εδω που φτασαμε αραζω και περιμενω μαλλον 4κ και ασχολουμαιε με ηχο που ετσι κι αλλιως με ενδιαφερει παραπανω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Αφού έπαθες και έμαθες, τώρα νομίζω πως καλή ιδέα είναι να ασχοληθείς πρώτα με το χώρο, και με τον "ειδικό". Τι λες;
 


Μηνύματα
871
Reaction score
238
Συνδυασμος χωρου ασπρου ταβανιου πανιου κλπ τον κανανε καλυτερο στα ματια μου σιγουρα:ρ αλλα !στα μαυρα προφανως οχι...κ κυριως το φως ηταν βασικη διαφορα και η ευκρινεια πως ειναι οταν εχεις λιγο καλυτερη αναλυση...αυτο δεν αντεχα βασικα θα ηθελα συμπαγη εικονα οπως σε πχ ιδια αναλυση σε 50αρα τηλεοραση αλλα δε γινεται ακομα σε αυτες τις ιντσες (128 2.35:1) οποτε αραζω...αnyway.
ο χωρος σιγουρα εχει τα προβληματα του αλλα το βασικο μου θεμα ηταν τα shortcomings των ηχειων κυριως στα 50-250ηζ σε ταινιες και σε μεγαλες εντασεις, βασικα χρειαζεται κ φροντιδα κ καταλληλα ηχεια για να γινει σωστη δουλεια αυτη τη φορα...(για τα κριτηρια μου/γουστα μου)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.494
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top