Αντικατάσταση RX-V367

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Γεια σας

Το home cinema μου αποτελείται απο τον προαναφερθέντα ενισχυτή και τα kef 3001. Το θέμα είναι ότι όταν ανέβει η ένταση αρχίζουν να παραμορφώνουν (είτε μιλάμε για μουσική είτε για "ζορικες" σκηνές ταινίας δράσης).Η ένδειξη του ενισχυτή ξεκινάει απο το -80 db και φτάνειι μέχρι +16 db, η παραμόρφωση ξεκινάει από τα -2 πολλές φορές στις ταινίες και από το +2 στη μουσική (στις μεσαίες προς ψηλές θα έλεγα). Το subwoofer πάντως δεν πολυκαταλαβαίνει. Νομίζω ότι με κάποιον άλλον δυνατότερο ενισχυτή δεν θα είχα το πρόβλημα (στις εντάσεις που παρουσιάζεται τώρα).

Το θέμα είναι ότι μπλέκομαι λιγάκι με τον τρόπο που αναφέρει την ισχύ ο κάθε κατασκευαστής. Τι θα μου προτείνατε; Το budget που διαθέτω είναι 600 ευρώ. Πιστεύετε ότι με αυτά τα λεφτά βρίσκω κάτι αξιόλογο και ισχυρό ή πρέπει να ανεβάσω τον πήχη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όπως το περιγράφεις, σωστά υποθέτεις οτι είναι θέμα ενισχυτή.
Φοβάμαι πως με το ποσό αυτό θα πρέπει να ψάξεις για μεταχειρισμένο με υψηλότερη ισχύ.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Θα μπορούσε κανείς να πει ότι η τάδε μάρκα έχει πιο ισχυρους ενισχυτές ή όλοι πάνω κάτω τα ίδια είναι (αναλογικά με την τιμή πάντα);

Πόσο θεωρείς ότι πρέπει να ανέβω για να βρω αυτό που ψάχνω;

Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω σκοπό να αναβαθμιστώ σε 7.1 ή και παραπάνω. Στο 5.1 θα παραμείνω (το πολυ πολύ να γίνει 5.2)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Στο SoundandVision θα πάρεις μιά ιδέα για το πόση ισχύ βγάζουν διάφοροι ενισχυτές στα 5 κανάλια. Εσύ θα είσαι σούπερ με 80W+ ανά κανάλι.
Τα μοντέλα απο χρονιά σε χρονιά συνήθως δεν αλλάζουν σε ενίσχυση, μόνο σε εξοπλισμό. ;)

http://www.soundandvision.com/category/av-receiver-reviews
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλοι οι κατασκευαστές τη φράση ....2 ch driven. Δλδ αν παίζει πχ dts που ειναι 5 κανάλια δεν αποδίδεται αυτή η ισχύς; Η αν ας πούμε ακούς μεν στερεοφωνικό πρόγραμμα αλλά θες (λογω πάρτυ) να ακούγεται και από τα 5 κανάλια; O δικός μου έχει 5 -channel 500W powerful surround sound (100W x 5). Άρα μάλλον πρέπει να πάω σε κάτι με 130 τουλάχιστον, όπως ο ONKYO σωστά; Ή μήπως τα 500 δεν είναι ακριβώς 500;

Πάντως σε σύγκριση με έναν παλιό (30ετίας) yamaha στερεφωνικό 2*65 watt με το ποτενσιόμετρο στη μέση δεν θυμάμαι να παίζει πιο δυνατά ο rx-v 367, τα ίδια περίπου θα έλεγα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μάλλον δεν διάβασες το ποστ μου πιό πάνω... ;)
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Στη σελίδα που παρέθεσες βρήκα τον 371 με παραπλήσια χαρακτηριστικά και λέει
Rated Power (watts per channel): 100W into 8Ω @ 1kHz, 1 channel driven;
80W into 8Ω @ 1kHz, 2 channels driven

οπότε με 5 channel driven τι γινεται;

Επίσης μια σκέψη μου ειναι να δανειστώ pa ενισχυτη με μπόλικη ισχυ και να ακουσω τι γινεται σε ψηλες σταθμες. Ο κατασκευαστής δίνει 109 db για τα ηχεία. Να δω τώρα σε τι στάθμες παίζουν και με τον pa. Αν ακούσω μεγάλες διαφορές χωρίς κλιπάρισμα θα πάω για μεγαλύτερο ενισχυτη σίγουρα.

Ποια η γνώμη σας για το σκεπτικό μου;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Στις μετρήσεις δεν έφτασα δυστυχώς όταν περιηγούμουν στο site. Ευχαριστώ για την υπόδειξη

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 32.4 watts
1% distortion at 35.1 watts

Αυτά βγάζει για τον 371 Ακόμα χειρότερα δλδ. Φαντάζομαι ότι κάπου εκεί βρίσκομαι από 30 μέχρι 40...

Τώρα ξενέρωσα..

Μήπως ττελικά είναι καλύτερα προενισχυτής + τελικός 5κάναλος;
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
...
Μήπως ττελικά είναι καλύτερα προενισχυτής + τελικός 5κάναλος;
Ο δικός σου, από ότι βλέπω στις εικόνες του site της Yamaha, έχει στερεοφωνική (2-κάναλη) έξοδο προενίσχυσης, σωστά; Αν αυτό ισχύει, αν δηλαδή η έξοδος προενίσχυσης ελέγχεται πλήρως από τα προενισχυτικά στάδια του Yamaha, έχεις σκεφτεί να βρεις έναν εξωτερικό τελικό, αρκούντως ισχυρό, που θα οδηγήσει τα δυο μπροστινά κανάλια σου (τα οποία, εν προκειμένω σε ένα ακουστικό πρόγραμμα αναπαραγωγής ταινίας ή μουσικό, περιέχουν και το 70~80% της ηχητικής πληροφορίας, ενίοτε και το 90%);

Έτσι, θα ξεφορτώσεις αρκετά τον Yamaha και θα του δώσεις τη δυνατότητα να διανείμει την ισχύ του στα πίσω κανάλια και στο κεντρικό. Ένας ικανοποιητικής ισχύος και ποιότητας στερεοφωνικός τελικός, στα μεταχειρισμένα είναι μια λύση, που ακολουθούν οι περισσότεροι, που ξεκινούν ένα Home Cinema με έναν προσιτό ενισχυτή AV, και με χαμηλό μπάτζετ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
έχεις σκεφτεί να βρεις έναν εξωτερικό τελικό, αρκούντως ισχυρό, που θα οδηγήσει τα δυο μπροστινά κανάλια σου (τα οποία, εν προκειμένω σε ένα ακουστικό πρόγραμμα αναπαραγωγής ταινίας ή μουσικό, περιέχουν και το 70~80% της ηχητικής πληροφορίας, ενίοτε και το 90%);
Λάθος. Την περισσότερη πληροφορία την περιέχει το κεντρικό κανάλι.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.047
...που πολλοί δεν το γνωρίζουν και παίρνουν χειρότερο ηχείο από τα μπροστά δεξιά αριστερά. :unsure:
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Υποθέτουμε ότι ο δικός μου βγάζει 35 watt ανά κανάλι. Αν βάλω τελικό δικάναλο, η ισχύς που θα μοιραστεί στα 3 καναλια θα ειναι (35*5)/3=58,4 watt?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πιθανότατα. Οι Yamaha για προστασία περιορίζουν ηλεκτρονικά το σύνολο του ρεύματος οπότε όσο μειώνονται τα κανάλια μοιράζεται στα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
O παλιός yamaha έχει δυνατότητα να δουλέψει είτε ως προενισχυτής είτε ως τελικός. Η ισχύς του είναι 2*65 οπότε αν τον συνδέσω και οδηγήσω τα L, R θα βελτιωθεί η κατάσταση, λογικά δεν θα κλιπάρει στο -2 περίπου αλλά πιο πάνω σε 5κάναλο πρόγραμμα. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον!
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Το 70 % της πληροφοριας αναπαραγεται απο τα τρια μπροστινα καναλια και κυριως απο το κεντρικο οπως σωστα εγραψε ο zizik, το υπολοιπο 30 % απο τα surround. Επειδη βλεπω πως σ' ενδιαφερι μονο το 5.1, μπορεις να βρεις εναν καλο οικονομικο 5καναλο προενισχυτη + 5καναλο τελικο για να εχεις ιση ισχυ και στα 5 σου ηχεια. Ψαξε σε αγγελιες για μεταχειρισμενα μηχανηματα, διοτι για καινουργιο σετ, φευγεις σε χρηματα κατα πολυ απο τα 600 ευρω που διαθετεις.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Λάθος. Την περισσότερη πληροφορία την περιέχει το κεντρικό κανάλι.
Σωστός!

Κανονικά έπρεπε να γράψω ότι και τα τρία μπροστινά κανάλια περιέχουν την περισσότερη πληροφορία. Εν προκειμένω, ασφαλώς το κεντρικό υπερτερεί έναντι των δύο άλλων.

Βέβαια, αναφερόμαστε - κυρίως - στις ταινίες. Γιατί αν μιλάμε για πολυκάναλη μουσική (π.χ. SACD ή DVD-Audio - εξαιρώ τα μουσικά DVD με τη μουσική πληροφορία να αποτελεί μέρος του Video ή τα αντίστοιχα Blu-ray), τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως τα λέμε εδώ. Είναι γνωστό, ότι υπάρχουν αρκετά πολυκάναλα δισκάκια, που έχουν την ηχητική πληροφορία τους κυρίως στα ΔΕ και ΑΡ, ή μοιρασμένη εξίσου (η σχεδόν) και στα τρία μπροστινά, ενώ τα πίσω παραμένουν πολύ πιο ενεργά από αντίστοιχα δισκάκια με ταινίες.

Στο μυαλό μου έρχεται αυτή τη στιγμή η παραγωγή του SACD (και DVD-Audio) της Telarc για την Οβερτούρα 1812 του Τσαϊκόφσκι με τον Έρικ Κούνζελ και την φιλαρμονική του Σινσινάτι, μαζί με άλλα έργα (Η "Πολωνέζα" από το έργο Ευγένιος Ονεγκίν, το Ιταλικό Καπρίτσιο, κ.α.), όπου η ηχητική πληροφορία, ενώ είναι έντονη στα μπροστινά κανάλια, δεν είναι καθόλου αδύναμη στα πίσω.

Αλλά εδώ μιλάμε μάλλον για σινεμά, οπότε όλα τα παραπάνω θεωρείστε τα απλά σαν τη σάλτσα στη μακαρονάδα. Πάντως η πρότασή μου για έναν δικάναλο τελικό ισχύει, ως η πιο άμεση και προσιτή λύση. Μακάρι ο Yamaha να είχε πλήρη 5.1 προενισχυτική έξοδο, να προτείναμε ένα τρικάναλο τελικό για τα τρία μπροστινά, κάτι σαν αυτόν, π.χ. Αλλά είδα ότι έχει μόνο δυο κανάλια εξόδου στην προενίσχυση, οπότε παραμένει η αρχική μου σκέψη για τον δικάναλο.
-
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ο δικός σου, από ότι βλέπω στις εικόνες του site της Yamaha, έχει στερεοφωνική (2-κάναλη) έξοδο προενίσχυσης, σωστά; ....
Μάλλον αυτές οι έξοδοι δουλεύουν όταν όταν ο ενισχυτής δεχτεί είσοδο σε rca. Κάτι σαν rec out υποθέτω. Υπάρχει παραδίπλα και τριάδα rca εξόδου (μαζί με το βίντεο) η οποία δουλεύει όταν δοθεί είσοδος στην αντίστοιχη τριάδα από δίπλα.

Με ψηφιακό σήμα είτε hdmi είτε οπτική ίνα δεν δούλευε.

Οπότε τζίφος...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top