ISO - Πως τ ακουμε?

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Εχω αρκετα αρχεια izo (αυτο το στρογγυλο σηματακι μ εναν πυργο της Πιζας που στην ακρη ψηλα δεξια παιρνει φωτια). Εχω σκασει εδω και καποια χρονια δεν μπορω να τα αποσυμπιεσω και να τ ακουσω. Εν τω μεταξυ ειναι υψηλης αναλυσης κι αυτο με τρωει δυο φορες (νομιζω οτι ειναι συμπιεσμενο SACD). Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει?
 




Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
iso.

Να διευκρινησω οτι τ αρχεια παιζουν απο το raspberry. Εκει συνδεω τον σκληρο δισκο κι αυτο στη συνεχεια με το dac (Aune S16). Στο raspberry εχω το codi. Αυτο παιζει τ αρχεια.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Ουδεις??

Τελικα μαλλον εγω ανακαλυψα την ΑΜερικη!!

Βρηκα αυτο iso2dsd_gui.
Μια χαρα δουλευει, οποτε αν καποιος εχει το ιδιο προβλημα θελω να πιστευω οτι θα ικανοποιηθει.
 


Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Φίλε Vastsar,

θα σου συνιστούσα να το κάψεις σε δισκάκι...

Χρειάζεσαι 3 πράγματα:

1) Να κάψεις το αρχείο ISO σε δισκάκι:

Αν το αρχειο σου ISO είναι:

  • Κάτω από 700 MB => θες CD (Χρειάζεσαι και CD recorder)
  • 700 ΜΒ - 4.7 GB => θες DVD (single layer) (Χρειάζεσαι και DVD recorder)
  • 4.7 GB - 8.5 GB =>θες DVD (dual layer) (Χρειάζεσαι και DVD recorder)
  • 8.5 GB- 25 GB => θες BLU RAY (single layer) (Χρειάζεσαι και Blu ray recorder)
  • 25 GB - 50GB => θες BLU RAY (dual layer) (Χρειάζεσαι και Blu ray recorder)

2) Το δωρεάν software Imgburn με το οποίο θα κάψεις το αρχείο ISO (IMAGE) και θα επιλέξεις "Write image file to disc"...

3) Αν είναι πολυκαναλικό το περιεχόμενο του χρειάζεσαι και πολυκαναλικό ηχοσύστημα ή home theater για να απολαυσεις την κατα πολύ ανώτερη ποιότητα μουσικής...

*Αν είσαι Θεσσαλονίκη,μπορώ να σου δώσω κάποια δισκάκια με ήχο αναφοράς για να δεις τι εστί SACD.
Απλά μετά θα θες και άλλο...

Μέχρι στιγμής έχω συναντήσει:

  • Super Audio CD
  • DVD Audio
  • Super High Material CD
  • Multichannel CD
  • HD CD
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Δεν υπάρχει λόγος να τα κάψει σε δισκάκι, αυτά τα κάναμε 10+ χρόνια πριν....
SACD περιεχόμενο μας είπε ο άνθρωπος ότι είναι. Ποια η διαφορά με τα δικά σου SACD;

*Αν είσαι Θεσσαλονίκη,μπορώ να σου δώσω κάποια δισκάκια με ήχο αναφοράς για να δεις τι εστί SACD.
Απλά μετά θα θες και άλλο...
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
χωρια που θελεις και πλαιυερ που να παιζει τετοια δισκακια.
Νομιζω οτι η λυση που βρηκα ειναι επαρκης.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Δεν υπάρχει λόγος να τα κάψει σε δισκάκι, αυτά τα κάναμε 10+ χρόνια πριν....
SACD περιεχόμενο μας είπε ο άνθρωπος ότι είναι. Ποια η διαφορά με τα δικά σου SACD;


Αφού τα έκανες "10+ χρόνια πριν" γιατί δεν βγήκες "10+ χρόνια πριν" από εμένα για να απαντήσεις στο πρόβλημα του "ανθρώπου";
Αν ξέρεις περισσότερα,δώσε λύση,δεν χρειάζεται να σνομπάρεις όσα λέω προσπαθώντας να αποδείξεις κάτι...

Επίσης λέγοντας να του δώσω δικά μου SACD...
Για πες μου κάτι,τα SACD έχουν όλα την ίδια ποιότητα;
Πόσες φορές άκουσες SACD που ή ποιότητα του δεν ήταν κάτι αμάν σε σχέση με το CD;Ενώ πόσες φορές έχεις ακούσει SACD που το δισκάκι να είναι τρομερό σε απόδοση-εγγραφή (όπως θες πες το);
Αυτό εννοώ,έχω δισκάκι SACD που θεωρώ οτι σε σχέση με άλλα SACD είναι ασύγκριτο...
 


Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Ulysses Μην θυμωνεις!

Αρχικως το δισκακι δεν μ ενδιαφερε γιατι προυποθεση για να παιξει ειναι το πλαιυερ SACD. Ενω στην περιπτωση μου μ ενδιφερε η αυλη αναπαραγωγη. Και φυσικα να μην χαθει η ποιοτητα του SACD. Αλλωστε και η επικεφαλιδα εκει παραπεμπει.

Περαν τουτων ομως εβαλες καποια ζητηματα γιατι προφανως τα γνωριζεις, οποτε δεν θα ηταν ασχημο να γραψεις τις αποψεις σου ανεξαρτητως κι αν λιγο ειναι οφ τοπικ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top