Το καφενείο των φιλόζωων


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Χαχαχα, δεν γίνεται να έχει γίνει τέτοιος έλεγχος Δημήτρη, δεν υφίσταται επαρκής χρονικός ορίζοντας.

Ξέρεις καλά πως για να αποδείξουν κάτι στην ιατρική, χρειάζεται συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, πχ για να αποδείξεις αν είναι καρκινογόνος μία ουσία. Ενδείξεις μπορεί να υπάρχουν, αποδείξεις όχι.

Επειδή κι εμείς στον ίδιο πλανήτη ζούμε, κι έχουμε δει το τι συμβαίνει στα συνέδρια με τις εταιρείες, τις παροχές και τις λαλα επιστημοσύνες κάποιων σε ανακοινωσεις και εργασιες καθοδηγουμενες από συμφέροντα, γίναμε επιτέλους υπέρμαχοι της δήλωσης περί συμφερόντων και πολύ καλώς κατά τη γνώμη μου.
Δεν έχω καμία απολύτως γνώση ή γνώμη για τις τροφές ή τα BARF (πρώτη φορά εδώ διάβασα γι' αυτό). Δεν έχω ζωάκι, αλλά διαβάζω το θέμα με πολύ ενδιαφέρον.

Επίτρεψέ μου όμως να σου πω ότι η τελευταία σου παράγραφος που παραθέτω εδώ, μου θυμίζει πολύ την επιχειρηματολογία των υπέρμαχων της ομοιοπαθητικής και των πολέμιων του εμβολιασμού. Τα pdf βοηθούν περισσότερο εμάς τους αδαείς.

Όσο για το
Εκεί που πάω να πάρω τις κότες, το προσωπικό που εργάζεται είναι μέσα στο αίμα. Και μέσα στα αυτιά τους έχουν αίμα κότας και οι μισοί ούτε γάντια δε φοράν όταν πιάνουν τα ωμά κοτόπουλα. Έχω γίνει φίλος με τα παιδιά εκεί, και ρώτησα αν ποτέ κανείς εκεί μέσα έχει νοσήσει από σαλμονελα, μου είπαν όχι και πώς σε κανένα έλεγχο δεν έχει βρεθεί σαλμονελα στα κοτόπουλα.
ελπίζω να μην το εννοείς ως σοβαρό επιχείρημα. Εγώ αν τους έβλεπα να χειρίζονται κοτόπουλο χωρίς γάντια, θα τους το 'κλεινα το μαγαζί την ίδια στιγμή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.395
Επίτρεψέ μου όμως να σου πω ότι η τελευταία σου παράγραφος που παραθέτω εδώ, μου θυμίζει πολύ την επιχειρηματολογία των υπέρμαχων της ομοιοπαθητικής
Η ομοιοπαθητική πουλάει αέρα κοπανιστό, χάπια χωρίς δραστικές ουσίες. Αυτο δεν μπορει να παρομοιαστεί με την συγκριση δυο διαφορετικών τύπων τροφής.
Και επίσης δεν εχει να επιδείξει τυχαιοποιημένες μελέτες.

Ε λοιπον μπήκα στο τριπάκι και έψαξα. Δεν βρήκα τυχαιοποιημένη μελέτη σύγκρισης τύπων διατροφής για σκύλους. Το βρίσκω παντελώς παράδοξο. Ελπίζω να κάνω λαθος.

(Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιώ ειναι απο την evidence based ιατρική, όχι απο τους τσαρλατανισμούς των ομοιοπαθητικων.)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.351
Reaction score
125.298
Υπάρχουν κτηνίατροι και κτηνίατροι, γιατροί και γιατροί. Ως γνωστόν..

Εγω επιλέγω την κυρία. Παρακαλώ δείτε το βίντεο.

Η εν λόγω κτηνίατρος, είναι πολύ μεγάλη μορφή, και δεν πουλάει ζωοτροφές.
Επανάληψη: δεν πουλάει ζωοτροφές.
Πάμε:


Λινκ

http://healthypets.mercola.com


Η εν λόγω κυρία, έχει πολλά βίντεο ανεβασμένα. Όσο πιο πολλά δείτε, τόσο το καλύτερο για τον εαυτό σας. ;)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Η ομοιοπαθητική πουλάει αέρα κοπανιστό, χάπια χωρίς δραστικές ουσίες. Αυτο δεν μπορει να παρομοιαστεί με την συγκριση δυο διαφορετικών τύπων τροφής.
Και επίσης δεν εχει να επιδείξει τυχαιοποιημένες μελέτες.

Ε λοιπον μπήκα στο τριπάκι και έψαξα. Δεν βρήκα τυχαιοποιημένη μελέτη σύγκρισης τύπων διατροφής για σκύλους. Το βρίσκω παντελώς παράδοξο. Ελπίζω να κάνω λαθος.

(Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιώ ειναι απο την evidence based ιατρική, όχι απο τους τσαρλατανισμούς των ομοιοπαθητικων.)
Δεν διαφωνούμε. Το είδος της επιχειρηματολογίας επισημαίνω, που ο Κώστας το αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι. :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.351
Reaction score
125.298
ελπίζω να μην το εννοείς ως σοβαρό επιχείρημα.
Ξαναδιαβασε τι έγραψα.. μάλλον δε κατάλαβες τι εννοούσα.
Το μόνο που λέω είναι ότι από τέτοιες ιστορίες δε βγαίνει κανένα αξιόλογο συμπέρασμα.
Απλώς δηλαδή, προσπαθώ να εξηγήσω το γιατί δε σημαίνει τίποτα ουσιαστικό το "αυξημένη πιθανότητα για δυνητικά παθογόνους", ή αλλιώς αέρας κοπανιστός. Εδώ ο κόσμος καίγεται, οι κροκέτες αποδεδειγμένα είναι τιγκα στους παθογόνους, και μιλάμε για την "αυξημένη πιθανότητα των δυνητικά παθογόνων" του μπαρφ; Ρε δε τραβαμε τις τρίχες μας; Άλλωστε, από τον πίνακα που ανέβασα, από βιβλίο κτηνιατρικής, στις αιτίες της σαλμονελας βλέπετε τι γίνεται.. μιά χαρά έχει αναγνωριστεί και η κροκέτα ως πηγή σαλμονελας, όπως και το ωμό κρέας, και τόσα άλλα, διαβάστε, ματάκια έχετε.

Δείτε και τα βίντεο της κυρίας αυτής, και ξαναμιλαμε. ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Τι να πεις για τις κροκέτες; Η βάση τους είναι η στάχτη γι αυτό θερίζει ο καρκίνος στους σκύλους. Ο κτηνίατρος μου, μου είχε πει ότι επτά στους δέκα σκύλους πεθαίνουν από καρκίνο, όπως και ο δικός μου.
Η κλασσική σαχλαμάρα που λέγεται και για τους ανθρώπους. Όταν οι σκύλοι ζούσαν 4-5 χρόνια κατά μέσο όρο και οι 10χρονοι θεωρούνταν πολύ γέροι, προφανώς ήταν λιγότεροι οι καρκίνοι.
Οι δικοί μου σκύλοι με ξηρή τροφή και κονσέρβες ζουν συνήθως 14-15 χρόνια (έξω απ' το σπίτι), και με καρκίνους και χωρίς.
Σημαίνει τίποτα αυτό;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Disclaimer:
Δεν ισχυρίζομαι πως τα μπαρφς και τα ωμά είναι απαραίτητα ακατάλληλα ή κακά για τα ζώα, αλλά το να θεωρούμε πως σκοτώνουμε, δημιουργούμε καρκίνους, και κάνουμε αδύναμα τα σκυλόγατα με τα σκυλογατόφαγα ξεφεύγει. Ιδίως χωρίς στοιχεία.

Αν κάποιος θέλει να ταΐζει τα ζωντανά του και κρέας, όπως κι εγώ έκανα κατά καιρούς παλιότερα, μπορεί να το βράσει λίγο και θα είναι σίγουρος πως θα έχει the best of both worlds. :)



 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.521
Reaction score
30.895
Ποιος εχει απορια για τις πηγες σαλμονελας?

Τα sites < truth about ......> πρεπει να ξερεις οτι ειναι βλακειες .
Για το review.com το ξαναειπαμε , για καμμια ηλεκτρικη σκουπα ισως...

Πρεπει να βαλεις links απο σοβαρα sites που να λενε οτι τα barfs μετα απο μελετες υπερεχουν σε σχεση με τις κροκετες
Τα barf sites και οι brarf συγραφεις οσο εχω δει λενε βλακειες και συχνα απλοικες βλακειες
και απευθυνονται σε ανιδεους. Το επιπεδεδο τους ειναι αυτο των διαφορων εναλλακτικων
site.

Risks outweigh benefits of raw meat-based diets for pets
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.351
Reaction score
125.298
Disclaimer:
Δεν ισχυρίζομαι πως τα μπαρφς και τα ωμά είναι απαραίτητα ακατάλληλα ή κακά για τα ζώα, αλλά το να θεωρούμε πως σκοτώνουμε, δημιουργούμε καρκίνους, και κάνουμε αδύναμα τα σκυλόγατα με τα σκυλογατόφαγα ξεφεύγει. Ιδίως χωρίς στοιχεία.

Αν κάποιος θέλει να ταΐζει τα ζωντανά του και κρέας, όπως κι εγώ έκανα κατά καιρούς παλιότερα, μπορεί να το βράσει λίγο και θα είναι σίγουρος πως θα έχει the best of both worlds. :)



Για την πρώτη παράγραφο, μαζί σου.
Κάνε όμως ένα κόπο αδερφέ, διάβασε το παρακάτω, δες και ποιες μάρκες αφορούσε.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/2007_pet_food_recalls

Για τη δεύτερη παράγραφο, αντιγράφω:

Pottenger's catEdit
One study used to back up the claims of raw food being superior to cooked food is Francis M. Pottenger, Jr.'s study of 900 cats over a period of 10 years from 1932 to 1942.[7] His results showed that cats that were fed 2/3 raw meat, 1/3 raw milk and a small amount of cod liver oil were disease free and healthy while those fed the same food with the meat cooked developed degenerative diseases and reproductive difficulties, with new generations plagued with health problems. The study was done before the importance of taurine in a cat's diet was known and it has been suggested that the group of Pottenger's cats on cooked food simply suffered from taurine deficiency as heating or cooking food causes a reduction in taurine content.[8] In a study on feline maternal taurine deficiency, the group of taurine-deficient cats exhibited symptoms similar to the Pottenger's cats on a cooked diet.[9]

Από βίκι.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Raw_feeding
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.395
Πρεπει να βαλεις links απο σοβαρα sites που να λενε οτι τα barfs μετα απο μελετες υπερεχουν σε σχεση με τις κροκετες
Σπυρο, δεν νομιζεις πως ειναι παραδοξο που δεν εχουν καν διενεργηθει τετοιες RCT μελέτες;

Δεν εχει ευθυνη η επιστημονικη κοινοτητα για αυτο;;;;

Εγω δεν παιρνω θεση για το ποιο ειναι προτιμοτερο, αφου δεν υπαρχουν τα δεδομενα. Να σχεδιαστουν μελετες για να μαθουμε την αληθεια.

Οσο για τους καρκινους που προαναφερθηκε, και γι αυτο οι μελετες μπορουν να βγαλουν δεδομενα. Μπορουμε επισης να στηριχτουμε σε επιδημιολογικές /αναδρομικες και οχι προοπτικές μελετες (πιο ευκολο).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Pottenger's catEdit
One study used to back up the claims of raw food being superior to cooked food is Francis M. Pottenger, Jr.'s study of 900 cats over a period of 10 years from 1932 to 1942.[7] His results showed that cats that were fed 2/3 raw meat, 1/3 raw milk and a small amount of cod liver oil were disease free and healthy while those fed the same food with the meat cooked developed degenerative diseases and reproductive difficulties, with new generations plagued with health problems. The study was done before the importance of taurine in a cat's diet was known and it has been suggested that the group of Pottenger's cats on cooked food simply suffered from taurine deficiency as heating or cooking food causes a reduction in taurine content.[8] In a study on feline maternal taurine deficiency, the group of taurine-deficient cats exhibited symptoms similar to the Pottenger's cats on a cooked diet.[9]
Γι' αυτό γράφω και κρέας. :p Ταυρίνη περιέχουν όλες οι γατοτροφές απ' όσο γνωρίζω απο παλιότερα γιατί τα τελευταία χρόνια δεν έχω γατούλια.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.351
Reaction score
125.298
Γι' αυτό γράφω και κρέας
Συμφωνώ και επαυξανω, αλλά έγραψες κι αυτό:
μπορεί να το βράσει λίγο
Με το οποίο διαφωνώ και ενισταμαι κύριε προεδρε :p

Δε σε είδα να σχολιάζεις το άλλο λινκ απο βίκι, αυτό το κακό για την ανάκληση κροκέτας, που λέει και μάρκες, και τι μάρκες, και πόσοι θάνατοι σκύλων και τετχια κακα πράματα για τις κροκετουλες:p
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Αδυνατούλης είναι ή γέρος;
Ε χμ, το κεφάλι του βγήκε λίγο υπερφυσικό, μάλλον λόγω του κοντινού πλάνου. Είναι 6 ετών και υιοθετημένος από ηλικία ενός μηνός περίπου. Σωματώδης (5 κιλά) με μακρύ λυγερό κορμί και κάτι νύχια να. Έρχεται, τρώει και φεύγει, αλλά πότε - πότε την πέφτει για κανένα υπνάκι εδώ στο σπίτι.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.521
Reaction score
30.895
costasEAR εχουμε διαφορετικη αντιληψη για το πια ειναι τα site ,που μπορουμε να βασισομαστε για τις πηγες μας και δεν μπορει να γινει τιποτα για αυτο.;)

Κουκλος ο τουλαλαν !
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Δε σε είδα να σχολιάζεις το άλλο λινκ απο βίκι, αυτό το κακό για την ανάκληση κροκέτας, που λέει και μάρκες, και τι μάρκες, και πόσοι θάνατοι σκύλων και τετχια κακα πράματα για τις κροκετουλες:p

Τι να σχολιάσω, αντιπρόσωπος ξηρής τροφής είμαι;
Αφού αγόρασαν απο τους κινέζους προϊόντα με μελαμίνες, ας πρόσεχαν.
Άσε που δεν αφορά μόνο ξηρή τροφή για σκλιά.

On 27 April, the U.S. FDA subjected all vegetable proteins imported from China, intended for human or animal consumption, to detention without physical examination, including: wheat gluten, rice gluten, rice protein, rice protein concentrate, corn gluten, corn gluten meal, corn byproducts, soy protein, soy gluten, proteins (includes amino acids and protein hydrosylates), and mung bean protein.[12] In a teleconference with reporters on 1 May, officials from the FDA and U.S. Department of Agriculture said between 2.5 and 3 million people in the United States had consumed chickens that had consumed feed containing contaminated vegetable protein from China
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
δηλαδη τα σκυλια γατια δεν νοσουν ποτε απο γαστρεντεριτιδα, κανουν 2-3 τσιρλιπιπι και ξεμπερδευουν?
εχω μπερδευτει...... να μαγειρευω την τροφη τους, να την καταψυχω, να την δινω οπως ειναι ωμη ή να την παστεριωνω?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.401
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top