Bullying (Kii Audio Three)

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Κάποιοι έχετε πρόβλημα κατανόησης
προς ChrisHat,

"Η πιστότητα προς δεδομένο master"
χμ δηλαδή πάμε να αναπαράγουμε το τροποποιημένο μουσικό γεγονός και όχι να "αγγίξουμε" το αληθινό. Πιστότητα στο λάθος δεν υπάρχει.
Ποιος είπε οτι το τροποποιημένο γεγονός είναι λάθος? Ιδανικά (μετά από καλή ηχοληψία-mixing-mastering) είναι ανώτερο τού αληθινού.
 

Μηνύματα
9.218
Reaction score
12.732
Ποιος είπε οτι το τροποποιημένο γεγονός είναι λάθος? Ιδανικά (μετά από καλή ηχοληψία-mixing-mastering) είναι ανώτερο τού αληθινού.
ετσι και αλλιως αληθινο δεν ειναι..του παταω και εγω κανενα..συμμαζεματακι στο σπιτι...με καμια λαμπιτσα κανα καλωδιο καμια κορνιτσα:lol::lol::lol::lol::lol: ..και το φερνω στα ισα του..οπως αρεσει στα αυτια μου:D...λες να μου κρατησει μουτρα ο ηχοληπτης?:p
 


m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
@ABSENTI

Ό,τι θες κάνε, την εμμονή σου να μας λες τις αποψάρες σου σε κάθε τέτοιο thread δεν πολυκαταλαβαίνω. Δικαίωμά σου, αλλά ποιος είναι ο σκοπός? Θες να μας "ανοίξεις τα μάτια"? Πιστεύεις ότι είμαστε μπερδεμένοι? Έχεις γράψει πολλά post με επιχειρήματα που αγνοούμε οι υπόλοιποι?

@gonis

όποτε ανοίγει θέμα για kii, grimm κτλ κάποια άτομα μαζεύονται για να γ..νε το θέμα (βλ. το thread "Έμεινα πάκης", θα παρατηρήσεις συγκεκριμένα άτομα να κάνουν αυτή τη δουλειά)
 

I

iason

Guest
Ρε π@υστη μου σε αυτό το σάιτ οτι θέμα ανοίξω μου το γ..μ..τε:o...ακόμη και τις αγγελίες...
αμα κοιμηθεί ο μπέμπης νωρίς θα γράψω .....
Νανι νανι το μωρο ...........:rolleyes:.για να γραψει ο μπαμπουκας για το ηχειο :thumbsup::thumbsup::thumbsup:
 

Μηνύματα
9.218
Reaction score
12.732
Ό,τι θες κάνε, την εμμονή σου να μας λες τις αποψάρες σου σε κάθε τέτοιο thread δεν πολυκαταλαβαίνω. Δικαίωμά σου, αλλά ποιος είναι ο σκοπός? Θες να μας "ανοίξεις τα μάτια"? Πιστεύεις ότι είμαστε μπερδεμένοι? Έχεις γράψει πολλά post με επιχειρήματα που αγνοούμε οι υπόλοιποι?
συγνωμη δεν ηξερα οτι ειναι ..v.i.p το θεμα:hi:
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ρε π@υστη μου σε αυτό το σάιτ οτι θέμα ανοίξω μου το γ..μ..τε:o...ακόμη και τις αγγελίες...
αμα κοιμηθεί ο μπέμπης νωρίς θα γράψω .....
Κατανοείς φαντάζομαι πόσο σώφρων ενέργεια είναι η αποφυγή ανάλογων...ιστορικών στιγμών για κάποιους...:sneaky:
Προτείνεται πάντως να καθυστερήσουν για μερικούς...μήνες οι ακροαματικές εντυπώσεις από το ολοκληρωμένο setup.Να καλλιεργηθεί ολίγον τι σασπένς και να εκδηλωθούν άπαντες και παντοιοτρόπως βρε παιδί μου...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Θυμάμαι κατι ηχεία που ακούγαμε στην έκθεση - δεν λέω ποιά ;)- που όταν σηκωνόσουν όρθιος, νόμιζες ότι έσβησαν τα twitter :(
Ακόμα περιμένω απάντηση για αυτό. Δεν είδες την προηγούμενη αναφορά που σου έκανα; Ή δε θες να απαντήσεις;

Ε ! , μαθε λοιπον οτι αντιμετωπιζεται με διαφορους τροπους αυτο το φαινομενο ! , επισης μαθε οτι τα τρανζιστορ πασχουν απο το φαινομενο " ουρας " :D ! .
Θα ήθελα πολύ να με κατευθύνεις με κάποια βιβλιογραφία να διαβάσω και για τα 2 θέματα. Με ενδιαφέρει πολύ! Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Ρε π@υστη μου σε αυτό το σάιτ οτι θέμα ανοίξω μου το γ..μ..τε:o...ακόμη και τις αγγελίες...
αμα κοιμηθεί ο μπέμπης νωρίς θα γράψω .....
54 θα γινουν οι σελιδες μετα το post σου :roflmao:

:hi:
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Εγώ ακούω με "κουδουνίστρες" (ή "καυσόξυλα" στην καθομιλουμένη :p) και ισχυρό solid state ενισχυτή.
Στο γραφείο του σπιτιού έχω ένα δεύτερο συστηματάκι με μονόδρομα ηχεία και ένα vintage luxman fully recapped που με ταξιδεύει σε άλλες εποχές.

Όταν πριν δύο χρόνια παραβρέθηκα σε ένα focal demo day που διοργάνωσε η athens pro audio με εντυπωσίασαν τα ενεργά focal, όχι μόνο οι ναυαρχίδες sm9 που εξέθεσαν πολλές ηχογραφήσεις που θεωρούνται "καλές", αλλά ακόμα και τα μικρούλια 40άρια τα οποία με την προσθήκη ενός sub δημιουργούν ένα εξαιρετικό full range σύστημα. Όλα αυτά βέβαια, σε ένα στουντιακό χώρο που δυστυχώς δεν προσιδιάζει στους συνήθεις οικιακούς χώρους.

Ταυτόχρονα πάντα απολαμβάνω τον ήχο ενός ολοκληρωμένου λαμπάτου της Leben όταν βρεθεί στο διάβα μου και, κάποτε, θα ήθελα να αποκτήσω έναν.

Τέλος, στην τελευταία έκθεση έναν από τους καλύτερους ήχους κατά τη γνώμη μου - και όσο μπορεί κανείς να κρίνει σε ένα τέτοιο περιβάλλον - απέδωσε το σύστημα με τις μεγάλες κόρνες της Tune Audio οδηγούμενες από έναν luxman των 20 watts σε τάξη Α (εξαιρετικό μηχανάκι ο εν λόγω).

Συμπέρασμα: για να είμαι πλήρως ικανοποιημένος θα ήθελα άλλα δύο συστήματα, πράγμα προφανώς μη εφικτό, όχι μόνο για οικονομικούς αλλά και για χωροταξικούς λόγους (και λόγους επαπειλούμενης παντόφλας! :roflmao:).

Υπάρχουν πολλοί δρόμοι για την ηχητική ευχαρίστηση.

Από κει και πέρα, ο καθείς κάνει τις επιλογές του και τους αναπόφευκτους συμβιβασμούς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Υπάρχουν πολλοί δρόμοι για την ηχητική ευχαρίστηση.
Πάρα πολλοί! ;)

Όμως, η πιο σοφή επιλογή, στην σύγχρονη πραγματικότητα δεν είναι να γίνεις κάτοχος 15 ηχοσυστηματων, αλλά ενός χαμαιλέοντα ;)

Γιου νόου καρακτερς;
Ξέρεις τι "ηχητικές σφραγίδες" ανευρίσκονται σε μορφή ψηφιακών φίλτρων σε πλειάδα "επαγγελματικών" μηχανών;
Ίσως αξίζει τον κόπο, ε; ;)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.597
Ρε π@υστη μου σε αυτό το σάιτ οτι θέμα ανοίξω μου το γ..μ..τε:o...ακόμη και τις αγγελίες...
Πούλα τα ή... χτίσε τη μπαλκονόπορτα! :whistling:
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Ξέρεις τι "ηχητικές σφραγίδες" ανευρίσκονται σε μορφή ψηφιακών φίλτρων σε πλειάδα "επαγγελματικών" μηχανών;
Ίσως αξίζει τον κόπο, ε; ;)
Tη Metric εννοείς;
Μουσική θέλω να ακούω όχι να γίνω ηχολήπτης! :roflmao:

Πέραν της πλάκας, με αγχώνουν όλα αυτά τα κουμπάκια. Έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη υπερβαίνει τις ανάγκες ενός μέσου χομπίστα.

Βέβαια οι προενισχυτές του μέλλοντος κάπως έτσι θα είναι αλλά όχι ακριβώς έτσι.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Θα ήθελα πολύ να με κατευθύνεις με κάποια βιβλιογραφία να διαβάσω και για τα 2 θέματα. Με ενδιαφέρει πολύ! Ευχαριστώ.
Για Secondary emission διαβασε το παρακατω αρθρο , παραγραφος 7 ! .
http://www.john-a-harper.com/tubes201/

Για το φαινομενο ουρας , μπορεις να κανεις ενα google search για tail currents η Switching times , διοτι το ρευμα ουρας ( tail current ) εχει αμεση σχεση με τον χρονο turn off του καθε transistor , οσο ποιο μεγαλος ειναι αυτος ο χρονος τοσο ποιο " εντονο " ειναι αυτο το φαινομενο ! .
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Για Secondary emission διαβασε το παρακατω αρθρο , παραγραφος 7 ! .
http://www.john-a-harper.com/tubes201/

Για το φαινομενο ουρας , μπορεις να κανεις ενα google search για tail currents η Switching times , διοτι το ρευμα ουρας ( tail current ) εχει αμεση σχεση με τον χρονο turn off του καθε transistor , οσο ποιο μεγαλος ειναι αυτος ο χρονος τοσο ποιο " εντονο " ειναι αυτο το φαινομενο ! .
Ευχαριστώ, αύριο διάβασμα.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Κατανοείς φαντάζομαι πόσο σώφρων ενέργεια είναι η αποφυγή ανάλογων...ιστορικών στιγμών για κάποιους...:sneaky:
Προτείνεται πάντως να καθυστερήσουν για μερικούς...μήνες οι ακροαματικές εντυπώσεις από το ολοκληρωμένο setup.Να καλλιεργηθεί ολίγον τι σασπένς και να εκδηλωθούν άπαντες και παντοιοτρόπως βρε παιδί μου...
Αν και το πρώτο σκέλος δεν το αντιλήφθηκα πλήρως,για το δευτερο ειναι δεδομένο οτι θα υπάρξει χρόνο-καθυστέρηση,χρονο-χρέωση;)
Το "ηχείο" μέχρι τώρα το εχουν ακούσει..σίγουρα,η σύζυγος, ο μπέμπης,εγώ, δυο φίλοι και ο Bhutia....
:o:D
...
....στο Μοναχο....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Ρε μπάσο έχει;
:party::party:

:D

Ο μπουτχιας είναι μπανγκενολουφσενάκιας, μάλλον θα κυκλοφορεί και με αϊφόνι, μπρρρρ:gotcha:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.562
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top