Βιβλία


Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.496
ταξιδι μεγάλο με παρεα βιβλιο..(τρενο/αεροπλανο/πλοιο) οι αγαπημενες μου στιγμες.

Μου θύμισες αυτή τη στιγμή: ( Sorry,i Couldn t help it...:D Μου χει συμβεί...)

" I See you have your Book for Protection there?" " It didn t help with me though,did it?"


 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Σε αρκετούς το καλοκαίρι/διακοπές mR sPOCK λειτουργούν ευεργεγετικά ως προς την ανάγνωση. Σε άλλους, όπως η αρχοντιά μου , ίσως λόγω ηλικίας το μυαλό και τα μάτια παρασέρνονται, οπότε κάτι λάιτ ή να μην χρειάζεται κάθε τρείς και λίγο να γυρνάς δέκα σελίδες πίσω.
Έτσι πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό λιστοειδή όπως το "αλφαβητάρι του διαβόλου" ή "οι λίστες" του Δήμου.
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.496
video not available..αλλα καταλαβα περιπου τι λες..
Accidental Tourist



Από το σχόλιο κάτω από το απόσπασμα :I first saw this film on a flight from San Diego to Boston on which I had buried myself in a book to avoid talking to the oaf sitting next to me. We watched the movie together -:D


Φαίνεται τώρα?
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.496
" Ξέρω τι σκέφτεσαι " διαβεβαιώνει ο Χαβενερ και αναλυει στο βιβλίο του πρακτικές,τη μεθοδολογία του.

Το "σύστημα" λειτουργεί και δίχως να πιστέψεις σ αυτό.


image.jpeg
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
oh yes Mr Spock ! ^^

..αλλα το Decembered ... ειναι ενα μονιμο μπλεξιμο. Ακομα και οταν δεν βρισκεται μπλεγμενος...απο (εξ-αθλια) συνηθεια..μπλεκει μονο του..
Μπελαδες - Μπλεξιματα - Mπλουζ.
ειναι η δευτερη - τριτη...φυση μου... I cannot escape myself.. :D
αλλωστε ο δρομος ειναι ...

Material - Western Lands
<3
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
τον εστειλα διακοπες τον δικο μ και ησυχασα.
ζεν....ζεν....ομμμμμμμ ... ομμμμμμμμμμμμμ.....
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.520
Reaction score
30.887
Δεν μπορω να γραφω απο το tab αλλα μπορω να πω οτι εχει παρει φωτια,
με μεγαλοδοντες ,raptors,alien planets,Dna,human origins, multiuniverse κλπ!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
μπλουζ.παρανοια μπλουζ.
ιτ ιζ ολ τρουυυυυυυυυυυυυυ.
Untitled.jpg

[DOUBLEPOST=1470988390][/DOUBLEPOST]
Δεν μπορω να γραφω απο το tab αλλα μπορω να πω οτι εχει παρει φωτια,
με μεγαλοδοντες ,raptors,alien planets,Dna,human origins, multiuniverse κλπ!
Ναι καλα...ταχα μου δεν μπορεις...
tmp_18343-IMG_20160810_234831-831366808.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Η συστηματική ανάγνωση βιβλίων προσφέρει μακροζωία

- τα βιβλία προάγουν το λεγόμενο βαθύ και αφοσιωμένο διάβασμα

Πολλαπλά είναι τα οφέλη που αποκομίζουμε από τη συστηματική ανάγνωση βιβλίων, καθώς, όπως αποδεικνύεται από πρόσφατη έρευνα, αυτή η ενασχόληση απομακρύνει τον κίνδυνο εμφάνισης άνοιας και επιμηκύνει το προσδόκιμο ζωής. Οι άνθρωποι που διαβάζουν έστω και μισή ώρα την ημέρα (συνολικά δηλαδή 3,5 ώρες την εβδομάδα) μπορούν να μειώσουν τον κίνδυνο πρόωρου θανάτου ακόμη και κατά 20%. Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί ότι η ωφέλεια από την ανάγνωση περιοδικών και εφημερίδων είναι σημαντικά μικρότερη.

Η μελέτη, που εκπονήθηκε υπό τον συντονισμό της καθηγήτριας Επιδημιολογίας Μπέκα Λεβί της Σχολής Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου Γέιλ, δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση Social Science and Medicine. Προκειμένου να διαπιστώσουν τι συμβαίνει, οι ερευνητές ανέλυσαν στοιχεία που αφορούσαν 3.635 ανθρώπους, τις αναγνωστικές τους συνήθειες αλλά και την εξέλιξη της υγείας τους επί δώδεκα χρόνια. Ετσι διαπιστώθηκε ότι όσοι διάβαζαν 3,5 ώρες την εβδομάδα είχαν κατά μέσο όρο 17% λιγότερες πιθανότητες πρόωρου θανάτου από οποιαδήποτε αιτία. Για εκείνους που διαβάζαν περισσότερο από 3,5 ώρες εβδομαδιαίως ο κίνδυνος πρόωρου θανάτου ήταν μικρότερος κατά 23%.

Κατά τη διάρκεια της μελέτης, κατέληξε το 27% των συμμετεχόντων αλλά και το 33% της ομάδας ελέγχου που δεν διάβαζε καθόλου βιβλία. Σύμφωνα με τους ερευνητές, όσο περισσότερα βιβλία διάβαζε κάποιος, τόσο λιγότερες ήταν οι πιθανότητες να πεθάνει.

Η βιβλιοφιλία συνδέεται, λοιπόν, με τη μακροζωία, ενώ, όπως έχουν δείξει προηγούμενες μελέτες, η ανάγνωση βιβλίων βοηθά στον ύπνο, ενισχύει την ψυχική διάθεση και αποτελεί ασπίδα προστασίας κατά της νόσου Αλτσχάιμερ.

Η τελευταία μελέτη δείχνει ότι η ανάγνωση βιβλίων, ακόμη και για μισή ώρα ημερησίως, προσφέρει σημαντικό πλεονέκτημα για την επιβίωση, πλεονέκτημα το οποίο είναι άσχετο από την εισοδηματική κατάσταση, τη μόρφωση, τη νοημοσύνη, το φύλο, την ηλικία και την οικογενειακή κατάσταση ή άλλες παραμέτρους.

Οπως επισημαίνεται στην έρευνα, τα βιβλία προάγουν το λεγόμενο βαθύ και αφοσιωμένο διάβασμα, περισσότερο από ό,τι οι εφημερίδες, τα περιοδικά και τα άλλα έντυπα ή οι αναρτήσεις στο Διαδίκτυο, και αυτό είναι κάτι που βοηθά σημαντικά στην υγεία του εγκεφάλου. Αλλά τα καλά της βιβλιοφιλίας δεν περιορίζονται μόνο εδώ. Το λεξιλόγιο, η λογική, η ικανότητα συγκέντρωσης και η κριτική σκέψη αναπτύσσονται όσο διαβάζουμε βιβλία. Αξίζει να σημειωθεί ότι για τις ανάγκες της έρευνας δεν έγινε διαχωρισμός στα είδη των βιβλίων, αλλά, όπως αποδείχθηκε, οι περισσότεροι από τους συμμετέχοντες διαβάζαν λογοτεχνία. Τώρα οι ερευνητές σκοπεύουν να μελετήσουν την επίδραση των ηλεκτρονικών βιβλίων στην ανθρώπινη υγεία.

(πηγή)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Εξαιρούνται τα e-books, το γράφει στην υποσημείωση. :p
 



Μηνύματα
705
Reaction score
995
I am back boys... Καλό τέλος Αυγούστου σε όλους τους άρτι επιστρέψαντες (αλλά winter is coming... :sneaky:)

Τίποτα εξαιρετικό/απίθανο/πρωτόγνωρο/πρωτότυπο/ανεπανάληπτο σε fantasy/dystopian/steampunk έχετε να προτείνετε; Αν είναι κάτι εξαιρετικό και Young Adults διαβάζουμε.

ΜΗΝ με πείτε για sci-fi, μην με προτείνετε πολύ κλασσικούς τίτλους.
Πείτε μου για όμοιους με Mieville, Gaiman, Mervyn Peake (αλλά όχι τους ίδιους, τους έχω εξαντλήσει).

Τώρα διαβάζω το Otherland του Tad και είμαι δίβουλος ακόμη στο αν με αρέσει ή όχι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
I am back boys... Καλό τέλος Αυγούστου σε όλους τους άρτι επιστρέψαντες (αλλά winter is coming... :sneaky:)

Τίποτα εξαιρετικό/απίθανο/πρωτόγνωρο/πρωτότυπο/ανεπανάληπτο σε fantasy/dystopian/steampunk έχετε να προτείνετε; Αν είναι κάτι εξαιρετικό και Young Adults διαβάζουμε.

ΜΗΝ με πείτε για sci-fi, μην με προτείνετε πολύ κλασσικούς τίτλους.
Πείτε μου για όμοιους με Mieville, Gaiman, Mervyn Peake (αλλά όχι τους ίδιους, τους έχω εξαντλήσει).

Τώρα διαβάζω το Otherland του Tad και είμαι δίβουλος ακόμη στο αν με αρέσει ή όχι.
Θα σου πρότεινα το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" της Ursula K. Le Guin. Προσοχή όμως, να διαβάσεις τα κεφάλαια με τη σειρά που αναφέρεται εδώ, για να μην την πατήσεις όπως εγώ...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.240
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top