Βιβλία




Μηνύματα
705
Reaction score
995
Θα σου πρότεινα το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" της Ursula K. Le Guin. Προσοχή όμως, να διαβάσεις τα κεφάλαια με τη σειρά που αναφέρεται εδώ, για να μην την πατήσεις όπως εγώ...
Το έχω διαβάσει το Dispossessed. Είμαι μεγάλος φαν της Le Guin από το Earthsea saga.
[DOUBLEPOST=1472550296][/DOUBLEPOST]
To μοναδικο και καταπληκτικο wool
View attachment 62659
καθως και την συνεχεια Dust

View attachment 62660
Noted. Thanks.
[DOUBLEPOST=1472550348][/DOUBLEPOST]
Εννοείται πως το έχω ήδη. Να αντιπροτείνω το Blood Meridian του ιδίου.
[DOUBLEPOST=1472550506][/DOUBLEPOST]
Day by day armageddon και beyont exile (μην σε αποτρεψουν τα zombie)
View attachment 62664 View attachment 62666
Oh yes. Both. Λίγο φλατ η γραφή και λίγο "πόσο φοβερός survivalist είμαι ο στρατόκ@υλος" αλλά διαβάζεται ευχάριστα.
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.497
image.jpeg


Η Αθανασία - Μίλαν Κούντερα

«…Πώς να ζήσει κανείς σ’ έναν κόσμο με τον οποίο δεν συμφωνεί; Πώς να ζήσει με τους ανθρώπους, όταν δεν μπορεί να οικειοποιηθεί ούτε τα βάσανα ούτε τις χαρές τους; Όταν δεν ξέρεις να είσαι ένας απ’ αυτούς;…»

Να ζεις, δεν υπάρχει καμιά ευτυχία σ΄αυτό. Να ζεις: να περιφέρεις στον κόσμο το επώδυνο εγώ σου. Αλλά να είσαι, να είσαι είναι ευτυχία. Είναι: το να μεταμορφώνεσαι σε κρήνη , σε πέτρινη δεξαμενή μέσα στην οποία το σύμπαν κατεβαίνει σαν χλιαρή βροχή"

"... ο Κούντερα μπορεί να σε κουράζει ορισμένες φορές , μπορεί να σε μπερδεύει , μπορεί να σε συγχύζει αλλά πάντα κάτι σου μένει όταν ολοκληρώνεις ένα βιβλίο του. Όπως λέει ένα σπουδαίο ρητό :

"Μόρφωση είναι αυτό που μένει όταν ξεχάσεις όσα έμαθες".

-http://paramethorios.blogspot.de/2008/07/blog-post_30.html




Υ.Γ.Σπύρο, ανέβασε τα ολα!
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.525
Reaction score
30.903
Σαν το world war Z αλλα με ρομποτ , ( το WW Z ειναι must επισης)
41EuZtr9vGL._SX319_BO1,204,203,200_.jpg


Δεν τα εχω διαβασει αλλα ειναι πολυσυζητημενα
51I+KDI0QPL._SX331_BO1,204,203,200_.jpg
51jZKoIBcyL._SX331_BO1,204,203,200_.jpg

51J5y4nLPFL._SX328_BO1,204,203,200_.jpg


ΥΓ φακελος kundera στο tab17

ΥΓ costis_d διαβαζεις e-books στα Αγγλικα? Σε ρωταω γιατι εχει μεγαλη σημασια ;)
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Σαν το world war Z αλλα με ρομποτ , ( το WW Z ειναι must επισης)
View attachment 62673

Δεν τα εχω διαβασει αλλα ειναι πολυσυζητημενα
View attachment 62674 View attachment 62675
View attachment 62676

ΥΓ φακελος kundera στο tab17

ΥΓ costis_d διαβαζεις e-books στα Αγγλικα? Σε ρωταω γιατι εχει μεγαλη σημασια ;)
Τα τελευταία 10-15 χρόνια διαβάζω μόνο Αγγλικά, και τους τελευταίους μήνες που πήρα το Kindle μόνο e-books (το σπίτι δυστυχώς δεν χωράει άλλα βιβλία :()
[DOUBLEPOST=1472570494][/DOUBLEPOST]Eννοείται το WWZ το διάβασα όταν βγήκε. Τα άλλα που έχεις βάλει μάλλον για sci-fi τα κόβω (και δεν τρελλαίνομαι ιδιαίτερα για sci-fi. Να φανταστείς το Foundation το έχω αγοράσει από πέρυσι και δεν το έχω διαβάσει ακόμα :oops:)
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Aν διαβάζεις πολυ,ήρθε η ώρα να σταματήσεις.:D

10 Terrible Things That Happen When You Read Too Much
Δέκα (10) φοβερά πράγματα που μπορεί να συμβούν :

9.You will start thinking :welcome:
Το 8 γ@μώτο, το 8...

"8. Suddenly you need a bigger place
A home library wouldn’t do justice to your marvellous collection – it simply wouldn’t. You can’t possibly fit all your books there! And that doesn’t even count the TBR ones. Well, it’s a shame you don’t have one, you remind yourself. It looks like your precious books will have to stay on your bed, the bathroom floor and in the kitchen cupboards… anywhere you can fit them for now."
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
- καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα , έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα του Λάβκραφτ , τι θα μού προτείνατε σε κάτι ανάλογο ( όχι Πόε και αυτά τα έχω διαβάσει ) , στα Ελληνικά όμως

- Λόρδος Ντανσανι , Άρθουρ Μάχεν , τι λέτε γι΄ αυτούς ;
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
- καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα , έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα του Λάβκραφτ , τι θα μού προτείνατε σε κάτι ανάλογο ( όχι Πόε και αυτά τα έχω διαβάσει ) , στα Ελληνικά όμως

- Λόρδος Ντανσανι , Άρθουρ Μάχεν , τι λέτε γι΄ αυτούς ;
Φίλος, εκδότης. μαθητής του Λάβκραφτ:

http://www.politeianet.gr/books/9789605212216-derleth-august-aiolos-to-monopati-tou-kthoulou-68673

http://www.politeianet.gr/books/9789605212223-derleth-august-aiolos-i-maska-tou-kthoulou-68678
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Η ειρωνεία... Έκλεισε ο Ελευθερουδάκης κι η Αθήνα θα είναι η πρωτεύουσα του βιβλίου.

Όπως το είπες spylab.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
- καλημέρα , σε κάποιο φόρουμ βιβλίων διάβασα πως η κάτωθι έκδοση , έχει την καλύτερη μετάφραση , και η κινηματογραφική μεταφορά από τον milos forman ήταν άψογη





 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
@wizzy , τα (περι)γραφει ολα στο τελος το βιβλιο, ειναι μια πραγματικη ιστορια (γι'αυτο και αργησε στην εκδοση του). Πρωτη συγκραφικη προσπαθεια και απο τους δυο αυτους αγνωστους τοτε τυπους. Καπου καταλαβαινεις ποτε γραφει ο καθενας. Must read/must have στο Βeat Movement , και λιγο γενικοτερα/Burroughs research.

**Τσεκαρε το "Killing in Riverside Park" , αυτη ειναι η αληθινη ιστορια.. (σποιλερ)**
εγινε μαλιστα και ταινια πριν μερικα χρονια.."Kill your darlings" (2013)
(την βρικα πολυ καλη! και μου εδωσε μια εικονα στη τοτε εποχη)
ΙΜΗΟ: Αξιζει να διαβαστει για το story, δεν ειναι βαρυ ισα ισα, αλλα δεν μπορω να το "κρινω" (ειναι η πρωτη προσπαθεια, και δεν ηταν για εκδοση, παρα για ασκηση αμφοτερων στη συγγραφη-ας πουμε τοτε ο κοσμος εγραφε κειμενα στη γραφομηχανη, οπως τωρα σε blogs, αλληλογραφουσε κοκ..-απιθανο ε?)..απλη καθαρη γλωσσα και straightforward story..
-Απο Burroughs, τι εχεις διαβασει ?

..is this machine recording???
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top