Τηλεοπτικές άδειες - Οι εξελίξεις

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Παντως εχει και την πλακα του να τους βλέπεις να μπαινουν με βαλιτσες, στρωματα και ξηρα τροφη...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Παντως εχει και την πλακα του να τους βλέπεις να μπαινουν με βαλιτσες, στρωματα και ξηρα τροφη...
Εγώ νομίζω ότι είναι κατάντια της χώρας! και το καλύτερο, θα ήταν ένας ανοικτός πλειοδοτικός διαγωνισμός! μην ξεχνάτε πως όλα αυτά τα βλέπουν όλες οι χώρες, νομίζεται ότι θα λένε τα καλύτερα?
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Εγώ νομίζω ότι είναι κατάντια της χώρας! και το καλύτερο, θα ήταν ένας ανοικτός πλειοδοτικός διαγωνισμός! μην ξεχνάτε πως όλα αυτά τα βλέπουν όλες οι χώρες, νομίζεται ότι θα λένε τα καλύτερα?
Ετσι ακριβώς...απλά νομίζω ότι έχουμε πια συνηθίζει να είμαστε ο διεθνής περίγελος...
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958
Πιστεύω δεν θα κλείσει κανείς.
Χρόνια πολλά! :)

Κι εγώ αυτό πιστεύω.

Θα βγει αντισυνταγματική ίσως η απόφαση και θα εκπέμπουν όλοι κανονικά.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Τουλάχιστον να σταματήσουν να μας σπάνε τα @@ στην τηλεόραση με το σποτ κάθε λίγο για το πόσα εκατομμύρια πλήρωσαν τόσα χρόνια τα κανάλια.
Νομίζω ότι εισέπραξαν πολύ περισσότερα.
Άλλωστε δεν έκαναν ενημέρωση, αλλά προπαγάνδα και παράλληλες μπίζνες, το κάθε κανάλι με βάση τα δικά του συμφέροντα δηλ. του αφεντικού του.

Δεν μ΄αρέσει ο τρόπος που γίνονται όλα αυτά, αλλά και τα κανάλια δεν είναι αθώα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Χρόνια πολλά! :)

Κι εγώ αυτό πιστεύω.

Θα βγει αντισυνταγματική ίσως η απόφαση και θα εκπέμπουν όλοι κανονικά.
Άσε που όλο αυτό το ρεζιλίκι θα έχει διάρκεια μέχρι τις εκλογές, όποτε αυτές γίνουν. 8-)
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Πρώτη άδεια στον Μαρινάκη με 15-16 εκατομμύρια και δεύτερη στον Σαββίδη με 12-15 εκατομμύρια???? ή το ανάποδο? ποιος ξέρει...

Μένουν άλλες δυο για 6 διεκδικητές....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οταν ΟΛΑ τα μεχρι σημερα ΔΕΝ βγηκαν αντισυνταγματικα, γιατι να βγει το αποτελεσμα;
Συμφωνω πως ο "διαγωνισμος" οπως γινεται ειναι Η ξεφτιλα ολων: κρατους, κυβερνησης, θεσμων, επιχειρηματιων και...ημων βεβαιως. Κυριως ομως ειναι (ξεφτιλα) των επιχειρηματιων που, προκειμενου να μη χασουν τυχον ευκαιρια, ΑΥΤΟΞΕΦΤΙΛΙΖΟΝΤΑΙ μετεχοντες σε διαγωνισμο παρωδια. Αυτοι βεβαια για το κερδος ειναι διατεθειμενοι να κανουν κι αλλα... ακατανομαστα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Έχουν φαγωθεί όλοι και ιδιαίτερα ο ΣΚΑΪ με τον Καλογρίτσα που έδωσε τα χαρτιά 15:40.
40' αργοπορημένος σύμφωνα με αυτούς. Και η επιτροπή την έκανε δεκτή, και χαμός στο ίσιωμα, και ενστάσεις κλπ.
Λοιπόν, το ΣτΕ με αφορμή παλαιότερο διαγωνισμό το 2008 έχει αποφασίσει με νόμο ότι:
Σε δημόσιους διαγωνισμούς ο φάκελος του κάθε ενδιαφερόμενου πρέπει να κατατίθεται μέχρι την καταληκτική ημερομηνία και μέχρι τις 19:00.

Οπότε τζάμπα ο χαβαλές και απορώ πως δεν το ήξεραν οι δικηγόροι τους πριν αρχίσουν τις ενστασεις.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Έχω να δω τηλεόραση 4-5 χρόνια.
Έχει σκατά σειρές, σκατά ταινίες, σκατά διαφημίσεις, σκατά ειδήσεις.

Ανοίγεις ευρωπαϊκή τηλεόραση (η Ιταλία παίζει σε άλλο ταμπλό) και η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα.

Εμείς εκπέμπουμε έναν βαλκανικό εμετό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ο Μπογδάνος στο Marketnews γράφει ότι παρόλο που είναι αδύνατον να βγει πληροφορία εκτός Γενικής Γραμματείας, οι πληροφορίες εκτός αυτής λένε για Μαρινάκη, Σαββίδη και Βαρδινογιάννη να έχουν εξασφαλίσει από μια άδεια. Μένει ακομα ΜΙΑ για Αλαφούζο, Κυριακού, Κοντομηνά.

Κοντός ψαλμός που λένε.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
Μπορει καποιος να πει τι θα συμβει με τους εργαζομενους ενος τηλεοπτικου σταθμου, αν δεν παρει τελικα αδεια? Αν κλεισει δηλαδη,θα πρεπει να αποζημιωθουν σα να απολυονται ή ο καναλαρχης θα μπορει να επικαλεστει κλεισιμο απο το κρατος ή οτιδηποτε αλλο,για να αποφυγει κατι τετοιο?
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
πρωτη αδεια στον Μαρινακη.......αφιερωμενο σε οσους υποστηριζαν οτι ο διαγωνισμος θα αναβαθμισει το τελεοπτικο τοπιο στη χωρας μας. Πληρης "παραγκοποιηση" και "μαφιοποιηση",οχι οτι οι προηγουμενοι καναλαρχες ηταν "αθωες περιστερες",αλλα Μαρινακηδες δεν ηταν . Σκεφτειτε τωρα αθλητικο δελτιο σε αυτο το καναλι,ποσο αντικειμενικο θα ειναι ή σκεφτειτε την προπαγανδα που θα γινεται μεσα απο τον σταθμο, στις επομενες δημοτικες εκλογες στον Πειραια
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει: Ο διαγωνισμός (χα, καλό αστείο) γίνεται για άδειες λειτουργίας τηλεοπτικών σταθμών πανελλαδικής εκπομπής/εμβέλειας ή γενικά για άδειες λειτουργίας τηλεοπτικών σταθμών; Επειδή, στη δεύτερη περίπτωση, όλοι αυτοί οι τοπικοί τηλεοπτικοί σταθμοί θα κλείσουν αυτοστιγμής, σωστά;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει: Ο διαγωνισμός (χα, καλό αστείο) γίνεται για άδειες λειτουργίας τηλεοπτικών σταθμών πανελλαδικής εκπομπής/εμβέλειας ή γενικά για άδειες λειτουργίας τηλεοπτικών σταθμών; Επειδή, στη δεύτερη περίπτωση, όλοι αυτοί οι τοπικοί τηλεοπτικοί σταθμοί θα κλείσουν αυτοστιγμής, σωστά;
Πανελλαδικής εμβέλειας Γενικού ενδιαφέροντος και μόνο.
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
το υποχρεωτικο κλεισιμο των σταθμων που δεν θα παρουν αδεια,θα γινει σε τρεις μηνες. Προφανως καποιοι θα κλεισουν αμεσα,γιατι να πληρωνεις τοσο κοσμο για τρεις μηνες,την στιγμη που κανεις πλεον δεν θα διαφημιζεται σε ενα σταθμο που κλεινει.Αληθεια τι θα γινει με τα συμβολαια διαφημιστικων εταιρειων,παραγωγων κλπ ? Ψιλα γραμματα θα μου πειτε για την εθνοσωτηρια κυβερνηση των Καρανικαδων......
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
το υποχρεωτικο κλεισιμο των σταθμων που δεν θα παρουν αδεια,θα γινει σε τρεις μηνες. Προφανως καποιοι θα κλεισουν αμεσα,γιατι να πληρωνεις τοσο κοσμο για τρεις μηνες,την στιγμη που κανεις πλεον δεν θα διαφημιζεται σε ενα σταθμο που κλεινει.Αληθεια τι θα γινει με τα συμβολαια διαφημιστικων εταιρειων,παραγωγων κλπ ? Ψιλα γραμματα θα μου πειτε για την εθνοσωτηρια κυβερνηση των Καρανικαδων......
Σου έχω την απάντηση που θα έδινε η κυβέρνηση.
" Είναι θέματα που αφορούν τα κανάλια και έπρεπε να τα σκεφτούν πρίν χάσουν την ευκαιρία να αποκτήσουν άδεια".

Μιλώντας σοβαρά τώρα μέσα στο διάστημα των 90 ημερών και σύμφωνα με την κυβέρνηση θα βγουν και οι θεματικές άδειες.
Επίσης ένα θεματικό κανάλι μπορεί να έχει περισσότερα έσοδα από ενα γενικού ενδιαφέροντος. Είναι καθαρά στο χέρι του. Οπότε ούτε συμβόλαια ακυρώνονται, ούτε παραγωγές, ουτε απολύσεις ούτε τίποτα.
Απλά χρειάζεται να σκεφθεί γρήγορα και διαφορετικά και να προσαρμοστεί στην νεα πραγματικότητα άμεσα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top