Αναβάθμιση - ποιός προενισχυτής phono;

Μηνύματα
232
Reaction score
109
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να κάνω μια αναβάθμιση στο σύστημά μου:

Project 1Xpression III με κεφαλή Denon DL-103 και ενισχυτή Rotel RA-960BX. Ηχεία τα B&W CM6.
Το πικάπ είναι συνδεδεμένο στο phono του ενισχυτή.

Για μια ποιοτική αναβάθμιση στον αναλογικό ήχο, ποιο phono stage θα προτείνατε; Ή μήπως μια καλύτερη κεφαλή;

Budget: 200-300 Ευρώ

Η μουσική που ακούω είναι americana/alt country, folk, soul 70s αλλά και πιο σκληρά (alternative rock 90s, hard rock).
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Η κεφαλη εαν ειναι σε καλη κατασταση ειναι κορυφη
Εαν εχει διασφαλιστει οτι ειναι και σωστα στημενη (και το πικαπ γενικοτερα) τοτε ναι το phono ειναι το επομενο βημα
Οποτε περιμενε εμπειροτερα μελη να απαντησουν με προτασεις
Ωστοσο τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσει τωρα στον ηχο...δλδ που θες να βελτιωσεις?
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Η Denon ειχε step up για να υποστηρίξει τις πολύ χαμηλοεξοδες mc κεφαλές της (όπως η δίκη σου)
Αν βρεις κάποιο και το παρεμβάλλεις στο mm στάδιο του ενισχυτή σου νομίζω ότι θα πετύχεις το μέγιστο ταίριασμα.
Αλλάζοντας κεφαλή θα πρέπει να ξέρεις αν ταιριάζει με το phono του ενισχυτή σου.
Δεν γνωρίζω τι έχει ο Rotel αλλα φαντάζομαι ότι ειναι ένα τυπικό mm/mc phono με διακόπτη.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Στο προσφατο event για το βυνιλιο ακουσα το ifi phono να κελαιδαη με μια χαμηλοεξοδη dynavector.
Ειναι λιγο πανω απο το budget σου αλλα ισως βρεις τη λυση εκει.
 

Μηνύματα
232
Reaction score
109
Η κεφαλη εαν ειναι σε καλη κατασταση ειναι κορυφη
Εαν εχει διασφαλιστει οτι ειναι και σωστα στημενη (και το πικαπ γενικοτερα) τοτε ναι το phono ειναι το επομενο βημα
Οποτε περιμενε εμπειροτερα μελη να απαντησουν με προτασεις
Ωστοσο τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσει τωρα στον ηχο...δλδ που θες να βελτιωσεις?
Χμμ... δεν είμαι σίγουρος για το τι σημαίνει σωστά στημένη κεφαλή και πικάπ. Πώς (ή πού) θα μπορούσα να το ελέγξω;

Θα έλεγα ότι ο ήχος τώρα είναι μεν ζεστός, αλλά θα τον ήθελα λίγο πιο "καθαρό".
 


Μηνύματα
185
Reaction score
195
εγώ πάντως αγόρασα πριν μία εβδομάδα το Cambridge Audio Azur 551P,
και υπήρξε αρκετή βελτίωση.
το πικάπ μου είναι το project essential,
ενισχυτής yamaha a s1100,
ηχεία q acoustics 3050
 

Μηνύματα
135
Reaction score
263
Καλημέρα, σαυτη τη κατηγορια τιμής ρήξε και μια ματια στο "schiit mani".
Δεν εχω προσωπική εμπειρία αλλα γράφονται παρα πολυ δυνατά σχόλια απο τοτε που παρουάστηκε. :thumbsup:

 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Project phono DS κάτι λιγότερο από 300 .Εχεις τη δυνατότητα να ρυθμίσεις gain , impedance , capacitance.Πιστεύω θα βοηθήσει αρκετά στο ματσάρισμα .
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Καλημέρα, σαυτη τη κατηγορια τιμής ρήξε και μια ματια στο "schiit mani".
Δεν εχω προσωπική εμπειρία αλλα γράφονται παρα πολυ δυνατά σχόλια απο τοτε που παρουάστηκε. :thumbsup:

Όσο καλό και αν ειναι δεν κάνει για την κεφαλή του
 

Μηνύματα
46
Reaction score
26
Καλημέρα. ..Λιγο παλιο το thread αλλα πιστεύω θα σε βοηθήσω. ..Εχω project 1,2 με την denon dl 103 και phono stage clearaudio basic symmetry. ...παιζει μονο mc κεφαλες και ρυθμίζει μονο του αυτοματα αντιστασεις κτλ...ψαχτηκε πολυ για να ματσαριστει αστο....!!!! Αλλα φιλε μου το αποτελεσμα φ υ σ α ε ι........gain,χροιες, δυναμικότητα, τονικότητα παρα πολυ καλο...συγκριθηκε ΑB με πικαπ τριπλασιας αξιας (michell gyrodec) με trichord phono και κεφαλη δεν ξέρω......και η διαφορά ήταν αρκετά μικρη αντικειμενικα...με το michel φυσικά να υπερτερεί. ...

υγ:ειχα μπει στον πειρασμό να το ποθλησω το σετ αλλα φοβάμαι ότι θα το μετανιωσω....ελπιζω να μην κουρασα!
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Ίδιο πικάπ με mm κεφαλή (ortofon bronze) το έχω ταιριάξει με το Project Phono DS και είμαι πολυ ευχαριστημένος.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.453
Reaction score
50.587
- Έχεις δυνατότητα ακρόασης ; . . . διότι το ενσωματωμένο phono του ενισχυτή σου είναι καλό ως mm βέβαια
 

Μηνύματα
75
Reaction score
57
Η Denon ειναι η πιο δυσκολη κεφαλη που εχω βαλει πανω στο pick-up μου. Θελει πολυ καλο phono για να παιξει σωστα. Ισως μια λυση ειναι το step up. Επειδη και γω ειχα το ιδιο θεμα με MUSICAL FIDELITY XLPSv3, εγινε μια μετατροπη απο την επισημη αντιπροσωπεια και κελαηδαει. Στειλε μου PM...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οντως παλιο θεμα,αλλα ως συνηθως με την 103 τα πραγματα ειναι λιγο παρεξηγημενα.Η 103 στον βραχιονα του 1Xpression III για να αποδωσει σωστα χρειαζετα εξτρα βαρος ωστε να ριξει την συχνοτητα συντονισμου κοντα στα 10 Hz περιπου 10 γρ.Αν δεν υπαρχει το εξτρα βαρος η συχνοτητα συντονισμου ειναι κοντα στα 13 Hz κατι που δεν ειναι και πολυ καλο.Και ολο αυτο,με ενα phono μετριων δυνατοτητων και ενα πικαπ αυτης της κατηγοριας,ειναι η συνταγη προβληματων.
Ναι ,καλη η 103 αλλα απαιτει τα αυτονοητα για να παιξει και καλα.
[DOUBLEPOST=1480001268][/DOUBLEPOST]
Η Denon ειναι η πιο δυσκολη κεφαλη που εχω βαλει πανω στο pick-up μου. Θελει πολυ καλο phono για να παιξει σωστα. Ισως μια λυση ειναι το step up. Επειδη και γω ειχα το ιδιο θεμα με MUSICAL FIDELITY XLPSv3, εγινε μια μετατροπη απο την επισημη αντιπροσωπεια και κελαηδαει. Στειλε μου PM...
Δεν θα ελεγα οτι ειναι δυσκολη.Μαλλον εμεις της κανουμε τη ζωη δυσκολη πολλες φορες,και συμαμα και την δικη μας ;)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.453
Reaction score
50.587
- κάποτε είχε κάνει πάταγο αυτή η κεφαλή , και στα λεφτά της ( τότε ) είχε πολύ λίγο ανταγωνισμό
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.547
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top