Passive vs Active

Ενεργά ηχεία. Θα τα προτιμούσατε;


  • Total voters
    132

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Το ανοίγω το θέμα εδώ και όχι στην κατηγορία «Ηχεία» γιατί ένα ενεργό ηχείο αποτελεί ένα ολοκληρωμένο σύστημα που του λείπει μία πηγή και δεν είναι απλώς ένα ηχείο.

Λοιπόν: ένα ενεργό ηχείο (μπλαμπλα) έχει πολλά θετικά, το ξέρουμε όλοι. Ίσως δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει αλλά το ξέρουμε.

Στη βράση κολλάει το σίδερο. Έχουν αναφερθεί αρκετές ενεργές προτάσεις τετραψήφιου budget που όμως ανήκουν στη στρατόσφαιρα για κάποιους. Tι γίνεται στα χαμηλότερα στάδια όπου ζουν οι γήινοι; Ενστερνιζόμαστε την ανωτερότητα (κάποιοι, έστω) άλλα πόσοι έχουν ενεργά; Πόσοι μπορούν να μας μεταφέρουν μία γνώμη γι'αυτά; Ποιοι έχουν να προτείνουν κάτι συγκεκριμένο; Ο μάστερ κομάντερ Ζίζικ, ο φιλοσοφος με τα M3-8 και ένα παλληκάρι με gorillaz avatar που έχει τα Μ3-6, είναι μερικοί κάτοχοι τέτοιων υλοποιήσεων. Γιατί τόσο λίγοι; Ή μήπως ισχύει το «η φωνή ενός είναι πιο δυνατή από τη σιωπή χιλιάδων»;

Eντυπώσεις σαν κι αυτές βρίσκονται εδώ και εκεί. Μπορούμε να τις συγκεντρώσουμε;

Ποιες είναι οι προτάσεις ενεργών μέχρι 1000;

Ποιες ειναι οι προτάσεις ενεργών μέχρι 500;

Και ένα άλλο, εξίσου σημαντικό ερώτημα. Έστω ότι κάποιος έχει ένα σύστημα αξιώσεων. Ας πούμε ο ενισχυτής είναι αυτός και τα ηχεία τούτα, αξίζει να κάνει convert σε κάτι ενεργό με κόστος <500 ή κόστος <1000; Ας προσπεράσουμε τους hi-end αφορισμούς, με δεδομένο ότι θέλει να πειστεί κάποιος άνθρωπος, μπορούμε να τον πείσουμε; Θα πάρει καλύτερο αποτέλεσμα ή να κάτσει στα αυγά του;

Και οι ίδιοι οι κατασκευαστές ενεργών αναφέρουν ότι ένα καλό παθητικό ηχείο > κακό ενεργό. Πότε ξεκινά το ένα και πού βρίσκεται το άλλο;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Προσωπικά έχω εμπειρία με Genelec και Meyer Sound σε studios.
Πολυ καλές και οι 2 εταιρίες.
Καθαρός ήχος και με λεπτομέρεια.
Τρελό μπάσο για το μέγεθος τους τα Genelec.
Αλλά πιστεύω ότι:
Αν το ακούσεις και σου αρέσει το παίρνεις και τελείωσες, και μάλλον σώθηκες.
Αν όμως θες να παίζεις με καλώδια και ενισχυτές αλλάζοντας τον ήχο ανα διαστήματα δεν είναι για σένα το ενεργό.
Για αυτο πιστεύω ότι δεν "πέτυχε" το ενεργό ηχείο να μπει στα σπίτια.
Έχω αναρωτηθεί πολλες φορές για setup home cinema και μόνο, μήπως τελικά είναι καλύτερο ένας καλός pro με διάφορα μικρά Genelec around. Και sub ή subs.
Αλλά αμα δεν το ακούσω ....
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Να αναφέρω και τα Beolab 20 που ακούω που και που.
Σε καμία περίπτωση δεν θα πω ότι δεν μου άρεσε, αλλά πιστεύω ότι στα λεφτά του ( περίπου 10000€) μπορείς να πάρεις καλύτερο ήχο από ένα set ηχείων - τελικών.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
1) εμφανιση ... ποσα συνδιαζουν φωνη και κορμι? ποσα εχουν σιτα να μην φαινονται τα μεγαφωνα? μας βγαζει το ματι το λαμπακι?
2)πρακτικοτητα ... ποσα διακοπτακια θα αναβοσβηνεις καθε φορα που θα ανοιγεις καθε ηχειο? ποσα μετρα καλωδιου ρευματος θα τρεχει παραλληλα με του ηχου και πως θα το κρυψεις?
3)τι ποιοτητα ειναι τα module που διαθετει καθε ενεργο? παρτε σειρες της καθε εταιριας απο το φτηνοτερο προς ακριβοτερο και θα καταλαβετε
4)πως γινεται αν μια εταιρια που βγαζει ενεργα και παθητικα(hi fi σειρα) τα δευτερα να ειναι ακριβοτερα ?
5)προενισχυση ποια τι? πρεπει αν εχεις av να εχει τετοιες εξοδους τωρα τι ποιοτητας θα ειναι αυτη ειναι ενα θεμα και αυτο...
Βεβαια για να ειμαστε ειληκρινεις και τα παθητικα θελουν τι σωστη ενισχυση οποτε εδω μαλλον ισοπαλια..
5)ποσο εμπορικα ειναι ? τα βαριεσε ρε παιδι μου θες να τα αλλαξεις...
Πολλα απο αυτα τα ειχαν επισημανει Argi και Flash σε παλαιοτερο νημα μου , απλα τα αναφερω και εγω ως επιβατης.. αλυτο βεβαια δεν ειναι σχεδον τιποτε , αλλα ποσοι ειναι διατεθιμενοι να βρισκουν λυσεις σε προβληματα που μπορει να μην υπηρχαν καν με αλλη αγορα , εχουν να λυσουν αλλα ....και φυσικα παντοτε ο ασταθμητος συζηγικος παραγοντας οποτε ζυγηστε ...
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά κάποιες από τις απαντήσεις του galop είναι προκατειλημμένες στα όρια της παρωδίας.
Ποιος χομπίστας θα απαντήσει στα σοβαρά "θέλω ο ενισχυτής μου να ζυγίζει πιο πολύ από ό,τι εγώ" ή "μ΄αρέσουν τα VU" ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μπορεί να μην τολμήσει ν' απαντήσει στα σοβαρά, αλλά τα VUs και το βάρος είναι ιδιαίτερα συχνά κριτήρια επιλογής. ;)
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Είναι δευτερεύοντα - τριτεύοντα κριτήρια.
Ουσιαστικότεροι λόγοι έχουν ήδη αναφερθεί στο post του μέλους Soco.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
1) εμφανιση ... ποσα συνδιαζουν φωνη και κορμι? ποσα εχουν σιτα να μην φαινονται τα μεγαφωνα? μας βγαζει το ματι το λαμπακι?
2)πρακτικοτητα ... ποσα διακοπτακια θα αναβοσβηνεις καθε φορα που θα ανοιγεις καθε ηχειο? ποσα μετρα καλωδιου ρευματος θα τρεχει παραλληλα με του ηχου και πως θα το κρυψεις?
Ειδικά από το 2 καταλαβαίνω ότι είσαι αρνητικά προκατειλημμένος.
 




Μηνύματα
885
Reaction score
883
Εγώ πάντως έχω πειστεί ότι ο συντομότερος - φθηνότερος δρόμος προς την ηχητική νιρβάνα με την έννοια της υψηλότερης πιστότητας για εκάστοτε δεδομένη ηχογράφηση είναι ο συνδυασμός ενεργού ηχείου με ψηφιακή ισοστάθμιση χώρου κι επιλογή διαφόρων καμπυλών αναλόγως γούστου.
Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και άλλοι δρόμοι, αλλά πολύ ακριβοί και με σοβαρούς κινδύνους. Φυσικά αν το θέμα είναι να ακούει κάποιος με συγκεκριμένους χρωματισμούς τις ηχογραφήσεις του (πχ να τις ακούει όλες με μεγάλα σώματα και απαλά πρίμα), μπορεί να ψάχνει τυχαία συνδυασμούς ηχείων και ενισχυτών μέχρι να βρει αυτό που θα του κάτσει καλύτερα στ' αυτί. Και να ισοσταθμίζει με καλώδια...
Αυτό που με ενοχλεί στα ενεργά ηχεία είναι η εμφάνισή τους κι η έλλειψη πρακτικότητας (πολλά δεν έχουν τηλεχειρισμό, καλώδια ρεύματος να τρέχουν στο χώρο, πρίζες κοντά). Να το πω κι αλλιώς, αν το KH 310 κυκλοφορούσε με καμπίνα ξύλινη, θα το αγόραζα πολύ πιο εύκολο. Αυτό το μαύρο πράγμα στο σαλόνι είναι κάπως αντιαισθητικό....Αλλά να μου πεις, αν δεν είχε αλουμινένια καμπίνα, θα έπαιζε τόσο καλά;
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Για την ωρα ειμαι υβριδικος :) σε πολυκαναλο συστημα, αλλα για την ωρα καθομαι στα αυγα μου λογω υποχρεωσεων που προεχουν,
θα πω ομως μαλλον σε αλλο νημα τις παρατηρησεις που εχω μαζεψει και ειναι παραπολλες που δεν αφορουν το παρον νημα αλλα το πολυκαναλο...
Ο δυο βασικοι λογοι, πρακτικοτητα,εμφανιση ειναι που τα ενεργα θα συνεχισουν να ειναι πισω στις προτιμησεις ...
Σε ποια συστηματα ομως? πολυκαναλο,δικαναλο, η γραφειου..desk-lap top ?
Μαλλον η σειρα παει αναποδα απο την προηγουμενη προταση μου και οχι αδικα...(σειρα προτιμησεων)
Οσο οι κατασκευαστες προσεχουν την εμφανιση των ενεργων και δουν αγοραστικο κοινο πλυν των στουντιο , που ξερετε μπορει να αλλαξει η ζυγαρια... ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Αλήθεια, αυτό εδώ πώς το κρίνετε από άποψη μετρήσεων; Απευθύνομαι στους γνωρίζοντες!
Με τί κατηγορίας τιμής σετ παθητικού ηχείου - ενισχυτή θα το συγκρίνατε;

http://www.neumann-kh-line.com/neum...ng_studio-monitors_nearfield-monitors_KH120A#
Nearfield ειναι

Δες εδώ

image.png


Ας πουν άλλοι για την κυριως ερώτηση σου.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Εγώ είμαι υβριδικών...απόψεων.

Πιστεύω εις ένα ενεργό ηχείο, πατέρα παντοκράτορα , υγιούς συστήματος ως εν ...

Επέλεξα όμως ενισχυτές που δεν μπορώ να σηκώσω...
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δεν είναι poll με περισσότερες από μια επιλογές όπότε δεν ψηφίζω.

Θα αναφέρω όμως ότι προτιμώ και τα πολλά κιλά των ενισχυτών τάξης Α και τα Vu meters. πχ. Luxman L-590AXII.

Σαφώς και προτιμώ τα ενεργά για τον υπολογιστή μου. Μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους.
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Επιλέξω την απάντηση 6 (που δεν υπάρχει :D).

6. Ίσως, εξαρτάται από το σύστημα ή/και τον χώρο.

Ή την 4 χωρίς το "Δεν ξέρω". ;)
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top