Passive vs Active

Ενεργά ηχεία. Θα τα προτιμούσατε;


  • Total voters
    132

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Σε οποιοδήποτε κοστολογιο, και για οποιαδήποτε χρήση, η επιλογή ενεργού ηχείου είναι πάντα η καλύτερη όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα.

Δε χωράει συζήτηση ή απόψεις το θέμα, λυπάμαι παίδες, και εκατομμύρια να μαζευτειτε και να λέτε το αντίθετο από μένα ολοι μαζί, δε καταφέρνετε τίποτε άλλο από το να τρεφετε μία πλάνη και να ζειτε μέσα σε αυτήν, παρέα με τους φίλους σας.

Όσον αφορά την εμφάνιση, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σας, και ποσως με απασχολεί, αλλά θα πρέπει κάποτε να σταματησετε να κρυβεστε πίσω από το δάχτυλό σας. Φαινεστε.

Διότι μου είναι πολύ βαρετό να κάθομαι να ανεβαζω φωτός από άσχημα παθητικά και από όμορφα ενεργά.

Τέλος, αναφέρθηκε και η δυσχρησία των ενεργών. Μισό, πάω να κάνω χαρακίρι κι επανέρχομαι δημητριος. Τουλάχιστον μη γράφετε χοντράδες μωρέ..
 


Κ

κιμωνhifi

Guest
Σε οποιοδήποτε κοστολογιο, και για οποιαδήποτε χρήση, η επιλογή ενεργού ηχείου είναι πάντα η καλύτερη όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα.

Δε χωράει συζήτηση ή απόψεις το θέμα, λυπάμαι παίδες, και εκατομμύρια να μαζευτειτε και να λέτε το αντίθετο από μένα ολοι μαζί, δε καταφέρνετε τίποτε άλλο από το να τρεφετε μία πλάνη και να ζειτε μέσα σε αυτήν, παρέα με τους φίλους σας.

Όσον αφορά την εμφάνιση, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σας, και ποσως με απασχολεί, αλλά θα πρέπει κάποτε να σταματησετε να κρυβεστε πίσω από το δάχτυλό σας. Φαινεστε.

Διότι μου είναι πολύ βαρετό να κάθομαι να ανεβαζω φωτός από άσχημα παθητικά και από όμορφα ενεργά.

Τέλος, αναφέρθηκε και η δυσχρησία των ενεργών. Μισό, πάω να κάνω χαρακίρι κι επανέρχομαι δημητριος. Τουλάχιστον μη γράφετε χοντράδες μωρέ..
Παρακαλώ να κλειδώσει το θέμα, έχουμε νικητή, τα ενεργά. :lolsign:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
δεν μπορει να το χωνεψει ο Κιμωνας... φερτε μια σοδα ρε παιδιααααααααααα παγωμενη ε
[DOUBLEPOST=1472670951][/DOUBLEPOST]ΥΓ παιζει να ειναι και troll.... Κιμωνα εισαι trolllllllllllllllllllllllllll ??????????????????
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Εγώ δεν έγραψα αυτό, έγραψα ίσως. Ψάξτε αλλού για αυτούς που έγραψαν όχι. :)
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ετσι όπως τίθεται η ερώτηση, κάθε απάντηση, αν ακολουθεί λογική αλληλουχία: γνώσης, αναγκών, γούστου, οικονομικής δυνατότητας και ότι άλλο πυροδοτεί την ανάγκη αγοράς ενός συστήματος, είναι σεβαστή.

Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου σχετικά με το απόσπασμα που αφορά τη φιλοσοφία της ATC και την "αναγκαστική" υποταγή της -μερικώς- στις επιταγές των αγοραστών της συγκεκριμένης αγοράς (λέγε με χαιεντά, δεν θα κλάφσω) θα πω ότι και πολλές άλλες εταιρείες κάνουν το ίδιο, δημιουργώντας δύο αγορές τρόπον τινά.

Σύμφωνα με τις πιθανότητες λοιπόν, υπάρχουν εκεί έξω πολλά παθητικά ηχεία καλοκατασκευασμένα και βέβαια πολλά ενεργά -και όχι μόνο- "στουντιακά" που το φωνάζουν αλλά και όχι.

Αυτό έχει μόνο καλό αποτέλεσμα για τον υποψήφιο αγοραστή!!!

Μπορεί σε συγκεκριμένο budget να επιλέξει τη βέλτιστη λύση και είμαι βέβαιος ότι δεν είναι μόνο μία.

Ως διατελέσας -πολλαπλά- συγκάτοικος με παθητικά αλλά και ενεργά, δηλώνω ειλικρινώς ότι ποσώς με νοιάζει η ενεργητικότης ή η παθητικότης του συστήματός μου.

Πέραν τούτου η διακύμανση της προσωπικής μου @βάφλας@ οδηγήθηκε στα ενεργά (Grimm Ls1) για πολλούς λόγους
1. Αισθητική (μαύρα, κακά και παράξενα)
2. Εξαιρετικά τεχνικά χαρακτηριστικά
3. Απίστευτη ευκολία στο να ταρακουνήσουν ικανοποιητικά το χώρο μου (αυτό
είναι το σημαντικότερο προσόν τους)
4. Σιχαίνομαι -πλέον- να βλέπω τις συσκευές ήχου (πλην πικαπίων.....αλλά και αυτά είναι
κρυμμένα πίσω απο την Τι Βι) απέναντί μου
5. Θαυμάζω την τεράστια ευκολία στησίματος ενός ενεργού.
6. Οικονομία χρόνου, χρόνου, χρόνου = περισσότερη απόλαυση ακρόασης (άντε τώρα να με ταλανίζουν τα ιρίδια και τα τουγκστένια και τα... 12 ευαγγέλια προκειμένου να αισθανομαι κάτοχος του άγιου δισκοπότηρου) υψηλής ποιότητας.
7. Χατζηστάμου (χωρίς διευκρινήσεις, εξ άλλου πολύ περισσότερα παθητικά εμπορεύεται) ως εξέχων εξαίρετος στο χώρο του ήχου
8. Κόγιας, κου φου, ear, zap, μπουτιας (χωρίς περαιτέρω διευκρινήσεις, ίσως να ξεχνώ κάποιον, σορυ)

Οι παραπάνω λόγοι οδήγησαν στις συγκεκριμένες επιλογές και τα τελευταία 2,5 χρόνια στάνιαρα μέχρι που μου μπήκε το μικρόβιο για το 2ο σύστημα....:)
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Το τελευταίο σύστημα με παθητικά που είχες ποια ηχεία και τι ενισχυτικά είχε; πριν τα Grimm είχες άλλα ενεργά;
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Το τελευταίο σύστημα με παθητικά που είχες ποια ηχεία και τι ενισχυτικά είχε; πριν τα Grimm είχες άλλα ενεργά;
Lipinski 707 με τους μονομπλοκ Lipinski και 2 σαμπ Focal, metric halo lio 8, mini mac, στον ίδιο χώρο με τον τωρινό και μετρημένα - ρυθμισμένα (όχι λεπτομερώς, σε μισή ώρα το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικότατο, δεν υπήρχε άλλος χρόνος...)απο τον Χ. Χατζηστάμου.

Focal 65 me ta 2 sub στο μεταβατικό διάστημα μέχρι νάρθουν τα Grimm

Πριν τα Lipinski έπαιζα με Martin Logan Purity
 


Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Να αναφέρω και τα Beolab 20 που ακούω που και που.
Σε καμία περίπτωση δεν θα πω ότι δεν μου άρεσε, αλλά πιστεύω ότι στα λεφτά του ( περίπου 10000€) μπορείς να πάρεις καλύτερο ήχο από ένα set ηχείων - τελικών.
Παίζω με το beolab 9 τον πρόγονο πλέον του 20 και ντακ/προ (κι αυτό περί τα 10κ όταν κυκλοφορούσε) καθώς και με παθητικά και τελικούς (όλα περί τα 15κ-αν βάλω και τα καλώδιά τους κοντεύουμε τα 20κ).Το παθητικό συστηματάκι λοιπόν όσο φιλότιμες προσπάθειες κι αν κάνει τα μπεολαμπάκια δεν τα φτάνει.Δε συζητώ για τα beolab 5 που στο ίδιο κοστολόγιο(γύρω στα 20κ νομίζω τα δίνουνε καινούργια) απλά είναι αλλού!

Σαφώς είμαι υπέρ μιας καλής ενεργής υλοποίησης,αν και διατηρώ και το παθητικό σύστημα μιας και οι κακές συνήθειες δεν κόβονται εύκολα!
ΥΓ. Ποιός είπε πως δεν υπάρχουνε όμορφα ενεργά?Βαριέμαι κι εγώ να ανεβάζω φώτος.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Αν όμως θες να παίζεις με καλώδια και ενισχυτές αλλάζοντας τον ήχο ανα διαστήματα δεν είναι για σένα το ενεργό.
Για αυτο πιστεύω ότι δεν "πέτυχε" το ενεργό ηχείο να μπει στα σπίτια.
Και ποιος εμποδίζει κάποιον να αλλάζει ενεργά όταν τα βαρεθεί; Γιατί ακυρώνεται η συνεχής τράμπα των καλωδίων; Αναγνωρίζεται αυτόματα ότι τα καλώδια δεν επηρεάζουν τον ήχο των ενεργών; Αν όχι, δεν τον εμποδίζει να αρχίζει να παίζει. Αν ναι, μόνο ως θετικό πρέπει να εκλαμβάνεται κάτι τέτοιο.

Φυσικά μπορεί να παίξει και με το θέμα προενισχυτή. Συχνό φαινόμενο η περίπτωση «έχω class D, ας βάλω λαμπάτη προενίσχυση». Δηλαδή ακόμα και γι'αυτόν που του αρέσει ο πειραματισμός ή θελει να καλύψει την αδυναμία ή το ιδιαίτερο χαρακτήρα ενός συστατικού στην αλυσίδα είναι πιο εύκολο να έχεις μόνο μία μεταβλητή (τα ηχεία) και να αφοσιωθείς στον προενισχυτή παρά να εξισορροπήσεις μία πηγή με λίγα πρίμα, εναν ενισχυτή με μουντοαναιμικές μεσαίες και ένα ηχείο μπασάτο.

Ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά κάποιες από τις απαντήσεις του galop είναι προκατειλημμένες στα όρια της παρωδίας.
Ακριβώς αυτό, οι επιλογές είναι το λιγότερο σατιρικές. Η σάτιρα έχει ως κύριο στοιχείο την υπερβολή. Η υπερβολή απαντάται πολύ συχνά στις επιλογές του hi-fi και αυτό απαιτεί αρκετό θάρρος να το αναγνωρίσεις, πόσο μάλλον να το παραδεχτείς. Όσοι απαντούν έχουν ή θάρρος ή διάθεση για χιούμορ. Δεν βρίσκω κάτι κακό και στα δύο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σε οποιοδήποτε κοστολογιο, και για οποιαδήποτε χρήση, η επιλογή ενεργού ηχείου είναι πάντα η καλύτερη όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα.
Και γιατί τότε αυξάνονται (αργά αλλά αυξάνονται) τα studios στο εξωτερικό που αλλάζουν τον εξοπλισμό τους σε High-End ή ακόμα και Ultra High-End αν υπάρχει χρήμα;
Να θυμίσω ότι υπήρχε και εδώ τέτοιο studio με Classe τελικούς & B&W 802 nautilus
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Και γιατί τότε αυξάνονται (αργά αλλά αυξάνονται) τα studios στο εξωτερικό που αλλάζουν τον εξοπλισμό τους σε High-End ή ακόμα και Ultra High-End
Numbers please.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Numbers please.
Τη νούμερα;;; Τα Studios;;
Ψάξε στο web.
Κατά καιρούς βλέπω άρθρα.
Σιγά μην κρατάω και τα links ρε παιδιά.

Το Ελληνικό στούντιο που έκλεισε ήταν της ΕΡΑ αν δεν κάνω λάθος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Τη νούμερα;;; Τα Studios;;
Ψάξε στο web.
Κατά καιρούς βλέπω άρθρα.
Σιγά μην κρατάω και τα links ρε παιδιά.

Το Ελληνικό στούντιο που έκλεισε ήταν της ΕΡΑ αν δεν κάνω λάθος.
Η τοποθέτηση σου δείχνει να ειναι στηριγμένη σε καποια στατιστική ανάλυση. Και ειναι ενδιαφέρουσα αν ισχύει.

Σε τετοια περίπτωση η επίκληση της προϋποθέτει και παράθεση λινκ, ούτως ώστε η συζητηση να ειναι επωφελής για τους συμμετέχοντες. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να ψάξω εγω το λινκ που υποστηρίζει το επιχείρημα σου.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Το Abbey road αν δεν κάνω λαθος ειχε πάντα B&W (οπως και εγω άλλωστε :))
Αυτο δεν δείχνει καποια παγκόσμια αυξητική τάση.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Πωπωπω, θα βάλεις φωτό απο ολα τα studio του πλανήτη πριν και μετα την αλλαγη σε παθητικά;;;;;
Και μετα θα πρέπει να μετράμε;;;;:o
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top