Chromecast Audio

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Παρεμπιπτόντως βρήκα ένα link που αναφέρει ένα πρόγραμμα (chromecast audio stream) που περνάει όλους τους ήχους του υπολογιστή στο chromecast. Δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε με επιφύλαξη:

http://lifehacker.com/how-to-send-your-computers-audio-to-a-chromecast-1750297581
To δοκιμασα το βραδυ.Δεν κανει τιποτα.
Bubbleupnp
Το εγκατεστησα και αυτο στο κινητο,βλεπει το foobar και κανει αναπαραγωγη επιτοπου στο κινητο.
Πως θα το στειλω στο chromecast?
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Γιαννη πας στα settings του bubble upnp και οριζεις τον local renderer......εκει θα σου δειξει το chromecast audio.Δεν εχει καμια σχεση με το foobar. Αφου το δει μετα πας στο library και φορτωνεις υλικο (φακελους κλπ).Απο εκει μπορει να δει υλικο που εχεις στο κινητο σου,αλλα και σε αλλες συσκευες στο δικτυο (υπολογιστες,nas δισκους κλπ). Απλα για να εχεις ολες τις δυνατοτητες πρεπει να αγορασεις την κανονικη εκδοση και οχι την free.....νομιζω κοστιζει καπου 5 ευρω.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Λοιπον τα καταφερα. Το foobar στελνει τα αρχεια στο Bubbleupnp και απο εκει βλεπω τους φακελους και τους στελνω στο chromecast. Kατι ειναι και αυτο.Πιστευω γρηγορα να βγει καμμια αναβαθμιση να βλεπει απευθειας το chromecast.

Screenshot_2016-08-31-13-53-49.png




Αν γινει αυτο θα ειναι το τελειο μηχανημα.
Αυτο που προσεξα ειναι οταν λειτουργει ανεβαζει θερμοκρασια πολυ,αλλα διαβασα οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Στα μειον του,θα το ηθελα οχι στρογγυλο,ωστε οι συνδεσεις να ειναι ολες πισω. Δεν βολευει τοσο ετσι. Εκτος αν το πεταξεις πισω απο το επιπλο και δεν φαινεται.
 




Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ενημερωση προς ενδιαφερομενους.
Με το foobar δεν ξερω αλλα κανει καποιες καθυστερησεις στην αναπαραγωγη του ηχου,και αρκετες φορες διακοπες μεταδοσης.
Εγκατεστησα Jriver,το ειδε αμεσως,ανταποκριση αμεση,και διακοπες ηχου ειναι συχνοτερες...:(
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
Μήπως είχε θέμα το Wi-Fi σου;

Η έκδοση audio υπερτερεί σε κάποιο θέμα σε σχέση με την απλή;
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απεγκατασταση / εγκατασταση ξανα του Jriver.
Εδω και 5 ωρες παιζει απροβληματιστα χωρις διακοπες.

Η έκδοση audio υπερτερεί σε κάποιο θέμα σε σχέση με την απλή;
Κωστα δεν εχει προηγουμενη εκδοση στο audio.
Στην εκδοση με hdmi εβγαλε νεο.

 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Η έκδοση audio υπερτερεί σε κάποιο θέμα σε σχέση με την απλή;
το απλο,το video δηλαδη (chromecast 2),μπορει να λειτουργησει και σαν audio player αλλα πρεπει να το συνδεσεις σε τηλεοραση και μεσα απο την τηλεοραση να στειλεις το σημα σε dac,αναλογικη εισοδο ενισχυτη ή αυτοενισχυομενα ηχεια. Αντιθετα το audio εχει οπτικη ψηφιακη,ή πλοηγηση γινεται μονο μεσα απο το smartphone-tablet ,αλλα μπορει να στειλει 24/96 σημα σε dac. Το chromecast 2 δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα (εκτος και αν το κανει με συνδεση σε hdmi in πολυκαναλου ενισχυτη......δεν το ξερω),ενω το αναλογικο σημα που βγαζουν δεν ξερω ποση διαφορα μπορει να εχει.Αν καποιος θελει προβολη υλικου με εικονα προφανως παει στο chromecast 2,αν ομως θελει μονο ηχο,τοτε το audio ειναι καλυτερη επιλογη λογω της ψηφιακης εξοδου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
Το Chromecast 2, από την HDMI θύρα του μπορεί προφανώς να συνδεθεί σε κάποιον AV προενισχυτή, όπως θα συνέδεες ένα πχ BR player ή ένα media player.

Για την εικόνα, οκ, τα γνωστά.

Όσον αφορά τον ήχο, από την HDMI θα στείλει ψηφιακό σήμα στον AV, και προφανώς θα υποστηρίζει και πολυκάναλα φορμά. Η πλοήγηση πάλι θα γίνει από το κινητό, όπως στο Chromecast audio. Στις δειγματοληψίες, χωρίς να έχω δει τα σπεκς, θεωρώ ότι το 24/96 σίγουρα θα το περνάει από την HDMI, μπορεί και παραπάνω, αλλά δε ξέρω. Αν θες να το συνδέσεις με ντακ, πιθανώς γίνεται από κάποιον av προ που να το υποστηρίζει, αλλιώς θες μετατροπή από HDMI σε spdif ή AES EBU. Α, να κάτι που έχω! ;)
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Συνδεσα πανω στον XTZ A100D3 στην αναλογικη το Chromecast ωστε να παρω μαι ιδεα πως παιζει αναλογικα.
Μετα εκανα συνδεση πανω στο dac Aune x1s. H διαφορα ηταν εμφανες προς το πολυ καλυτερο.

Εγινε συνδεση και στο Dac οπου διαθετει ο ΧΤΖ,και εκει επαιξε πολυ καλα.
Προτεινω σε οσους εχουν στο συστημα τους Dac να γινει απευθειας συνδεση με αυτο.Καποια στιγμη θα δοκιμασω και με καλυτερη τροφοδοσια απο αυτη που παρεχει η συσκευασια να δω αν παιξει καλυτερα.
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
H Chrome ανακοινώνει το 4k-capable Chromecast Ultra

Όπως αναφέραμε, η Google την ερχόμενη εβδομάδα και στις 4 Οκτωβρίου αναμένεται να παρουσιάσει αρκετό νέο hardware, ανάμεσα στο οποίο θα βρίσκονται δύο νέα smartphones αλλά και μία ισχυρότερη και αναβαθμισμένη έκδοση της γνωστής streaming συσκευής της εταιρείας, το Chromecast.

Πέρα λοιπόν από τα δύο smartphones της σειράς Pixel, το Google Home, ένα νέο WiFi router και το VR headset Daydream, η Google αναμένεται να παρουσιάσει και μία συσκευή που έχει για την ώρα την ονομασία Chromecast Ultra (μπορεί να μην έχει την ονομασία Chromecast αφού όπως μπορείτε να δείτε απουσιάζει το λογότυπο του Chrome και όπως και στα renders των smartphones της σειράς Pixel υπάρχει μόνο το “G”), το οποίο αναμένεται να υποστηρίζει τόσο αναπαραγωγή 4K όσο και HDR.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το νέο 4K και HDR-capable HDMI streaming dongle που θα τρέχει τη νέα έκδοση του firmware v1.21 θα κοστίζει $69, που είναι σχεδόν διπλάσιο από το κόστος του 1080p δεύτερης γενιάς Chromecast.

(αρχική πηγή) (πηγή)
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Μολις συνδεσα το Chromecast Αudio αναλογικα στην line in,
ενος AKAI AM-49 με επιλογη στον ενισχυτη direct και ηχεια τα Magnat supreme 102.

Το Chromecast παιιζει αξιοπρεπεστατα και απο την αναλογικη του. Η δοκιμη εγινε με τον αγαπημενο μου σταθμο Chroma radio rock απο Tunein,οπου εκπεμπει στα 128kbps. (Ψαχνω σταθμους οπου εκπεμπουν στα 320kbps Τζαζομπλουζιες υπαρχει καποιος που ξερετε??)

Στριμαρισα και μουσικη flac μεσω Jriver > bubbleupnp > Chromecast
Kαι εδω επαιξε πολυ καλα !!

Το μηχανακι αξιζει τα 50€
Οποιος εχει και ντακ,ο ηχος απο την ψηφιακη του αναβαθμιζεται αρκετα.
[DOUBLEPOST=1476806690][/DOUBLEPOST]
View attachment 63409
Συμφωνα με αυτο συνεργαζεται !!
Τελικα μονο mp3 μπορει να στειλει.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ παρήγγειλα αυτό το κινέζικο.Έχει και ψηφιακή έξοδο.
Όταν μου έρθει θα κάνω τις δοκιμές μου και θα ενημερώσω.
(Θα ενημερώσω ως προς τη συνδεσημότητα τι κάνει,γιατί ως προς την ποιότητα είμαι σίγουρος ότι θα ακούγεται τέλεια στα grande utopia be μου.):D
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.505
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top