Bullying (Kii Audio Three)

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Μου είπε κι άλλα το πρωί, θέλετε να σας τα πω κι αυτά; :p
Tον Kίiτσο τόνε πιάσανε και παν να τον κρεμάσουν,
χίλιοι τον παν από μπροστά και δυο χιλιάδες πίσω

πηρε ενεργα ....εγκλημα μεγαλο :D
μεχρι να γραψει ο κιιτσος...θα κλειδωθει το τοπικ:p
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Αυτή είναι απο τους καλύτερους δίσκους που έχω κάνει. Σε αυτόν βέβαια έκανα και ηχοληψία και παραγωγή. Χαίρομαι πολύ που το ανέφερες γιατί είναι πολύ σπάνιο.

Για την ιστορία είναι γραμμένο direct το 2 track master σε αναλογική ταινία 30 ips ταχύτητα. Δηλαδή η ηχοληψία και η μίξη έγιναν την ίδια στιγμή που έπαιζαν οι μουσικοί όπως την δεκαετία του '50 η οι παλιοί δίκοι της Sheffield.

Όλος ο δίσκος είναι 12-14 ώρες ηχογράφηση και 3-4 ώρες mastering , σύνολο 15-18 ώρες

Για να ευλογήσω να γένια μου θα πώ πως κανένας ηχολήπτης δεν το τολμάει τα τελευταία 25-30 χρόνια. Όλοι ακόμα και σε ζωντανά παιξίματα γράφουν πολυκάναλο για ... κάθε ενδεχόμενο και να το ... φτιάξουν στη μίξη.

Και κατί τελευταίο, ακούγεται εντυπωσικά , έχει μεγάλο ήχο αλλά είναι πολύ κατώτερο του original master. Γιατί ? Η εταιρεία που το έβγαλε ήθελε το CD δυνατό δεν καταλάβαινε απο pure ηχογραφήσεις και στο mastering το πουσάραμε.

Ονειρέυομαι μια μέρα επανέκδοση απο original master στα 192 kHz /24 bit
 



ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Με όλη κιόλας την καλή θέληση που μπορεί να συγκεντρωθεί,επισημαίνεται ότι ορισμένες νύξεις καθίστανται παραπάνω από σαφείς στους έχοντες τη στοιχειώδη νοημοσύνη...
https://www.discogs.com/Μάνος-Χατζιδάκις-Το-Χαμόγελο-Της-Τζοκόντας/release/3322783
Η καλύτερη Τζιοκόντα είναι αυτή στη Μινως το 2004. Στο παραπάνω link είναι η έκδοση σε βινύλλιο απο το παραπάνω remastering, δεν είναι καλή όπως το CD γιατί κόπηκε για λόγους κόστους στην Τσεχία. (αντί για την Αγγλία η την Acoustech στην Αμερική , να πέφτουν τα αυτία των αναλογικών :) )

Και επειδή μεγάλωσα και μου αρέσουν οι ιστορίες πως έγινε αυτή η έκδοση ? Κυκλοφορούσε σε CD μια άθλια έκδοση (master δεν υπήρχε , χαμένο) οπότε λέω στον θετό υιό του " κάτι πρέπει να κάνουμε ". Μου λέει κάνε ότι νομίζεις. Για 8 μήνες έψαχνα παντού εκδόσεις βινυλλίων της Τζοκόντα. Μάζεψα 11 εκδόσεις (!) βινυλλίων και απο Αμερική. Η καλύτερη και η χειρότερη κοπή ήταν απο ... Ελλάδα ( για να καταλάβετε πόσο random ήταν το θέμα στο quality control του βινυλλίου ) και ψηφιοποιήσαμε, καθαρίσαμε και επεξεργαστήκαμε το καλύτερο βινύλλιο ! Κάνένας δεν κατάλαβε ποτέ πως ήταν απο βινύλλιο ... και είναι μια πολύ καλή - αξιοπρεπής έκδοση. Προφανώς δεν είναι hi-end ( αυτό όταν βρεθει το master )

*** ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Aναπαραγωγή του βινυλλίου με Technics SP10 + SME 312 + Benz Glider + Graham Slee Jazz phono with step up, A/D Weiss ADC1, αποθορυβοποίηση NoNoise Sonic Solutions , Weiss EQ1, Weiss DS1 , Manley Massive Passive EQ, monitor ATC 200A , ATC 50A
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Η εταιρία που έβγαλε το CD το αποφασίζει;
Μάλλον εγώ :) και οι μουσικοί

Η εταιρεία είναι ανενεργή όπως και το συμβόλαιο.

Απλά τα HD Greek Tracks ( Hi Definition Greek Tracks) δεν τα έχω ακόμα ξεκινήσει λόγω χρόνου, φόρτου , ενέργειας που χρειάζεται και ... βενζίνης
 


Μηνύματα
888
Reaction score
888
Η καλύτερη Τζιοκόντα είναι αυτή στη Μινως το 2004. Στο παραπάνω link είναι η έκδοση σε βινύλλιο απο το παραπάνω remastering, δεν είναι καλή όπως το CD γιατί κόπηκε για λόγους κόστους στην Τσεχία. (αντί για την Αγγλία η την Acoustech στην Αμερική , να πέφτουν τα αυτία των αναλογικών :) )

Και επειδή μεγάλωσα και μου αρέσουν οι ιστορίες πως έγινε αυτή η έκδοση ? Κυκλοφορούσε σε CD μια άθλια έκδοση (master δεν υπήρχε , χαμένο) οπότε λέω στον θετό υιό του " κάτι πρέπει να κάνουμε ". Μου λέει κάνε ότι νομίζεις. Για 8 μήνες έψαχνα παντού εκδόσεις βινυλλίων της Τζοκόντα. Μάζεψα 11 εκδόσεις (!) βινυλλίων και απο Αμερική. Η καλύτερη και η χειρότερη κοπή ήταν απο ... Ελλάδα ( για να καταλάβετε πόσο random ήταν το θέμα στο quality control του βινυλλίου ) και ψηφιοποιήσαμε, καθαρίσαμε και επεξεργαστήκαμε το καλύτερο βινύλλιο ! Κάνένας δεν κατάλαβε ποτέ πως ήταν απο βινύλλιο ... και είναι μια πολύ καλή - αξιοπρεπής έκδοση. Προφανώς δεν είναι hi-end ( αυτό όταν βρεθει το master )

*** ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Aναπαραγωγή του βινυλλίου με Technics SP10 + SME 312 + Benz Glider + Graham Slee Jazz phono with step up, A/D Weiss ADC1, αποθορυβοποίηση NoNoise Sonic Solutions , Weiss EQ1, Weiss DS1 , Manley Massive Passive EQ, monitor ATC 200A , ATC 50A
Θυμάμαι τα ανωτέρω και σε κάποια συνέντευξη στον ΗΧΟ αν δεν κάνω λάθος. Έχω αγοράσει το remaster του 2004 σε βινύλιο και κατά πάσα πιθανότητα το έχω άθιχτο στην θήκη του. Το είχα πάρει μαζί με την επανέκδοση της "Μικράς Ασίας" που έβγαλε τότε η ΜΙΝΟΣ. Ήταν τα δύο πρώτα βινύλια που ξεκίνησε να επανεκδίδει μετά από χρόνια, αν θυμάμαι καλά, ή τουλάχιστον κάπως έτσι διαφημίζονταν....Τα αγόρασα χωρίς καν να έχω πικάπ, έτσι από νοσταλγία και για συλλεκτικούς λόγους. Αργότερα πάντως, τη Μικρά Ασία την τάραξα στο παίξιμο...Με το πικάπ που είχα - έχω δεν μπορώ να εκφέρω ιδιαίτερη γνώμη για την ποιότητα της ηχογράφησης, πάντως ακούγεται ευχάριστα. Μήπως είχατε ασχοληθεί και με το remaster της "Μικράς Ασίας"; /Off topic mode off/
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Με το πικάπ που είχα - έχω δεν μπορώ να εκφέρω ιδιαίτερη γνώμη για την ποιότητα της ηχογράφησης, πάντως ακούγεται ευχάριστα. Μήπως είχατε ασχοληθεί και με το remaster της "Μικράς Ασίας"; /Off topic mode off/
Άκουσε την ποιότητα στα μεσαία , ξύνουν τα μεσοψηλά :) ? είναι η φωνές σαν ντουντούκα η ποιό φυσικές και θα καταλάβεις αν έχει γίνει στο Athens Mastering ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ρε συ, αυτό το ξύσιμο στα μεσουψηλά που λες, κάτι που το γνωρίζουμε όλοι σαν άκουσμα, τι στο διατανο είναι στην πραγματικότητα;

Εγω αν προσπαθήσω να κάνω μία εικασία, θα το εντοπιζα στους 2 χιλιοκυκλους σαν ένα κακό φούσκωμα, αλλά δε ξέρω.

Δηλαδή ρε παιδί μου έχω που την έχω την μέτρικ, τι δγιαλο φίλτρο να δοκιμασω μπας και φύγει αυτό; Ή είναι πιο σύνθετο πρόβλημα;
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η καλύτερη Τζιοκόντα είναι αυτή στη Μινως το 2004. Στο παραπάνω link είναι η έκδοση σε βινύλλιο απο το παραπάνω remastering, δεν είναι καλή όπως το CD γιατί κόπηκε για λόγους κόστους στην Τσεχία. (αντί για την Αγγλία η την Acoustech στην Αμερική , να πέφτουν τα αυτία των αναλογικών :) )

Και επειδή μεγάλωσα και μου αρέσουν οι ιστορίες πως έγινε αυτή η έκδοση ? Κυκλοφορούσε σε CD μια άθλια έκδοση (master δεν υπήρχε , χαμένο) οπότε λέω στον θετό υιό του " κάτι πρέπει να κάνουμε ". Μου λέει κάνε ότι νομίζεις. Για 8 μήνες έψαχνα παντού εκδόσεις βινυλλίων της Τζοκόντα. Μάζεψα 11 εκδόσεις (!) βινυλλίων και απο Αμερική. Η καλύτερη και η χειρότερη κοπή ήταν απο ... Ελλάδα ( για να καταλάβετε πόσο random ήταν το θέμα στο quality control του βινυλλίου ) και ψηφιοποιήσαμε, καθαρίσαμε και επεξεργαστήκαμε το καλύτερο βινύλλιο ! Κάνένας δεν κατάλαβε ποτέ πως ήταν απο βινύλλιο ... και είναι μια πολύ καλή - αξιοπρεπής έκδοση. Προφανώς δεν είναι hi-end ( αυτό όταν βρεθει το master )

*** ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Aναπαραγωγή του βινυλλίου με Technics SP10 + SME 312 + Benz Glider + Graham Slee Jazz phono with step up, A/D Weiss ADC1, αποθορυβοποίηση NoNoise Sonic Solutions , Weiss EQ1, Weiss DS1 , Manley Massive Passive EQ, monitor ATC 200A , ATC 50A
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση,μολονότι είχα διαβάσει το σύγχρονο με την επανέκδοση άρθρο στον ΗΧΟ.

Κι επειδή ως μικρότερος σε ηλικία προτιμώ...συντομότερες ιστορίες,έχω απλώς να σημειώσω ότι τω καιρώ εκείνω πίστευα ακόμα στην καθολική υπεροχή του βινυλίου...;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
πίστευα ακόμα στην καθολική υπεροχή του βινυλίου
Νομίζω πως θα ήταν ωφέλιμο για μας τους ακόμα νεότερους :) να μας εξιστορήσεις πως ξεπέρασες το σκόπελο της .. πίστης! :angel:

Διότι, και δικαιολογημένα, η πίστη θεωρείται απάλευτη. :focus:

Χαμός σήμερα το βράδυ στα νότια προάστια και οχι απο πικαπ.....
Κατάλαβα.. ο αρσιβαρίστας έκανε πάλι αισθητή την παρουσία του, ποιον έριξε νοκ άουτ πρώτο; :p
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Ρε συ, αυτό το ξύσιμο στα μεσουψηλά που λες, κάτι που το γνωρίζουμε όλοι σαν άκουσμα, τι στο διατανο είναι στην πραγματικότητα;

Εγω αν προσπαθήσω να κάνω μία εικασία, θα το εντοπιζα στους 2 χιλιοκυκλους σαν ένα κακό φούσκωμα, αλλά δε ξέρω.

Δηλαδή ρε παιδί μου έχω που την έχω την μέτρικ, τι δγιαλο φίλτρο να δοκιμασω μπας και φύγει αυτό; Ή είναι πιο σύνθετο πρόβλημα;
ανήλικο πιντί, παίξε βινύλια!!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Νομίζω πως θα ήταν ωφέλιμο για μας τους ακόμα νεότερους :) να μας εξιστορήσεις πως ξεπέρασες το σκόπελο της .. πίστης! :angel:
Διότι, και δικαιολογημένα, η πίστη θεωρείται απάλευτη. :focus:
Η απαγκίστρωση από την πίστη σε διακυβεύματα τεχνικής φύσεως θυμίζει την ασκούμενη επίδραση από τον πρώτο μας έρωτα : Ποτέ δεν θα ξεχάσουμε αυτόν...μονάχα,άμα μπορούμε να απαγκιστρωνόμαστε καταλλήλως απ'όποιον κάθε φορά ακολουθεί.:D
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Η απαγκίστρωση από την πίστη σε διακυβεύματα τεχνικής φύσεως θυμίζει την ασκούμενη επίδραση από τον πρώτο μας έρωτα : Ποτέ δεν θα ξεχάσουμε αυτόν...μονάχα,άμα μπορούμε να απαγκιστρωνόμαστε καταλλήλως απ'όποιον κάθε φορά ακολουθεί.:D
Ο έρωτας με έρωτα περνάει...λαικόν άζμα φιλοσοφημένο!
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ολα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.
Είτε στην παραγωγή είτε στην αναπαραγωγή.
Τα μέσα υπάρχουν για να μας οδηγούν κάπου και όχι να γίνονται αντικείμενο λατρείας.
Αρκεί να ξέρεις πως πρέπει νά ακούγεται η μουσική.

Υ.Γ. Εχω απολαύσει δουλειές του Χατζιδάκη απο τον Χατζηστάμου.
Ολες οι λεπτομέρειες της ερμηνείας χωρίς περιττό ρομαντισμό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.723
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top