Klipsch Greek club

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Να τα αναβαθμίσεις για να μας πεις εντυπώσεις, ώστε να προβούμε κι εμείς αν είναι!
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Παρελάσανε 6 διαφορετικά ζεύγη ηχείων από τον χώρο μου τους τελευταίους 4 μήνες καθώς τα Klipsch μου είναι λίγο μεγάλα για τον χώρο και προσπάθησα να στήσω κάτι πιο compact. Να "αναπνεύσει ο χώρος" ρε παιδί μου. Συνδέθηκαν τα παραπάνω με 1 λαμπάτο και εναλλακτικά με 2 διαφορετικούς solid state ολοκληρωμένους. Δεν....Τα Klipsch τελικά ξανακατέβηκαν από το πατάρι και ο λαμπάτος πήρε την θέση του. Γύρισε το δράμα και ενδιαφέρον του μουσικού γίγνεσθαι, που τόσο μου είχε λείψει. Τα υπόλοιπα, αν και αξιοπρεπέστατης απόδοσης, φεύγουν. Τι να πω, εγώ που δεν ήθελα να ακούω για Klipsch. Όπως γράφει ο Vakis, πρόκειται για μια χροιά που δεν μπορείς να αποχωριστείς, κι ας μην ακους ίσως τις μεσαίες ενός Harbeth ή ενός Proac. Και το κυριότερο...τα ηχεία μου κόστισαν καινούργια 400 ευρώ (Ολλανδία). View attachment 63548
να σε ρωτησω κατι φιλε μου, ποιες βασεις ειναι αυτες? ειναι σταθερες?
ειναι τα 150 η 160?

thanks!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Προσωπικά, έχω έναν λόγο παραπάνω να θεωρώ ότι δύσκολα θα αποχωριστώ τα ηχεία μου.

Ο λόγος είναι ότι τα έχω αναβαθμίσει...
Μας λες δυο-τρία λόγια?
Τί έχεις κάνει?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μας λες δυο-τρία λόγια?
Τί έχεις κάνει?

Αυτό που γίνεται συνήθως: Αλλαγή κάποιων υλικών των κροσόβερσ με ποιοτικότερα καθώς και την εσωτερική καλωδίωση.
Επίσης δεν γνωρίζω αν χρήζει αξίας αλλά μονώθηκαν και οι κόρνες εσωτερικά.

Κόστος υλικών σχετικά προσιτό (όχι πάνω από 250 - 300 € συνολικά).

Αν δεν γνωρίζετε την διαδικασία, υπάρχουν στο forum μας, άνθρωποι που έχουν τις κατάλληλες γνώσεις.

Επίσης βοήθεια θα βρείτε και εδώ: https://community.klipsch.com
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
Καλημέρα στην όμορφη παρέα της Klipsch.

Χρειαζομαι λιγο τις γνώσεις σας.
Το Home cinema μου αποτελειται απο ηχεια της klipsch σε διαταξη 5.2.4 (klipsch 280f, klipsch 450c, klipsch 160m, klipsch r15m). Τα οδηγεί ένας πολυκάναλος Denon 7200wa.

Επειδή ακουω αρκέτα και μουσικούλα κυρίως spotify αλλα και flac αρχεια θα ήθελά πλεον να δω πως μπορω να βελτιωσω και κατα πόσο τη δικαναλη ακρόαση. Μπορω να πω οτι ο 7200wa σε pure direct ειναι παρα πολυ καλος στα αυτια μου.
Αλλα μου έχει μπει το μικρόβιο να προσθέσω ενα ολοκληρωμενο δικάναλο.
Εδω να πω οτι δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει στο παρελθον κατι αντιστοιχο και δεν γνωριζω τι προσφερει.

Εδω λοιπον να κανω τις εξης ερωτησεις:

1) Ενας ολοκληρωμένος primare i21 (http://www.primare.net/assets/_managed/cms/files/I21usermanual_1.pdf) απο συμφορουμιτη μπορει να αποδωσει καλυτερα σε δυκαναλη ακροαση απο τον 7200wa ( 75w/ch o primare vs 150w/ch o 7200wa)

2) Αν συνδέσω εναν ολοκληρωμενο, με το spotify τι γίνεται? Πως μπορω να συνεχισω να ακουω τη μουσικη μου απο εκεί εφόσον θα βγαλω σε αχρηστία επι της ουσιας τον 7200wa??
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ανδρέα σε χαιρετώ .

Αν έκανες την ερώτηση πριν λίγο καιρό, θα σου απαντούσα να προχωρήσεις. Με την αγορά όμως του Marantz 7009 ο οποίος θεωρώ ότι είναι σε παρόμοια ποιότητα με τον denon σου, δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχεις βελτίωση με τον παραπάνω δικάναλο άρα αναθεωρώ τις απόψεις μου σχετικά με τους avr .

Τα ηχεία σου χρειάζονται βατ. Αν σκέπτεσαι λοιπόν να επενδύσεις, πας για έναν καλό τελικό, τουλάχιστον για τα 2 κύρια κανάλια.
Ως προς το προ ενισχυτικό στάδιο, ο denon σου τα πάει μια χαρά σε direct mode.

Αυτό που θα κερδίσεις λοιπόν με τον τελικό, είναι ότι θα έχεις βελτίωση σε όλο το ακουστικό φάσμα, δηλ. λεπτομέρεια, βάθος χαμηλού κλπ κυρίως σε χαμηλές εντάσεις.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Ανδρέα σε χαιρετώ .

Αν έκανες την ερώτηση πριν λίγο καιρό, θα σου απαντούσα να προχωρήσεις. Με την αγορά όμως του Marantz 7009 ο οποίος θεωρώ ότι είναι σε παρόμοια ποιότητα με τον denon σου, δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχεις βελτίωση με τον παραπάνω δικάναλο άρα αναθεωρώ τις απόψεις μου σχετικά με τους avr .

Τα ηχεία σου χρειάζονται βατ. Αν σκέπτεσαι λοιπόν να επενδύσεις, πας για έναν καλό τελικό, τουλάχιστον για τα 2 κύρια κανάλια.
Ως προς το προ ενισχυτικό στάδιο, ο denon σου τα πάει μια χαρά σε direct mode.

Αυτό που θα κερδίσεις λοιπόν με τον τελικό, είναι ότι θα έχεις βελτίωση σε όλο το ακουστικό φάσμα, δηλ. λεπτομέρεια, βάθος χαμηλού κλπ κυρίως σε χαμηλές εντάσεις.
Για ποσα watt μιλαμε δλδ Vakis. Ο Denon δινει 2χ150 σε 20hz-20khz αν το λεω καλα!
Ιδανικα δλδ ενας τελικος με 2χ200, 2χ250??
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μάλλον δεν έχουν έτσι τα πράγματα σχετικά με την ισχύ των av. Ο δικός μου τελικός πχ έχει ισχύ 2 Χ 160 βατ. και σε ερώτηση σχετικά με το ενισχυτικό στάδιο του av μου στον κ Σάκη, μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Άσε που φαίνεται η διαφορά και στο αυτί.

Ένας τελικός λοιπόν πάνω από τα 150 βατ, πιστεύω ότι θα βελτιώσει το σύστημα. Όμως εδώ είναι και τα υπόλοιπα παιδιά για να πάρεις γνώμη. Μην σε πάρω και στον λαιμό μου.

Μπορείς να μιλήσεις και με τον ίδιο. Πάντα εξυπηρετικός και φυσικά η γνώμη του "καραντί".
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μια δοκιμή θα σε πείσει, μην προχωρήσεις χωρίς δοκιμή (στον χώρο σου φυσικά), οτιδήποτε και να κάνεις. Συμφωνώ εν μέρει με τον Zizik....
 



Μηνύματα
247
Reaction score
245
Μια δοκιμή θα σε πείσει, μην προχωρήσεις χωρίς δοκιμή, οτιδήποτε και να κάνεις. Συμφωνώ εν μέρει με τον Zizik....
Δε προχωραω γιατι κατ αρχην οπως ειπα και στον Zizik, το spotify το χρησιμοποιω full, και δε θελω να το χασω.
Αμφιταλαντευομαι μεταξυ 2ch τελικου για καλυτερη δικαναλη ακροαση και να βαλει ενα χερακι με τα 9 ηχεια στο home cinema, και ενος 5ch τελικου με την οποια παραχωρηση σε δικαναλη ακροαση.
Τωρα βεβαια στο δικο μου απειρο αυτι αμφιβαλω αν μπορω να καταλαβω τη διαφορα μεταξυ των δυο σε blind test.
Ετσι για να λεμε τωρα!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Πάρε τελικό για να μη χάσεις το Spotify, ανακάλυψε οτι δεν κάνει διαφορά, πούλησε τον τελικό και πάρε ολοκληρωμένο που θα κάνει κάποια διαφορά αλλά πάρε κι ένα πράγμα που θα παίζει Spotify, άρχισε να βρίζεις που πέταξες λεφτά κάνοντας τη ζωή σου πολύπλοκη, πούλησε το HT και γύρνα το στο δικάναλο. :p:p:p
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Αν προχωρήσεις, καλύτερα να επενδύσεις σε δικάναλο. Τα περιφερειακά σπάνια χρειάζονται μεγάλη ισχύ.
Πιστεύω πάντως ότι υπάρχει διαφορά στην ποιότητα, επαναλαμβάνω κυρίως στις πολύ χαμηλές, έως χαμηλές εντάσεις.
[DOUBLEPOST=1474897552][/DOUBLEPOST]
Πάρε τελικό για να μη χάσεις το Spotify, ανακάλυψε οτι δεν κάνει διαφορά, πούλησε τον τελικό και πάρε ολοκληρωμένο που θα κάνει κάποια διαφορά αλλά πάρε κι ένα πράγμα που θα παίζει Spotify, άρχισε να βρίζεις που πέταξες λεφτά κάνοντας τη ζωή σου πολύπλοκη, πούλησε το HT και γύρνα το στο δικάναλο. :p:p:p
Δεν έχεις και άδικο! Όλοι εδώ μέσα στον ίδιο φαύλο κύκλο δεν βρισκόμαστε συνεχώς??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top