Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Θεωρείς τη Nad και το ζέπελιν hi end ? :headbang:
Όχι καμμία σχέση.
Δεν το διάβασες καλά.:headbang:

Εννοώ ακριβώς το αντίθετο.:
Και τη NAD , και το χάι εντ. Τελείως διαφορετικά, πουλάει και στα δυο.
Δηλαδή πάει να πιάσει όλο το φάσμα των πιθανών αγοραστών.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Όχι καμμία σχέση.
Δεν το διάβασες καλά.:headbang:

Εννοώ ακριβώς το αντίθετο.:
Και τη NAD , και το χάι εντ. Τελείως διαφορετικά, πουλάει και στα δυο.
Δηλαδή πάει να πιάσει όλο το φάσμα των πιθανών αγοραστών.
Απο ορθογραφία σκίζω :o
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Όχι καμμία σχέση.
Δεν το διάβασες καλά.:headbang:

Εννοώ ακριβώς το αντίθετο.:
Και τη NAD , και το χάι εντ. Τελείως διαφορετικά, πουλάει και στα δυο.
Δηλαδή πάει να πιάσει όλο το φάσμα των πιθανών αγοραστών.
Ναι αλλα εγω αναφέρθηκα στην αγορά του hi end.
ΕΣΥ δεν το διάβασες καλά.

Το γνωρίζω ότι πουλάει με επιτυχία, πλακετιτσες των 59 ευρώ, απο δω και απο κει.
Το ερώτημα ειναι αν θα καταφέρει να πουλήσει και ενισχυτές των 25.000 ευρώ.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ναι αλλα εγω αναφέρθηκα στην αγορά του hi end.
ΕΣΥ δεν το διάβασες καλά.

Το γνωρίζω ότι πουλάει με επιτυχία, πλακετιτσες των 59 ευρώ, απο δω και απο κει.
ΟΚ, αναφερεσαι αποκλειστικά στην χάι εντ αγορά...

Πουλαει όπως είπα και πριν, απο αυτες τις πλακετιτσες που λες σε καποιες αλμυρούτσικες εταιρίες ( πχ Merrill Veritas, 12000$ το ζευγος :o:o:o http://www.tonepublications.com/review/merrill-audio-veritas-power-amp-mono-blocks/ ), και αυτοι τις πουλανε στους πελάτες τους σε όμορφα cases 100 φορές ακριβότερα....Αυτό εννοείς;

Συμφωνώ λοιπον: Καλά θα κάνει να βρει έναν τρόπο να αρμέγει θύματα απευθείας, και να μην πουλάει κοψοχρονιά στους "μάγκες" απο δω κι απο κει...Και θα βρει...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Ναι αλλα εγω αναφέρθηκα στην αγορά του hi end.
ΕΣΥ δεν το διάβασες καλά.

Το γνωρίζω ότι πουλάει με επιτυχία, πλακετιτσες των 59 ευρώ, απο δω και απο κει.
Το ερώτημα ειναι αν θα καταφέρει να πουλήσει και ενισχυτές των 25.000 ευρώ.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Κορώνες-διαπεραστικές.137804/
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Συμφωνώ λοιπον: Καλά θα κάνει να βρει έναν τρόπο να αρμέγει θύματα απευθείας, και να μην πουλάει κοψοχρονιά στους "μάγκες" απο δω κι απο κει...Και θα βρει...
Με αυτή τη λογική που πλασάρει, σιγά μη βρει. :oops:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Nαι. Αλλά ποιά τζάμπερς?
Ίδια με το καλώδιο ή οι μαμίσιες λάμες?
Και άλλο κρίσιμο ερώτημα (είτε κρατήσουμε τις μαμίσιες λάμες είτε τις αντικαταστήσουμε με καλώδιο) το ένα και μοναδικό καλώδιο που έρχεται από τον ενισχυτή (είπαμε δεν τρώμε την φάβα της διπλοκαλωδίωσης) πού το συνδέουμε; Στις μπόρνες του tweeter ή στις μπόρνες του woofer; :o
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και άλλο κρίσιμο ερώτημα (είτε κρατήσουμε τις μαμίσιες λάμες είτε τις αντικαταστήσουμε με καλώδιο) το ένα και μοναδικό καλώδιο που έρχεται από τον ενισχυτή (είπαμε δεν τρώμε την φάβα της διπλοκαλωδίωσης) πού το συνδέουμε; Στις μπόρνες του tweeter ή στις μπόρνες του woofer; :o
Προσφέρεται κι επιπλέον δυνατότητα (για ζεύγος μπορνών πάντα):τον αγωγό σήματος από ενισχυτή προς ηχείο (κόκκινο) στην υποδοχή των χαμηλών-μεσαίων και τον αγωγό επιστροφής (μαύρο) στην υποδοχή υψηλών ή αντιστρόφως με αντικατάσταση των λαμών από καλωδιακούς βραχυκυκλωτήρες και διαγώνια διευθέτηση των τελευταίων...:tongue:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Προσφέρεται κι επιπλέον δυνατότητα (για ζεύγος μπορνών πάντα):τον αγωγό σήματος από ενισχυτή προς ηχείο (κόκκινο) στην υποδοχή των χαμηλών-μεσαίων και τον αγωγό επιστροφής (μαύρο) στην υποδοχή υψηλών ή αντιστρόφως με αντικατάσταση των λαμών από καλωδιακούς βραχυκυκλωτήρες και διαγώνια διευθέτηση των τελευταίων...:tongue:
Εχω ακούσει όμως, πως η διαγωνιος διευθέτηση των βραχυκυκλωτηρων , έχει ως αποτέλεσμα μια "ασάφεια" στις χαμηλές συχνότητες , η οποία βέβαια αντιμετωπίζεται με την κατάλληλη στήριξη των καλωδίων:p
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Οταν φτιάχνουν κάτι που τους κοστίζει 15€ και το πουλάνε 1000€ (και λίγα λέω) αυτός είναι ο ορισμός της απάτης!
Στο κουμουνισμό ένα προιόν κοστίζει όσο πει το Κόμμα, (και μάλλον θα χρειαζόταν κουπόνια, ή υπομονετική παραμονή σε ουρά για να το αποκτήσεις) . Στο Σοσοσιαλισμό η κυβέρνηση υποτίθεται ότι παρεμβαίνει στα είδη πρώτης ανάγκης, και βάζει ανώτερα όρια, κοινωνικά αποδεκτά. Στο καπιταλισμό και την ελεύθερη οικονομία, τα προιόντα πωλούνται, όσο είναι διατεθιμένος να πληρώσει ο αγοραστής! Άρα που βλέπεις την απάτη; Εκτός αν θεωρείς ότι έχουμε στην Ελλάδα ''πρώτη φορά αριστερή κυβέρνηση'' και ταυτόχρονα , ότι τα καλώδια Hi End είναι είδη πρώτης ανάγκης! Για το πρώτο θα σου έλεγα, να σε κοιτάξει γιατρός! Για το δεύτερο όπως το πάρει κανείς! Σιγουρα κάποιοι από εμάς, ενδέχεται να μη μπορούμε να ζήσουμε χωρίς καλώδια Nordost και δε συμαζεύεται. Πριν λίγα χρόνια που ''ήταν Αυγουστος και παχιές οι μύγες'' , αν ένα καλώδιο δεν είχε τουλάχιστον, μερικές εκαντοτάδες ευρώ το μέτρο δε θα καταδεχόταν, πολλοί από τους υποψήφιους αγοραστές, ούτε καν να το δοκιμάσουν και αν το δοκίμαζαν, σίγουρα '' θα έπαιζε απαράδεκτα''! Αν δε ,είχε και ''φτηνιάρικη'' εμφάνιση, όπως π.χ κάτι καλώδια της Mogami, ούτε για δεματικό δε θα το χρησιμοποιούσαν! Για να μη παρεξηγηθώ δε το λέω χλευαστικά αλλά απολογητικά! Κάπου στο πατάρι μου έχω δύο XLR Nordost Valhalla στο ωραίο τους βαλιτζάκι και ένα ζευγάρι Siltec Emperor.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Πολύ ωραία τα λες άραβά μου.

Τα μογκαμι ήταν κάποτε ο ορισμός της μπούρδας.

Ευτυχώς, βάλαμε μυαλό (τουλάχιστον κάποιοι και από τις εποχές των παχιων αγελάδων)
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Πάντως αν τα nordost και τα siltech σου πιάνουν χώρο στο πατάρι είμαι πρόθυμος να σου αδειασω τον τόπο :)

Αλήθεια, με τι παίζεις τώρα;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Στο κουμουνισμό ένα προιόν κοστίζει όσο πει το Κόμμα, (και μάλλον θα χρειαζόταν κουπόνια, ή υπομονετική παραμονή σε ουρά για να το αποκτήσεις) . Στο Σοσοσιαλισμό η κυβέρνηση υποτίθεται ότι παρεμβαίνει στα είδη πρώτης ανάγκης, και βάζει ανώτερα όρια, κοινωνικά αποδεκτά. Στο καπιταλισμό και την ελεύθερη οικονομία, τα προιόντα πωλούνται, όσο είναι διατεθιμένος να πληρώσει ο αγοραστής! Άρα που βλέπεις την απάτη; Εκτός αν θεωρείς ότι έχουμε στην Ελλάδα ''πρώτη φορά αριστερή κυβέρνηση'' και ταυτόχρονα , ότι τα καλώδια Hi End είναι είδη πρώτης ανάγκης! Για το πρώτο θα σου έλεγα, να σε κοιτάξει γιατρός! Για το δεύτερο όπως το πάρει κανείς! Σιγουρα κάποιοι από εμάς, ενδέχεται να μη μπορούμε να ζήσουμε χωρίς καλώδια Nordost και δε συμαζεύεται. Πριν λίγα χρόνια που ''ήταν Αυγουστος και παχιές οι μύγες'' , αν ένα καλώδιο δεν είχε τουλάχιστον, μερικές εκαντοτάδες ευρώ το μέτρο δε θα καταδεχόταν, πολλοί από τους υποψήφιους αγοραστές, ούτε καν να το δοκιμάσουν και αν το δοκίμαζαν, σίγουρα '' θα έπαιζε απαράδεκτα''! Αν δε ,είχε και ''φτηνιάρικη'' εμφάνιση, όπως π.χ κάτι καλώδια της Mogami, ούτε για δεματικό δε θα το χρησιμοποιούσαν! Για να μη παρεξηγηθώ δε το λέω χλευαστικά αλλά απολογητικά! Κάπου στο πατάρι μου έχω δύο XLR Nordost Valhalla στο ωραίο τους βαλιτζάκι και ένα ζευγάρι Siltec Emperor.
κάπως έτσι είναι τα πράγματα...

όσο για τα καλώδια γιατί στο πατάρι;
εάν τα πουλούσες θα έπαιρνες ένα σεβαστό ποσο εάν δεν τα θες ....
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
:o Odin ; :D
[DOUBLEPOST=1474756572][/DOUBLEPOST]εσύ πάντως εάν δεν κάνω λάθος είσαι η με σιλτεκ η κουμπαλα ...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
"κάτοχος παθητικού συστήματος" = "αμετανόητος hi end - ας
Φίλε μου, η εξίσωση αυτή, ισχύει.

Είναι τόσα πολλά τα αντικειμενικά, αδιαμφισβήτητα και αδιαπραγμάτευτα οφέλη της ενεργού πολυενισχυσης και με dsp ισοστάθμισης απόκρισης των σύγχρονων ενεργών ηχείων με μία AES EBU στην πλάτη, που κάθε εμπλοκή με παθητικά ηχεία είναι τελεσίδικα απόδειξη προσκόλλησης στο χαϊεντιλίκι.

Δεν είναι κακό να θες χαϊεντιλίκι, αλλά να ξέρουμε τι είναι τι. ;)

Ξεκάθαρα πράγματα. ;)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top