επιχρωματισμος cd's...

Μηνύματα
440
Reaction score
560
καλησπερα σας.
μαλλον δεν ειναι η καταλληλη λεξη "επιχρωματισμος"...αλλα δεν ειναι και ξεθωριασμα...

στα cd που εχω, της Philips, (και σχετικως καινουρια-5ετιας), αυτα που ειναι εξω-εξω στις στοιβες, απο ασημενια που ηταν εχουν παρει μια αρκετα κιτρινη αποχρωση.
τα "εσωτερικα" ειναι οκ, οπως επισης και ολα τα sony ειναι οκ.
θα υπαρξει κανενα προβλημα; "ακουστικως" ειναι ενταξει και διαβαζονται μεχρι στιγμης χωρις προβλημα.
αυτο ομως γιατι εγινε; ειναι φυσιολογικο;

δεν τα βλεπει αμεσα ηλιος, δεν καπνιζουμε, και ειμαστε ολοι παναθηναϊκοι...
εκτος της γυναικας που ειναι αεκ... (βρε λες;)
 



Μηνύματα
440
Reaction score
560
!!!!
ευχαριστω πολυ παιδια για τις αμεσες απαντησεις

επαθα πλακα με τις πληροφοριες... ουτε που το φανταζομουν.και μετα σου λενε αφθαρτα οπτικα μεσα..
χωρις γρατζουνιες και να τους φερεσαι προσεκτικα, να τους γλυκομιλας και να τους λες παραμυθια πριν παν για υπνο, και αυτα αχαριστα....

φιλε κωστα-αυτια, ισως να χρειασθω καποιες πληροφοριες για τα φλακ, και αν δεν μπορεσω να λυσω μερικες απορειες απο το διαβασμα εδω μεσα (και ειναι παααρα πολλα εδω τα θεματα, λιγο χαοτικα μου φαινονται), πιθανον να ρωτησω απο το υπαρχον θρεντ.
σας ευχαριστω και παλι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Θα χαλάσουν.

Δυστυχώς έχουν ημερομηνία λήξης.

Πέρασέ τα σε ένα σκληρό δίσκο, ως FLAC, να τα έχεις για πάντα (backup όπως σε οτιδήποτε δε θες να χάσεις)
Ούτε ο δίσκος ειναι αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης. Εκτός και αν μιλάμε για RAID.
Πφφφφφφφφ
Όλο δίσκους θα γεμίσουμε και μετά θα θέλουμε έξτρα χώρο για ρακ και σερβερακια στη αποθήκη.
Δίσκους για τις ταινιες, δίσκους για τη μουσική. Καταντάει αστείο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ούτε ο δίσκος ειναι αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης. Εκτός και αν μιλάμε για RAID.
Πφφφφφφφφ
Όλο δίσκους θα γεμίσουμε και μετά θα θέλουμε έξτρα χώρο για ρακ και σερβερακια στη αποθήκη.
Δίσκους για τις ταινιες, δίσκους για τη μουσική. Καταντάει αστείο.
Πιανει παντως πολυ λιγοτερο χωρο συγκριτικά με τα φυσικά μεσα, δεν μπορεις να πεις ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Ούτε ο δίσκος ειναι αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης. Εκτός και αν μιλάμε για RAID.
Ούτε το RAID είναι αξιόπιστο.
Μόνο η αποθήκευση αντιγράφου/ων σε άλλο χώρο είναι 100% σίγουρη. Με άναμμα κάθε λίγους μήνες για το φόβο του stiction.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
!!!!

επαθα πλακα με τις πληροφοριες... ουτε που το φανταζομουν.και μετα σου λενε αφθαρτα οπτικα μεσα..
χωρις γρατζουνιες και να τους φερεσαι προσεκτικα, να τους γλυκομιλας και να τους λες παραμυθια πριν παν για υπνο, και αυτα αχαριστα....

.
Ούτε ο δίσκος ειναι αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης. Εκτός και αν μιλάμε για RAID.
Πφφφφφφφφ
Όλο δίσκους θα γεμίσουμε και μετά θα θέλουμε έξτρα χώρο για ρακ και σερβερακια στη αποθήκη.
Δίσκους για τις ταινιες, δίσκους για τη μουσική. Καταντάει αστείο.
Πιανει παντως πολυ λιγοτερο χωρο συγκριτικά με τα φυσικά μεσα, δεν μπορεις να πεις ;)
Ούτε το RAID είναι αξιόπιστο.
Μόνο η αποθήκευση αντιγράφου/ων σε άλλο χώρο είναι 100% σίγουρη. Με άναμμα κάθε λίγους μήνες για το φόβο του stiction.
Ρε δε μας χέζετε....βινύλιο και άγιος ο Θεός...γ@μώ την αξιοπιστία μου μέσα...:p:p:p
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το βινύλιο να δεις αξιοπιστία, πφφφφ...

Αθάνατο! Χαχαχαχα
Φάτσα κάρτα το έχεις το μικαππαδύο όμως...
Δάσκαλε που δίδασκες...:p:p
[DOUBLEPOST=1474803898][/DOUBLEPOST]
Και αυτό μετά απο λίγο για φούντο είναι
Αναλόγως του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος μπορεί να είναι και για φούντα...:whistling:
[DOUBLEPOST=1474804018][/DOUBLEPOST]
Ρε σεις, με τόσο τζάμπα χώρο σε κλαουντ, γιατί προβληματιζεστε για το μπακαπ μουσικής;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Φάτσα κάρτα το έχεις το μικαππαδύο όμω
Το μικαππαπέντε το πήρα για την πλάκα μου, για να στήσω σα παιχνίδι με τη μέτρικ ένα πικάπ με πλήρη διόρθωση απόκρισης, ώστε πχ καναδυό δίσκους που δε βρίσκω με τίποτα σε ψηφιακό, να τους περάσω. Βέβαια, και χωρίς αυτούς τους 2 δίσκους μία χαρά είμαι, κι η όλη ενασχόληση με το θέμα είναι σκότωμα χρόνου, χόμπι το λένε.

Πάντως δεν έχει πολύ ζωή το πικάπ στο σπίτι μου, μόλις ολοκληρωθεί το παιχνίδι - πείραμα, θα βγει στις αγγελίες, μαζί με τη διόρθωση της μέτρικ, ώστε όποιος έχει δισκοθήκη και μία μέτρικ, να μπορέσει να τα περάσει αξιοπρεπώς σε mp3.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το μικαππαπέντε το πήρα για την πλάκα μου, για να στήσω σα παιχνίδι με τη μέτρικ ένα πικάπ με πλήρη διόρθωση απόκρισης, ώστε πχ καναδυό δίσκους που δε βρίσκω με τίποτα σε ψηφιακό, να τους περάσω. Βέβαια, και χωρίς αυτούς τους 2 δίσκους μία χαρά είμαι, κι η όλη ενασχόληση με το θέμα είναι σκότωμα χρόνου, χόμπι το λένε.

Πάντως δεν έχει πολύ ζωή το πικάπ στο σπίτι μου, μόλις ολοκληρωθεί το παιχνίδι - πείραμα, θα βγει στις αγγελίες, μαζί με τη διόρθωση της μέτρικ, ώστε όποιος έχει δισκοθήκη και μία μέτρικ, να μπορέσει να τα περάσει αξιοπρεπώς σε mp3.
Kαλά κάνεις βρε γιατρέ μου..ασχολήσου όπως γουστάρεις.
Τι κάθεσαι και μου απαντάς στα σοβαρά?
Και εγώ πλάκα έκανα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ρε δε θέλω ούτε για πλάκα να ξεκινήσει κόσμος να παίρνει πικάπ επειδή είδε μενα, που κάμω την πλάκα μου! :)
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
ρε παιδια, 3 μηνες εχω προσπαθησει, και οσο και να προσπαθησα, δεν το μπορω αυτο με τον υπολογιστη να παιζει...
με τιποτε...
ισως εχω ψυχωση με το να κρατω το φυλλαδιο του cd, δεν ξερω...
γιατι και πιο παλια, απ οσο θυμαμαι παντα κρατουσα στα χερια το εξωφυλο του βινυλιου.
και στις συναυλιες παντα εχω το προγραμμα στα χερια μου, αλλιως κατι μου φταιει...
γιατρε τα χαπια μου...:gamer:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Όχι κόψιμο δέντρων τζάμπα κι άδικα.

Πιντιεφάκια σε ταμπλέτες.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Συνήθως χαλάνε τα κομμάτια που είναι προς το τέλος (κοντά στην περιφέρεια του CD).
Αν τα αντιγράψεις σε καινούρια CD θα έχεις άλλα 5 χρόνια (ξεκινάς από το μηδέν). Χρησιμοποίησε καλά δισκάκια (δεν λέω εταιρεία για να μη κάνω διαφήμιση).

Και back up σε FLAC.

Την έχω πάθει κι εγώ και θα τα περάσω όλα σε FLAC (ή/και MP3). Στην διαδικασία αυτή θα δώ και τι χάλασε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top