Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να και ο αναμάρτητος :gotcha: :party:
Παρών!

Ανάλογα περιστατικά και στιγμιότυπα ώθησαν τον υποφαινόμενο ν'αυτοεξοριστεί από τα υψιτελή εγκόσμια.
Διότι κανείς δεν θ'άντεχε να διατηρήσει τη λογική του εκτεθειμένος μονίμως στο σκληρό πυρήνα ενός παραλογισμού.

Και οιαδήποτε αναδρομή σ'εκείνα λειτουργεί αποτελεσματικότερα ως...περιστροφεύς εντέρων.:lol:
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Πάντως αν τα nordost και τα siltech σου πιάνουν χώρο στο πατάρι είμαι πρόθυμος να σου αδειασω τον τόπο :)

Αλήθεια, με τι παίζεις τώρα;
Για να λέω την αλήθεια, όλα μου τα μηχανήματα αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε αποθήκη ή στο πατάρι για ασχέτους λόγους ( Μετακόμιση)! Ελπίζω σε λιγες μέρες να βρω ένα σπίτι που να χωρά όλα τα μηχανάκια που μαζεύω εδώ και κάμποσα χρόνια! Τα emperor συνδέονταν με δύο μονομβλοκ Pass Labs Χ-600 και sonus Faber Cremona. Τα Valhalla συνδέονταν με το προενισχυτή ΒΑΤ vk 51 SE και με Audio research DAC- 7. Τα τελευταία παροπλίστηκαν από μία metric lio- 8 ενώ όλα μαζί μαζί έγιναν ''για τιμωρία'' , δική μου και δική τους, δεξί και αριστερό, στο Home Cinema, όταν στον ίδιο χώρο όταν στήθηκαν τα Grimm LS1! Aφού αρχίσαμε τα ευτράπελα και τις βλακείες που έχουμε κάνει και εξακολουθούμε να κάνουμε κατά καιρούς ( είμαι σίγουρος για αυτό) ακούστε λοιπόν, τι έχω κάνει και εγώ! Αστε που στο τσακ κρατήθηκα πριν από κάποιο καιρό, από το να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο B&W 802 D και έναν προενισχυτή Pass X-! , γιατί οι ''παλιές'' συνήθειες δε... κόβονται. Είναι φαίνεται, σαν τον αλκοόλ και τις γυναίκες, η σαν τους καρχαρίες στο ΝΕΜΟ που θέλουν να γίνουν.... φυτοφάγοι και έκάναν.... ομαδική ψυχανάλυση!! Και τούτο το λήμα για να είμαι ειληκρινής, μου φαίνεται πως είναι κατάλληλο, ακριβώς για αυτό!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Έτσι είναι.
Δε κόβονται εύκολα συνήθειες 10-ετιων, νοοτροπίες κυρίως.

Επειδή όμως η τιμωρία σου είναι πολύ σκληρή, προτείνω όλους τους δεσμούς του παρελθόντος να τους ρίξεις ένα πούλημα και με τα ρέστα να χτυπήσεις για τον πολυκάναλο κινηματογραφικό ήχο τα απαραίτητα ενεργά ηχεία.

Άσε να τιμωρηθούν κι άλλοι, που θα θέλουν να τα αποκτήσουν! ;)
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Για να λέω την αλήθεια, όλα μου τα μηχανήματα αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε αποθήκη ή στο πατάρι για ασχέτους λόγους ( Μετακόμιση)! Ελπίζω σε λιγες μέρες να βρω ένα σπίτι που να χωρά όλα τα μηχανάκια που μαζεύω εδώ και κάμποσα χρόνια! Τα emperor συνδέονταν με δύο μονομβλοκ Pass Labs Χ-600 και sonus Faber Cremona. Τα Valhalla συνδέονταν με το προενισχυτή ΒΑΤ vk 51 SE και με Audio research DAC- 7. Τα τελευταία παροπλίστηκαν από μία metric lio- 8 ενώ όλα μαζί μαζί έγιναν ''για τιμωρία'' , δική μου και δική τους, δεξί και αριστερό, στο Home Cinema, όταν στον ίδιο χώρο όταν στήθηκαν τα Grimm LS1! Aφού αρχίσαμε τα ευτράπελα και τις βλακείες που έχουμε κάνει και εξακολουθούμε να κάνουμε κατά καιρούς ( είμαι σίγουρος για αυτό) ακούστε λοιπόν, τι έχω κάνει και εγώ! Αστε που στο τσακ κρατήθηκα πριν από κάποιο καιρό, από το να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο B&W 802 D και έναν προενισχυτή Pass X-! , γιατί οι ''παλιές'' συνήθειες δε... κόβονται. Είναι φαίνεται, σαν τον αλκοόλ και τις γυναίκες, η σαν τους καρχαρίες στο ΝΕΜΟ που θέλουν να γίνουν.... φυτοφάγοι και έκάναν.... ομαδική ψυχανάλυση!! Και τούτο το λήμα για να είμαι ειληκρινής, μου φαίνεται πως είναι κατάλληλο, ακριβώς για αυτό!
Καλως τον Αγγελο! Αλλαγη σπιτιού; Κριμα γιατι στο προηγούμενο ηταν που ειχα μεινει "πακης" ακουγοντας τα grimm σου. Επισης ειχε απλετες δυνατοτητες ακουστικής βελτίωσης. Ευχομαι τα καλύτερα για το νεο χωρο. Και ακου τη συμβουλή του εαρ, δε θα χασεις.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Το κακώς νοούμενο hi - end - ιλίκι (αν υπάρχει και καλώς νοούμενο), όπως οι συνεχείς αλλαγές μηχανημάτων, το μόνιμο αίσθημα ανικανοποίητου, η εμμονή σε ασήμαντες (ίσως?) λεπτομέρειες που ανάγονται σε κεφαλαιώδους σημασίας, η επιθυμία επίδειξης, η μανιώδης αναζήτηση της επιβεβαίωσης, η υποβάθμιση σημαντικότερων αναγκών στην εναγώνια προσπάθεια για την απόκτηση μιας νέας συσκευής, δεν είναι ζήτημα προτίμησης μεταξύ ενεργών ή παθητικών ηχείων. Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάπως έτσι πάει να παρουσιαστεί το πράγμα...
Είναι πρωτίστως ζήτημα νοοτροπίας, ψυχοσύνθεσης και χαρακτήρα και εκφράζεται με παρεμφερή τρόπο σε όλα τα hobbies (έχετε ακούσει κυνηγούς πόσα χιλιάρικα σκάνε για την τάδε ή τη δείνα καραμπίνα?).

Γνωρίζω άτομα με μετριοπαθή παθητικά set ups τα οποία διατηρούν για πολλά χρόνια και διάγουν ψυχικά ήρεμα βίο.
Προσωπικά διανύω αισίως την πέμπτη δεκαετία της ζωής μου και έχω αλλάξει τρία ηχοσυστήματα (το ένα μάλιστα μόλις παρέδωσε πνεύμα ύστερα από 15ετη περίπου χρήση).

Περιμένετε κάποια χρόνια να ανοίξει λίγο η αγορά ενεργών ηχείων στην Ελλάδα και θα διαπιστώσετε ότι ο hi end - ας παραμένει πάντα hi end - ας!

Η εξίσωση

"κάτοχος παθητικού συστήματος" = "αμετανόητος hi end - ας ο οποίος ενδεχομένως έχει σκοτώσει και τη μάνα του"

"κάτοχος ενεργού συστήματος" = "λογικός και ισορροπημένος χομπίστας ο οποίος μοιράζει το υστέρημά του σε φιλανθρωπίες"

είναι υπεραπλούστευση που δεν απηχεί την πραγματικότητα.

Περιμένετε και θα δείτε...θα πάρει λίγο χρόνο ακόμα...
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
(έχετε ακούσει κυνηγούς πόσα χιλιάρικα σκάνε για την τάδε ή τη δείνα καραμπίνα?).
Το κάθε χόμπι έχει τις δικές του απαιτήσεις. Ο κυνηγός θα ξοδέψει για μία καραμπίνα, ένας συλλέκτης γραμματοσήμων για γραμματόσημα, ένας coffee enthusiast για μύλο καφέ και καφετιέρα κ.ο.κ..

Το να ξοδεύεις όμως για καλώδια ενώ έχει πρόβλημα ο χώρος είναι σαν να αγοράζει κάποιος ένα κοινό γραμματόσημο και να επενδύει σε ένα πανάκριβο κάδρο, διατυμπανίζοντας παράλληλα ότι έχει την καλύτερη συλλογή.

Καμία ενέργεια δεν είναι καταδικαστέα, ούτε η αγορά ενός καλωδίου, ούτε η αγορά ενός παθητικού ηχείoυ. Σημασία έχει να υπάρχει συναίσθηση του τι ξοδεύεις, τι απαιτήσεις/προδοσκίες έχεις από την αγορά αυτή, γιατί το κάνεις/τι προσπαθείς να πετύχεις και να έχεις υπόψιν ότι με τα ίδια χρήματα θα μπορουσες να πετύχεις κάτι πολύ καλύτερο.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Το να ξοδεύεις όμως για καλώδια ενώ έχει πρόβλημα ο χώρος είναι σαν να αγοράζει κάποιος ένα κοινό γραμματόσημο και να επενδύει σε ένα πανάκριβο κάδρο, διατυμπανίζοντας παράλληλα ότι έχει την καλύτερη συλλογή.
Ο hi end - ας θα ξοδέψει για ένα καλώδιο ρεύματος σε αφρόντιστο χώρο ακόμα και αν διαθέτει ενεργά ηχεία.

Το επιχείρημά μου είναι το εξής και είναι απλό: υπάρχουν κάποιες "παθολογίες" στο hobby μας, είδαμε αρκετά παραδείγματα παραπάνω, ξέρουμε ακόμα περισσότερα.
Αυτές οι παθολογίες βρίσκουν χώρο να εισχωρήσουν περισσότερο στο χώρο των παθητικών συστημάτων γιατί κατά το παρελθόν αλλά και τη δεδομένη περίοδο είναι πιο δημοφιλή.
Αν για κάποιο λόγο στο προσεχές μέλλον τα ενεργά συστήματα γίνουν πιο δημοφιλή, οι hi end - άδες και οι παθολογίες τους θα μεταφερθούν από το ένα στρατόπεδο στο άλλο.
Τότε να δείτε δοκιμές σε καλώδια ρεύματος ενεργών ηχείων που "απαλύνουν τα πρίμα".

Εκτός εάν νομίζει κανείς ότι η αγορά επαγγελματικών studio monitor αν μυριστεί ψαχνό στην οικιακή διασκέδαση θα δείξει "ηθική ανωτερότητα".
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Δηλαδή, κάποιος που ακούει με ένα nad + Dali (για να πάρω ως παράδειγμα ένα δημοφιλή και προσιτό συνδυασμό) και είναι ικανοποιημένος γιατί πάνω από όλα είναι μουσικόφιλος, είναι περισσότερο hi end-ας από κάποιον που ακούει από ένα πλήρες σύστημα Grimm που μαζί με τα sub αγγίζει τα 30.000 ευρώ περίπου;

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά στην πορεία προκύπτουν τόσες πολλές εξαιρέσεις που αυτό δεν καθίσταται κανόνας.
Αυτό που λες δεν είναι εξαίρεση, είναι ένας άνθρωπος που πήρε κάποτε κάτι για να παίζει στο σαλόνι και παίζει και δεν ασχολείται με το θέμα!

Αν όμως κάποιος που ασχολείται με το θέμα, επιλέγει ναντ και νταλι γιατί του "άρεσε", ναι, ξεκινάει το μαραθώνιο του χάι εντ.

Στα ίδια λεφτά, υπάρχουν ενεργά που παίζουν σαφώς πιο σωστά.

Τώρα αν θα αλλάξει καλώδιο ρεύματος στα ενεργά, κακό του κεφαλιού του. Χαϊεντίζει σε λάθος βάση! Ας ολοκληρώσει το μοτίβο, με κάποιο πολυ όμορφο παθητικό ηχείο, τόσα έχει η αγορά! Μετά να παίζει με τα καλώδια ρεύματος του ενισχυτή, αλλά και με καλώδια ηχείων!

Ή το παίζεις σωστά, με τα δυό χέρια, ή αστο ρε μεγάλε! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Όσο για αυτόν που πήρε τα 30.000€ γκριμ, όχι ρε φίλε, δεν είναι χαϊεντάς. Θα έπαιρνε άλλα στέρεα σε αυτά τα λεφτά αν ήταν χαϊεντάς.

Αυτός που πήρε τα γριμ των 30.000€ ξέρεις σε τι διαφέρει από αυτόν που πήρε τα κιι των 10.000€ ή από αυτόν που πήρε τα κλαϊν τα 310 των 3.000€;

Έχει μεγαλύτερη οικονομική άνεση, είναι πιο λεφτάς μωρέ!

Στο αποτέλεσμα; Αναλόγως χώρων, δηλαδή αν και τα 3 παραπάνω ενεργά τοποθετηθούν σωστά σε κατάλληλου μεγέθους χώρο για το καθένα και σωστά φροντισμένο χώρο βεβαίως, όλα θα παίζουν άψογα και τραγικά κοντά ηχητικά το ένα στο άλλο. Στην ουσία, καμία διαφορά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Συμφωνώ με gonis:
Το νήμα βαδίζει στη σωστή κατεύθυνση ;)
Βλέπω πως στο παρόν νήμα ακόμα και οι διαφωνίες εχουν εν πολλοίς λογική βάση και θεμιτά επιχειρήματα χωρίς τις γνωστές αναφορές στο μεταφυσικό-υπερβατικό. Εννοείται οτι σε ενα σύνολο ανθρώπων δεν πρόκειται να υπάρξει απόλυτη συμφωνία.

Ισως με τη συζητηση σιγά σιγά να εχει διαμορφωθεί στο φόρουμ μια κοινώς αποδεκτή αφετηρία σκέψης, απο την οποία μετα φυσικα ξεχωρίζουν οι γνωστές διαφορετικές οδοί.

Θα μπορούσαμε ακόμα και να συνυπογράψουμε μια Μαγκνα Κάρτα των audiophiles, με τα κοινώς αποδεκτά δεδομένα του χόμπι, ούτως ώστε οι τυχόν διαφωνίες να μην επιστρέφουν ποτέ στα βασικά (π.χ πρωταρχική βαρύτητα στην διαμόρφωση του χωρου).

Η μηπως όχι; :idk:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Η μηπως όχι; :idk:
Μάλλον...
Γιατί αν,λέμε,αν έρθει ξανά ο Λουκάς και του ξαναπούμε ότι τα ηχεία του είναι στην τριπλάσια απόσταση,απ αυτή που πρέπει ,θα έχουμε ομορφιές.
Γενικά δεν ξέρουμε ποιοί θα γράφουν εδώ σε λίγα χρόνια.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Πριν απο χρονια γνωρισα εναν τυπο που ειχε παντου κατι περιεργες χοντρες ροδελες απο ενα εξωτικο υλικο.
Ηταν σαν στρογγυλα τουβλακια, πολυ πλακα.
Τελικα τα πουλησε και αγορασε εξωτικο καλωδιο ηχειων.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Αρχές του 80, ο θείος μου, με το γυό του, έκαναν ένα Χριστουγενιάτικο ταξίδι στο Εδιμβούργο! Από τους πρώτους ''Χαιντεντάδες'' της τότε εποχής. αγόρασε εκεί , μετά από οικονομίες δύο ετών ,2 τελικούς Quad 405! Εκείνα τα χρόνια τέτοια πράγματα, ήταν κυριολεκτικά, απαγαρευμένοι καρποί. Εκτός από την Παπανδρεική δραχμή, οι δασμοί ήταν τόσο μεγάλοι, που πιο εύκολα αγόραζες διαμέρισμα, ή εξοχικό παρά HI- FI. Ως γνήσιοι Ελληνάρες, τους έχωσαν σε βαλίτσα, ανάμεσα στα ρούχα! Ο Μικρός ξάδελφός μου τότε, ανέλαβε το (κυριολεκτικά) βαρύ φορτίο των δύο 405, με τη λογική, ότι ποιος τελωνιακός, θα υποπτευόταν πως ένας πιτσιρίκος θα κουβαλούσε 2 Quad, μέσα σε μία πάνινη καρώ βαλίτσα! ¨Ομως, κάτι η τύχη, κάτι το εμφανές βάρος της βαλίτσας, ή το υφος του, που από ότι μου εκμυστηρεύτηκε, ένιωθε ότι τουλάχιστον κουβαλούσε.... ηρωίνη , τον σταματούν δύο τελωνιακοί στο αερόδρομιο και του.... άνοίξαν την βαλίτσα!
Από που έρχεσαι φιλαράκο; Ρωτάει, ο ένας, ενώ περιεργαζόταν ήδη τη πρόσοψη από τον έναν από τους δύο.
Από... Εδιμβούργο!
Πολύ κρύο εκεί πάνω ε; .Ε!
...Πολύ... είπε τρέμοντας, όχι βέβαια από το κρύο, αλλά από το φόβο του!
Αρε Ελλαδάρα με τη κλιματάρα σου! Οχι σαν τα Εδιμβούργα, που χρειάζεσαι δύο αερόθερμα για να ζεσταθείς!
Ετσι ήλθαν οι συγγεκριμένοι Quad στην Ελλάδα!
Την ιστορία μου την είπε ο ξαδελφός μου το Σαββατοκύριακο, όταν ακoούγαμε, με αυτό ακριβώς το παλιό σύστημα του πατέρα του, που ακόμη λειτοτργεί και παίζει μουσική. Όποιος έχει δει τελικούς Quad της εποχής εκείνης, θα καταλάβει γιατί ο τελωνιακός, έκανε τότε, αυτή την έστω... αφελή παρανόηση! Αν έχει χρησιμοποιήσει κιόλας, θα καταλάβει ότι ακόμη κι αν δοκίμαζε τα μηχανήματα βάζοντάς τα στη πρίζα... μάλλον στο ίδιο συμπέρασμα θα κατέληγε! Δύο τέτοιοι Quad εκτός από μουσική ....ζεσταίνουν με άνεση ένα μικρό καθιστικό, ακόμη και τις πιο κρύες νύχτες του χειμώνα!
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Στο θέμα μας ...

Πίσω στο 1995, λιγο πριν παντρευτώ, πάω με τη σύζυγο, στο κατάστημα του Μενδρινου κάπου στο Ηράκλειο, να ακούσω κατι ηχεία δικά του, που έβγαζε εκείνη την εποχή.
Λέω, πριν γίνουν όλα μου τα λ7, καναπέδες και χαλια, να πάρω τουλάχιστον ένα στερεοφωνικό.

Υπήρχε μεγάλη κινητικότητα, απο ότι θυμαμαι, μέσα στο μαγαζί, γιατί έστηναν μια ακρόαση μεγάλου συστήματος.

Εκεί, λοιπόν, που περίμεναμε, έρχεται ένας πωλητής και μας λέει με μια απόλυτη φυσικότητα:
´Για να πάρεις σήμερα ένα μέτριο συγκρότημα θέλεις 5 εκατομμύρια.´

Οποτε καταλαβαίνετε τι έγινε:
´Δηλαδη για να πάρεις ένα καλό ποσά θέλεις ? Πάμε να φύγουμε απο δω, τώρα.´

Έκτοτε αφαιρώ δυο με τρία μηδενικά, ανάλογα. :wink:
Εντάξει. Ο Μενδρινός τότε αντιπροσώπευε την Audio Note, τη Conrad Johnson, τη Bryston, τη Martin Logan ( αν θυμάμαι καλά ), τη Theta Digital, τη JMLABS ( που μετά έγινε Focal ή το αντίστροφο? ) και πάει λέγοντας. Και ήταν εκείνη η εποχή που κατέβασε στην έκθεση τα Grande Utopia με τους GakuON στην έκθεση στο intercontinental. Φημολογείται ότι εκείνο το σύστημα κόστιζε καμιά εκατοστή 'μύρια. Άρα, με αυτά τα δεδομένα, τα πέντε εκατομμύρια του φαίνονταν το αντίτιμο για ένα "entry level" high end σύστημα. Τα ηχεία που λες τα είχε πάρει το μάτι μου, τα ΝΜ Acoustics πρέπει να ήταν. Αλλά συνήθως έπαιζε με Martin Logan. Γούστο του, αλλά θυμάμαι που είχαμε πάει τον Bryston 3BST ( του κουτιού τότε ) για επισκευή ( κάτι έπαθε στο ένα κανάλι ), πάμε με τον πατέρα μου να τον δούμε και βλέπουμε φέτες το μηχάνημα στο πάτωμα. Αλλού το κυρίως μέρος, αλλού τα modules των καναλιών, αλλού το καπάκι... Εκεί ήταν που ξενέρωσε ο father, έδωσε τη διαφορά και πήρε τον 4BST ( τον οποίο έχω εγώ πια ). Η επόμενη αντιπροσωπία ήταν κάπως πιο σοβαρή στην αντιμετώπιση ων μηχανημάτων ( κρίθηκε σκόπιμο να τοποθετηθεί πλακέτα soft start που δεν είχε απο τη μάνα του ο 4BST ) και είχαν τον ενισχυτή στα πούπουλα. Φυσικά, τη τσόχα στον πάγκο παραλαβής που είχαν στην Lyric και το πιάσιμο του μηχανήματος σαν να κρατάνε μωρό παιδί, δεν τα έχω ξαναδεί πουθενά.
Edit: Πουθενά σε όσα καταστήματα έχω επισκεφθεί κατά καιρούς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
NM Acoustics είχα πάρει κι εγώ. Vifa μονάδες, αξιοπρεπέστατη κατασκευή, είχα το μικρό, με 8-ιντσο γουφερ σχεδίαση ακουστικής ανάρτησης, το πιο μεγάλο ήταν μπας ριφλεξ.
Πολύ καλύτερη επιλογή από τα ίδιας τιμής b&w που έφευγαν σα στραγάλια.
25 χρόνια αργότερα γνώρισα και τον ΝΜ.
Πάντα βιαστικός ήμουν, μου τα'λεγε κι η μάνα μου..
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top