Προτάσεις για σύστημα lp + sacs + ψηφιακό ράδιο

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Γειά σας, σας παραθετω τον χώρο μου λοιπον μέχρι τώρα δεν είχα καποιο σύστημα να ακούω μουσική, αν και είμαι μουσικός! ο χώρος είναι 6 χ 5 μέτρα και θελω να με βοηθισετε να στήσω ενα σύστημα στο οποιο θελω να εχω μια καλή πηγή για sacs και ενα πικαπ μαζί με οτι αλλο θα χρειαστώ οπως προενυσχητή καποια καινουργια βελόνα για lp και ηχεία στα οποία θελω να ακούω κυρίως jazz, blues και παλιο ελληνικο ροκ τυπου σιδηρόπουλου και παλιά ρεμπετικα.
Τωρα αν και την tv την χρησιμοποιω μόνο για να ακουω ψηφιακό ράδιο καλό ειναι να υπάρχει και ενα κομπακτ συστημα dolby για κανεναν αγώνα καμια ταινία άλλα θα ήθελα να ρίξουμε το βάρος σε 2 καλά ηχεία στερεο τα οποία θα είναι συνδεμένα και με το πικαπ αλλα και με τον ραδιοενισχυτή (θελω και πηγή και ραδιο ενισχυτή?? , ΑΣΧΕΤΟΣ!!) στον οποίο θελω να ακούω οπωσδήποτε ψηφιακό ραδιοφωνο και sacs και στην τηλεόραση να πάω σε κάτι κόμπακτ. το μπατζετ που μπορώ να διαθεσω ειναι κοντα στα 3000 ευρώ , άντε να φτιάξουμε το σαλονάκι μας σιγά σιγά...
Ευχαριστώ!

υ.π πικάπ θα κοιτάξω κατι σε μεταχειρισμένο απο ebay.
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Νομίζω είναι καλή ιδέα να επιλέξεις 2 ενεργά ηχεία για τη μουσική σου, και να διαλέξεις έναν av ραδιοενισχυτή μαζί με τα υπόλοιπα ηχεία για τις ανάγκες του πολυκάναλου ήχου, όπως και ένα σαμπ βεβαίως.

Είναι ολίγον περιορισμένο το μπατζετ για 5 ηχεία + σαμπ και av, αλλά κάτι θα γίνει.

Σε τι στάθμες θες να ακούς;

Στο σχέδιο που ανέβασες, που είναι η TV και που κάθεσαι για να βλέπεις ταινίες ή να ακούς μουσική;
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Νομίζω είναι καλή ιδέα να επιλέξεις 2 ενεργά ηχεία για τη μουσική σου, και να διαλέξεις έναν av ραδιοενισχυτή μαζί με τα υπόλοιπα ηχεία για τις ανάγκες του πολυκάναλου ήχου, όπως και ένα σαμπ βεβαίως.
Συγνωμη οταν λεμε πολυκάναλος εννοουμε ενας ενισχυτης που θα κουμπωσουν επανω και το lp και το sacs και τα ηχεία δηλαδή πάμε για καποιο τετρακάναλο ή κανω λάθος?
Είναι ολίγον περιορισμένο το μπατζετ για 5 ηχεία + σαμπ και av, αλλά κάτι θα γίνει.
οκ τότε βγάζουμε τελείως το Dolby για την ώρα και μπορώ να ανεβώ + 500 θα κάνουμε κάτι ?

Σε τι στάθμες θες να ακούς;
Δεν ξέρω δεν εχω μετρήσει βασικά δεν εχω πρόβλημα μενω στην εξοχή , θα προσπαθήσω να μετρήσω οταν παίζω κιθάρα με τον λαμπάτο μου σε τι εντάσεις είμαι συνήθως αλλα γενικά δεν ειναι ο στόχος μου να ακούω ΄πάρα πολύ δυνατά δεν με ενδιαφέρει το σύστημα να ανεβάζει τρελά db θελω απλά κατι δυνατό και που προτείνετε για το χώρο μου προτιμώ να εχει ποιο καθαρό και διαχειρίσιμο ήχο το συστημα.

Στο σχέδιο που ανέβασες, που είναι η TV και που κάθεσαι για να βλέπεις ταινίες ή να ακούς μουσική;
Η τηλεόραση είναι ακριβώς κατω απο τα γράματα που λεει 30 τετραγωνικά και στα 2 μετρα ειναι ο καναπές.

Δηλαδή χρειάζομαι ραδιοενισχυτή μονο για να ακουω τα ψηφιακά ραδιο ή μεσω ιντερνετ και εναν τετρακαναλο για τα υπόλοιπα , και επίσεις ο ραδιοενισχυτής υποθέτω οτι δεν θα κουμπωσει πανω στον τετρακαναλο ετσι δεν είναι ?
Ευχαριστώ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πολυκάναλος σημαίνει Dolby digital για ταινίες, όπου το μίνιμουμ είναι 5.1, δηλαδή 5 ηχεία κι ένα σαμπ.

Σακς κουμπωνεις κατευθείαν σε 2 ενεργά ηχεία.
Πικάπ θέλει φονο στειτζ, μετά κι αυτό κουμπωνει στα ηχεία.
Για να παίζεις μουσική, προτείνω από καποιο PC ή laptop, το σακς που το έχεις; Ε, από κει. Και ιντερνετικά ραδιόφωνα θα μπορούσες να ακούς.

Σε καλη θέση είναι η τιβι, δεξιά και αριστερά τα 2 κυρίως ηχεία, στο κέντρο της TV ή από κάτω ή από πάνω μπαίνει το κεντρικό ηχείο, και κάπου πίσω έχεις να βάλεις 2 πίσω ηχεία. Το σαμπ σε καμία γωνία.

Παίζει το σενάριο;
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Για να παίζεις μουσική, προτείνω από καποιο PC ή laptop, το σακς που το έχεις; Ε, από κει. Και ιντερνετικά ραδιόφωνα θα μπορούσες να ακούς.
pc, htpc κτλ δεν θελω , με ενδιαφερει κυρίως κάποιος ραδιοενισχυτής για ψηφιακό ραδιο και μερικοι νομιζω εχουν και επιλογή για ιντερνετ , sacs/cd player δεν έχω καν ξεκινάμε απο το 0 , δεν θέλω καν να ακούω mp3.. Με ενδιαφέρει να φτιαξω δισκοθικη και να ακροάζομαι audio cd και καποια lp , γύρω στα 100-106 db με οσο το δυνατών καλυτερη πιστοτητα μπορώ να έχω σε αυτα τα λεφτά
3500 ευρώ) για ακρόαση μουσικής ΟΧΙ και Dolby μαζι καλυτερα να αφήδουμε εξω το Dolby την συγκεκριμένη στιγμή , ίσως αργότερα αναβαθμιστουμε..

Οσο για phone stage υποθετω οτι ειναι κατι σαν προενίσχυση πρίν το πικαπ, δεν θα χρειαστεί καποιο ενισχυτή? το sacs ειναι αυτοενισχυόμενο ή θα χρειαστώ ξεχωριστους ενισχυτές για το καθένα?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το phono stage είναι προενισχυση πριν τους ενισχυτές.

Ενισχυτές δε θες, θα έχουν μέσα τους τα ηχεία.


Μην παρεκκλίνεις από το αρχικό σου ζητούμενο, του να βλέπεις και μία ταινία με τα Dolby της, έχει κι αυτό μεγάλη απόλαυση.

Δισκοθήκη δε χρειάζεται, θα τα πούμε αργότερα αυτά.

Αν δεν έχεις δίσκους βινυλίου τώρα, μία καλή συλλογή, θα σου έλεγα πως είναι βλακεία να θες να πάρεις πικάπ.
[DOUBLEPOST=1474809671][/DOUBLEPOST]
audio player ! sacd
Χαχαχαχα, ρε που το θυμηθηκες αυτό;

Αστο, ξεχνάς ότι ξέρεις.

Πες αν έχεις δίσκους βινυλίου μπολικους ή όχι, να σου πω τι χρειαζεται.

PC δε χρειάζεται, ένα media player τα κάνει όλα αυτά που θες.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Αν δεν έχεις δίσκους βινυλίου τώρα, μία καλή συλλογή, θα σου έλεγα πως είναι βλακεία να θες να πάρεις πικάπ.
ουτε εναν δεν εχω, δεν αξιζει δηλαδή μου με λίγα λόγια μου λες να βγαλω το pickup και να βαλω Dolby στον χώρο μου?
Ενισχυτές δε θες, θα έχουν μέσα τους τα ηχεία.
προτινεις αυτοενισχυόμενα δηλαδή? Γιατι οχι σε καποιον καλό ενισχυτή + καποιο καλό sacd player πχ Marantz εφοσον θελω να ακουσω συγκεκριμενη μουσική?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ξεχνάς το πικάπ. Τέλος συζήτησης.

Ξεχνάς και τα SACD, ξεχνα τα λέμε. Αστο.

Άσε με λίγο να ψαξω, και θα σου πω τι να πάρεις.

Χρειαζεσαι ένα μίντια πλεϊερ (έχει και ράδιο ιντερνετικο και παπάδες) κι έναν AV.
Από ηχεία θες 5 ηχεία και ένα σαμπ. Τα 2 ή τα 3 ηχεία (αριστερό, δεξί και κεντρικό) πιθανώς να είναι ίδια, ενεργά. Το σαμπ είναι επίσης ενεργό. Ο ενισχυτής θα παίζει τα 2 πίσω ηχεία μόνο, άρα δε θες κανα τέρας.
 


Μηνύματα
83
Reaction score
11
Για κυρίως ηχεία μου προτίνεις studio monitor? Εχω 2 samson 7αρια αλλα ακους μουσική φλατ απο αυτά, εγώ τα χρησιμοποιώ για mastering . midia player εννοεις κατι σαν το pop corn ? Exω ενα κινεζικο αλλα δεν ξέρω δεν με βολευει η φαση με το χειριστηρια και τηλεκοντρόλ, θα προτιμουσα κατι ποιο σαλονάτο άλλα συνεχισε την σκέψη σου μπορει το τελικό αποτελεσμα να ειναι καλό!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ναι, φυσικά σου προτείνω studio monitor.

Φλατ ακούς και τη μουσική σου. Αν θες μπάσα ή πρίμα παραπάνω, βάλε άφοβα. (Αν και δε θα στο πρότεινα..)

Τα συγκεκριμένα Adam έχουν δύο 7-ιντσα γουφερ με 100 βατ ενισχυτή στο καθένα, συν ένα ενισχυτή 50 βατ για το τουιτερ, και είναι πολύ οικονομική επιλογή για το χώρο σου, θα παίξουν και αρκετά δυνατά αν θελήσεις.
Είναι διαφορετικό το αριστερό από το δεξί ηχείο, υπ'οψιν.
Μάλλον προσφορά τα έχει από b-stock ο Θωμάς, και νομίζω στα 870€ το τεμάχιο είναι τζάμπα.

Για πολύ καλό αποτέλεσμα και στον κινηματογράφο, πάρε ένα ίδιο για κεντρικό.

Άρα πας 1.750€ τα 2 ηχεία, ή 2.600 τα 3 ηχεία.

Ναι, σα το ποπκορν λέω, που θα βλέπεις στην TV ταινίες, και θα παίζει και μουσικές. Δεν είναι όλα τα μίντια πλειερ ίδια, ούτε στην ποιότητα στον ήχο, ούτε στις δυνατότητες.
Το dune έχει κάποιες ενδιαφέρουσες επιλογές, δες ίσως αυτό στα 350€:

http://dune-hd.com/eng/products/full_hd_media_players/48

Άρα με 3 ηχεία και το μίντια πλειερ και το σαμπ, είμαστε στα 3.300€.

Λείπει ο av ενισχυτής και 2 πίσω ηχεία. Δες λίγο στις αγγελίες..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πίσω ηχεία σε ενεργά αυτά είναι λουκουμακια

https://m.thomann.de/gr/adam_f5.htm?o=0&ref=mal_a_0&search=1474818799

Στα 200€ το ένα όμως..
[DOUBLEPOST=1474819127][/DOUBLEPOST]Για να κατέβει το κοστολογιο μόνο αν ρίξεις το κεντρικό σε κάτι πιο μικρό, αλλά δε θα το πρότεινα..
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
ασχετο αλλα εχω ενα ζευγάρι, αλλα το ηχείο δεν πρέπει να χρωματίζει τον ήχο? μπορώ κανω ισοστάθμιση με τετοιου είδους ηχεία με καποιο είδος eq και πως θα συνδεθεί ?

Samson Resolv 50a
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Όχι βέβαια, γιατί να χρωματίζει τον ήχο; Καλά, ποιος στα'πε αυτά;

Φυσικά μπορείς και χρειάζεται να κάνεις ισοστάθμιση, από τον av ενισχυτή γίνεται.
Τα ηχεία που έχεις μία χαρά κάνουν για πίσω ηχεία, και πολύ είναι.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Ενδιαφέροντα μου φαίνονται και αυτά τα ηχεία:

https://www.skroutz.gr/s/7628677/Dali-ZENSOR-5AX.html?keyphrase=zensor+5-ax

http://www.dali-speakers.com/loudspeakers/zensor/zensor-5-ax/

Στο ένα ηχείο είναι ενσωματωμένος ο ενισχυτής, το άλλο είναι παθητικό.

Επίσης υπάρχει και το αντίστοιχο κεντρικό στα ίδια χρώματα:

https://www.skroutz.gr/s/385148/Dali-Zensor-Vokal.html

Σύνολο για το ζεύγος και το κεντρικό λίγο πάνω από 1000 ευρωποντάκια.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
ενδιαφέρον τα ηχειάκια αυτά! και στα db που θελω και τα χρώματα super , το ενα ηχείο παίρνει απο τον ενισχυτή του άλλου? και το κεντρικό θα χρειαστεί καποιο μονοκαναλο ή καποιο τετρακαναλο για να το κανω 5+1 , παίζει αυτό το σενάριο ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
To ενεργό Dali 5ax είναι όντως αξιοπρεπέστατο, αλλά για το χώρο του φίλου ίσως τα 2 γουφερ των 5 ιντσών να είναι λίγα, συγκριτικά τα ανταμ με 2 γουφερ 7-ιντσα και περισσότερους και ισχυρότερους ενσωματωμένους ενισχυτές, έχουν υψηλότερες δυνατότητες να γεμίζουν άνετα το χώρο, χωρίς δυναμική συμπίεση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ενδιαφέρον τα ηχειάκια αυτά! και στα db που θελω
Αυτή η ένδειξη στάθμης (db) αφορά απόσταση 1 μέτρο και μέγιστη στιγμιαία στάθμη. Ο χώρος σου δεν είναι μικρός, οπότε δες το λίγο πιο λαρτζ, και ταυτόχρονα είναι χρήσιμο να έχει κάποιο δυναμικό περιθώριο, ώστε να μη τερματίζει το ηχείο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top