Νεο Ford Focus RS

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Διαβάζω διαφορά Άρθρα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και Νομίζω ειναι ο Νικητής της κατηγορίας hot hatch - Καλύτερο Απο το νεο civic type r, evo x, wrx sti, golf r, Mercedes amg 45, Audi rs 3. Ας μην το συγκρινουμε με την bmw m2 γιατι εχει διπλασια τιμή αλλα Νομίζω Μπορεί να την κοιταξει στα μάτια γιατι στην πίστα κάνουν τον ίδιο ακριβως χρονο (στεγνο). Σε βρεγμενο Νομίζω θα υπερεχει το focus.

Τιμή Νομίζω Γύρω στα 50.000 -οτι δίνεις παιρνεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
κάτι δε διάβασες καλά...ούτε από το A45 amg είναι καλύτερο, ούτε από το RS3...Μη σου πω και με το "απλό" S3 ζορίζεται...απλά είναι value for money...βέβαια, ότι πληρώνεις παίρνεις...και έτσι το εσωτερικό του φορντ είναι 6 κλάσεις κάτω από mercedes-audi...
κατά τ'αλλα, ωραία στημένο , γρήγορο και όμορφο, ειδικά στο μπλε-θαλασσί που βγαίνει..
 



Μηνύματα
184
Reaction score
127
κάτι δε διάβασες καλά...ούτε από το A45 amg είναι καλύτερο, ούτε από το RS3...Μη σου πω και με το "απλό" S3 ζορίζεται...απλά είναι value for money...βέβαια, ότι πληρώνεις παίρνεις...και έτσι το εσωτερικό του φορντ είναι 6 κλάσεις κάτω από mercedes-audi...
κατά τ'αλλα, ωραία στημένο , γρήγορο και όμορφο, ειδικά στο μπλε-θαλασσί που βγαίνει..
Φιλε Νίκο και εγώ τα βίντεο που ανέβασε ο zizik είδα και αυτά το βγάζουν καλύτερο hot hatch και bargain car με όλο τον ανταγωνισμό. Βέβαια όλα είναι σχετικά και όταν θα δώσεις τόσα χρήματα όλα τα εξετάζεις.....είναι και τι αρέσει οπτικά στον καθένα γιατί θα το βλέπεις και για κάποια χρόνια το αμάξι. Εμένα οπτικά μου αρέσει περισσότερο το civic type r πχ, όπως και έχω και μια αδυναμία στο Evo λόγω ιστορίας (το οποίο σχεδιαστικά είναι πολύ πίσω τόσο εξωτερικα και εσωτερικα). Κουβέντα να γίνεται λες και θα πάρουμε κανένα από αυτά τα αυτοκίνητα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
To A45 είναι καλοστημένο και γρήγορο, κάτι όχι αναμενόμενο αρχικά. :) Η αντιπάθειά μου για την εταιρεία έχει κλονιστεί τα τελευταία χρόνια με τα δυνατά A-GLA και την GT. :thumbsup:
Τα Audi αν και όμορφα εσωτερικά, ως συνήθως κάνουν κυρίως για ευθείες. Μούρες πολλές. :p
Η M2 είναι φανταστικό αυτοκίνητο που κοστίζει όμως 76-80.000€ χωρίς να είναι κάθε χρήσης όπως τα υπόλοιπα. :)
Χωρίς να ξεχωρίζει σε τίποτα απο επιδόσεις, στην ελληνική αγορά το Civic Type R με 66.000€ αν θυμάμαι καλά, είναι ανέκδοτο.

Για τη χρήση που σχεδιάστηκε, το Focus RS είναι το συνολικά καλύτερο αν συνυπολογίσουμε την τιμή των 50-53.000€. Και στην Ελλάδα, δεν υπολογίσουμε τον κυβισμό. :(


Τα υπόλοιπα hatchbacks της αγοράς είναι σε άλλη κατηγορία.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
α) hot hatch θα παρει και θα εκτιμησει ενας γκααααααυυυλογκαζος
καποιος που θα ανεβοκατεβαινει τα βουνα για να γουσταρει
καποιος που θα αδιαφορησει για τα κοινα και θα δωσει σημασια στις αισθησιες και τα νουμερα.

β) η m sport ειναι εταιρια με πολυ μεγαλη παραδοση σε αγωνιαρικες καταστασεις. εχει αποδειξει οτι οταν πρεπει να συμπυκνωσει την εμπειρια της σε αυτοκινητο παραγωγης δυσκολα βγαινει κατι αδιαφορο. στην εξελιξη του focus rs εχει γινει σοβαρη προσπαθεια να φτιαχτει ενα πολυ σοβαρο αγωνιστικο οχημα παραγωγης. αναγκαστικα λοιπον το φοκακι δεν μπορει να ειναι μετριο , εχει πολυ καλο μοτερ πολυ προσεγμενη μεταδοση , πολυ ψαγμενο στησιμο.

γ) και η mercedes απο την αλλη εχει ενα εξαιρετικα σοβαρο αγωνιστικο παρελθον με περγαμηνες. αποφασισανε οτι πρεπει να αποκτησουν μια θεση στην κατηγορια και το κανουν με εντυπωσιακο τροπο. παραμενει ομως ενα αυτοκινητο πολυτελειας. δυσκολα θα μπορεσεις να το κανιβαλισεις οπως ενα focus η ενα rs3

δ) κανενας δε θα παρει ενα τετοιο αυτοκινητο και θα το αφησει μανουλα. φτιαξιμο παντου τα παντα ολα οσο αντεχει η τσεπη. το φορντακι εχει πολυ σοβαρη υποστηριξη σε aftermarket λυσεις και εχει επισης ενα πολυ δουλεμενο μπλοκ/κεφαλη με αρκετα πραμματα σχεδον δοκιμασμενα στα μοτερ της mazda. το group παραδοσιακα εχει επισης παρομοιες λυσεις και λογω πωλησεων υπαρχει μια απιστευτη πληθωρα απο aftermarket βελτιωτικα ανταλλακτικα. υπο αυτο το πρισμα η μερσεντες μενει πισω.

συνολικα λοιπον το συγκεκριμενο focus rs ειναι πολυ μπροστα απο οτιδηποτε σαν οχημα hot hatch. δυνατο , στριφτερο , βελτιωσιμο και εμφανισιακα ψαρωτικο, ετοιμο για ατελειωτους κανιβαλλισμους. υπο αυτο το πρισμα και με αυτη τη τιμη αν οντως ψαχνεις για hot hatch και οχι για ριντικιολουσλι γρηγορο premium οχημα η μονη δικαιολογια να μην το παρεις ειναι το brand loyalty (δεκτο , ολοι πασχουμε απο αυτο - εγω πρωτος) η απλα να το βρισκεις ασχημο (γουστα)
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
να εχεις ιδρωσει να χεις ασπρισει να χεις προσφερει υπερθεαμα και το φοκακι να εχει κολλησει πισω σου και να αλλαζει σταθμο στο ραδιο
 

Μηνύματα
631
Reaction score
575
Ειλικρινα ο μπροστινος δεν δειχνει να ειναι πολυ ζωηρος με το τιμονι.....:)

Δεν μπορει να ισιωσει πουθενα ο μπαγασας!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Το RS διαβάζω ότι έχει θέματα σοβαρά με κυλινδροκεφαλή, που όμως δεν έχει η Mustang ,γιατί είναι διαφορετικές!!
 


D

Deleted member 23222

Guest
Καίγανε ψυκτικό!!!
Εγκεφαλικό θα πάθαινα, πριν τη συγκοπή!!

Συμπαθέστατος ο τυπάκος!!!
 

kl1

Μηνύματα
159
Reaction score
56
Τα Audi αν και όμορφα εσωτερικά, ως συνήθως κάνουν κυρίως για ευθείες. Μούρες πολλές.

Θα διαφωνήσω στρίβουν με πολλά τα αουντι και στην εθνική με 200+ και στον επαρχιακό δρόμο με στροφές έχω s3 ειχα και το προηγούμενο
με πρόγραμμα στον εγκέφαλο σπάνια υποσστρφει και οτον συμβαίνει επεμβαίνει το esp .τωρα το RS3 λογικά θα είναι πιο καλοστημένο.
 





Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top