Προσεχώς home cinema και music room

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα παιδιά.Μετα από αρκετό καιρό με το νέο φορμά dolby atmos και αφού έχω δεί αρκετές ταινίες έχω την εξής παρατήρησή,απορια σχετικά με τη σωστή τοποθέτηση των surrund ηχείων.
Στον χώρο μου τα surrund είναι τοποθετημένα με βάσεις στους τοίχους σε ύψος 1.80μ ,λιγο πίσω από τη θέση ακρόασης και με κλίση προς τα κάτω ώστε το τουιτερ να κοιτά την θέση ακρόασης.
Τα δε dolby atmos ηχεία (2) είναι τοποθετημένα στην οροφή στην ίδια ευθεία με τα front σε ύψος 2.50μ και ελαφρώς μπροστά από την θέση ακρόασης.
Τα surrund απέχουν 1.9μ από την θέση ακρόασης και τα dolby atmos 1.8 αντίστοιχα .
Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι πως με το συγκεκριμένο στήσιμο των surrund και dolby atmos ηχείων στο χώρο μου νιώθω ότι ήχος έρχεται από ψηλά αλλά σε πολλές περιπτώσεις τα surrund καλύπτουν τις πληροφορίες των dolby atmos.Ολα αυτά έχοντας δεδομένο ότι τα ηχεία έχουν ρυθμιστεί σε Level και απόσταση.Εχω την εντύπωση πως αιτία του προβλήματος ειναι απόσταση μεταξύ των surrund και dolby atmos ηχείων

Για να λυσω το πρόβλημα έχω σκεφτεί να κάνω τις εξής αλλαγές:

1)Να τοποθέτησω τα surrund χαμηλότερα σε ύψος 1.5-1.6μ και σε ευθεία με την θέση ακρόασης ή και ελαφρός μπροστά και με κλίση προς αυτή.

2)Να αλλάξω τα μονοπολα surrund με τα δίπολα Klipsch rp-s250.

3)Να μειωσω την απόσταση μεταξύ των dolby atmos ηχείων

4) Τοποθέτηση διαχητων πάνω και δεξιά αριστερά από την θέση ακροασης.

Τι λέτε θα βοηθήσουν αυτές οι αλλαγές ή έχετε κάτι άλλο να προτείνεται ;

Παραθέτω φώτο
 

Attachments

Last edited:



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Προφανώς δεν έχεις ακούσει εδω μέσα για τις προδιαγραφές ατμος και το ύψος των surround.
Δίπολα έβαζαν στο 5.1.με το 7.1 δεν χρειάζονται.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Προφανώς δεν έχεις ακούσει εδω μέσα για τις προδιαγραφές ατμος και το ύψος των surround.
Δίπολα έβαζαν στο 5.1.με το 7.1 δεν χρειάζονται.
5.1.2 έχω και τα surrund στήθηκαν προ dolby atmos.Τωρα πλέον με dolby atmos εχω σκοπό να χαμηλωσω το ύψος των surrund μιας και συμφωνούμε :D.Ειχα την εντύπωση ότι επιλογή μεταξύ μονοπολων ή διπολων ηχείων έχει να κάνει σε σχέση με το μέγεθος του χώρου μας(απόσταση surrund με θέση ακροασης),αν έχει ανοίγματα ή όχι και αν θέλουμε localized ήχο(μονοπολα) ή όχι.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ως 1.20 τα sr και sb για σωστο στησιμο...
απο το manual της Klipsch

Rear Surround Channel Speakers — Klipsch WDST surround speakers should be placed approximately 2 feet above the listening position. Typically this will be about 5-7 feet above the foor. The surrounds should be placed on the walls directly adjacent to the listening position. Another option would be on the wall behind the listening position. The nal surround speaker placement depends on your room’s characteristics. They are designed to recreate the sense of space and ambience that many of today’s surround sound technologies provide. Refer to Figures 1, 3 and 4 for connection and placement.

5-7 feet = 1,53μ με 2,13μ

εγω λεω να τα βαλω στο 1,60μ απο το πατωμα
[DOUBLEPOST=1474824683][/DOUBLEPOST]
Ή βάση είναι δημιούργημα δικο μου :D αν σ' ενδιαφέρει μπορώ να σου πω πως να την φτιαξεις εύκολα και οικονομικά.
αν μπορεις στειλε μου ενα pm ή γραψε στο νημα εδω για την βάση του κεντρικου, πως την έφτιαξες! κατοχος του 450c εδω και 3 μερες!
ευχαριστω
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν μπορω να διαβαζω χαζα. και τι λεει η κλιπς και καθε κλιπς..:D

οι προδιαγραφες μιλανε για ιδιο υψος για ολα τα καναλια 7-9 και ως 1.2μ
....οσο πιο ψηλα πας αρχιζεις και χανεις.....

για 5.1.2 η σωστη διαταξη για μονοπολα ειναι αυτη




μιας και εισαι με 2 περιφερειακα μπορεις να βαλεις διπολα
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
δεν νομιζω να υπαρχει σημαντικη διαφορα αν μπουν στο 1,20 ή λιγο πιο πανω στο 1,60 (τα διπολα)
αν γραφει ανακρίβειες η klipsch και η καθε klipsch κακο στις ιδιες κανει.
παντως στις κινηματογραφικες αιθουσες τα surround δεν ειναι τοσο χαμηλα.

ps η κλιπς αναφερεται σε διπολα, δεν αναφερει κατι για μονα, που ισως θα πρεπει να ειναι στο ιδιο υψος με τα αλλα καναλια. Καθως επισης δεν λεει και για την περιπτωση που εχουμε και atmos.
 
Last edited:



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όταν υπάρχει Atmos/DTS:X δεν είναι επιθυμητά τα δίπολα* ούτε τα ψηλά τοποθετημένα. The end. :)


*Τα δίπολα δεν ήταν επιθυμητά ούτε στα HD formats. Δημιουργήθηκαν για τα matrixed πεντακάναλα και την THX εξέλιξή τους.
Αν υπάρχουν ήδη βέβαια, δεν πειράζει να παραμείνουν.

.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Όταν υπάρχει Atmos/DTS:X δεν είναι επιθυμητά τα δίπολα* ούτε τα ψηλά τοποθετημένα. The end. :)


*Τα δίπολα δεν ήταν επιθυμητά ούτε στα HD formats. Δημιουργήθηκαν για τα matrixed πεντακάναλα και την THX εξέλιξή τους.
Αν υπάρχουν ήδη βέβαια, δεν πειράζει να παραμείνουν.

.
νομιζα οτι τα διπολα ειναι καλυτερη λυση απο τα απλα.
στην δική μου περιπτωση δεν θα μπορουν να μπουν απλα γιατι εχουν πολυ βαθος.
τα διπολα τοποθετουνται ευκολοτερα σε τοιχο αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και δεν προεξεχουν τοσο πολυ.

θυμαται κανεις να μας πει αν στις νεες κινηματογραφικες αιθουσες με atmos, εχουν τα surround χαμηλότερα απο τις απλες αιθουσες;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
θυμαται κανεις να μας πει αν στις νεες κινηματογραφικες αιθουσες με atmos, εχουν τα surround χαμηλότερα απο τις απλες αιθουσες;
Στις αίθουσες που απλώς προσθέτουν ηχεία οροφής, συνήθως δεν αλλάζουν τίποτε άλλο. Άντε να βάλουν κανένα γιγάντιο ATMOS σήμα που ανακλά την εικόνα και σε αποσπά όπως στα Village. ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.404
Reaction score
27.690
Τα δίπολα τα χρησιμοποιούν στην Αμερική ακόμα και για DOLBY ATMOS & DTS:X εταιρίες που σχεδιάζουν χώρους για Home Cinema.
Παρατηρούν κενά στις μετρήσεις.

Ένας από αυτούς είναι και ο τέως μηχανικός της Dolby Antony Grimani.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
H Klipsch όταν έβγαλε αυτά τα μάνιουαλ για τα surround δεν υπήρχε atmos.
Κι εγώ στο 1.60 τα είχα αλλά όταν έστησα atmos τα κατέβασα στο ίδιο ύψος με τα front βάσει προδιαγραφών atmos.
παντως αυτο ισως να ειναι και λιγο μαρκετινγκ για να ενδυναμωσουν την χρηση atmos και να ξεχωρίζει οτι ο ηχος ερχεται απο ψηλα.
πχ αν ειχες τα διπολα/surround ψηλα, μπορει να μην ακουγεται τι προσθετει το atmos και να μην υπαρχει αισθητη διαφορα μεταξυ απλου 5.1 και atmos 5.1.2.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Παρατηρούν κενά στις μετρήσεις.
Ή δεν θέλουν να βάλουν όσα ηχεία πρέπει για τρεις-τέσσερις σειρές καθισμάτων.
Άλλο το σωστό κι άλλο το τι κάνουν.

Και οπωσδήποτε δεν χρησιμοποιούνται εκτός φάσης. Άλλο dipole και άλλο bipole όπως τα Klipsch.
http://www.audiogurus.com/learn/speakers/difference-between-dipole-bipole-speakers/290
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Τα δίπολα τα χρησιμοποιούν στην Αμερική ακόμα και για DOLBY ATMOS & DTS:X εταιρίες που σχεδιάζουν χώρους για Home Cinema.
Παρατηρούν κενά στις μετρήσεις.

Ένας από αυτούς είναι και ο τέως μηχανικός της Dolby Antony Grimani.
αν θελεις αναλυσε το λιγο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.404
Reaction score
27.690
Τη να αναλύσω. Οι μετρήσεις που κάνουν στα High End Home Cinema που σχεδιάζουν απο το 0, δείχνουν κενά όπως έχει πει ο ίδιος ο Grimani.
Δεν μιλάω για ταβάνι, μόνο για surround.
Τα δίπολα γεμίζουν τα κενά, είπε.

Αυτός κάνει τις μετρήσεις. Είναι και ex Dolby.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Τη να αναλύσω. Οι μετρήσεις που κάνουν στα High End Home Cinema που σχεδιάζουν απο το 0, δείχνουν κενά όπως έχει πει ο ίδιος ο Grimani.
Δεν μιλάω για ταβάνι, μόνο για surround.
Τα δίπολα γεμίζουν τα κενά, είπε.

Αυτός κάνει τις μετρήσεις. Είναι και ex Dolby.
κενα στον ηχο δημιουργουνται απο την χρηση απλων surround, ενω αν επιλεξουμε για surround διπολα (αντι των απλων) αυτα τα κενα καλυπτονται;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.404
Reaction score
27.690
κενα στον ηχο δημιουργουνται απο την χρηση απλων surround, ενω αν επιλεξουμε για surround διπολα (αντι των απλων) αυτα τα κενα καλυπτονται;
Προφανώς, σύμφωνα με τα λεγόμενα του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top